Sağlık.net

Hastalıklar

Uyku bozukları: Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

 • Delicious

Uyku; gün boyu yorulan vücudun ve yıpranan sinir sisteminin, yenilenmesi ve dinlenmesi için kendini bakıma aldığı bir zaman dilimidir. Bu zaman diliminde meydana gelen sorunlar (uykuya dalamama-erken uyanma) vücudun kendini yenilemesine engel olur ve kişi kendini ruhsal ve bedensel olarak kötü hisseder.

Uyku ihtiyacı yaklaşık 9-10 saattir. Yetişkin bir insan için günlük 7-8 saat uyku yeterlidir. Fakat bu kişilere göre farklılıklar gösterir. Üç- dört saat uykuyla yetinen bir insan olabileceği gibi, dokuz-on saat uyuduğu halde hala uykusuzluk çeken insanlar da vardır. Yaşlı insanların vücut işlevleri yavaşladığından ve gün boyu fazla hareket etmediklerinden dolayı uyku süreleri daha azdır. Sıkıntılı ve stresli kişiler daha fazla uyurken, hayatla barışık, neşeli insanların daha az uyuduğu gözlemlenmiştir.

Uyku bozuklukları sadece az uyumayla değil aşırı uyku haliyle de kendini gösterir. Kişi 9-10 saat uyuduğu halde kendini uykusuz hisseder, uyanmakta güçlük çeker. Başkalarının yardımıyla uykudan uyanır.

NEDENLERİ

Uyku bozukluklarının psikolojik ve biyolojik bir çok nedeni vardır. Ağrılı bir hastalık veya kullanılan ilaçlar biyolojik neden olarak gösterilebilir. Duygusal problemler, sosyal ilişkiler, günlük yaşamda başa gelen sıkıntılı durumlar, iş yerinde, evde veya okuldaki stres ortamı kişinin üzerinde baskı oluşturur. Bu tür gerginlikler rahatlamayı zorlaştırır, iştahı etkilediği gibi uyku düzenini de bozar.

Depresyon uyku bozukluklarının en önemli nedenleri arasındadır. Bu durumdaki bir hasta zor uyur. Geceleri aralıksız bir uykudan mahrum kalır. Sık sık uyanma ve sabah erken kalkma gibi sorunları vardır. Bu da onun daha çok endişelenmesine neden olur.

Ayrıca akşamları fazla miktarda tüketilen çay ve kahve uykusuzluk nedeni olabilir.

SAĞLIKLI BİR UYKU İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Uykusuz sağlıklı bir yaşamdan söz edilemez. Uykusuzluğun giderilmesinde yapılması gereken en önemli şey uykusuzluğun gerçek nedenini bulmaktır. Bundan dolayı uyku şablonu gözden geçirilmeli, saat kaçta yatağa girip kaçta kalktığı, gece kaç defa uyandığı ve uyandığı zaman kendini ne kadar dinlenmiş hissettiği not edilmeldir. Bir kaç hafta uygulanacak bu yöntem neden rahat bir şekilde uyuyamadığı konusunda yardımcı olacaktır.

Yorucu geçen günün sonunda kişiyi etkileyen baskı ve kaygıları azaltmak için kas gevşetme teknikleri, nefes alma teknikleri ya da rahatlık sağlayacak yatak rutini geliştirmek faydalı olacaktır.

Kullanılacak uyku ilaçları kısa süreli uykusuzluk nöbetlerinde ve stres döneminde faydalı olabilir. Fakat sürekli olarak kullanılacak ilaçlar bir süre sonra etkisini azaltacak ve daha yüksek dozda ilaçlar kullanılmasını gerektirecektir. Bu da daha farklı ruhsal ve bedensel sorunlara yol açar.

UYKU İÇİN ALIMASI GEREKEN TEDBIRLER

Dinlendirici ve sağlıklı bir uyku için alınması gereken bazı tedbirler vardır. Bu tedbirlerden bazıları şunlardır:

 • Yatılacak oda havalandırılmalı ve sessiz olmalı. Kişiyi sadece uykuya motive edecek eşyalar bulundurulmalı; örneğin yatak odasında televizyon olmamalı.
 • Sıcaklık iyi ayarlanmalı; üşümemeye veya terlememeye dikkat edilmeli.
 • Hergün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmaya özen gösterilmeli.
 • Gün içinde uyunmamalı.
 • Uyumaya yardımcı olacak içecekler, örneğin ılık süt içilmeli. Çay, kahve ya da kola gibi kafein içeren içeceklerden uzak durulmalı.
 • Gece geçirilecek zamanın düzenli olmasına dikkat edilmeli. Ağır iş yapılmamalı. Çok yağlı ve ağır yemekler yenmemeli.
 • Geç saatlere kadar televizyon izlenmemeli. Televizyon izlemek yerine vücudu ve beyni dinlendirecek aktiviteler yapılmalı. (Kitap okumak gibi)
 • Çok fazla yorucu olmayan egzersiz yapılabilir ya da akşam yürüyüşe çıkılabilir.
 • Yatakta kafayı meşgul etmemesi açısından, yatmadan önce diğer gün yapılacak işlerin listesi çıkarılabilir.

47 thoughts on “Uyku bozukları: Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi”

 1. Uykucuu dedi ki:

  Merhaba. Benim de uyku sorunum var. Okumuyorum da çalışmıyorum da. 16 yaşındayım. Geceleri 2-4 arası ancak uyuyabiliyorum hatta yeri geliyor 6 ‘yı da buluyor uykumun gelmesi. Öğlen 1-3 arası uyanıyorum ne kadar kendimi zorlasam da erken uyuyamıyorum da uyanamıyorum. Yardım ederseniz çok sevinirim teşekkürler.

 2. tugba dedi ki:

  Merhaba, ben Tuğba genellikle uyku problemi yüzünden geceleri uyuyamıyorum gece uykumun gelmediğinden çok eminim. Sabaha karşı 2-3 saat uyuyorum genellikle sabah 8’de kalkıyorum ve geceleri 3-5 sonrası uyuyorum ve uykumun gelmesi için her tedaviyi uyguluyorum fakat uykum gelmiyor. Bunun bir tedavisi olacağını veya tedavisi varsa eğer bunu benimle paylaşın. Teşekkürler, iyi geceler.

 3. Naz dedi ki:

  Merhaba. Ben ne kadar erken yatsam da çok geç uyanıyorum. Öğlene kadar uyuyorum mesela. Gece çok dönüp duruyorum. Geç yatsam da yine öğlen uyanıyorum sadece gece neden dönüp duruyorum onu anlamıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

 4. Selim Yigin dedi ki:

  Ben 15 yaşındayım. Son 1-2 aydır geceleri uyuyamıyorum. Uykum da gelmiyor. Esneyebilmek için kendimi zorluyorum. Yorulunca kendi kendine gelir esneme hissi ama benim gelmiyor. Sebebi nedir?

 5. Emin General dedi ki:

  Merhaba, ben profesyonel basketbolcuyum. 18 yaşımdayım uyku düzenim çok bozuk. Hiç uykuya dalamıyorum. Lütfen cevap verin. Ne yapmalıyım. İyi günler.

 6. Buse dedi ki:

  Ben normalde uyku hastası değildim ama son zamanlarda kendimi uykuya çok düşkün hissediyorum. Okulda bile uykuya dalmaktan zar zor kurtuluyorum. Yani anlayacağınız her an uykuya dalabilirim. Ben okula giderken 07.30’da kalkardım şimdi okulum değiştiği için saat 05.00-05.30 gibi kalkmam gerekiyor ve kendimi hep yorgun hissediyorum. Sizce ne yapabilirim? Bileniniz varsa lütfen cevap verebilir mi?

 7. Zehra dedi ki:

  Merhaba. Ben 18 yaşındayım. Son 4 senedir akşam 11’de yatıp sabah 5’ten sonra uyumuyordum ama bu sene geceleri saat 2’ye kadar uykum gelmiyor. Sabah kaçta kalkarsam kalkayım uykumu alamıyorum hatta öyle günler geçti ki dalamıyorum. Çoğu zaman 12’de yatağıma giriyorum ama uykuya dalma 2-3 saat sürüyor. Sabah 10 gibi uyanmak zorundayım ama öğlen 1’e kadar esniyorum. Uykum gitmiyor bir türlü. Hem uyumada hem uyanmada zorluk yaşıyorum. Çok rahatsızım bu durumdan. Yardım edebilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  1. Yusıf dedi ki:

   Bir nöroloji uzmanına görünseniz iyi olur. EEG çekinirsiniz hem tedbiri de elden bırakmamış olursunuz. Aynı sorunu ben de yaşıyordum. Şu anda tedavi görüyorum. iyi günler.

 8. Nazenin dedi ki:

  Merhaba. Ben nedense her zaman gece saat 3’de uyanıyorum. Uyanınca da bir korku kaplıyor içimi. Bu neden olabilir?

  1. Serap dedi ki:

   Bende de oluyor. Nedenini buldunuz mu?

 9. Irmak dedi ki:

  Sabaha kadar uyuyamıyorum. Uyusam bile 15 dakika falan. Sabah 7-8 gibi uykuya dalıyorum ve 10’da uyanmak zorundayım. Gün içinde de uyuyamıyorum. Yardımcı olun lütfen.

 10. Duygu Ertaş dedi ki:

  Merhaba. Ben uykuya fazlasıyla düşkün biriyimdir. Bu yüzden beni uykudan kaldırmak biraz zordur. Dolayısıyla ben de ramazanda sahura kalkamam diye bekliyordum. Üçe dörde kadar yemeğimi yiyip öyle uyuyordum. Şu an ramazan ayı bitti fakat bu uyku düzeni bende alışkanlık yaptı ve şimdi yatakta saatlerce dönememe rağmen 5’den önce uyuyamıyorum. Zaten 5’den sonra uyumamışsam o gün bir daha hiç uyuyamıyorum. Aynı şu an olduğu gibi. 1’de yatağa girdim ve şu an saat 06.43. Günlerim böyle geçiyor ve artık geceleri kendimle savaş vermekten çok yoruldum. Uyku düzenimi tekrar eski haline nasıl gecirecegimi bilen biri varsa lütfen yardım etsin. Şimdiden teşekkürler.

 11. Duru Genç dedi ki:

  Ramazan boyunca saat 4-5 gibi yattım ve her seferinde 4-4.5 gibi uyanıyorum. Şimdi ise uyuyamıyorum. Geçenlerde annemle birlikte saat 3’de yattık ama ben yatakta kıvranarak saat 4 de kadar durdum. Nasıl daha erken uyuyabilirim. Yardımcı olabilir misiniz?

 12. sedanur dedi ki:

  Sürekli uykum geliyor. Ben çok hareketliydim çok rahatsızdım bu durumdan. Annemle sürekli tartışıyorum. Artık bir psikologdan yardım almayı düşünüyorum. Kendimi yordun kötü hissediyorum. Mutlu olamıyorum.

 13. Muhammed dedi ki:

  Merhaba. Ben lise son sınıfım ve staj görüyorum sabahları çok kötü olduğumdan yani aşırı uykum geldiği için hiçbir şeye odaklanamıyorum. Bu sebepten normal eğitimimi bırakıp akşam lisesine geçmiştim ama staja haftada 3 gün mecbur gidiyorum ve sabah 06.30’da kalkıyorum. İşe gittiğim vakitte çalışamıyorum gözlerim dönüyor ve kapanıyor. Çok zor anlar geçiriyorum. Yüzümü defalarca yıkasam da ne yapsam da bu uyku gitmiyor. Bir de gece 2-3 gibi uyuyorum anca uyuyabiliyorum diyebilirim. Zor dalıyorum. Bana yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

 14. Ceydanur Üstündağ dedi ki:

  Merhaba. Ben 17 yaşındayım. Gece saat 4’de uyuyorum öğlen 12’de uyanıyorum. Tekrar öğleden sonra 2’de uyuyor ve 6-7 gibi uyanıyorum. Sürekli böyle çok uyuyorum yani başım sürekli uyuşuk. Ben böyle değildim. Lakin kuzenim vefat ettikten sonra psikolojim çok bozuldu. Sanki uyusam her şey geçecekmiş gibi oluyor. Neden bilmiyorum.

 15. Gökçe dedi ki:

  Geceleri sınava çalışmak için uyumuyorum. Ertesi günlerde de derse kendimi veremiyorum. Ne yapmalıyım?

 16. Keeuke dedi ki:

  Merhaba. Kız arkadaşım geceleri sürekli uykusundan uyanıyor. Rahatça deliksiz uyuduğunu bilmiyorum. Zaten 5-6 saat kadar ancak uyur o da sürekli uykusundan uyanarak. Bunun sebebi nedir? Yardımcı olabilir misiniz?

 17. Aykut dedi ki:

  Normalde herhangi bir uyku problemim yoktur fakat şu tatil döneminde birkaç haftadır gece 2-3 gibi yatıp istemsiz bir şekilde 6-7 gibi uyanıyorum ve işin garibi uykumu almış bir şekilde uyanıyorum. Öğlen saatlerinde de uyku bastırıyor bir şekilde buna çözüm bulabilirim fakat nedir bunun sebebi?

 18. eto'e dedi ki:

  Merhaba. 26 yaşındayım. Neredeyse 10 yıldır hiçbir sabah dinç, dinamik bir şekilde uyandığımı hatırlamıyorum. 3-4 saat de uyusam aynı 9-10 saatte uyusam da aynı şekilde kalkıyorum. Bel, baldır, diz gibi bölgelerde sürekli ağrı hissediyorum kalktığımda ve gün içinde. Bu ağrıların uykumla bir alakası olabilir mi?

  1. burcu dedi ki:

   Selam bu probleminize çözüm bulabildiniz mi? Aynı şikayetler bende de var.

 19. Ebru dedi ki:

  Merhaba adım Ebru. 19 yaşındayım. Üniversite öğrencisiyim. Uyuyamıyorum. Gözlerimi kapatıyorum, bekliyorum uyuduğumu zannediyorum ama hala uyanığım. Sinirimi bozuyor. Uykumu nasıl düzene koyabilirim? Teşekkürler.

 20. yasin dedi ki:

  Merhaba 21 yaşındayım. Son bir haftadır 28 saattır hiç uyuyamıyorum ve artık uyumam gerektiğini düşünerek zorla uyumak için zorluyorum kendimi. 2 veya 5 saat sonra tekrar uyanıyorum. Bu olay benim sinirlerimi ve iştahımı çok kötü etkiliyor. Yardımcı olabilir misiniz?

 21. gökce dedi ki:

  18 yaşındayım. Saat 12’de uyuduktan 2 saat sonra uyanıyorum her gün ve bir daha uyuyamıyorum. Korkuyorum. Bunun için ne yapabilirim? Uykumdan aniden fırlayarak kalkıyorum sonra sabah uyuyabiliyorum. Bu da okulumu etkiliyor. Lütfen yardımcı olun.

  1. ali dedi ki:

   Bende de aynı sorun var.

 22. Emin dedi ki:

  Merhaba ben 22 yaşındayım geceleri erken uyuyamıyorum. Ne kadar geç uyursam uyuyayım odanın kapısını biri açtığı zaman hemen uyanırım ve bir daha uyumak için çok zorluk çekiyorum. Ufacık bir sesle uyanıyorum ve uykudan da her zaman yorgun kalkıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Saygılar.

 23. Barış Ali Ozkesen dedi ki:

  21 yaşındayım. Sadece 6-7 yaşındayken uyuyup mutlu uyandığımı hatırlıyorum. 8-9 yaşlarında zaman zaman karabasan görürdüm. Babam da haftanın en az iki günü bağırarak uyanırdı. 9 yaşından beri haftada bir kere ben de bağırarak uyanıyorum istisnasız bir şekilde. Her gece rüya görüyorum ve en az iki kere uyanıyorum. Okulda falan sürekli uykum geliyor. Gerekirse 12-13 saat uyumuş olayım yine de erken veya enerjik uyanamıyorum ama herkes yapabiliyor. Bunu o kadar normalleştirmişim ki sorun olduğunu çok yakın zamanda anladım. Ne yapabilirim? Lütfen yardım edin.

 24. Sarp palur dedi ki:

  Merhabalar. Sabaha karşı en erken 6 gibi uyuyabiliyorum, çoğu zaman 8 gibi ve akşam 18.00-19.00 sıralarında kalkıyorum. Gündüze dair hiç bir şey yok hayatımda. Bunun sebebi nedir? Nasıl çözebilirim bunu?

 25. Fatma dedi ki:

  Düzensiz uyuyorum hatta gece uyumuyorum. Gündüz de uyuyup uyanıyorum ne yapmam lazım?

 26. berna dedi ki:

  Merhaba, ben her gece sabaha karşı 6 gibi yatıyorum bazen sabah 8 bile oluyor ve yattığımda öğlen 3’den önce kalkmıyorum. Kalksam bile çok uykusuz ve halsiz oluyorum. Nedeni ne olabilir? Bir de bir gün önceden geç yatsam erken kalksam bile gene gece sabahlarım.

  1. Yasin dedi ki:

   Ayni sorunu ben de yaşıyorum. Bir şey öğrenebildiyseniz bana da bilgi verin lütfen.

 27. Figen dedi ki:

  Merhabalar. Eşim akşam 01.00 gibi yatıyor ve sabaha kadar uyuyamıyor. Sadece aralarda 10-15 dakika dalıyor ve sabahları çok yorgun uyanıyor. Bunun nedeni nedir? Ne yapmalıyız? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Onu böyle görmek beni de çok üzüyor.

  1. İsmail güneysu dedi ki:

   Ben son zamanlarda uyku problemi yaşıyorum. Eşimin horlamasından bile hemen uyanıyorum. Uyumakta zorlanıyorum. Başımda ağrı oluyor sebebi nedir? Aydınlatırsanız sevinirim.

 28. uykusuz genç dedi ki:

  ben yaklasik 5-6 yıldır uykusuzluk sorunu yasıyorum gun boyunca asırı dercede yoruluyorum vucudum bıtkin ama uykum olmuyor yataga en erken gece 3 te girerim kı zar zor 6 gibi uykuya geçıyorum ve saat 9 olmadan uyanıyorum bu beni cok yıpratıyor ve saat bası uyanıyorum ki gün ıcerısınde de ne kadar yorgun olursam olıyım uyuyamıyuorum bu seyden nasıl kurtulabilirm bunu gercekten hıc bılmıyorum

  1. Uykusuzergen dedi ki:

   Benim yaşım küçük ama bende daha o sıkıntı başlayalı 1 gün oldu.

  2. İnci dedi ki:

   Kardeşim üzüldüm durumuna gerçekten zor. Dua oku. Esma-ül Hüsna çek bak nasıl uyku bastırıyor. Bol bol oku kesin uyursun.

 29. heja dedi ki:

  Ben geceleri yatarken normalde yatağa girdiğim an saniyesinde uyuyan biriyim ama ne zamandır sürekli uyayamıyorum. Uyusam da uyuma esnasında 10 dakika uyup uyanıyorum ve bu çok sık tekrarlanıyor. Sıkıldım bunda. Psikolojik olacağını düşünmüyorum, sizce neden olabilir?

 30. Ali Çekin dedi ki:

  Eşim 4 gündür uykusuzluktan şikayetçi ve dolayısı ile gündüzleri kendini yorgun hissetmekte. Neden olabilir? Teşekkürler.

 31. İBRAHİM ÜNAL dedi ki:

  Ben akşamları 22.30-23.00 arası yatıyorum ama bu saat lerden 1-1.5 saat önce uyuklamaya başlıyorum sabah da 06.30 da kalkıyorum bu erken uyuklama durumundan çok fazla şikayetçiyim ne yapmam gerekiyor.

 32. figen dedi ki:

  Ben 12 gibi uyuyorum.Sabah 8’e kadar 5 ya da 6 kez kalkıyorum. Sabahları da yorgun uyanıyorum. Ne yapmalıyım?

 33. esra dedi ki:

  Ben gece saat 11’de yatağa giriyorum ama saat 3 veya 4 gibi ancak uyuyorum ve sabah da 10 gibi ancak kalkıyorum. Gece en fazla 2 defa uyanıyorum ama çok uykum varmışcasına yeniden kafamı koyuyorum. Uyuyunca da kendimi kaybediyorum sanki. Eskiden uyuduğumda kendimi sabah erken kalkmaya hazırlardım ve rahatça kalkardım. Şimdi kendimi hazırlasam bile o saatte hiç kalkamıyorum. Bunun nedenleri nelerdir? Bir tedavisi falan var mıdır?

 34. burcu dedi ki:

  Merhabalar
  eşim akşamları çok erken uyuyor (saat 20:00) ve çoğu zamanda konuşurken birden uyuma uyuyor. (Cümleyi tamamlamadan). Sanki bir enerji düğmesi var düğmeye bastığınız anda enerji kesiliyor ve uyuyor. Sabahları da 6-6:30 civarında uyanıyor. Bu bir rahatsızlık mıdır? Bu durumla ilgili ne yapabiliriz?
  Teşekkürler

  1. ismail dedi ki:

   Selam. Bu sorunu çözebildiniz mi? Bende de var. Nasıl çözdünüz bu sorunu?

 35. FYunus dedi ki:

  Yüzünü suyla yıka. Uyumazsın ve uykun kaçar.

 36. müslüm opçin dedi ki:

  Akşamları düzenli yatıyorum ama sabah derste hep uykum geliyor. Uyumamaya çalışıyorum ama beceremiyorum. Neden olabilir acaba?

  1. yusuf dedi ki:

   Merhaba ben Yusuf. Gece uykudan 4 veya 5 defa uyanıyorum. Ertesi gün halsiz oluyorum ama herhangi bir ağrım da yok. Sizden ricam bana bilgi verir misiniz?

 37. hülya çetin dedi ki:

  Çok teşekkürler gerçekten faydalı oldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir