Sağlık.net

Hastalıklar

Sedef Hastalığı (Psoriasis):Sebepleri, tetikleyicileri, belirtileri, tanısı ve tedavisi

 • Delicious

SEDEF HASTALIĞI (PSORİASİS)

Psoriasis de denen sedef, hastalığın bulunduğu yerde kızarıklık şeklinde kendini gösteren, zaman zaman ortaya çıkan, müzmin bir deri hastalığıdır. Derinin üst tabakasının kalınlaşıp, büyümesiyle sedef renginde kabuklanmalar görülür. Deri birkaç günde bir kendini yenilemeye başlar. Derinin üstünde ölü hücre tabakası artmıştır.

Vücudun bir çok bölgesinde belirtisi görülse de, sıklıkla dirsekler, dizler, saçlı deri, bel bölgesi ve tırnaklarda ortaya çıkar. Bazı hastalarda hafif, bazılarında şiddetli seyreder. Vücudun bir çok yerinde sedef şeklindeki kızarıklık ve kabuklanma görülebilir. Tedavi edilebilir bir sorundur.

Toplumun ortalama yüzde 2’sinde görülür. Bu durum hastalığın ne kadar sık görüldüğünü ortaya koyar. Genç yaşta ortaya çıkma ihtimali daha fazladır. Ailede bu hastalığın olması, sedef hastası olma eğilimini arttırır. Ayrıca sedef, mikropların neden olmadığı bir hastalık olduğundan, bulaşıcı değildir.

SEDEF HASTALIĞININ SEBEPLERİ VE TETİKLEYİCİLERİ

Hastalığın, kesin olarak sebebi bilinmemekle beraber, beyaz kan hücrelerindeki bir anormallik sonucu gelişebildiği düşünülmektedir. İltihap oluşur ve deri dökülmeye başlar. Deride meydana gelen kesikler, kaşıma, aşırı güneş yanması sonucu ortaya çıkabilir. Mikrobik bir hastalık değildir ve açık bir yara şeklinde değildir. Diğer insanlara bulaşması, onların sağlığında herhangi bir sorun oluşturması söz konusu değildir.

Yaralanmalar, tramvalar, bazı hastalıklar (eklem romatizması, mikropların neden olduğu hastalıklar, boğaz enfeksiyonu) ve kanser gibi bazı hastalıklarda kullanılan, bağışıklık sistemini azaltan ilaçların kullanılmasıyla sedef riski artar. Özellikle streptokok türü bakterilerin yol açtığı infeksiyonlar sonucu ortaya çıkabilir.

Bunların dışında stres, önemli bir faktördür. Ani şoklar, psikolojik bozukluklar sedefin daha da şiddetlenmesine yol açar. Sedefin ortaya çıkmasında ya da şiddetlenmesinde bazı ilaçlar da rol oynamaktadır. Ayrıca kalsiyum azlığı, hormonal etkilerin sedefin oluşumunda etkili olduğu düşünülmektedir.

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ

Sedefin değişik şekilleri vardır. Her sedef birbirinin aynısı değildir. Çocuklarda, yetişkinlerde, yaşılarda farkli özellikler gösterebilir. Çocuklarda kırmızı renkli, kepekli beliritler vardır. Yetişkinlerde ise hastalığın bütün belirtileri görülür. Kabarıklıklar giderek genişler ve kabuklanmalar ortaya çıkar. Yaşlılarda daha büyük çapta belirtiler görülür. Deri kalınlaşmıştır.

Deride; sınırları belli, pembe renkli bir plak, yüzeyinde gümüş renginde kabarıklıklar ile karakterizedir. Bu oluşum, kurudur ve kazınırsa kanayan noktalar şeklindedir. Elinizi, derinize sürttüğünüzde toz gibi olur. Daha önce belirttiğimiz yerlerde sıklıkla görülür. Tırnak yüzeyinde küçük çukurlanmalar vardır ve tırnak, yatağından ayrılır. Kalınlaşan ya da kırılan tırnak değişiklikleri görülür. Hatta sararma mevcuttur. Tedavisi kolay değildir.

Ayrıca kasıklarda, koltuk altında, genital bölgede hastalığın belirtisi ortaya çıkabilir. Sedef hastalarında, eklem iltihaplanması görülme ihtimali az değildir. Bazılarında bu iltihaplanma, hareket kısıtlılığına yol açar. Dolayısıyla eklem ağrısı da hastanın şikayetleri arasındadır.

Guttat sedef hastalığı: Deride küçük, kırmızı ve kabuklu kabarıklıklar oluşur. Genelde çocuklara görülen bu durum zamanla kendiliğinden geçer. Boğaz iltihabından sonra görülmesi niçin çocuklara görüldüğünü açıklamaktadır.

SEDEF HASTALIĞI TANISI

Tanı konması için öncelikle bir cilt hastalıkları uzmanına muayene olmanız gerekir. Yapılan fiziki muayene ile hastalık teşhis edilebilir. Hastalığın nadir de olsa tanısı konması güçleşebilir. Bu durumda deriden parça alınarak yapılan tetkikler sonucu tanı konur. Genelde kan testi yapılmaz.

Hastalığın şiddeti, seyri, yerleştiği yer hastalığın tipi ve uygulanacak tedavini şekli için fikir verir. Uygun tedaviyle kontrol altına alınsa da kronik bir hastalıktır ve hastanın yaşamını etkiler.

SEDEF TEDAVİSİ

Öncelikle tedavinin ne şekilde yapılacağına karar verilir. Bunun için hastanın yaşı, hayat tarzı, hastalığın seyri ve şiddeti dikkate alınır. Bu hastalığın tedavisindeki amaç; derinin dökülmesinin önüne geçilmesi ve iltihap oluşumun azaltılmasıdır.

Kullanılan losyon ve kremlerle kaşıntının ve deri üzerindeki kabarıklığın giderilmesi amaçlanır. Ayrıca doktorunuz, deri üzerine uygulanacak bazı ilaçlar verebilir. Bunlara kesinlikle uymanız gerekir. Gerek gördüğü takdirde bu ilaçlarla beraber fototerapi denilen güneş ışığı da kullanılır. Bunu hastanede doktorunuz kontrolünde uygulamalısınız. Yoksa güneş ışığının fazlası zarar verebilir ve hastalığın şiddetini arttırabilir.

IŞIK TEDAVİSİ

Sedef hastalığında lokal ışık tedavisi kullanılır. Sadece sedefli bölgeye uygulanır ve böylece diğer deri bölgelerinde oluşacak yan etkilerin ortadan kaldırılması amaçlanır. Hastaların bir çoğu tedaviye direnç gösterir fakat az sayıda sedefi vardır. Bu hastalarda kullanılan ışık, ultraviole B’dir. Bu sistem bir çok hastada etkilidir ve başarılı sonuçlar alınır. İlaç ya da krem tedavisi uygulanıp bırakıldığında hastalık tekrar kendini gösterir.

Lokal ışık tedavisinde sedefli bölgeye bir kaç dakika ultraviole B verilir. İlaç kullanmaya gerek olmayan bir yöntemdir fakat iyileşmeyi hızlandırmak için bazen kremler veya ağız yolundan alınan ilaçlarla birlikte uygulanır. Seans sayısı kişiden kişiye değişmekle birlikte yaklaşık 8-10 kere uygulanır. Tedaviden sonra uygulama yerlerinde kızarıklık görülse de hasta normal yaşamına devam eder. Son yıllarda avrupada yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.

Related Posts

31 thoughts on “Sedef Hastalığı (Psoriasis):Sebepleri, tetikleyicileri, belirtileri, tanısı ve tedavisi”

 1. Şima dedi ki:

  27 yaşındayım 20 senelik Sedef hastasıyım. Denize girip güneşlendiğim zaman ilaç kullanmama gerek kalmıyor. Birçok ilaç denedim birkaç günde iyi gelen yapma ilaçlar oluyor. Kollarımda tamamen var bacak baş vücutta aralıklarla var. Şimdi yüzümde de çıkmaya başladı fazla düşünmek dert etmek çözüm değil. Ben bunlarla yaşamaya alıştım artık. Sırf bu durumdan sizi mutsuz eden insanlardan uzak durun. Boşverin kimin ne düşündüğünü nefes aldığımız için şükürler olsun. Bu da bizim imtahanımız. Rabbim sevdiği kullarına verirmiş sıkıntı. Hayat her şeye rağmen yaşamaya değer sağlıklı olun ve mutlu kalın sedefdaşlar.

 2. Kamil dedi ki:

  Merhaba. Ben 18 yaşındayım. 5 yaşından beri sedef hastasıyım artık tamamen hayattan bezmiş durumdayım. Arkadaşlarım benimle hep dalga geçiyorlar. Kimse benimle iletişim kurmak istemiyor. Yüzümde ve kollarımda yara izlerini gördükleri zaman benden uzaklaşıyorlar. Haydi hastalığın çaresi yok ama izlerini bari geçirecek yöntemler yok mu? Lütfen yardımcı olur musunuz?

 3. Serap dedi ki:

  O kadar çok dert yanan var ki ben de bir tek bende mi var bunca yıl demiştim. 22 yaşındayım ve 9 yıldır sedef hastasıyım. Maalesef çözüm bulamıyorum. İlaç dışında başka bir şey denemedim. Sanırım en önemlisi stresten uzak durmalıyız.

 4. Ramazan dedi ki:

  Merhaba ben 23 yaşındayım. 2 senedir sedef hastasıyım. Genital bölgemde bile çıktı. Evliyim ve evlilik hayatımın bitmesinden bile korkar oldum. Bu zamana kadar ne ilaç denediysem olmadı. Yok mu bunun bir çözümü?

 5. lutfiye dedi ki:

  23 yaşındayım ve 12 yaşından beri sedef hastasıyım. Bu hastalığın çözümü yok. Sadece bir süre kayboluyor ve tekrar geri geliyor maalesef.

 6. Regaip dedi ki:

  Merhaba ben 17 yaşındayım. Kendimi bildim bileli sedef hastasıyım. Kulak için de kafa üstü komple sağ bacağımın köşesinde yuvarlak şekilde 2 tane leke, sol ayağımda 50 kuruş büyüklüğünde burnumun yanlarında ve dirseğimde çıkıyor. Işık tedavisi de görüyorum. Arkadaşlar kısaca artık ben çok yoruldum. Benim hayatım alt üst oldu. Şimdiden düşünüyorum ya evlenemezsem hadi evlendim ya çocuğumda da çıkarsa diye korkuyorum. Gerçekten çok yoruldum. Saçkıran hastalığına da yakalandım. Artık diğer insanlar gibi olmak istiyorum.

 7. Tuba dedi ki:

  Gerçekten balıklı göl çözüm oluyor mu? Ben 27 yaşındayım. Beş yaşından beri bu hastalık var bende. Krem, hap, iğne, tedavi olarak hepsini gördüm ve çok yoruldum artık. Çözüm bulamıyorum.

 8. bayram dedi ki:

  Bendede de var. İlaçları gününde saatinde içersem kayboluyor yaralar ama bırakıp strese girersem güneşe çıkarsam yine çıkıyor.

 9. Fatih dedi ki:

  Benim çalıştığım fabrika kimyasal madde var ve her türlü kimyasal bulunmaktadır. Sedef hastasıyım. Sebebi iş yerinden kaynaklı olabilir mi?

 10. Hare dedi ki:

  Arkadaşlar maalesef hastalığın herhangi bir sebebi olmadığı gibi tedavisi de yok. Bünyeden bünyeye farklılık gösteren bir rahatsızlık bu. Elinizden geldiği kadar bu rahatsızlığı kafanıza takmazsanız emin olun kendiliğinden gidecektir. Kendinizi sıkıntıya strese attığınız zamanlarda sizi yalnız bırakmamak için geliyor resmen. Tek çaresi kafaya takmamak başka çözümü yok. Ben öyle yapıyorum ama bazen kendini hatırlatıyor tabi.

 11. fatih dedi ki:

  Merhaba 19 yaşındayım. Yaklaşık 2 yıldır sedef hastasıyım. En ufak strese girmemde dirseklerimde baş gösteriyor. Bir süre sonra göğsümde çıkmaya başlıyor. Cildiyenin verdiği ilaçlar nispeten faydalı. Daha kalıcı bir çözümü var mı sedefin? Allah herkesin şifasını versin.

 12. ezgi dedi ki:

  Merhaba. Ben 8 yaşımdan beri sedef hastasıyım. Şu an TEOG’a hazırlandığım için stresten uzak duramıyorum ve işin kötüsü sedef başımda. Haftada 4 kez yıkanmam gerekiyor. Kaşıdıkça toz toz ya da pul pul saçıma karışıyor. Ne yapabilirim?

 13. mehtap dedi ki:

  Arkadaslar bu hastalık ölene kadar maalesef bir ara yok oluyor bir ara çıkıyor. Şu an ben de ilaç tedavisi alıyorum kremler haplar 2 haftadır kullanıyorum ama bir fayda göremedim. Şimdilik 3 çocuğum var ve ikisinde de çıkmaya başladı. Nasıl bir dert vermiş ki Rabbim çaresi yok. Allah tez zamanda hepimizin şifasını versin.

 14. hatice dedi ki:

  Merhabalar. Ben de 13 yaşından beri sedef hastasıyım. Başımda daha yoğun bir şekilde, vücudumun bazı bölgelerinde birkaç yıl önce plaklar oluştu. Bu hastalıkta önemli olan mümkün olduğunca stresten uzak durulmalıdır. Şimdilik tamamen iyileşme olmuyor ama alacağınız önlemlerle en azından sabit tutulur.

 15. Eren dedi ki:

  Merhaba ben 29 yaşındayım ve yaklaşık 20 senedir ensemde ve vücudumda sedef var. Bundan 15 sene önce sivas balıklı göle gittim ve vücudumdaki sedef geçti ancak ensemdeki geçmedi. Katranlı şampuan da kullandım ama etki etmedi. Stresten uzak olunca ve yaz aylarında güneşin etkisi ile azalıyor. Acaba ne yapmamı önerirsiniz?

 16. Efkan dedi ki:

  Bende de o hastalık var. Nasıl kurtulabilirim?

 17. rukiye dedi ki:

  Ben 18 yaşındayım ve 11 yaşında bu hastalık başladı bende. Kafa derimde ve vücudumda çıkıyor. Sürekli ilaç tedavisi gördüm ama şunu farkettim ki stresten uzak olduğumuz sürece bu yaralar da azalıyor.

 18. sedef dedi ki:

  Merhaba bişey sormak istiyorum sedef vücudunda ne boyuttaydı ve tamamen mi kurtuldun? Tekrarlama filan olmadımı yani.

 19. bahadır dedi ki:

  Merhabalar. Benim baldızımda da vardı bu illetten. Yurt dışında dahi gitmediği hastane doktor ve ilaç kalmadı. Tavsiyem sarı kantaron yağı. Bu yağı düzenli sürüp güneşte bronzlaştığınızda bu hastalık tamamen geçiyor. 1 ayda sonuç almaya başlarsınız. Ayrıca günde 4-5 defa sürün saygılar.

 20. ahmet dedi ki:

  Merhabalar. Ben 44 yaşındayım. Senelerdir sedef hastalığım var. Doktorun verdiği ilaçları kullanınca biraz geçer gibi oluyor, sonra tekrar artıyor. Hiç geçmiyor bu hastalık; şu anda çok kötü bir duruma geldi. Vücudumun her yerinde çıktı. Artık çok kaşınıyor, ve acıyor. Evde ne yapabilirim, nasıl geçebilir?

 21. ishak dedi ki:

  25 yaşındayım. Yaklaşık 7 senedir ben de sedef hastalığından muzdaribim. Yakalandığımdan bu yana her yıl gittikçe durum daha kötüye gidiyor. Işıkla tedavi kesin sonuç veriyor mu acaba?

 22. ercan dedi ki:

  Merhaba ben 17 yaşındayım. Bildim bileli var bende bu hastalık vücudumda kafamda dirseklerimde ayaklarımda heryerimde arttı. Sivasta balıklı göl varmış iyi geliyor geçiriyor diyorlar doğru mudur? Bir bilgisi olan var mı? Geçiremedik bu hastalığı bir türlü.

 23. Busra dedi ki:

  Sedef hastalığı bende 3 yaşından beri 19 yıldır var. Neredeyse kullanmadığım ilaç kalmadı. Cildim için kür bitkisel karışımlı kremler vs.re birçok şeyi denememe rağmen hiç bir sonuç alamadım. Eklemlerimde, bazen de ellerimde yüzümde çıkıp kendiliğinden yok oluyor. Farkettim ki asıl tedavisi ve ilacı stresten uzak durmakmış.

 24. burcu dedi ki:

  Benim de kafa derimde böyle oluşumlar var fakat sürekli kaşınıyor. Bu da sedef midir?

 25. özlemkasap dedi ki:

  Merhaba. Bana da sedef hastalığı tanısı kondu. Sizlerin de belirtmiş olduğu gibi tüm belirtilere ben de sahibim. Şuan bazı ilaçlar kullanıyorum. Haftaya kısmetse yine doktoruma gideceğim. Sedef geçmez ise ışık tedavisinden bahsetmişti doktor. Işık tedavisi başarılı sonuçlar veriyormuş. Göreceğiz.

 26. fatmanur dedi ki:

  Ben 13 yaşındayım ve ben de sedef hastalığına yakalandım.Her yerimde çıkıyor. Ayağımda, kollarımda, dizimde çıktı. Kafamda da çıkmasından çok korkuyorum. Ne yapmam gerekiyor?

 27. başak dedi ki:

  Ben 23 yasındayım 11 yıldır sedef hastasıyım. İlaçlar çözüm değil suan ışın alıorum.%98 cözümmüş.

 28. serdar ince dedi ki:

  Merhaba ben serdar. Yaklaşık 18 senedir bende bu hastalık (sedef) var. 24 yaşındayım bu yaşıma kadar hiçbir çözüm yolu bulamadım. Benim en çok sıkıntı çektiğim konu kaşıntı. Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 29. oğuzhan ejder dedi ki:

  Ben 17 yaşındayım ve 6 senedir sedef hastasıyım. Mevsimlikmiş bana bazı ilçlar verdiler ama geçmedi bu hastalıktan nasıl kurtulurum?

 30. damla dedi ki:

  İyi günler, benim annemde 1992’den beri sedef hastalığı var. Annem bugüne kadar kendi bildiği yöntemlerle iyileşmeyi denedi, olmadı. En son doktora başvurdu, bir ilaç verdiler onu kullandı biraz geçti ama o da olmadı. Bu hastalığı tamamen iyileştirecek bir ilaç var mıdır hocam?

 31. Recep dedi ki:

  İyi Günler.

  Ben 35 yaşında Bursa/Yenişehir de oturuyorum. Sizin web sayfanızı derdime derman ararken tesadüfen buldum. Sedef hastası olduğumu cilt uzmanı bir doktordan öğrendim. Problemimden kısaca bahsedecek olursam: Fotoları da gönderebilirim: ellerimin iç ve parmaklarımım bazılarının alt ve üst kısımlarımda beyaz pullanma oluşmakta ve sertleşip çatlayarak kanamalar oluşturmaktadır. Kuru bir cilt ile başlayan ve daha sonra kanatıncaya kadar kasıntılı bir durum oluşmaktadır. Karaciğer tahlillerimde herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Halen 6 senedir sorunuma bir çözüm bulamadım; hastalığıma çözümü sizden bekliyorum. Bu konuda bana yardımcı olur musunuz?
  Not: Sıkıntı sadece ellerimde bulunmaktadır bununla ilgili olarak kullandıgım psorcutan beta pomad krem azaltıyor, geçirmiyor. Yardımlarınızı bekliyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir