Sağlık.net

Hastalıklar

Parkinson Hastalığı: Nedenleri, belirtileri, tanısı ve tedavisi

 • Delicious

PARKİNSON HASTALIĞI

İlk kez İngiliz doktor James Parkinson tarafından 1817 yılında titrek felç olarak tanımlanmıştır. Beynimizde hareketlerimizi kontrol eden ve bundan sorumlu olan hücreler bulunur. Bu hücrelerden kimyasal maddeler salgılanır. Bunlardan birisi de dopamindir. Dopamin beyine gelen bilgileri bir sinir hücresinden diğerine aktarır. Böylece vücut dengesi sağlanmış olur. Fakat bu hücrelerin bir kısmı hasar gördüğünde ya da azaldığında dopamin salgılanamaz. İşte azalmış dopamin sonucu vücutta titreme, yavaş hareket etme gibi vücudun dengesinin bozulmasıyla ortaya çıkan hastalığa parkinson hastalığı denilmektedir.

Parkinson, yavaş ve sinsi seyreden bir hastalıktır. Hastalık on yıl gibi bir süre boyunca sürekli ilerler. Ne ölümcül bir hastalıktır ne de felce neden olur. Başlangıcında tek taraflı belirtiler görülürken daha sonra bu bütün vücuda yayılır. Belirtilerin şiddeti her hastada farklıdır. Hastalık genelde 40 yaşından sonra görülür ve erkeklerde görülme sıklığı biraz daha fazladır.

PARKİNSON HASTALIĞI NASIL ORTAYA ÇIKAR?

Parkinson hastalığının, beyinde dopamin salgılayan hücrelerin hasarı sonucu ortaya çıktığını söylemiştik. Fakat bu hasarın neden ortaya çıktığı henüz bilinmemektedir. Genetik yatkınlık ve çevresel faktörlerin birlikte bu hastalıkta rol oynadığı düşünülmektedir. Örneğin eroin kullanan bazı kişilerde parkinson belirtileri görülmeye başlanmış, bunun da eroinde bulunan bir maddenin beyindeki hücreleri öldürdüğü için oluştuğu açıklanmıştır. Fakat bu konuda çalışmalar hala sürmekte ve henüz kesin bir kanıt yoktur. Aileden gelen (kalıtsal) faktörlere bağlı parkinson hastalığı daha çok genç yaşlarda ortaya çıkmıştır. Fakat bu sadece yüzde 5’lik bir dilimdir. Ayrıca bulaşıcı bir hastalık da değildir.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sinsi ve yavaş seyreden bir hastalık olduğu için uzun süre farkedilmeyebilir. Genelde ilk belirti elde veya bir vücut yarımında titremedir. Hastanın daha önceki yılları incelendiğinde öne eğik durma ya da yürürken kolunu sallamama görülebilir. Temel olarak hastada titreme görülür. Parkinson hastalarının çoğunda bu vardır. İstirahat halinde bile titreme devam eder. Tabiki her titreme parkinson belirtisi değildir. Günlük aktivite sırasında, heyecan, sinir gibi durumlarda titreme olur. Bu normaldir. Bir diğer belirti hareketlerde yavaşlama olmasıdır. Hasta günlük işlerini yaparken zorlanır. Yemek yerken, bir tarafa dönerken, yavaşlama söz konusudur ve bunlar güçlükle yapılır.

Hasta hekim tarafından muayene edildiğinde, hekim kas sertliği ile karşılaşır. Zaten hasta da bunun farkındadır. Normalde kişi gevşemiş haldeyken kasların da gevşemesi gerekir fakat parkinson hastalarında kas gergindir.
Diğer belirtiler ise şunlardır:

 • kişinin yazdıklarının okunaksız olması, küçük yazmaya başlamak,
 • yavaş yürümek, yürürken ayakları yere sürmek,
 • vücudun öne doğru eğik bir şekilde durması,
 • depresyon, sıkıntılı ruh hali,
 • kas ağrıları,
 • konuşma bozukluğu, kısık sesle ve donuk konuşmak,
 • yürürken kolların sallanmaması,
 • terleme, hipotansiyon (tansiyon düşüklüğü),
 • yutma zorluğu.

PARKİNSON HASTALIĞI TANISI

Parkinson hastalığına tanı koymak için özel bir yöntem yoktur. Laboratuvar ya da röntgen tetkikleri sonucu da bunun anlaşılması mümkün değildir. Fakat uzman bir nörologun hastadan ve hastanın yakınlarından aldığı bilgiler, ayrıca yaptığı muayene sonucu tanı koyabilir.

Parkinson hastalığına çok benzeyen ve parkinsonizm altında toplanan rahatsızlıklarla çok benzer olduğu için tanı koyarken dikkat edilmelidir. Beyindeki bir tümör, kullanılan bazı ilaçlar, damar hastalıkları da benzer sorunlara yol açabilir. Bu diğer nedenlerin ayrımını yapmak gerekir.

PARKİNSON HASTALIĞI TEDAVİSİ

Parkinson hastalığının tedavisinin amacı hastayı aktif, bağımsız, kendi başına işini yapabilen hale gelmesinı sağlamaktır. Yapılan tedavi sonucu hastanın her şeyi düzelecek diye bir şey yoktur. Zaten parkinson hastalığında kullanılan sınırlı sayıda ilaç çeşidi vardır. Bu ilaçlar ya eksik dopamini sağlar, ya onun gibi etki yapar ya da dopaminin parçalanmasını engelleyerek kullanımını arttırır. Tedavi sırasında bu ilaçların oluşabilecek yan etkilerini belirleyip ortadan kaldırmak önemlidir. Fakat her ne olursa olsun ilacın yan etkisi görüldü diye ilacı bırakmak ya da doktor değiştirmek yanlıştır. İlacı bırakmak yanlıştır çünkü hastalık belirtileri tekrar ortaya çıkar. Doktor değiştirmek yanlıştır çünkü tedavisi uzun süren bir hastalık olduğu için doktorun tekrar hastalığın seyri ve gelişimi hakkkında bilgi sahibi olması zaman gerektirir. Bu da vakit kaybıdır. İlaç tedavisiyle kas sertliği, titreme, hareketlerdeki yavaşlığın düzelme ihtimali yüksektir. Tamamen düzelmese de azalmasını sağlayacaktır. Bunun yanında konuşma bozukluğu, donuk yüz ifadesi, yazma bozukluğu, terleme gibi sorunlar da düzelebilir.

Tedavi de bir diğer önemli nokta psikolojik olarak hastanın kaybettiklerini tekrar hastaya kazandırmaktır. Parkinson tedavisinde aile ve hekimin bir arada çaba göstermesi hastanın kendisini daha iyi hissetmesini sağlar ve hastanın yaşam standartını arttırır. Aileden gelen desteğin katkısı fazla olacaktır.

Diyetin parkinson hastalığını düzeltmesi söz konusu değildir. Ama dengeli beslenme sağlık açısından faydalıdır. Herhangi bir vitamin tedavisi de bu hastalığa çare değildir.

Cerrahi tedavi ilk tercih yolu değildir. Ama hastalık düzeltilemiyorsa, ilaç kullanımı işe yaramıyorsa uygulanabilir. İki tip tedavi söz konusudur. Hastaya önce anestezi yapılır. Sonra kafatasından bir delik açılır ve gereken bölgedeki hücrelerde hasar yapılır. İkincisinde gereken yere bir elektrod takılır fakat bu sefer hasar yapmadan gerçekleştirilir. Köprücük kemiğinin altına yerleştirilen uyarıcıyla bu elektrod kontrol edilir. Hasta bu aleti mıknatısla açıp kapatabilir. Açtığında hastalığın belirtileri görülmez, kapattığında ise tekrar oluşur.

Bu tedaviler uygulanırken bazı şeylere dikkat edilmelidir. Çünkü her hastaya aynı tedavi uygulanmaz. Hastanın yaşına, hastalığın hangi döneminde olduğuna, maddi gücün verdiği imkana, hastada görülen belirtiye göre farklı tedavi uygulanır. Uygulanacak ilaç dozu yaşa göre değişir.

Bu hastalıkla nasıl yaşayacağım diye düşünmeyin. Her hastalıkla yaşayabileceğiniz gibi buna da alışırsınız. Ancak kendi işinizi kendiniz yapmaya dikkat edin. Bu hastalığı atlatabileceğinizi düşünün. Kendinize olan güveninizin arttığını göreceksiniz.

Related Posts

39 thoughts on “Parkinson Hastalığı: Nedenleri, belirtileri, tanısı ve tedavisi”

 1. mustafa dedi ki:

  Epilepsi ile perkinson bir arada olabilir mi?

 2. Melek dedi ki:

  Yaklaşık 5-6 senedir titreme var ellerimde. Bazen vücudumun birkaç kez kafamın da istemsiz oynadığını fark ettim. O arada konuşmamda aksaklıklar oldu. Çevremdekiler fark ediyor titrediğimi ve uyarıyorlar. Hastaneye gitmeye çekiniyorum. Ya parkinson hastasıysam. 20 yaşındayım.

  1. Aydın KENAR dedi ki:

   Yaşım 46. Ben de parkinson hastasıyım. Bence ne kadar kısa sürede doktora gidersen o kadar iyidir.

 3. Bora dedi ki:

  Bana 4 ay önce Genetik Parkinson ve yüksek tansiyon tanısı koyuldu. İçtiğim ilaç hareket bozukluğuna neden oluyor ve doktor beyin piline geçelim diyor fakat ben ve çevrem bu istemsiz hareketleri görmezden geliyoruz. Zor ama sürekli spor yapmak gerekiyor. 4 ay önce kiloluydum ve şimdi kendime baktıkça mutlu oluyorum. Açıkçası bu hastalıkla dost olmaya başladım, arada yalnız hissettiğim oluyor ama sosyal biri olduğum için çabuk geçiyor. Parkinson hastalarına tavsiyem sürekli aktivitelere katılın ve bolca spor yapın. Bütün Parkinson hastalarına kolay gelmesi dileğiyle.

 4. ebru dedi ki:

  Babam parkinson hastası. Son 4-5 aydır farklı davranışları ortaya çıktı. Komşumuzun kendisine karşıdan göğsünü gösterdiğini, evimize ayna tuttuğunu söylüyor. Bugün de beni dövecekler diyor. İlaç tedavisinin bir faydası olur mu?

 5. şevket kurtay dedi ki:

  Parkinson hastalığı bu kadar güzel anlatılamazdı. Sizi tebrik ediyorum.

 6. Hatice dedi ki:

  Merhabalar. Ben 20 yaşındayım. Geçen seneden beri sinirlenince ya da çok yorgun olduğumda ellerimde, özellikle sol elimde titreme oluyor. Son zamanlarda sinirli ve yorgun olmadığımda da titremeler yaşamaya başladım ve kollarım da titremeye başladı. Acaba ciddi bir şey midir? Doktora gitmeli miyim? Şimdiden teşekkürler.

 7. ayhan dedi ki:

  Ben 47 yasındayım. Yedi sene önce üzüntüyle yakalandım bu hastalığa. Ayrıca hiper tansiyon hastasıyım. Sol kolda güç kaybı, hareket bozukluğu ve titreme var. Sol ayakta yürüyüş bozukluğu var. İlaç kullanıyorum bol bol spor yapıyorum, moralimi yüksek tutmaya çalışıyorum. İnanın müsaid olanlar spor yapsın faydasını görecektir. Allah(C.C.) acil şifalar versin bütün hastalara.

 8. Perihan dedi ki:

  Benim de sinirlendiğimde vücudumda çok fazla titreme oluyor kasılıyorum hatta kendimi kaybediyorum. Acaba bende de bir belirti olabilir mi bu?

 9. atinc dedi ki:

  Benim eşime 30 yaşındayken Parkinson teşhisi konuldu 13 sene önce. Şu anda konuştuğundan birşey anlamıyoruz. Akşamları bez takıyoruz tuvalete kalkamıyor. Tansiyonu düşük arada düşüyor. Son zamanlarda sabahları bayılır gibi oluyor ama gözleri açık hiçbir tepki vermiyor. 10-15 dakika hayattan kopuyor. Yemek yerken yüzdeki sinirleri çalışmıyormuş, maalesef dökerek yemek yiyiyor. Unutuyor. Hep agresif hareketler, halisünasyonlar. Arabanın anahtarını saklıyorum hep bir yerlere gitmek istiyor. İki tane ergenlik çağında oğlum var. Hayat çok zor oldu bizim için. Beyin ameliyatı değil de bir makine takıldı o da sadece donup kalmasını engelliyor. Zamanında beyin ameliyatı olsaydı belki bu kadar ilerlemezmiş. Yanlış tedavi olduğunu düşünüyorum. Yurtdışında yaşıyoruz. Daha neler gelecek bilemiyorum. Gençlerde farklı ilerliyor dedi doktor. Bunları yazıyorum ki önceden bilin. Bütün hastalara acil şifalar diliyorum Rabbimden.

  1. Beyza kuş dedi ki:

   Merhaba. Benim anneme de böyle oluyor ve felç geçireceğinden korkuyoruz. Acaba eşiniz nasıl oldu?

 10. Mehmet dedi ki:

  Merhaba Parkinson Hastası olabilirim; Çok nadir istemsiz hareketlerde bulunuyorum onun haricinde oturduğum yerden kalktığım zaman anlık bi harekette bulunamıyorum bacağımda aşırı derecede kasılmalar oluyor yürümeye çalışırken ayaklarımı yere sürttüğüm bile oluyor biraz yürüdükten sonra açılıyorum, elimi sıkıyorum bi anda açmak istiyorum ama aşırı derecede kasılarak açılıyor hareketi 2-3 kere tekrar ettirince kolay açmaya başlıyorum, sıklıkla terliyorum bilmem havadanmı yoksa parkinson belirtisimi ? 🙁

 11. hacer dedi ki:

  Benim halamda da bu hastalık var. Ben 15 yaşındayım. Yorulduğumda heyecanlandığımda ve ilgimi titreyen koluma verdiğimde aşırı derecede titriyor. Bazen kalem tutarken öne doğru eğildiğimde kolumda da titreme oluyor. Titreme dışında hiç bir belirti yok. Acaba parkinson muyum?

 12. kadircan dedi ki:

  Herzaman el ve çoğunlukla bacaklarımı hareket ettirme isteğiyle karşı karşıya kalıyorum. Bazen hiç haberim olmadan ayaklarımı titretiyorum ve hareket ettiyorum bunun Parkinson hastalığı ile bir ilgisi var mıdır ?

  1. omer dedi ki:

   Huzursuz bacak sendromu olabilir mi acaba?

 13. hatice alyakut dedi ki:

  Babamın dün parkinson olduğunu öğrendik. 75 yaşında babam. Yıkıldım. Hayatta herşeyden çok değer verdiğim insanın bu halini görmek beni bitirdi. Dünden beri ağlıyorum. Çok gururlu ve onurlu bir adam olan babam bu halinden utanıyor. Lütfen bize bu konuda aydınlatıcı bilgi verir misiniz? Herkese acil şifalar dilerim.

 14. BÜŞRA dedi ki:

  Merhaba ben de 23 yaşındayım ve evlendikten sonra bende de el titremeleri başladı ama sinirlendiğim zaman çok oluyor. Normalde ev işi yaparken bulaşık yıkarken de oluyor. Bilmiyorum parkinson hastalığının belirtisi mi yoksa sinirle alakalı mı yardımcı olursanız çok sevinirim.

 15. Deniz dedi ki:

  Ellerimdeki titreme son zamanlarda çok fazla arttı, kol kaslarım ağrıyor, yutkunurken tıkanma hissediyorum. Arkadaşlarım ve öğretmenlerim yazımın ciddi derecede kötüleştiğini ve küçüldüğünü söylüyor. Bir süredir yürürken ayaklarımı farkında olmadan yere sürtüyorum. Son zamanlarda sürekli bunalıp terliyorum ve bir süredir tansiyonum düşüyor ama bu ara çok sık olmaya başladı. Şüpheleniyorum. Acaba parkinson hastası olabilir miyim?

 16. halil dedi ki:

  Benim de babam hasta. Çok titremesi oluyor. Ne yapmamız lazım? Teşekkürler.

 17. merve yumak dedi ki:

  Merhabalar.Öncelikle ilaç kullanıyorum fakat şikayetlerim düzelmiyor diyorsanız tekrar doktorunuza başvurunuz. Çünkü sürekli hekim takibinde olmanız ve hastalığın seyrine göre doz ayari ilaç değişimi yapılmaktadır. Ayrıca ilaçların kesinlikle tedavi etmesi gibi bir durum yok, siz her zaman pozitif kalmaya devam edin lütfen. Sosyal hayattan kopmayın, unutmayın ki siz kendinizi ne kadar hasta hissederseniz o kadar hastasınızdır. Ek olarak, yukarıda yazan belirtiler her hastada olmayabilir. Bir kaçı gorülebilir belki sadece bi tanesi görülebilir, hepsi görülebilir. fakat içinden bir tanesi ya da bir kaçı size uydu diye parkinson hastası olduğunuz anlamına gelmiyor. Bununla ilgili tereddütünüz varsa, derhal hekiminize basvurunuz.Geçmiş olsun.

  1. salih dedi ki:

   Benim diz kapaklarımda sıcağa bağlı olarak şidetli ağrı olmaktadır. Uzun yıllar gitmediğim doktor yapmadığım test kalmadı. En son gittiğim doktor parkinson hastalarının kulandığı ilacı verdi. Konu hakkında bilgisi olan varsa paylaşırsa memnun olurum.

 18. berk dedi ki:

  Bu hastalık ölümcül bir hastalık mıdır arkadaşlar?

 19. Baki Ay dedi ki:

  Benim annem de 20 yıldır bu hastalıkla boğuşuyor ve kendisine 7 yıldır ben bakıyorum. Sizlere benim tavsiye edebileceğim şeyler şunlar. Dana eti yerine koyun eti yediğinde kasılma nöbetleri olmuyor. Salçayı yağda kavurmayıp sonradan ilave etmekte iyi geliyor. Yemeklerde mümkün olduğunca soğan kullanmıyorum. Havuç suyu çok iyi geliyor. Birde ilaç dozlarını arada çoğaltıp azaltmak gerekiyor. Sürekli aynı doz kullanıldığında zamanla etkisi kayboluyor. Bazen gaz ve kabızlık durumunda mide ilacı kullanmak iyi geliyor. Eskiden kasılma nöbetlerinde hafif şekilde iğne batırmak iyi gelirdi ama şimdi etkilemiyor. Benim kendimce bulduğum şeyler bunlar. Diğer hasta yakınlarının bulduğu şeyler varsa buradan tecrübelerini paylaşsalar çok sevinirim. Sonuçta çok zor bir hastalık. Allah herkesin yardımcısı olsun.

 20. recep bozyurt dedi ki:

  Bilgi için teşekkür ederim. Ben üç yıldır bu hastalıkla yaşıyorum ve benim doktorum bu konuda az yardımcı oluyor, destek sıfır.

 21. hasan koşar dedi ki:

  Babam yaklaşık olarak 10 yıldır parkinson hastalığı ile yaşıyor. Madopar başta olmak üzere 6- 7 çeşit ilaç kullanıyor. Cerrahi müdahale yaptırmayı düşünüyoruz ama yapılma şartları ve maliyeti hakkında bilgi verirseniz sevinirim, babam emekli.

  1. Gülcan Ünal dedi ki:

   Merhaba, Parkinson hastalığını annemde yaşıyoruz ve biz 16 yıldır ailece bu hastalıkla mücadele ediyoruz. İlerleyen dönemlerde hastalığın daha da kötüye gidebileceğinin farkındayız. Ama bu hastalık bize çok önemli şeyler öğretti. Size tavsiyem ailenizde kim bu hastalığa yakalanmışsa, inanın vereceğiniz mücadele sonuçsuz kalmıyor. Sürekli moral motivasyonu, hayata bağlanma, sosyal yaşam ve en önemlisi sevgi. Bütün Parkinson hastalarının iyileşmesi dileğimle….

  2. Halil dedi ki:

   Benim babam da var galiba.

 22. ali çam dedi ki:

  Bende Sara, Parkinson ve Tansiyon hastalıkları var. Yürümekte zorluk çekiyorum. 4 yıldır ilaç kullanıyorum, hastalığım ise iyiye gitmiyor. 64 yaşındayım ne yapmalıyım?

 23. sevda kose dedi ki:

  Ben 36 yaşındayım ve bu belirtilerin çoğu bende var fakat doktora gitmekten korkuyorum ve ne yapacağımı da bilmiyorum. En büyük sorunum; kızıma çorbasını içirirken hep döküyorum.

  1. Halim dedi ki:

   Doktora gitmemek çözüm değil. İyi bir doktor bulup gitmek lazım. Yaşınız çok genç. Hastalık durdurulabilir inşallah. Ben de bugün babam ile ilgili araştırma yaparken buldum bu siteyi. Paylaşımlar tecrübe ve tavsiyeler güzel. Öğrendiğim en güzel tavsiye ise moral ve spor. Allah herkese şifalar, mutluluklar versin.

 24. BÜLENT dedi ki:

  Ben de 7 senedir Parkinson hastasıyım. Fakat benim rahatsızlığım titremeden çok ağrılıdır. Hocam benim Parkinson hastalığımın ağrılı Parkinson olduğunu söylüyor.Sabah 6.00 dan akşam saat 22.00 a kadar hap kullanıyorum.Ayrıca ağrılarımın çok olduğu zamanlarda ilaveten 4 veya 5 kere göbekten iğne yapmaktayım.Fakat hastalığımın buna rağmen her geçen sene arttığını hissetmekteyim.
  Bunun haricinde iyileşmem için yapılacak her türlü tedaviyi yapmak ve bu hastalıktan kurtulmak istiyorum.
  Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 25. eda dedi ki:

  Ellerimde son zamanlarda artan aşırı bir titreme söz konusu. Arasıra kol ve el hareketlerimi koordine etmekte sorun yaşıyorum ve böyle olduğunda çok güç hareket ediyorum, bir bardağı dahi zor tutuyorum. Aynı zamanda depresyon tedavisi görüyorum fakat ilaçların yan etkilerinde böyle bir durumdan söz etmiyor ve bu hareket problemimi tetikleyici bir durumda ortaya çıkan birşey de değil. 23 yaşındayım, yazıları okudum ve parkinson olabilme ihtimalinden korkuyorum.. 🙁

 26. kayhan dedi ki:

  Zor bir hastalık, ben hala alışamadım, bilhassa anksiyete, baş ağrıları,aşırı güçsüzlük ve çabuk yorulma. Fakat merak ettiğim, hastalık, yatağa bağımlı hale getirir mi? Evet diyen de var, hayır diyen de.

 27. yılmaz dedi ki:

  Merhaba benim de annem Parkinson hastası, gitmediği doktor kalmadı ama bir türlü kurtulamıyor. Saydığınız herşey var. Bir kaç tane ilaç kullanıyor ama ilaçların tesiri çok fazla sürmüyor. Yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden teşekkürler…

 28. öykü dedi ki:

  çok teşekkürler.

 29. mehmet üretgen dedi ki:

  Yaklaşık bir yıl önce parkinson hastalığı teşhisi konularak tedavi için doktorum tarafından, Tablet ilacı günde 3 defa aç karnına uygulamam önerildi. Önerilen tek bu ilacı sürekli kullanıyorum, ama şikayetlerimin azalması beklentime rağmen azda olsa arttığını hissediyorum.Ne yapmam gerektiği hakkında önerilerinizi rica ederim.

 30. aziz dedi ki:

  Ben bu hastalıkla baş edeceğim. Ama tariftekilerin bazısı bana uymuyor.

 31. aziz dedi ki:

  Vallahi ben henüz bu hastalığa alışamadım.

 32. esra dedi ki:

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum sizlere.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir