Sağlık.net

En Çok Paylaşılanlar

Migren: Nedenleri, Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

 • Delicious

MİGREN NEDİR?

Başı ağrımayan insan sayısı çok azdır ve toplumun %2 lik bir kısmını oluşturmaktadır. Herkes hayatının belli dönemlerinde baş ağrısı çeker. Fakat nedeninin kötü bir vaka olması (beyinde tümör, felç) çok nadirdir. Migren ise hayatı tehdit eden tehlikeli bir hastalık değildir. Genelde ataklar halinde ortaya çıkan, kafanın tek tarafına yerleşen, zonklayıcı bir baş ağrısı şeklidir. Ataklar 4 saat ile 72 saat arasında değişebilir. Bu ataklar sırasında baş ağrısının yanısıra bulantı, kusma, normal ışık ve sesten rahatsız olma gibi şikayetler de görülebilir.

Migren artık sinirsel(nörolojik) bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Beyinde bulunan bazı kimyasal maddelerin (serotonin gibi) azalması ya da etki göstermemesi sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir. Kişi karanlık, sesten uzak bir odada uyumak ister. Günlük yaşamı engelleyen bir durumdur. Tedavi edilebilir.

MİGREN KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Migrenin kadınlarda görülme sıklığı erkeklerdekinin üç katıdır. Bu farklılığın sebebi kadındaki hormonal değişikliklerdir. Hastaların çoğunda atak 40 yaşından önce ortaya çıkar. Bu da genelde ergenlik çağına denk gelir. 50

yaşının üstünde birinde migren başlama ihtimali zayıftır. Kadınlarda çoğunlukla orta yaşlarda ortaya çıkmaktadır.

NİÇİN MİGREN HASTASI OLURUZ?

Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte beyin kandamarları ve beynin sinir iletimindeki kimyasal madde değişiklikleri sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir. Kadınlardaki hormon değişikliği migren ağrısına yol açabilir. Genetik (aileden gelen, kalıtsal) faktörler konusunda çalışmalar sürmektedir. Annesi ya da babası migren hastası olan birinin migren hastası olma ihtimali %40 dır. Hem annesi hem babası migren hastası olan birisi %75 oranında migren hastası olabilir ki bu çok yüksek bir ihtimaldir.

MİGREN TİPLERİ NELERDİR?

Toplumda en çok oranda görülen iki farklı migren tipi vardır:

 • BASİT MİGREN: Migrenli hastaların %75 inde görülür. Aurasız migren atakları vardır. Adi migren de denir. Sıklıkla bayanlarda görülür. Tek ya da çift taraflı baş ağrısı görülür. Kusma nadirdir.
 • KLASİK MİGREN: Auralı migren atakları görülür. Migrenli hastaların %10’unu oluşturur. Çocuklukta ergenlikte başlar. İlk atak 40 yaşından sonra gelir. 2-6 saat kadar sürer. Kişinin görme alanında boşluk vardır. Hasta boşluk olan yeri göremez. Başın tek tarafı ağrır. Bulantıyla birlikte kusma buna eşlik eder.

Aura, baş ağrısı başlamadan önce beliren, sıklıkla görme alanında sorunlar olan, bazı sinirsel belirtilerdir.Migren şafağı da denir. Diğer migren tipleri seyrek olarak görülür. Bunlar:

 • Baş ağrısız auralı migren: Uzun süre boyunca auralı migren yaşayan bir kişide zamanla baş ağrısı geçer veya azalır.
 • Baziler migren: Bilinen migren belirtileri yanında cümle kurmada güçlük, baş dönmesi, çift görme, kulakta çınlama ve dengesizlik görülebilir. Daha sonra migren baş ağrısı başlar.
 • Hemiplejik migren: Hem auralı migren hem de kol ve bacak dahil vücudun bütün yarısında kas güçsüzlüğü veya felç görülür. Atak süresince devam edebilir.
 • Status migrenozus: 3 günden fazla süren migren ataklarıdır. Boyun ve omuzdaki kasların kasılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilir.
 • Retinal migren: Baş ağrısıyla birlikte bir gözde görme bozukluğu olur. Kısa sürelidir. Göz muayenesinde herhangi bir bulguya rastlanmaz.
 • Oftalmoplejik migren: Baş ağrısı ve gözün hareketlerini kontrol eden sinirlerin bir bölümünde felç vardır.

MİGRENİN BELİRTİLERİ NELERDİR? MİGREN KAÇ EVREYE AYRILIR?

Hasta migren sırasında bir müddet kendini soyutlamak, dinlenmek ihtiyacı hisseder. Bazı belirtiler hastayı baş ağrısından daha çok rahatsız edebilir. Migreni beş evreye ayırabiliriz:

UYARICI BELİRTİLER

 • Yorgunluk,
 • Işıktan ve sesten rahatsız olma,
 •  Kaslarda ağrı,
 • Mide bulantısı, kabızlık, ishal,
 • Susuzluk, idrara sık çıkma
 • Huzursuzluk, üzüntü gibi belirtiler migren atağının geleceğini gösterebilir.

AURA DÖNEMİ

Migren ağrısından ortalama 20 dakika kadar önce görülen dönemdir. Tek taraflı görme kaybı, kör nokta, ışınsal tarzda renkli titrek çizgiler, ışık çakması, kolda bacakta karıncalanma, uyuşma hissi olabilir. Örneğin aura dönemi geçiren bir hasta bu durumu şöyle tanımlamaktadır: Kısmi görme kaybı yaşıyorum. Bu hep baş ağrım olmadan hemen önce oluyor. Ortalama yarım saat sürüyor. Baş ağrım başladığında görmem normale dönüyor.
Aura migren habercisi olarak kabul edilmektedir.

BAŞ AĞRISI DÖNEMİ

72 saate kadar sürebilen bir dönemdir. Başın tek tarafında zonklayıcı bir ağrı vardır. Bazen başın iki tarafı da tutabilir. Hareket ederken ağrı artar. Bununla birlikte bulantı, kusma, ışık ve gürültüden rahatsız olma gibi durumlar mevcuttur. Bir migren hastası bu dönemi şöyle özetlemektedir:

Kafam zonkluyor, beynim patlayacak gibi oluyor. Normal ışık bile beni rahatsız ediyor. Kafamın yerinden fırlayacağını düşünüyorum. Midem bulanıyor. Huzursuz biri oluyorum. Atak başladığı sırada üşüyorum.

AĞRININ GEÇMESİ DÖNEMİ

Ağrının geçmesi için uyumaya çalışmak biraz rahatlamanızı sağlar. Ama ağrının geçmesi için yapılması gerekenler kişiden kişiye değişebilir. Çocuklarda kusma çok faydalı olabilir. Kimisi için de mutlaka ilaç tedavisi gerekir. Bazı hastalar ise atağın geçmesini bekler çünkü başka bir şeyin işe yaramadığını söylemektedirler.

İYİLEŞME DÖNEMİ

Atak geçtikten sonra, daha doğrusu baş ağrısı geçince, bir gün boyunca kendinizi çok yorgun hissedebilirsiniz. Çok yorucu bir işten çıkmış gibi olursunuz. Bazı hastalar ise baş ağrısından sonra kendilerini gayet enerjik hissettiklerini söylemektedir.

MİGREN ATAKLARI NE KADAR SIKLIKLA GELİR?

Atak sıklığı değişken bir durumdur. Kişiden kişiye değiştiği gibi kişinin atak zamanı da değişken olabilir. Ayda 1-2 kez ya da haftada bir atak geçirilebilir. Ayrıca ataktan sonra uzun bir süre atak gelmeyebilir. Ama kesin olan bir şey var ki her gün migren atağı gelmez.

MİGRENİ TETİKLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

Migren atağının gelmesi için tek bir tetikleyici yoktur. Zaten tek bir tetikleyici migren atağı oluşturmaz. Üst üste gelen etmenler atağın başlamasına sebep olur. Bir hastanede yapılan araştırmalarda migren hastalarından alınan cevaplara göre en sık görülen durumlar stres, hormonlarda değişiklik, halsizlik, yorgunluk ve öğün atlamadır. Çocuklarda aç kalma, az yemek yeme, kadınlarda adet dönemiyle ilgili hormonal değişiklikler migrene neden olabilir.

Şu faktörlerde migren tetikleyicisi kabul edilmektedir:

 • Yeterince yememek,
 • Bazı yiyecekler ve içecekler; eski peynir, çerez, çikolata, şarap, alkol, kafeinli içecekler, kahve, çay, katkı maddeleri,
 • Çevresel faktörler; göz alıcı ışık, ağır koku, seyahat, çok yorulma, hava değişiklikleri,
 • Hormonal değişiklikler; adet dönemi, gebelik, doğum kontrol hapları,
 • Uyku problemi; uykusuzluk çekme ya da aşırı uyuma,
 • Duygusal değişiklikler; endişe, üzüntü, tartışma, heyecan, depresyon, stres,
 • Baş ve boyunda ağrı; göz, boyun, diş, çene ağrısı,
 • Bu tetikleyicilerin hepsi bir kişide olmak zorunda değildir. Atak başlaması için yukarıdaki bir kaç neden yeterli olabilir.

MİGREN TEDAVİSİ


Migreni tedavi ederken aynı zamanda oluşabilecek migren ataklarının da önüne geçmek gerekir ki bu hastanın korunmasına yöneliktir. Örneğin, şunları kendiniz yaparak migren ataklarından korunabilirsiniz:

 • Işıktan rahatsız olanlar güneş gözlüğü kullanabilir,
 • Aşırı kalabalık ve yorgunluktan uzak durmak gerekir,
 • Bol bol dinlenmeli, stresten uzak durmalı ve düzenli bir yaşam sürmelisiniz,
 • Gerginlik yaratan durumlardan kaçınmalı, kendinizi rahatlatan aktivitelere yönelebilirsiniz,
 • Yürüme, hafif egzersiz bedeninizin rahatlamasını sağlar,
 • Migren atağı başladığında yastıksız bir yatağa uzanın (gürültüden, ışıktan uzak) ve uyumayı deneyin,
 • Ayağınızı sıcak ya da soğuk suya koyup rahatlayabilirsiniz,
 • Baş ağrısı zonklayıcı bir şekildeyse buz torbası koymak faydalı olur,
 • Baş boyun bölgesine yapılan masaj da rahatlamak için çok yararlıdır,
 • Bunların dışında hekim kontrolünde ilaç tedavisi uygulanabilir.

Yatıştırıcılar, antidepresan ilaçlar, beyin damarlarını büzen ilaçlar kullanılır. Fakat beyin damarlarını büzen ilaçlar hamilelerde kesinlikle kullanılmaz. Nöbet sırasında ağrı kesici kullanılabilir, ama bulantıya neden olduğu için kusmayı önleyici ilaçlar da alınmalıdır.

Related Posts

68 thoughts on “Migren: Nedenleri, Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi”

 1. feyza dedi ki:

  Ben 11 yaşındayım. 9 yaşımın sonuna doğru şiddetli baş ağrılarım ve bulantılarım başladı. Annemle bir nöroloji uzmanına gittik ve MR istedi, çektirdim. Her şey temizdi ama o günden beri çok şiddetli baş ağrılarım oluyor. Ayrıca benim annemde de migren var ve dayanamıyor. Birkaç gündür gribim ve çok fazla uyuyorum. Her kalktığımda midem bulanıyor ve çok berbat bir ağrı hissediyorum. Şu anda ağrıdan başımın sağ tarafını hissedemiyorum ve her ses duyduğumda rahatsız oluyorum. Ayrıca bende yazılan bütün belirtiler var. Sizce doktora gitmeli miyim?

 2. Sevda dedi ki:

  Ben 14 yaşındayım. Başım çok ağrıyor. Migrende baş dönmesi, mide bulantısı ve fazla idrara çıkma ile idrar kokması olur mu? Öğrenmek istiyorum yardım edin lütfen. Şimdiden teşekkür ederim.

 3. Demir dedi ki:

  Merhaba. 2 gündür kesintisiz başım ağrıdı. Kafamı yastığa koyduğumda kafamın içinde sanki ucu çok sivri olmayan kalın bir iğneyi kafamın içine batırıyorlar. Kafamı eğdiğim zaman kafam patlayacak gibi oluyor. Karın ağrım oluyor. Midem hafif bulanıyor. Dışarı çıktığımda gözlerim beni neredeyse yürüyemeyecek hale getiriyor. Işık gözlerimi mahvediyor. Dışarı çıkmaya korkuyorum. Bugün doktora gittim. Sinirsel migren dedi. 1 aylık hap verdi bunu kullan tekrar gel dedi. İnşallah faydasını görürüm. Herkese acil şifalar diliyorum.

 4. Fulya dedi ki:

  Merhabalar. Ben çok sık baş ağrısı çeken biri değilim fakat 2 yıl önce çok şiddetli baş ağrısıyla birlikte iki gözde de görme kaybı yaşadım. Nedeni bulunamadı. Şu anda 4 gündür sol dil ve yanakta uyuşma var. Tomografi ve Mr sonuçları temiz çıkıyor. Doktor migren atağı olabileceğini söyledi. Böyle bir durum yaşayan var mı?

 5. emine dedi ki:

  Merhaba. Bende de yaklaşık bir yıldır şiddetli baş ağrısı, mide bulantısı, ışıktan rahatsızlık, yorgunluk, iştahsızlık, bulanık görme var. Nöroloji migren dedi ve tedavi başladı ama sürekli uyuyorum. 63 kilodan 75 kilo oldum. Az çok kendime geldim ama hala istenmediğim bir ortamda ya da kalabalık olduğu zaman dayanılmaz bir hale geliyorum adeta dünyadan kopuyorum. Benim anladığım tek şey migrenin tedavisi mutluluk çünkü stresten olan bir hastalık. Cümleten geçmiş olsun.

 6. Nazli dedi ki:

  Migrenin ameliyatı varmış. Bu doğru mu? İçinizde migren ameliyatı olan var mı? Tamamen geçiriyormuş. Ne kadar doğru? Güvenemiyorum açıkçası.

 7. Rümeysa Öğütçü dedi ki:

  Arkadaşlar hepinize merhaba. Bende 5 yıldan beri bu ağrıyı çekiyorum. Mide bulantısı, baş ağrısı, yorgunluk vb. durumlarla karşılaşıyorum ve bu migren benim her baş ağrısında gözlerime vuruyor. Gözlerimde de kayma sıklıkla yaşanıyor. Herkes Allah bol şifa versin.

 8. serra duru dedi ki:

  Herkese geçmiş olsun. Yaklaşık 7-8 yıldır migren hastasıyım. 20 yaşındayım ve kaç yıldır şifa bulamıyorum. En ağır ağrı kesicileri içiyorum ama atak geldiğinde acile gidip serum yemekten başka çarem yok serumla bile 2 günde ağrım geçiyor. Ne karanlık oda ne sessizlik ne patates ne hap hiçbir şey geçirmiyor ağrımı. Maalesef bunlara dayanmak zorundayız. Allah yardımcımız olsun.

 9. Doğa dedi ki:

  Galiba bende migren var. 13 yaşındayım sınav haftası geldiği zaman kabızlık, bulantı, baş ağrısı çekiyorum ve ağlayasım geliyor. Bende migren olabilir mi?

  1. zehra dedi ki:

   Canım bence o sınav stresinden kaynaklanıyor. Ben de 15 yaşındayım sınav haftası bende de oluyor. Telaş etmene gerek yok.

 10. Şeyma dedi ki:

  Meraba ben Şeyma 17 yaşındayım. Yaklaşık 1 yıldır çok şiddetli baş ağrısı çekiyorum. Ağrısız bir günüm bile yok diyebilirim. Bu ağrı hiç geçmiyor ve arada sırada daha da artıyor. Aydınlık olan bir yerde durduğumda, çok ağır parfüm kokularında, sıcakta falan daha çok ağrıyor. Sıcağın tam tersi soğukta ise daha hafifliyor. MR çekildim bir şey çıkmadı ama bu ağrıyla yaşamak çok zor. Bir çözümü varsa lütfen bana da söyleyin.

  1. Yağmur dedi ki:

   Bende de benzer şikayetler vardı. Ben de doktora gidip MR çektirdim. Benimki de temiz çıktı ama doktor benden EEG testi de istedi. Migrenim olduğu bu testte çıktı. EEG yaptırmanı öneririm.

 11. Rumeysa dedi ki:

  Benim sürekli alnım ağrıyor. Kafamı bir yerlere vurup parçalamayı bile düşündüm. Doktora gittim MR çektiler bir şey çıkmadı ama hala ağrıyor ve nedenini bilmemek beni deli ediyor. Migren olabilir mi ya da sinuzit ama burnum akmıyor. Sadece çok feci bir şekilde alnım ağrıyor.

  1. Zehra dedi ki:

   Canım alın ağrısı zaten burnun akmadığı için sinuzittir. Bende de öyle oluyor.

 12. Umut dedi ki:

  Yaklaşık 1 yıldır aşırı migren ataklarım oluyor fakat bu ağrılar kesintisiz olmakla birlikte 32 dişim birden ağrı yaparak beni ölüp diriltiyor. Bunun bir tedavisi var mı? Varsa nasıl oluyor?

 13. bengü dedi ki:

  Merhaba, ben 18 yaşındayım ve 14 yaşımdan beri migren ağrısı çekiyorum. Sinuzit de olduğundan şüpheleniyorum, belirtileri var. Bugün akşam koşmaya çıktığımda eve dönerken başım feci derecede ağrıdı bir an kafama tabanca dayamak istedim. Gerçekten çok şiddetli baş ağrıları geçiriyorum ve sonsuza dek buna katlanmak zorundayım. Baş ağrımı sadece uykumu aldığımda geçiyor tabi o ağrıyla uyumak ne kadar mümkünse.

 14. demirbey dedi ki:

  Allah acil şifalar versin. Migren atağı hissettiğiniz anda göz ve alnınıza doğranmış patates sarın. Gerçekten çok faydalı. Geçmiş olsun.

 15. koff dedi ki:

  An itibariyle çektiğim ağrı dondurma yememle bir nebze çekilebilir bir ağrıya dönüştü. Deneyin bence.

 16. hülya dedi ki:

  Ben 16 senedir bu ağrıyı çekiyorum. Kullanmadığım ilaç yok gitmediğim doktor da kalmadı. Allah’ dan ümit kesilmez. Hepinize acil şifalar diliyorum. Çözüm ağrı için ağrı geldiğinde nane yağı sürün başınıza. Çörek otu yağı burnunuzun deliklerine damlatın. Hepinize Allah acil şifalar versin.

 17. mine dedi ki:

  Herkese geçmiş olsun. Ben 20 yaşındayım ve ortaokuldan beri baş ağrılarım oluyordu. Daha önce iki kere nöroloğa gittim ve basit ağrı kesici ilaçlar verip gönderdiler beni. Kontrol bile etmediler. Migrenden hep şüphelendim ama iki doktor da birşey söylemediği için migren olmadığımı düşündüm. En son geçen pazar çektiğim ağrıya dayanamadım ve ertesi gün başka bir nöroloğa gittim. Migren olduğumu ve ilerlediğini söyledi. Şu an yüksek dozda ilaçlar kullanıyorum. Size tavsiyem migren şüpheniz varsa tek bir doktora gitmeyin. Sorumsuz doktorlar yüzünden şu an ölmeyi isteyecek kadar ağır ataklar geçiriyorum.

 18. Hayat dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar. Hepimize geçmiş olsun. Ben de migrenle yeni tanıştım. 6 ay içinde defalarca bayıldım. Baş dönmesi, denge kaybı, konsantrasyon bozukluğu hele o aşırı baş ağrısını saymıyorum bile. Görme bulanıklığı, sırf bu yüzden kaç çeşit doktora gittim sebebini daha yeni öğrendim. Sırf bu migren yüzünden okulda da işte de o kadar başarılıyken nasıl bir çukura düştüm anlatamam. Çok başarısız oldum çok yoruldum. Bu hastalık çok zor Allah hepimizin yardımcısı olsun.

 19. ahsen dedi ki:

  Herkese sağlıklı günler dilerim:)

 20. nurcan dedi ki:

  Merhabalar, 2 ay falan oldu başımın sol tarafı şiddetli bir ağrı, sanki başımın içinde bir dinamit patlayacakmış gibi oluyor. Boynumda kasılmalar oluyor. Ayrıca 2 tanede boyun fıtığım var. Ağrı kesiciler fayda etmiyor; geceleri uyuyamıyorum, şiddetli baş ağrısı beni uyandırıyor. Emar çekildi, 7 mm bir lezyon çıktı, fakat kötü huylu olmadığı araştırıldı. Bu ağrılarım migren olabilir mi? Haftada 1 – 2 defa olan bir ağrı değil, hiç durmuyor 2 aydır ağrısı. Yardımcı olursanız sevinirim.

 21. Sinem dedi ki:

  Ben daha 16 yaşındayım. Beynimde bir ağırlık var ve ikide bir uyumak istiyorum. Uyuduğumda geçicek zannediyorum. Kötü birşey yoktur değil mi? Çok korkuyorum.

 22. azime dedi ki:

  Üniversite sınavlarına hazırlanan bir öğrenciyim. Migrenle yeni tanıştım ve ders çalışmamı da engelliyor. Dayanımıyorum yardım edin.

 23. sedat dedi ki:

  Sıcak duş ile tam iyileşme değil de biraz daha olunabiliyor.

 24. gülten dedi ki:

  46 yaşındayım. 18 yaşına kadar epilepsi hastasıydım. Kendimi bildim bileli migren hastasıyım. Ne çocukluğumu yaşadım ne gençliğimi. Migreni olanlara tavsiyem şudur; her konuda aşırıya kaçmadan orta seviyeyi yakalamak. Yemek konusunda, eğlenmek konusunda, uyku konusunda, kalabalığa karışma konusunda kısacası sessizlik ve gürültüde her konuda ortalamayı bulmak gerekir. Geçmiş olsun.

 25. hakkı hakan dedi ki:

  Merhaba. Ben auralı migren hastasıyım. 20 yaşındayım, 8 senedir bende bu hastalık var. Önce gözlerim kararıyor, sağımı ve solumu göremiyorum. Baş ağrısı oluyor bazen,tek taraflı bazen çift taraflı. Bu yaşıma kadar bu durum hayatımı hep olumsuz etkiledi. Evden bile dışarı çıkmaya korkuyorum. Arkadaşlarım hastalığımın nasıl olduğunu bilmedikleri için benle bazen dalga geçiyorlar. Auralı migrenim tutmaya başlayınca bazen ölmek istiyorum. Ne olur yardım edin.

 26. aziz dedi ki:

  Öncelikle herkese acil şifalar diliyorum. Ben 21 yaşında migren rahatsızlığına sahip bir gencim. Doktora gittim birşey çıkmadı. Yaptığım araştırmalardan sonra ancak anlayabildim. Atak geçirdiğim zaman oksijen tüpünden 5 dakika kadar nefes aldığım zaman ağrısı diniyor ve hafifliyor. Hastanede bunun yanında serum da takarlar size ama ağrınız dindiği zaman kendinizi dinç hissedersiniz. Bu yüzden serumu almayıp ağrı dindikten sonra biraz uyumanızı tavsiye ederim.

 27. aslı dedi ki:

  Bu belirtilerin yarısı bende var yarısı ise yok. Ağrı geldiği zaman öyle bir kaç saatte geçmiyor. Yaklaşık 3-4 gün devam ediyor. Yarasa gibi karanlık sessiz yerlerde uyuyorum. Hayatımı çok kötü yönde etkiliyor. 20 yaşındayım bu ağrıları hayatımın her döneminde yaşayacak mıyım? Cevap verirseniz sevinirim.

 28. selen dedi ki:

  Merhaba 24 yaşındayım. Benim 4-5 gündür aralıklarla baş dönmelerim oluyor, gözüm seğiriyor. Birkaç saniye birşey yapamaz oluyorum sonra hemen geçiyor. Yıllardır uykusuzluk sorunu çekiyorum. Günde 4-5 saatten fazla uyuyamıyorum. İşim dolayısıyla gün boyu bilgisayar başındayım. Akşamları çok nadir baş ağrıları çekiyorum. 3-4 ay önce başka sebeplerden kafa tomografim çekilmişti ama hiçbir şey çıkmamıştı. Acaba migrenle ilgisi olabilir mi?

 29. gokhan dedi ki:

  Ben 19 yaşındayım. Daha önceleri başım ağrıyordu ama bu son 1-2 aydır ağrılar şiddetlenmeye başladı ve kendimi çok yorgun hissediyorum. Sanki tüm enerjim gitmiş gibiyim bu ağrılar sürekli değil ama tekrarlanıyor. Bana yardımcı olursanız sevinirim. Neyim var acaba?

 30. mihriban dedi ki:

  İki günder bir başım ağrıyor ve belli bir süre boyunca geçmiyor. Sanki başımı sıkıştırıyorlar gibi hissediyorum. Migren diye düşünmüştüm çünkü ailemde migren hastalığı var fakat migren atağı en az haftada 1 tutar diye biliyorum. Benim neden birkaç günde ağrıyor? Tam olarak nedendir bilemiyorum, yardımcı olursanız sevinirim.

 31. ECE dedi ki:

  Ben 12 yaşındayım üstelik 10 yaşında. Epilepsi hastası oldum.

 32. Burcu dedi ki:

  Tüm maddeler geçerli. Haftada 1-2 kere değil günde 4-5 kez yaşıyorum. Çok üzüldüğümden mi bilmiyorum. Henüz doktora gitmedim önce araştırmam gerektiğini düşündüm. Herkese Allah şifa versin ölücek gibi oluyorum. Bazen sabırlı olmakta fayda var.

 33. Büşra dedi ki:

  Ben 16 yasındayım ve migrenimin ilerlediğini söylediler. Bu ne gibi sorunlara yol açabilir ?

 34. ATUNİ dedi ki:

  Erzurumda öğrenciyim ve burda hava gerçekten çok soğuk. 2.öğretim olduğum için gece eve giderken hava -20 dereceye kadar düşüyor. Bu da bende dayanılmaz bir baş ağrısının başlamasına sebep oluyor. Migreni tetikleyen nedenlerden biri soğuk hava olabilir mi acaba?

 35. halime dedi ki:

  5 yıldır migren hastasıyım. Her seferinde başıma ağrı girdiğinde 1 hafta sürer. Ne yapmam lazım? Lütfen söyleyin.

 36. dilek dedi ki:

  Benim ilk önce görme alanım küçülüyor daha sonra yarı yarıya görmüyorum. Gözlerimde şimşekler çakıyor sonra da beynimin sağ tarafına şiddetli bir ağrı giriyor. Yarım saat içinde normale dönüyorum. Beyin cerrahı MR istedi ve sonucunu bekliyorum. Bunları yaşayan varsa cevap yazsın lütfen.

  1. yablin dedi ki:

   Aynı şeyleri yaşıyorum ben de. Ölüyorum adeta.

 37. Abdullah dedi ki:

  Merhaba. Bende de baş ağrısı var. Ama şiddetli değil. Başım ağrırken bir tarafı gözümle birlikte ağrıyor. Mesela, bir gün sağ gözümle birlikte ağrıdı, bir gün de sol. Eğilip kalkarken sancıyor, kusma falan yok. Bu migren veya migrenin hangi türüdür. Cevap yazarsanız çok sevinirim. Herkese acil şifalar!

 38. hasibe dedi ki:

  Ben 16 yaşındayım ve bazen migrenim tuttuğunda okuldayken en önde oturmama rağmen yazılar çok bulanık görünüyor ve anlayamıyorum. Bazen bildiklerimi de unutuyorum acaba bu hastalığın belirtisi ve adı nedir?

 39. ayhan dedi ki:

  Selam, 41 yaşındayım ve bu hastalığı 25 senedir çekiyorum. Bütün tedavilerini oldum hiç bir işe yaramadı ve şimdi sadece migren ağrısı gelmeden önce ağrıları bir nebze de olsa azaltabilmek için ağrı kesici kullanıyorum. Bu hastalığın tek ilacı stressiz, mutlu, huzurlu sosyal aktiviyeli bir yaşam olursa bu hastalıktan kurtulabilirsiniz. Bu saydıklarım bir insanda olursa bu hastalık zaten olmaz, halimize binlerce şükür olsun. Çaresini ben bulamadım, kimse de aramasın bence yok maalesef. Herkese Cenab-ı Mevlam acil şifalar versin. Saygılarımla.

 40. rojda dedi ki:

  Merhabalar, ben her gün 45 dakika git-gel toplam 1,5 saat süren araç yolculuğu yapıyorum. Öğretmenim köye gidiyorum. 4 yıldır aynı yolda gidip geliyorum ama yaklaşık 2 haftadır beni araba tutmaya başladı. Yolda başım ağrıyor, gözlerim ağrıyor ve dışarı bakamıyorum. Işıktan dolayı gözüm ağrıması ile beraber mide bulantım oluyor. Doğum kontrol hapı kullanıyorum, geçen hafta antidepresan kullanmıştım. Fakat yan etkilerı ortaya çıkınca antidepresan kullanmayı bıraktım. Uzun süre kullanmadım, bana neler oluyor? Migren olabilir mi? Lütfen cevap verin. Doğuda görev yapıyorum ve bulunduğum yerde uzman doktor yok. Cevabınızı bekliyorum. Teşekkürler.

 41. Önder dedi ki:

  Bende de migren hastalığı var. Hem de etkisini çok fazla gösteriyor maalesef. Çok şey denedim olmadı, tavsiye edebileceğiniz birşey var mıdır?

 42. Elif dedi ki:

  Merhaba, ben ergenlik dönemlerindeyim. Çok şiddetli migren ağrılarım oluyor. Bu ağrıların 50 yaşına kadar devam edeceği söyleniyor doğru mudur?

 43. özg ergin dedi ki:

  Ben aşağı yukarı 10 senedir bu ağrıları çekiyorum. Bana çeşitli tedaviler uygulandı fakat hiç biri faydalı olamadı. Her defasında acile kaldırılıyorum. Hastanede serum verilince sakinleşme oluyor. Kurtulamayacağım ben bu dertten sanırım. Ölene kadar bitmeyecek bu çilem gibi geliyor.

 44. eflatunn dedi ki:

  Dün başımın sağ tarafı göz ve şakak dahil, bugün ise sol tarafında korkunç ağrılarım var kusma eşliğinde. Bende sinüzit de var. Çay ve kahveden vazgeçemiyorum. Ne yapmam gerekir?

 45. geylani dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar. Ben de 1 ay önce öğrendim migren olduğumu. Ama ben soğan, pirinç pilavı, turp, fasulye, nohut, çikolata yediğim zamanlar ve çok ışığa bakıp aç kaldığım zamanlarda başımın ağrısından mahvoluyordum. Bana kusmak tek çare gibi gelmeye başladı, kusduğum zaman 1 dakika içerisinde bitiyor ağrı. Allah herkese acil şifalar versin ve hepimizin yardımcısı olsun.Unutmayın en önemli şey sağlıktır, ben de yeni öğrendim.

 46. feride dedi ki:

  47 yasındayım. 4 aydır baş ağrısı çekiyorum. Önce başımın yanması ile ağrı başlıyor daha sonra başımın içinde ağrı dolaşıyor. Boyun kaslarımda da kasılma oluyor. Bununla birlikte yorgunluk, halsizlik ve mide bulantısı da oluyor. Gürültü ve ışık ise beni rahatsız ediyor. Başım yanarken ayaklarımda üşüme hissediyorum. Ayaklarım yanarken de vücudumda üşüme oluşuyor ve halsizlik oluşuyor. Bu durum neden kaynaklanabilir?

 47. hamide dedi ki:

  22 yaşındayım, migren ağrısıyla savaşanlardan biriyim. Benim merak ettiğim şey, ilaç tedavi kesinlikle yapılması gereken bir şey, bu tedavi hangi ilaç türleri kapsıyor ve kesin sonuç veriyor mu? Bilgilendirirseniz sevinirim..

 48. ferlde dedi ki:

  Bir sorum olacaktı. Benim auralı migrenim var. Yaklaşık 14 yıldır ergenlik döneminden beri sıkıntıyı çekiyorum . Benim sorum auralı migrenlerde kör olma riski yüksek midir?

  1. Oktay dedi ki:

   Öncelikle geçmiş olsun bende de Auralı migren var. 19 yaşındayım ve 12 yaşından beri bu hastalıkla uğraşıyorum. Kör olma ile ilgili bir şey henüz duymadım. Tam bir bilgim yok ama kör olma riski yok diye biliyorum.

 49. yasal dedi ki:

  Çocukluğum ve gençliğim çok şiddetli migren ağrılarıyla geçti. Bu sıkıntıdan dolayı 25 sene boyunca gezmediğim doktor ve yöntem kalmadı. An gelir ışıksız ve sessiz bir odaya girip ağrıdan kendimden geçene kadar beklerdim. Eşimi götürdüğüm bir bayan diş doktorunun ofisinde migren ağrısı beni yine yakaladı. Doktor hanım migren ağrısına sebep olan durumlardan biri de 20’lik dişler olduğunu anlattı. O gün 1 tanesini çektirdim. Ağrım kısa sürede azaldı ve sonrası günlerde ise hiç kalmadı. Elbette aslolan doktorumuzun bizi yönlendirdiği tedavi. Fakat başımdan geçen bu durumu sizlerle de bu güzel sitede paylaşmak istedim. Teşekkürler.

 50. elif dedi ki:

  Benim bu zaman kadar başım nadiren ağrırdı ama son 2 senedir inanılmaz baş ağrısı çekiyorum. Doktor bana migrenim olduğunu söyledi. Benim başımın ağrısı genelde boğazlarıma vuruyor. Nefes alamıyorum ve duymakta zorluk çekiyorum. Mide bulantısı ve kusma gibi bir durumum hiç olmadı, daha 21 yaşındayım. Bu konuda ne yapacağımı bilmiyorum.ilaç da fayda etmiyor zaten. Bir öneride bulunursanız sevinirim. Teşekkürler

 51. emel dedi ki:

  Allah hepinize şifalar versin. Hele sen Esra daha 23 yaşındasın, hayatın tadını çıkar. Hiçbir şeyi kafaya takma, önünde uzun yıllar var.

 52. esra dedi ki:

  Benim hiç başım ağrımazdı bu yaşıma kadar. 23 yaşındayım ve bir yıldır başım ara ara ağrıyor. Acil doktorları ıslak saç, üşütme vb. sinüzit olmuşsun dediler ama dahiliyeye gidip de araştırma yapılmadı. Başımın sağ arka tarafında zonklamalar oluyor ve kolay kolay geçmiyor, 2-3 günü buluyor geçmesi. Alnımda ve şakalarımda da ağrı oluyor. Göz kapaklarımı kaldıramıyorum, uyuyup dinlenince kendimi daha iyi hissediyorum. Sinizüt için verilen ağrı kesiciler işe yaramadı. Parol ve Minoset plus içtim günde iki kez, etki etmedi hiç. Ben de acaba migren olmuş olabilir miyim? Doktora gitmeye frsatım yok. 3 aydır çalışıyorum. En ufak bir şeyi içine atan, kafasına takan bir tipim. Yarın öbürgün sinirsel hastalıklarla karşılaşmaktan korkuyorum. Bir de 1 ay önce bir olaya çok üzüldüm, hiç aklımdan çıkmadı. Bu olaydan 20 gün sonra içimde bir şey beni boğmaya başladı. Çok değişik bir duygu, çok kötü oluyorum ne zaman gelip ne zaman gideceğini anlıyorum. Bazen günde 1 bazen 2 bazen de 15 de bir oluyor, neden kaynaklandığını anlamadım ama bu aralar sinirlerim bozuk, üzüntülü bir dönem geçiriyorum. Ara ara kızdığım kişiye bir şey soyleyemeyen biriyim. İçimde yaşıyorum derdimi üzüntümü. Bana bir cevap verirseniz çok memnun olurum. Bazı arkadaşlarım panik atak, bazı arkadaşlarım da sara hastalığı başlangıcı olabilir diyor ama bayılmam kesinlikle yok. Nörolojiye çıkmam gerek ya da dahiliyeye çıkmam lazım ama fırsat bulamadım. Teşekkürler

  1. yunus karakaya dedi ki:

   Esra hanımda olan hastalıklar bende de var. 23 yaşındayım ama hastalığımın sinüzit mi migren mi olduğunu bilmiyorum 2 aydır başım çok şiddetli bir şekilde ağrıyor. Allah şifa versin hepimize.

   1. sibel karaçam dedi ki:

    Burun tıkanıklığı varsa, banyodan sonra saçlarınızı kurutmadığınız için ağrı oluyorsa sinüzit olabilir. Sinüzit alın burun ve yanak boşluklarının havayla dolmasından kaynaklı olup burun tıkanıklığının açılmasıyla giderilebiliyor ve karanlık bir odada durmak gerekiyor. Fakat migren öyle değil. Stres tetikler, ışığa ve sese karşı hassasiyet vardır. Uyumak karanlıkta ve sessiz bir yerde kalmak iyi gelir. Başın bütünü ağrır genellikle hafif mide bulantıları halsizlik, yorgunluk vb. birçok sebebi vardır. Bu hastalığın nedenini öğrenmek için nörolojiye gitmeniz gerekir. Dahiliye baş ağrılarıyla ilgilenmiyor en azından benimle ilgilenmediler ve nörolojiye yolladılar. Geçmiş olsun.

 53. yasemin dedi ki:

  Hocam merhaba, benim bir sorum olacaktı. Sağ gözüm 3 gündür seğiriyor ve sonra seğirmesi geçince yine sağ tarafımdan başıma ağrı geçiyor. Beynim zonkluyor çok kötü oluyorum. Bu neden olabilir? Şimdiden teşekkür ederim. İyi günler.

 54. makbule çolakoğlu dedi ki:

  Geçmiş olsun der, acil şifalar dilerim. 23 yıldır klasik migren ağrısıyla savaşıyorum. 94 yılından itibaren 6 yıl ilaç tedavisi gördüm, didarel avomigren kullandım, değişen bir şey olmadı. 5 yıl ara verdim tedaviye kendi çabalarımla. Dayanamaz hal alınca 2 yıldır tedavi görüyorum, eskiden sıklıkla gelen ağrı şimdi ise ayda bir defa veya iki defa tetikler, 4 gün kendimi yorgun hissederim. Tek korkum yaş ilerledikçe bu illetten kurtulur muyum bilmem, aydınlatırsanız çok sevinirim.

 55. GÜLHİZAR KINLI dedi ki:

  Yazınız için teşekkür ederim. Yaşım 41, ben de 16 yıldır migren ağrıları çekiyorum. İlaç içtikten sonra bir sersemlik, bir uyuşukluk oluyor ki sormayın gitsin. Allah daha beterinden korusun. Size iyi günler diliyorum. Saygılarımla.

 56. emine dedi ki:

  Ben migren hastasıyım. Size bir sorum olacak, migren geçici bir hastalık mı yoksa geçmeyen ömür boyu benimle kalacak bir hastalık mı? Cevabınızı bekliyorum.

  1. adem dedi ki:

   Emine Hanım, migren ömür boyu görülen bir hastalık değildir. 45 yaş üstünü geçtikten sonra yavaşça azalmaya başlar, 50 yaş üzerinden sonra yavaş yavaş kaybolur gider.

 57. Yunus Karaman dedi ki:

  Merhaba, yazdıklarınızın hepsi bende mevcut fakat tek bir şey yok; bendeki baş ağrısı ya da migren her neyse hergün değişik saatlerde aniden geliyor. Tüm hayatımı zindan etti bana. Bu konu hakkında bir çok doktora gittim fakat hepsi bir şey görünmüyor dedi. Bir keresinde kriz anında gittim yine bir şey çıkmadı ve çözemediler. Bu yazıyı okuyup da bana yardım edebilen olursa çok sevinirim. Herkese sağlıklı günler dilerim.

  1. nursel dedi ki:

   Migren ile Epilepsi hastalığı belirtileri çok benziyor. Benim oğlum aynı durumda Eeg çekildi ve migren değil epilepsi olduğu anlaşıldı. Nöroloji doktoruna gittik. Umarım sağlığınıza bir an önce kavuşursunuz

 58. serap dedi ki:

  Benim başım hep ağrıyor.

  1. aylin dedi ki:

   Merhabalar. Benim başım ağrıyor ve 2 gün geçmiyor bu ağrı. Ne yapmalıyım?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir