Sağlık.net

Yazarlar

Detoks Diyetlerle İlgili Gerçekler

  • Delicious

3

Ne vaad ediyorlar? Gerçekten detoks diyete ihtiyacınız var mı?
Çok popülerler fakat yapmayı vadettikleri şeyi yaptıkları henüz ispatlanmış değil: toksinleri vücuttan atmak. Dahası kullanımları riskli ve tersine etkileri olabilir.

Hala böyle bir diyete başlamak istiyor musunuz? O zaman şunları bilseniz iyi olur.

Gerçekten işe yarıyorlar mı?
Detoks diyetlerle birlikte bir miktar kilo kaybedebilirsiniz. Çünkü genelde kalorileri çok düşüktür.

Fakat harvard halk sağlığı okulundan Frank Sacks md ye kulak verirseniz toksinlerden kurtulmak için vücudun yardıma ihtiyacı olduğu düşüncesinin insan biyolojisinde temeli yoktur diyor. Dahası her aşırı diyette verdiğiniz kiloları geri alma riskiniz vardır.

Neleri yiyebilirsiniz ve yiyemezsiniz?
Bu takip ettiğiniz detoks diyetine göre değişmektedir. Çok çeşitli detoks diyetleri mevcut. Bazıları oruç tutmayı ya da sadece sıvı tüketmeyi içeriyor. Diğerleri ise bir miktar yiyecek -meyve ve sebze gibi- içeriyor. Tipik olarak kısa süreli diyetlerdir uzun süre bu diyetlere bağlı kalamazsınız. Göstermeniz gereken çaba: Yüksek

Çok açıkacaksınız ve halsiz kalacaksınız. Detoks diyetlerinin güvenli olup olmadıkları uygulanan plan ve süreye göre değişmektedir.

Çoğu insan düşük kalorili besin değeri düşük besinlerle kendini iyi hissetmez. Detoks diyetlerin olası yan etkileri  üşük enerji seviyesi kan şekerinde düşmeler kaş ağrıları halsizlik baş dönmesi yada baygınlık ve mide bulantısıdır.

Eğer detoks fikri aklınıza yattıysa “temiz” yiyecekleri yemelisiniz -sebze meyve tam tahıllar et proteini bilhassa işlenmemiş yiyecekler gibi-. Bu sizin için iyi birşey ve egzersiz alışkanlığınız da varsa kısa sürede sonuç alabileceğiniz bir diyet.

Detoks diyetlerin sınırlamaları
Bundan böyle yemeyi alışkanlık haline getirdiğiniz birçok yiyeceğe veda etmek zorunda kalacaksınız. Detoks diyetler tipik olarak çok sıkıdırlar ve aynı yiyecekleri tekrar tekrar yemeyi içerirler.

Yemek pişirme ve alışveriş
Takip ettiğiniz detoks diyete göre değişir. Çünkü yemenize müsade edilen çok fazla çeşit yoktur. Uzun bir alışveriş listeniz olmaz ve hazırlanmaları uzun sürmez. Harcamanız gereken çaba: Yüksek ve süreklidir.

Paketlenmiş besinler ve yemekler
Bazı detoks planları bitkisel ilaçlar, haplar, lavmanlar ve diğer çeşit kolon temizleyicileri içerirler. Metodlar değişkendir ve sıklıkla sadece yazarın websitesinde bulabileceğiniz ürünler içerir.

Yemekli toplantılara katılabilir misiniz?: Hayır
Egzesiz: Gerek yok ve zaten bunun için enerjiniz de olmayacak çünkü o kadar kalori alıyor olmayacaksınız.

Daha başka bilmeniz gereken şeyler
Maliyet: Market alışverişinizden başka detoks diyetleri bazı takviyelere ve diğer bazı ürünlere ihtiyaç gösterebilir ki bunların maliyetleri de değişkendir.
Destek: yoktur, online olarak bulabileceğiniz birkaç kaynağın dışında tabii.

Not: bu yazi icin webmd.com sitesinden “the truth about detox diet” yazisindan faydalanilmistir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir