Sağlık.net

Hastalıklar

Bel soğukluğu (Gonore): Belirtileri, tanısı, tedavisi ve korunma yolları

 • Delicious

BEL SOĞUKLUĞU (GONORE)

Bel soğukluğu; idrar yollarında, rahim ağzında, gözde, rektumda ve üreme organlarında yerleşen bir bakterinin neden olduğu hastalıktır. Hem kadında hem de erkekte görülen bu hastalık akıntılı iltihaba neden olur. Gonore, cinsel yolla bulaşır ve bu yolla bulaşan hastalıklar arasında en çok görülen hastalıktır.

Erkekten kadına bulaşması daha kolay olan bu hastalık, genelde genç erkeklerde ve kadınlarda görülür. Kadında yerleştiği bölge çoğunlukla rahim ağzıdır. Korumasız ve çok eşli ilişkiler yüzünden bu hastalığa yakalananların sayısı her yıl artmaktadır. Dünyada her yıl 50 milyondan fazla kişi bu hastalığa yakalanmaktadır. Yapılan bir araştırmada her otuz saniyede bir kadın bu hastalığı kapmaktadır.

Bu hastalığa neden olan bakteri, sadece insandan insana bulaşabilir. Direkt temas gerekir. İnsan vücudunun dışında yaşaması zordur. Bu bakteri kuru ortamda yaşayamaz. Neme ihtiyaç duyar.

Bel soğukluğu, bir çok kadında belirti vermez. Kişi, taşıyıcı olarak kalır. Erkeklerde idrar yaparken yanma ve peniste akıntı görülür.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Erkekte; ilişkiden sonra bir hafta içinde ortaya çıkar. Öncelikle hafif bir yanma görülür. Daha sonra hastalık daha da şiddetlenir ve sarı renkte bir akıntı ortaya çıkar. Akıntı yeri kızarır ve şişer. Tedavi edilmediği takdirde meni yolları iltihaplanır ve kısırlık meydana gelir. Hastada sık sık idrar yapma hissi uyanır. Fakat idrara çıktığında az idrar yapar. Bazı hastalarda ise hastalık belirti vermeyebilir.

Kadında; belirtinin şiddeti değişiktir. Hatta bazen belirti vermeyebilir. İdrar yollarında sarı-yeşil renkte bir akıntı meydana gelir ve bu akıntı kötü kokuludur. Adet düzeni bozulur ve adet dönemleri arasında kanama görülür. Yine erkekte olduğu gibi idrara çıkarken yanma vardır. Kadınlarda bartholin bezleri bulunur. Bu bezlerin iltihaplanması sonucu şişlik oluşur ve bu şişlik ağrıya neden olur. Tedavi edilmediği takdirde bu iltihap yayılır ve enfeksiyon başka yerlerde de görülür. Dış gebeliğe neden olabilir. Hatta kısırlığa yol açar.

Anal ve oral ilişkiler sonrası rektumda ve ağız bölgesinde enfeksiyon gelişebilir. Cinsel ilişki sırasında üreme organlarında ağrı görülür ve buradaki kaslarda iltihap meydana gelebilir.

Bazı durumlarda eklemlerde ağrı oluşur. Bu, bakterinin kana karışması sonucu ortaya çıkar. Eklemlerde ağrı, iltihap ve şişlik görülür. Sadece bir yerde oluşan bir durum değildir. Gezici bir ağrıdır. Ağrı bir yerde geçse bile daha sonra başka yerlerde ortaya çıkabilir.

Ayrıca bu hastalık hamile anneden bebeğe bulaşabilir. Bu durumda bebekte kızarıklık ve akıntı oluşur. Körlüğe yol açan bir rahatsızlıktır.

BEL SOĞUKLUĞU TANISI

Bu hastalıktan şüphelendiğinizde bir jinekoloji uzmanına bizzat görünerek muayene olmanız  gerekmektedir.

BEL SOĞUKLUĞUNDA NASIL BİR TEDAVİ UYGULANIR?

Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalığın da tedavi edilmesinde erken teşhis, hastalığın daha kolay ve çabuk geçmesini sağlar. Tedavinin amacı hastalıktan tamamen kurtulmak ve hastalığın başka yerlere yayılmasını önlemektir.

Hastalığın tedavisinde antibiyotikler kullanılır. Hap ya da iğne şeklinde olabilir. Büyük oranda iyileşme sağlanır. Genelde tek bir ilaç kullanımı yeterli olmaz. Birden fazla ilaçla tedavi yürütülür. Hastalık, hekim tarafından düzenli kontrol edilmeli, iyileşme sağlandığı takdirde tekrar kültür yapılarak bakterilerin üreyip üremediği kontrol edilir.

Bu hastalığı geçirenlerin eşleri de tedavi edilmelidir. Düzensiz antibiyotik kullanımı bakterilerin hastalığa karşı direnç kazanmasına neden olur. Bu hastalıkta penisilin türü ilaçlar kullanılır.

BEL SOĞUKLUĞUNDAN KORUNMANIN YOLLARI

Bel soğukluğundan korunmak için mutlaka tek eşlilik tercih edilmelidir. Hayat kadınlarında, birden fazla kişiyle birlikte olanlarda bel soğukluğu görülme ihtimali fazladır.

Bir diğer yöntem ise ilişki sırasında korunmaktır. Prezervatif (kondom) kullanmak büyük oranda korunma sağlar. Yalnız prezervatif bir kere kullanılmalı sonra atılmalıdır. Fakat asla yüzde yüz koruma sağlamaz.

Bu hastalığın erken tanısı hastalığın başkalarına bulaşmaması için çok önemlidir. Bu hastalığa yakalananların hastalıktan tamamen kurtuluncaya kadar cinsel ilişkiden uzak durmaları gerekir. Çünkü hastanın kendi sağlığını düşündüğü kadar karşıdaki insanı da düşünmesi gerekir.

Related Posts

20 thoughts on “Bel soğukluğu (Gonore): Belirtileri, tanısı, tedavisi ve korunma yolları”

 1. Caresiz dedi ki:

  Ben yaklaşık iki buçuk ay üzerine hastaneye gittim aslında ilk günden beri küçük küçük ağrılarım vardı ama akıntı olarak değildi. İki buçuk ay içerisindeki son bir hafta akıntı olmaya başlayınca hastaneye gittim. Bel soğukluğu dedi ve 3 tane ilaç verdi. Biri tek kullanımlık biri suya eriyen bir ilaç diğeri de antibiyotik. Sormak istediğim soru şu. Çok geç gittim hastaneye ve yakında da düğünüm var. Çocuk sahibi olmamı engeller var mı? Lütfen bir cevap yazar mısınız?

  1. yılmaz dedi ki:

   Merhaba. Hastaneye ne kadar sonra gittin? Yardımcı olur musun?

 2. Mahmut dedi ki:

  Doktora gittim. İğne ve hap verdi. Belli bir süre akıntı durdu ama son iki gündür şeffaf bir akıntı var yine. Ne yapmam gerekiyor? Lütfen yardımcı olun.

 3. Ercan dedi ki:

  Bir hafta önce cinsel ilişkide bulunmuştum. 2-3 gündür yatarken üşüyorum ve dünden beri organımda sarı renkli bir akıntı var. Sizce bu bel soğukluğu mu? Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Misafir dedi ki:

   Selam. Aynı sorunu ben de yaşadım. Sorununuz devam ediyor mu? Tedavi gördünüz mü?

 4. berat dedi ki:

  Arkadaşlar 8 ay önce yakalandım bu hastalığa. Bütün belirtiler gitti ama hala az da olsa gün içinde şeffaf çok azıcık sızıntı oluyor. Ne olur yardım edin.

 5. Sedaa dedi ki:

  Kocamın iki gündür akıntısı ve yanması var. Acaba bu bel soğukluğu mudur?

 6. emre dedi ki:

  Hocam ilk zamanlar penisten sarı renkli irin çıkması vardı sonra idrar yaparken yanma başladı. Şu an idrarım kanlı akıyor. Ne yapmalıyım sizce? Bu nedir?

 7. Fatih dedi ki:

  2 hafta önce bir kız ile ilişkiye girdim ve birkaç gün sonra idrar yaparken yanma oluştu. Bir de penisimin üstünde bir yara çıktı. Bel soğukluğu olabilir mi? Sarı sıvı geldiğini hiç fark etmedim.

 8. seda dedi ki:

  Erkek arkadaşıma benden bel soğukluğu hastalığı geçmiş. Fakat ben bir bayan olduğum için hastaneye gitmeye utanıyorum. Bu durumda ne yapmam gerekiyor? Acil yardım eder misiniz.

 9. Alihan dedi ki:

  16 yaşındayım 2 haftadır oluyor bu olay. Sarı bir sıvı geliyor ama farkında değilim. Yanma hissi veriyor arada. Doktora başvurmalı mıyım? Hemen cevap verin lütfen. Korkuyorum.

 10. memet dedi ki:

  Ben evli değilim fakat bende durmadan akıntı oluyor. Bazen sarı bazen beyaz idrarımı yapmamış gibi hissediyorum. Bazen de bu olay olurken testislerim ağrıyor. Güneydoğu bölgesinde oturuyorum şu an çok soğuk bir şehirde okuyorum. Ondan da bu sıkıntı olabilir mi acaba? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Sağlıklı günler.

  1. murat dedi ki:

   Şu an iyi misiniz? Nasıl geçti? Doktora başvurdunuz mu? Soğuktan mı yoksa? Cevap verirseniz sevinirim. Çünkü aynı şeyler şu an benim başıma geliyor.

 11. mehmet dedi ki:

  Merhabalar 2 haftadır. 2 kez büyük tuvaletime çıktığım’ da meni gibi renksiz sıvı geldi herhalde bel soğukluğu oluyor sıvı’ nin nasıl geldiğinin farkinda değilim sık olan bir durum değil ve idrar’ imi yaparken zorlanma yanma ve tuvaletimi az yapma gibi sorunum yok. Okuduklarima göre kısır olma riski varmış acaba bu belirtilerde sıkıntım gecici midir kendiliğinden geçme durumu var midir yardım ederseniz hayir duaciniz olurum şimdiden teşekkürler.

 12. Erol dedi ki:

  3 aydır tedavi oluyorum. 6 kutu antibiyotik kullandım, 2 iğne oldum. Rengi şeffaf, az da olsa sızıntı var. Bir türlü geçmiyor, 2 ayrı üroloğa gittim antibiyotik yazdılar. Akıntı renksiz ama çok az yine var. Bir türlü geçmedi. Ne yapmam gerekiyor? Antibiyotik iğne olayım diyorum, ne yapacağımı bilmiyorum. 29 ekim 2013’de ilk doktora gittim, bugün 02/01/2014 cuma ve akıntım hala çok az renksiz şeffaf olarak var..

  1. Mahmut dedi ki:

   Hocam şu an aynı sıkıntı bende de var. Nasıl tedavi oldunuz sonra?

 13. hayat dedi ki:

  1 haftadır süren sağlık problemlerim var. Şöyle ki; karnıma ve kasıklarıma ağrılar giriyor. Geceleri sık sık idrara çıkıyorum. Gündüzleri sık olmuyor bu durum. Doktora gitmeyi düşünüyorum. Sizce bu durum bel soğukluğu mudur?

 14. ahmet dedi ki:

  Hocam ben 3 ay önce bel soğukluğuna yakalandım ve tedavi oldum. Akıntı kesildi ama korkuyorum. Ne yapabilirim?

 15. hasan gök dedi ki:

  Hocam bende şöyle bir şey var. Benim mesane etrafında yanma oluyor. Fakat idrarımı yaptıktan sonra tam yapamamış gibi hissediyorum. Neden olabilir?

  1. fatih dedi ki:

   Sendeki idrar yolu enfeksiyonu kardeş, bel soğukluğu olsa ağrıda duramazsın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir