Sağlık.net

Hastalıklar

Uyuz: Paraziti, bulaşma yolları, belirtileri, tedavisi, korunma yolları

 • Delicious

UYUZ HASTALIĞI

Uyuz, bir tür parazitin neden olduğu, deri altına yerleşerek kaşıntıya neden olan bir deri hastalığıdır. Bu hastalığa neden olan böcek çok küçüktür ve ancak mikroskop yardımıyla görülebilir. İnsandan insana bulaşan bir hastalık olan uyuz halk arasında “gidişik” olarak da bilinir. Ellerde, koltuk altlarında, parmak aralarında, karın bölgesinde, parmak aralarında yara ve kaşıntıya neden olur. Kaşıntı sonucu iltihap oluşabilir. Halk arasında uyuz hastalığının pislikten dolayı meydana geldiği gibi yanlış bir düşünce vardır. Bu hastalığa neden olan parazit, temiz ortamda da üreyebilir.

Uyuz hastalığı, her yaşta ortaya çıkabilen bulaşıcı bir hastalıktır. Kış aylarında ve sonbaharda daha fazla görülür. Okullarda, askeriyede, toplumun bir arada yaşadığı yerlerde görülme ihtimali fazladır. Hastalık; 15 yıllık salgın dönemi, 15 yıllık sakin bir dönem izleyen evreler şeklindedir. İnsanların böceğe karşı direnç oluşturması bunun sebebini ortaya koymaktadır.

UYUZ PARAZİTİ

Tam adı Sarcobtes Scabei’dir. İnsanın derisine yerleşen böcek, tüneller şeklinde ilerleyip, delikler açar. Bu şekilde deri altında yumurtlayarak ürer. Vücuda girdikten 15 gün sonra bir çok yeri sarar ve deri yüzeyine çıkar. Deride kabarma ve yaralara ve kıl köklerinde iltihaba neden olur. Hayatı boyunca insan derisinde yaşar.

UYUZUN BULAŞMA YOLLARI

Uyuz, uyuz parazitinin bulaşmış olduğu kişiden, sağlıklı olan başka bir kişiye bulaşır. Yayılma ihitmali oldukça fazladır ve salgına yol açabilir. En çok birlikte yaşayan ailelerde, beraber uyuyan kişilerde bulaşma daha fazla görülür. Çocuklarda görülme ihtimali yüksektir. Yakın temasta bulunmak, dans etmek, el sıkışmak uyuzun diğer bulaşma yollarıdır. Hastanın yatak, kıyafet gibi eşyalarının başkaları tarafından kullanılması hastalığın bulaşmasına neden olabilen diğer yollardır.

UYUZUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Uyuzlu hastalarda en çok görülen belirti, geceleri artarak görülen kaşınmadır. Bu kaşıntı elde, parmak aralarında, göbek bölgesinde sıktır. Kalçalar, genital bölge, bacaklar da kaşıntı ve yaraların görüldğü yerlerdir. Kişiyi uykusundan uyandırır. Göğüs ve sırt bölgesinde, ayrıca yüzde kaşıntı ya da yara görülmez. Buralar parazitin tutmadığı yerlerdir. Sadece bebeklerde tüm vücudu sarabilir. Uyuz, deride kıvrımlı ya da çizgi şeklinde tüneller meydana getirir. Bu tünellerin üstü deride siyah noktalarla kaplıdır. Çünkü kir, buraları doldurmuştur. Hastalığın önemli bir belirtisidir. Hastalığın ilerlediği dönemlerde deri pullu ve kabukludur. Erken dönemlerde ise kırmızı kabarcıklar, su kabarcıkları ve döküntü görülebilir. Ayrıca şunu bilmek gerekir ki, kaşıntı ve yaralar görülmeden önce de uyuz vardır ve bulaşıcıdır.

UYUZ TEDAVİSİ

Uyuz tedavisi kolay olan bir hastalıktır. Genelde krem şeklinde ilaçlar kullanılır. Kremler uygulanmadan önce banyo yapılarak vücut temizlenir. Daha sonra özellikle geceleri krem sürülür ve sabah tekrar banyo yapılır. Bu kremler kükürtlü olabilir. Krem sürerken dikkat edilmesi gereken bazı şeyler vardır. Kremi sürerken cildin kuru olmasına dikkat edilmeli, en az 8-10 saat vücutta kalmalıdır. Bütün vücuda krem sürülür ve ellerin yıkanması gereken durumlarda krem tekrar sürülmelidir. Bu şekilde 10 gün süren bir tedavi uygulanır ve kontrol edilir. Hastalık devam ediyorsa tedaviye devam edilir. Bu yöntemde kullanılan ilaçların yanma şeklinde yan etkisi olabilir. Tedaviden sonra ilk birkaç hafta kaşıntı devam edebilir.

Diğer tedavi şekillerinden biri de vücuda solüsyon sürülmesidir. Yine krem gibi bu solüsyonda 8-10 saat vücutta kalmalıdır. Haftada bir kere gereken dozda uygulanır. Fazlası zarar verebilir. Ayrıca bu solüsyonun uygulanmaması gereken kişiler de vardır. Hamilelere, bebeklere, küçüklere, sinirsel bir hastalığı olanlara, bebek emziren annelere uygulanmaz.

Bütün aile bireyleri tedavi edilmelidir. Hatta uyuz hastası olan bir kişiyle yakın teması olanlarda tedaviye dahil edilmelidir. Herkes tedavi edilmediği takdirde hastalığın kontrol altına alınması çok zordur. Ayrıca hastanın bütün eşyaları yıkanmalıdır.

UYUZDAN KORUNMAK İÇİN

 • Uyuz hastalarının yatak, örtü, kıyafet gibi bütün eşyaları başkaları tarafından kullanılmamalıdır.
 • Hastanın bütün eşyaları kaynar suda yıkanmalı ve sıcak ütü ile ütülenmelidir.
 • En önemlisi uyuzlu kişilerle yakın temastan kaçınmak gerekir. Elini bile sıkmak hastalığın bulaşmasına yola açabilir.
 • Yakınında uyuz hastası olan kişilerin de tedavi olması gerekir.
 • Evde yıkanması zor olan eşyaların ilaçlanması gerekir.
 • Okul, yurt gibi bir arada bulunulan ortamlarda hasta buradan uzaklaştırılmalıdır.
 • Bütün kıyafetler banyodan sonra değiştirilmelidir.

Ayrıca uyuzlu kişilerin şunlara dikkat etmesi gerekir:

 • Tedavi için sadece doktorun tavsiye ettiği ilaçlar kullanılmalıdır.
 • Vücutta uyuzun yol açtığı yara ya da kabarcıkların sabunla ya da deterjan gibi maddelerle ovuşturarak yıkanması hastalığın kötüleşmesine neden olur.
 • Tedavi iki kere tekrar edildikten sonra hala geçmiyorsa tekrar tedaviye başlamadan önce doktorunuza başvurun.


Tagged , , , , , , , ,

İlgili Yazılar

24 Yorum

 1. sena21 Ağustos 2017 at 15:16Reply

  Uganda’da kaptım. 1.5 ay oldu. Geçmiyor.

 2. ayşe26 Kasım 2016 at 09:56Reply

  Merhaba. Ben yaklaşık 10-15 gündür kaşınıyorum ve su kabarcıkları oldu vücudumda. Göbek bölgemde de kaşıntı var. Acaba uyuz mu oldum?

 3. suzan27 Ağustos 2016 at 17:35Reply

  Eşyaları; mobilya, halı vs.re uyuzdan nasıl temizlerim?

 4. öznur07 Mayıs 2016 at 21:36Reply

  Uyuz hastalığına maalesef ben de yakalandım şu an iyileştim ama ne yazık ki hiç gitmeyen lekelerim var. İnternetten araştırdım ama bulamadım. Bu lekelerden nasıl kurtulurum?

  • Doğukan05 Kasım 2016 at 19:10Reply

   Allah için bana yardım edin, ne olur. Her şeyi denedim 3 aydır geçmedi bu uyuz illeti. Ne yapacağım? Nasıl geçmiş iyileşen insanlarda?

  • onur11 Mart 2017 at 21:50Reply

   Merhabalar. Ben de uyuz hastalığına yakalandım ve iyileştim gibi ama psikopata bağlamış durumdayım. Ufak da olsa kaşınsam uyuz muyum acaba diyorum. Kurtulduğunuzu nasıl anlıyorsunuz bu hastalıktan?

 5. Bota05 Mayıs 2016 at 21:21Reply

  Yaklaşık 1 ay önce uyuz oldum ve tedavi gördüm ama yine kaşınmaya başladım. Yine o belirtiler göründü acaba tekrar o kullandığım ilacı kullansam faydası olur mu? Başka çaresi yok mu bunun?

 6. Zeynel22 Şubat 2016 at 01:33Reply

  Merhaba. ben Moldova’da üniversite okuyorum. 3 aydır kaşınıyorum. Kollarımdan başladı. Bacak, karın falan derken her yerim kaşınmaya başladı. Çok kaşıdığım yerlerde su baloncuğu çıkıyor. Patlatınca kuruyup gidiyor. Ne yapmam lazım?

 7. hasan08 Aralık 2015 at 12:13Reply

  Hocam biz uzak yol denizcisiyiz. Bu uyuzun belirtileri bende hepsi tutuyor. Geçici olarak doğal bir çözümü yok mu? Hastahaneye en erken 13 gün sonra ulaşacağız. Yardımcı olursanız sevinirim.

 8. ufuk28 Kasım 2015 at 05:37Reply

  Kolay kolay geçen bir hastalık değil uzun bir dönem devam ediyor. İç çamaşırlarınızı, normal kıyafetlerinizi ve kullandığınız bütün eşyaları yıkanabilir olanları yıkayın ve ütü yapılabilir olanlara ütü yapın. Elinizle temas ederek kullandığınız yerlerde kapı kolları, cam yerler vs.re çamaşır suyu ile silin ya da çamaşır suyu kullanılmayacak yerlerde deterjanla bol bol yıkayın ve yıkanın. Mümkünse sürekli hamama gidin ve terleyin. Bunlar sizin yapabileceğiniz şeyler ve doktorunuzun dediklerini yapın.

 9. Hüseyin18 Kasım 2015 at 21:37Reply

  Merhaba ben yaklaşık 3 aydır kaşınıyorum. Kalçamdan başladı kollarıma, koltuk altlarıma sonra cinsel organıma derken bütün vücudum hemen hemen kaşınıyor. El parmak aralarımı kaşıdıktan sonra ufak su kabarcıkları çıkıyor patladıktan sonrada deri denizde yanmış gibi soyulup kuruyor. Bazı yorumları okudum uyuz gibi görünmüyor. Bana yardımcı olacağınızı düşünüyorum teşekkür ederim.

  • emre19 Mart 2017 at 00:41Reply

   Hüseyin kardeşim aynı durum 3 aydır bende de var. Kalçada başladı ve tüm vücuduma yayıldı. Eğer bir tedavi yöntemin varsa ve iletirsen çok sevinirim. Durumum çok ciddi. Uykudan uyandırıyor. Doktorlar bir şey bulamıyor.

 10. Bünyamin31 Ekim 2015 at 20:40Reply

  Hocam deli gibi kaşınıyorum ve yaralar kanıyor. Ne yapmalıyım?

 11. Ömer30 Nisan 2015 at 21:44Reply

  Benim çevremde herkes kaşınıyordu. Bana geçti. Şampuan, krem ve hapla atlattığımı düşünüyordum ve şimdi kız arkadaşım ile annesine bulaştı. Ne yapacağım, nasıl baş edeceğim? Bilemiyorum.

 12. ışıl20 Nisan 2015 at 13:40Reply

  Bahçemde sitenin sokak köpeklerini besliyorum. İçlerinde uyuz olanlar var. Tedavi etmeye çalışıyorum ama ilaç yetersizliği yüzünden tam iyileşemiyorlar. Bahçemde yatanlar var. Kan lekeleri oluyor. Yıkıyorum yine oluyor. Bunlarda uyuz mikrobu var mıdır? Bana geçer mi? Su ile yıkadığımda mikroplar ölmez mi?

 13. mustafa09 Mart 2014 at 22:46Reply

  Uzun zamandır bende bu sorun vardı ama pek önemsemedim. Geçtiğimiz yaz ayında birden bütün vücudumu sardı ve deli gibi kaşınmaya başladım. Kaşırken daha da kaşıyasım geldi. İlaç krem vs.re pek fazla fayda vermedi. Dün gece güzelce bir banyo yapıp kurulandıktan sonra sırt bölgeme limon sürdüm. Sonra da sıkıp suyuyla ovuşturdum. Önce yanmaya başladı. Kaşıntı devam etti birkaç dakika. Ardından yaklaşık 10-15 dakika sonra temiz ıslak bir bezle sildim ve geceyi rahat geçirdim. Gün boyunca da limon sürdüğüm bölgede kaşındı olmadı. Tavsiye ediyorum.

 14. yusuf22 Haziran 2013 at 19:43Reply

  İyi günler. Benim eşimin 15 gündür kaşıntısı var fakat bir türlü geçmiyor. Kaç gündür kullanmadığımız ilaç kalmadı. Koltuk altında vardı o geçti fakat şimdi vücudunda var. Acaba uyuz mu? Sizden bir cevap bekliyorum.

 15. muhammet04 Nisan 2013 at 23:22Reply

  Beyler normal banyo ile geçen bir hastalık değil. Hamama gideceksiniz ve doktorun verdiği kremi ondan sonra süreceksiniz.

 16. Metin08 Mart 2013 at 14:32Reply

  Ben de Azerbaycanda uyuz kaptım. Anlaşılan herkes yurtdışında kapıyor bu illeti. Çok ilginç.

 17. murat07 Ocak 2013 at 22:55Reply

  Arkadaşlar banyoya girerken yanınıza bir kase tuz alın ve ıslak vücudunuza tuzu yedirin. Her yerine sürün vucüdunuzun yanma olucak, bu yanmayı önemsemeyin tuzlu olarak bekleyin. Banyoda 2 dakika bekledikden sonra durulayabilirsiniz. Veya bi kovanın içine bir yemek tabağını tam doldurmadan yarısından biraz fazla tuzu hissedecek şekilde doldurun ve vücudunuzu onunla yıkayın. İlk geceden itibaren kaşıntınızın geçtiğini ve 2-3 gün aynı şekilde duş aldıkdan sonra geçmeye basladıgını görüceksiniz. Geçene kadar bu şekilde hergün duş almaya devam edin. Ben bugün daha iyiyim geceleri rahat uyuyorum.

 18. sercan12 Mart 2012 at 22:00Reply

  1 haftadir kaşınıyorum, özellikle bacak arası, karın bölgesi, koltuk ve kol gibi kısımlarda. Banyo yapmam da fayda etmiyor. Sıcak su banyosunda deli gibi oluyorum. Sadece aksamları ortaya çıkıyor. Ne biçim bir illettir bu bilmem ama yarin sabah ilk işim bu yazıları okuduktan sonra hastaneye gitmek olacak. İşim kötüsü yurt dışındayım. Burada sürekli elbise ve yatak değiştirme gibi şeyleri çok sık yapmak zor. Umarım kötü birşey çıkmaz.

 19. SERDAR04 Ocak 2012 at 22:32Reply

  FAS’ ta çalışıyorum. Nerden nasıl bulaştı anlayamadım ama, sanırım uyuz oldum. Kıl köklerinde yaralar oluştu kaşınmaktan. Doktor uyuz ilacını vermedi başka bir ilaç kullandım o da fayda etmedi. Uyuz ilacı yazdı bir de bunu deneyelim dedi. Deneme tahtası olmak istemiyorum. Sıcak duş alırken deli gibi kaşınıyorum.

 20. buğra28 Kasım 2011 at 22:38Reply

  Merhaba ben Buğra. Rusya’da oturuyorum. 1 hafta 2 gündür kaşınıyorum. Her geçen gün artıyor, doktor losyon verdi ama işe yaramadı.

 21. ahmet28 Ekim 2011 at 19:10Reply

  Merhaba, ben Fransa’da oturuyorum. 3 aydır kaşınıyorum, uyuz oldum. Burda doktora gittim, ilaç yazdı verdi fayda etmedi. Nasıl geçecek bilmiyorum, lütfen yardımcı olun. Teşekkürler.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemiz sorulara cevap vermek için bir danışmanlık servisi vermemektedir ve doktorlara görev vermemektedir. Sorulara verilecek cevaplar tamamen gönüllülük esasına göredir, ve ziyaretçilerimizin deneyimlerini paylaşmak için fırsat tanımak üzere yorum kısmı açık tutulmaktadır.

*

Hakkımızda
Sağlık.Net ziyaretçilerine sağlık durumları hakkında ihtiyaç duyulan bilgileri sağlamayı amaçlayan bir web sitesidir. Sitemizde yer alan bilgiler güncel ve güvenilir kaynaklardan elde edilmektedir. Sizler de kişisel tecrübelerinizi ve sitemizdeki yazılar hakkındaki görüşlerinizi yazıların altında bulunan yorum kısmı aracılığıyla ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.
Son Yorumlar
 • Derin aci: Lütfen yardımcı olun. Üzgün olduğum zaman ya da aniden korktuğum zaman bayılıyorum. Herkesi duyuyorum ama kımıldayamıyorum. Felç olacağım diye korkuyorum. Bunun sebebi nedir?
  View Post
Facebook
UYARI
Bu sitede yer alan tüm içerik bilgilendirme amaçlıdır. Sağlık.Net sitesi hastalık teşhis ve tedavi hizmetleri vermemektedir. Herhangi bir sağlık probleminiz olması durumunda ilgili doktorlar ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.