Sağlık.net

Hastalıklar

Sivilce (Akne Vulgaris): Nedir, nasıl oluşur, oluşumunu arttıran faktörler, yapılması gerekenler ve tedavisi

 • Delicious

SİVİLCE (AKNE VULGARİS)

Çok sık karşılaştığımız cilt hastalıklarından birisi olan sivilce (akne vulgaris), genelde ergenilk çağında başlar ve tedavi edilmediği takdirde kalıcı izler bırakabilir. Derinin yağ oranı bakımından yüksek olan yerlerinde çıkar ve deride kırmızı sivilce, kist, siyah nokta şeklinde kendini gösterir.

Çoğunlukla ergenlik çağında, 12-18 yaş arasında ortaya çıksa da, hem kadında hem erkekte, her yaşta görülebilien bir hastalıktır. Toplumda görülme sıklığı yüzde 80′ in üzerindedir.

Ergenlikte cilt altındaki yağ miktarı artar ve yağ bezleri bozulur. Sonuçta ciltte iltihaplı, kızarmış şişlikler oluşmaktadır. Yüz, göğüs, sırt, boyun, omuz bölgesinde görülür. Özellikle yüz bölgesindeki sivilceler, tedavi edilmediği takdirde iz şeklinde kalır ya da hayat boyunca devam edebilir. Bu da fiziksel görüntünün bozulmasına yol açar ve kişinin psikolojisini etkiler.

Sivilcenin çok farklı tipleri vardır. Bazen siyah ya da beyaz noktalar şeklinde görünür. Bu genelde hafif şiddetlidir. Bazen de ağrıya neden olan büyük ve sert kistler şeklindedir. İltihaplı sivilceler de vardır. Bunlara püstül denir.

SİVİLCE NASIL OLUŞUR?

Yağ bezlerinin çok büyük bir kısmı kıl köklerinin içindedir. Bu bezlerin, cilde açılan kanalları vardır. Bu kanallar tıkanırsa sivilceler meydana gelir. Yağ bezlerinden sebum denilen bir madde salgılanır. Yağ yapısında bir madde olan sebum cildi korur. Sebum kıl kökünden dışarıya çıkamadığı zaman birikir ve sivilce oluşumuna neden olur. Burada biriken bu madde ölü hücrelerin atılmasını engeller ve tıkanıklığa yol açar. Böylece bakterilerin üremesi için uygun ortam oluşur.

Bu bakterilerin çoğalmasıyla kızarıklık, şişlik ve ağrı oluşur. İltihap meydana gelir. Bu durumun uzun sürmesi sonucu sivilce patlar ve içeriği dışarı akar.

SİVİLCE OLUŞUMUNU ARTTIRAN FAKTÖRLER NELERDİR?

Akne oluşumunda sadece tek bir faktör etkili değildir. Bir kaç faktörün bir araya gelmesiyle akne oluşur. Derimizde bizimle birlikte yaşayan p.acnes adlı bakteri çoğalmaya başlarsa, akne de artmaya başlar. Anne ve babada sivilce olması, çocukta da görülme ihtimalini arttırır. Ayrıca hormonların da sivilice oluşumu üzerinde etkisi vardır. Bunların başında böbrek üstü bezlerinden salgılanan androjen grubu hormonlar gelir. Androjen hormonları ya artmıştır ya da deri, bu hormonlara karşı hassas hale gelmiştir.

Güneş ışığı, sivilcenin iyileşmesini kolaylaştırır. Ancak uzun süre güneşte kalmak ciltte oluşabilecek lekeri arttırır. Ayrıca terlemek, sivilcelerin artmasına neden olur.
Sivilceleri kapatmak için, çeşitli kozmetik ürünlerini kullanmak, hastalığın daha da kötüleşmesine yol açar ve sivilce artar. Çünkü deri gözenekleri makyajla tıkanır ve cilt bozulur.

Stres ve endişe de akneyi arttırır. Stresli bir dönem genelde öğrenciler için sınav dönemleridir. Bu dönemde sivilceler artar. Ayrıca bu dönemde sivilce ile oynama eğilimi artar. Adet döneminde, hormon miktarı değiştiğinden, akneler çoğalabilir. Ayrıca var olan bir sivilceyi sıkmak, durumu daha da kötüleştirir. Hem cilde zarar verilir hem de sivilcelerin artmasına neden olunur. Sıkıldıktan sonra deride iz kalabilir. Ayrıca iyileşme gecikir.

SİVİLCE İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Öncelikle cilt temizliğine önem verilmelidir. Cilt, sabah ve akşam olmak üzere, günde iki defa, cildi fazla tahriş etmeden düzenli olarak yıkanmalıdır. Böylece gözenekleri tıkayan kirden kurtulmak amaçlanır. Temizleyicilerin, cildin doğal ph’ına yakın olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca haftada 2-3 kez yapılan kil maskesi, cildin yağlardan kurtulmasını sağlar. Buhar banyosu haftada bir kez uygulanarak, gözeneklerin genişlemesi sağlanır. Böylece siyah noktarlardan kurtulmak kolaylaşır. Bunu uygulamak için kafanıza bir havlu örtüp, yüzünüzü kaynar suyun buharına 10 dakika tutarak yapabilirsiniz.

Toplumda yaygın olanın aksine, beslenmenin sivilce oluşumunda doğrudan bir etkisi olduğu kanıtlanamamıştır. Fakat meyve ve sebze ağırlıklı beslenmek faydalıdır. Çünkü bunların cilt dostu olduğu bilinmektedir. Ayrıca düzenli uyku, hormonların aktivitesini düzelttiğinden her gece en az 7 saat uyumak çok önemlidir. Ciltte oluşan sivilcelerin (siyah noktalar hariç) sıkılması hem yaraya neden olup, iz bırakır, hem de sivilcelerin iltihaplanarak yayılmasına yol açar. Bazı bitki çayları cilt için çok faydalıdır. Ihlamur ve rezene çayları bunların başında gelir. Bir çok mikrobu temizlemeye yardımcıdır.

SİVİLCE TEDAVİSİ

Akne (sivilce), tedavisi uzun sürelidir ve iyilşemesi geçtir. Tedaviye geç yanıt veren bir cilt hastalığıdır. Kısacası düzenli ve sabırlı bir tedavi uygulanır. Bunun için bir cildiye uzmanına başvurmanız gerekir.

Akne tedavisinde çok sayıda kullanılan ilaç vardır. Cildiniz ve sivilceniz için en uygun olanı, doktorunuz tarafından belirlenecektir. Yoğun sivilceli bir hastaya antibiyotik tedavisi uygulanır. 2-3 ay süren bir tedavi gerekir. Hastanın yaşı, cinsiyeti, sivilcenin türü ve şiddeti, ilaç tedavisinde göz önünde tutulacak faktörlerdir.

Bunun dışında cildin yumuşak bir sabunla yıkanması, hem yağlanmayı azaltır hem de tedaviye yardımcı olur. Fakat cildi çok fazla kurutan sabunlardan, temizleyicilerden uzak durmak gerekir. Çok fazla yıkamak cilde zarar verir. Bunun dışında, cildinizi tahriş edecek giysilerden kaçınmanız gerekir. Sivilcenin iyileşmesini yavaşlatan bir durumdur.

Sivilcelerle oynamak, sıkmak ya da kaşımak iz kalma ihtimalini arttırır. Mutlaka tedavi edilmesi gereken bir cilt hastalığıdır.


Tagged , , , , , , , , ,

35 Yorum

 1. Mertcan03 Şubat 2017 at 12:28Reply

  Ergenlikten beri kurtulamadığım yüz bölgesinde sivilcelerim var. Cildiye uzmanına gittim tedavi uygulayacak dedi. Antibiyotik ve losyon verdi. Bir ay sonra yine gel dedi. Sakal istirahati verdi. Bu şekilde tedavi olan var mı? Sonucunu merak ediyorum. Teşekkürler.

 2. buse13 Ekim 2016 at 08:43Reply

  Merhaba benim alın ve burnumun üstünde çıkıyor sivilce. Ayrıca üst dudağımın üstünde 2-3 tane çıkıyor. Yağlanmaması için yıkıyorum ama olmuyor. Ne yapmalıyım?

 3. çiğdem04 Eylül 2016 at 12:32Reply

  Benim de çenemde ve alnımda çok çıkıyor. Kıpkırmızı çıkıyor ve çok kaşınıyor. İnternetten krem sipariş ettim. Faydası olmadı. Doktora gittim. Krem ve hap verdi. Onlar da fayda etmiyor. Ellememeye çalışıyorum fakat çok kaşınıyor. Ne yapmalıyım?

 4. kübra03 Haziran 2016 at 21:28Reply

  Benim yüzümde ani kızarıklıklar oluyor. Sonra da kabarıyor yaralar çıkıyor küçük küçük. Neden oluyor?

 5. yunus20 Mayıs 2016 at 21:08Reply

  Benim de geçmedi. Ensemde ve kafamda çok çoğaldı. Bazen öyle ağrı yapıyor ki başım ağrımaya başlıyor.

 6. Sedef08 Nisan 2016 at 17:43Reply

  Arkadaşlar ben 1 ay hastanede kalmıştım bir sağlık sorunum yüzünden. Hep yağsız, tuzsuz yemek yedim. Hiç makyaj yapmadım. Yüzümü günde 2 kez yıkadım ve 1 tane bile sivilce kalmamıştı eve döndüğümde. Nedense bilmiyorum eski haline döndü yüzüm. Çok sivilce çıktı ve günde 3-4 defa yıkayacak kadar yağlanıyordu. Buhar banyosu öneririm sadece ve bol bol yıkamak ılık suyla.

 7. bablisok27 Şubat 2016 at 09:51Reply

  Günde 5 defa abdest alın. Her şeye iyi gelir.

 8. Ella03 Ocak 2016 at 13:06Reply

  Merhaba.Ben 29 yaşındayım son zamanlarda aşırı sivilce çıkmaya başladı. Doktora başvurdum ilaç önerdi ama kullandıktan sonra hiç faydasını görmedim. Son zamanlarda o kadar çoğaldı ki aynaya bakmaktan korkuyorum. Sırtım ve kafamda da çıkmaya başladı. Lütfen yardım edin ne yapabilirim. Şimdiden teşekkürler. Bu arada cildim yağlı değil.

 9. havanur06 Aralık 2015 at 16:59Reply

  Valla ne 16’sı, ne 20’si. Ben 25 yaşında iki çocuk annesiyim. Hala iltihaplı sivilcelerim çıkıyor ve artık gerçekten psikolojim bozuldu. Sivilcelerimle oynadığım için hep iz kaldı. Hiç bitmiyor sürekli böyle.

 10. hede22 Şubat 2015 at 14:41Reply

  Yüzünüzü temiz tutmak ve düzenli yıkamak kadar, yatak örtünüzü ve yastık kılıfınızı da düzenli olarak değiştirip temiz tutmanız tavsiye olunur.

 11. Mehmet12 Şubat 2015 at 19:41Reply

  Arkadaşlar sivilce için kükürtlü sabunu öneriyorum. Faydası oluyor. Kükürtün yağ yakma özelliği sayesinde yüzünüzdeki yağ oranını azaltıyor fakat fazla yıkamak cildinizin yağ dengesini bozar.Bu yüzden günde 2 defa sabah ve akşam yıkamayı deneyin. Faydasını göreceğinizi umuyorum. Ben gördüm ve sabredip sivilcelerinizle oynamadan bunu sürdürürseniz mutlaka faydası olur.

 12. Rabia25 Aralık 2014 at 22:31Reply

  Peki, neler yenilmemeli? Konu hakkında bilgilendirmelisiniz lütfen. Domatesin dahi aknelerin çoğalmasında rol oynadığını duymuştum ve çok şaşırmıştım. Detaylı bilgi birikimine ihtiyaç var.

 13. Zvr21 Aralık 2014 at 02:15Reply

  Ben uzman doktordan antibyotik tedavisi çok gördüm. Yanlız çok geçmeden intihaplı sivilcelerim tekrar oluşuyor. Bunun sebebi ne olabilir? Dört yılla yakın aynı durum devam ediyor.

 14. dilara06 Aralık 2014 at 22:06Reply

  Merhaba arkadaşlar. Benim de sivilcelerim aşırı derece çoklar. Sakın sivilcelerinizle oynamayın çünkü ben çok oynadım ve aşırı derecede çoğaldılar. Ayrıca çikolota gibi yiyeceklerin daha çok sivilce çıkardığı daha kanıtlanmamıştır. Yüzünüzü temiz tutmaya çalışın. Bu sivilcelerin oluşmasını önleyecektir ve meyveyi çok tüketin. Geçmiş olsun arkadaşlar.

 15. cda19 Kasım 2014 at 00:13Reply

  Şimdiye kadar sivilcelerinden bunları yaparak kurtulan var mı? Bu arada yüzümü günde sabah ve akşam olmak üzere 2 kez yıkıyorum özel ve doğal sabunlarla. Her gün 2 kez ovalıyorum fakat henüz uzman doktora veya cildiyeye filan görünmedim. Yazıda yazdığı gibi bitkisel çaylar özellikle ıhlamur tüketmeye başladım. Abur cuburları kestim. Bunlara davam edersem kısa sürede geçer mi?

 16. sefa11 Ekim 2014 at 23:04Reply

  Ben ilaç tedavisi aldım ve sivilcelerim halen çıkıyor. Bir gün kalkıyorum hiç yok, bir gün kalkıyorum sivilce çıkmış. Önceden patlatıyorum ama şimdi patlatmıyorum. Hala sivilcem var ne yapmalıyım ?

 17. nameless04 Ağustos 2014 at 15:37Reply

  Merhaba arkadaşlar. Yüzünüzü çok fazla yıkamayın. Kesinlikle sivilceleri sıkmayın. Çok fazla yıkama tahriş edebilir. Nazikçe masaj yaparak günde 2 kere yıkayın. Bilmediğiniz ilaçları kullanmayın. Herkesin cilt tipi farklıdır. A ve C vitamini tüketmeye dikkat edin. Sivilceleriniz fazlalaşırsa vakit kaybetmeden bir uzmana başvurun.

 18. Fatih19 Temmuz 2014 at 10:44Reply

  Benim de 2 senedir sivilcelerim var. Öyle oturup geçmesini beklemeyin gidin uzman doktorlara başvurun.

  • Hkan13 Ocak 2017 at 10:37Reply

   Şu anda nasıl durumunuz? Göründünüz mü doktora?

 19. irom17 Şubat 2014 at 20:34Reply

  Bende az az sivilce çıkıyordu. Bende küçük olanları patlatarak küçülmesini sağladım. Ama daha sonra kanamaya ve kabul tutmaya başladılar. Ben de doktor tavsiyesi ile bir krem kullandım ve yüzümü sabah akşam sabunla yıkadım. Geçmeye başlıyor yavaş yavaş. Eğer çok sivilceniz çıkıyorsa doktora gitmenizi tavsiye ederim.

 20. bsk21 Nisan 2013 at 14:09Reply

  Sivilcelerimde hala bir değişiklik yok. Bunun sebebi nedir?

  • Tezcan03 Mayıs 2013 at 00:18Reply

   Ne yaptınız da bir değişiklik bekliyorsunuz?

 21. BilalC.25 Mart 2013 at 13:30Reply

  Arkadaşlar çekirdek, gevrek ve zeytin yemeyi bıraktım. Yüzümü sürekli yıkadım ve hiç dokunmadım. Şu an yok denecek kadar az.

 22. özgür12 Mart 2013 at 11:33Reply

  Sırtımda sürekli iltihaplı büyük büyük çıkıyor
  daha sonra siyah olarak kalıyor. Ne yapmalıyım?

 23. derya06 Mart 2013 at 16:31Reply

  Burnumda kocaman bir sivilce var. 2 haftadır geçmedi ne yapmalıyım?

 24. Muazzez01 Ocak 2013 at 20:14Reply

  Benim de sivilcelerim hiç geçmedi daha çok çıkıyor.

 25. lale30 Haziran 2012 at 14:39Reply

  Merhabalar. Yüzümde birkaç tane sivilce var. Daha yeni çıkmaya başladı. Bu sivilcelerden nasıl kurtulabilirim?

  • Rock13 Ocak 2013 at 16:00Reply

   Parmakla fazla dokunmamayı öneriyorum hatta hiç dokunma. O irinin vücuttan bir şekilde dışarı çıkması gerekiyor. Kolay değil ya herkesde farklı geçiyor.

  • Tezcan03 Mayıs 2013 at 00:17Reply

   Kesinlikle dokunmayın. Cildinizi temiz tutarak sayının hep düşük kalmasını sağlayabilirsiniz.

  • dsad22 Mayıs 2013 at 12:51Reply

   Lale ergenlik dönemine girmişsin ve sivilcelerin çıkmış. Bu normal bir durum. Yaşın 14 ise 20 yaşına kadar kalır sivilceler sonra gider. Sakın patlatma kalıcı izler oluşur.

 26. bi dost24 Şubat 2012 at 14:47Reply

  Benim sivilceme 3 yılda geçer dediler, 5 yıl oldu ama halen geçmedi:( Sebebi ne olabilir?

 27. yılmaz21 Ekim 2011 at 23:33Reply

  Doktor tavsiyesiz bir ilaç kullandım. Önce yüzümü yaktı sonra sivilce çıkardı. Bunun çözümü nedir?

  • asdasd02 Şubat 2012 at 00:04Reply

   Bunun çözümü bol bol temizlik arkadaşlar. Bende de çok sivilce vardı, yüzünüzü sık sık yıkayın ve arada bir kolonya ile silin. Gözeneklerin sürekli açık kalmasıyla sivilce çıkması azalacak hatta bitecektir.

 28. olcay04 Ekim 2011 at 19:31Reply

  Bana 6 ayda geçecek dediler, geçmedi 🙁

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemiz sorulara cevap vermek için bir danışmanlık servisi vermemektedir ve doktorlara görev vermemektedir. Sorulara verilecek cevaplar tamamen gönüllülük esasına göredir, ve ziyaretçilerimizin deneyimlerini paylaşmak için fırsat tanımak üzere yorum kısmı açık tutulmaktadır.

*

Hakkımızda
Sağlık.Net ziyaretçilerine sağlık durumları hakkında ihtiyaç duyulan bilgileri sağlamayı amaçlayan bir web sitesidir. Sitemizde yer alan bilgiler güncel ve güvenilir kaynaklardan elde edilmektedir. Sizler de kişisel tecrübelerinizi ve sitemizdeki yazılar hakkındaki görüşlerinizi yazıların altında bulunan yorum kısmı aracılığıyla ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.
Son Yorumlar
 • sena: Uganda'da kaptım. 1.5 ay oldu. Geçmiyor.
  View Post
Facebook
UYARI
Bu sitede yer alan tüm içerik bilgilendirme amaçlıdır. Sağlık.Net sitesi hastalık teşhis ve tedavi hizmetleri vermemektedir. Herhangi bir sağlık probleminiz olması durumunda ilgili doktorlar ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.