Sağlık.net

Hastalıklar

Siroz: Nedenleri, belirtileri, tanısı ve tedavisi

 • Delicious


SİROZ

Karaciğer vücudun kimya fabrikası gibi çalışan bir organdır. Kan şekerinin düzenlenmesinden, yağ, şeker ve proteinlerin birbirine dönüşmesine kadar bir çok görevi vardır. Hücreleri düzenli bir şekilde dizilmiştir. Başta alkol kullanımı olmak üzere hepatit türü hastalıklar sonucunda karaciğerin yapısı düzensizleşir ve hücreler hasara uğrar. Hücrelerin yok olmasıyla karaciğer küçülür ve görevini yerine getiremeyecek hale gelir. Şüphesiz vücudun kimya fabrikası dediğimiz organın bozulması hayati tehlikeye yol açan bir sorundur. Bu sebeplerden dolayı iyileşmesi imkansız olan siroz hastalığı ortaya çıkar. Sirozlu bir karaciğer küçülmüştür ve pürtüklü bir yapıya sahiptir. Yok olan karaciğer hücrelerinin yerine yeni hücre üretimi gerçekleşir fakat bu dağınık ve aşırı miktardadır. Bu yüzden bağ dokusu bütün karaciğere dağınık bir şekilde yerleşmiştir.

SİROZ HASTALIĞININ SEBEPLERİ

Siroz, batı ülkelerinde ölüm nedenleri arasında ilk 10’da yer alır. Nedeni büyük ölçüde alkol kullanımıdır. Alkol nedeniyle oluşan sirozun tedavisi yoktur. Mutlaka alkolü bırakmak gerekir. Günde 60 gr. dan fazla uzun süre alkol alan bir erkek karaciğer sirozuna yakalanır. Kadında ise bu miktarın 20 gr olması yeterlidir. Bir diğer nedeni hepatit virüslerinin yol açtığı hepatit B, C ve D hastalıklarıdır. Bu mikroorganizmalar karaciğerde iltihaplanmaya yol açar. Özellikle hepatit B kronikleşen bir hastalıktır ve karaciğerde bu iltihaplanma kalıcıdır. Özellikle geri kalmış ülkelerde bu yüzden siroza yakalanma bir hayli fazladır. Karaciğerde demirin aşırı birikmesi, safra kesesi hastalıkları, kronikleşmiş

kalp yetmezliği sirozun diğer nedenlerindendir.

Vücudumuzun savunma sistemi karaciğerdeki bozukluk olduğunda kendi hücresini yabancı bir hücre olarak algılar ve bu hücreyi yok eder. Uzun süre ağrı kesici gibi ilaçların kontrolsüz kullanımı, kimyasal ilaçlara temas etme siroz oluşumunda etkendir.

SİROZ HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

Hastalığı başlangıç ve ileri evre olmak üzere ikiye ayırırsak;

Hastalık ilk ortaya çıktığında yorgunluk, çabuk yorulma, iştahsızlık, sarılık, kaşıntı, bulantı, aşırı gaz birikimi, özellikle bacaklarda ve karında şişlik, kabızlık, erkeklerin gögsünün büyümesi görülür. Bunlar sadece sirozda ortaya çıkan beliritler değildir. Başka hastalıklarda da bu belirtiler görülebilir.

Hastalığın daha ileri evresinde beliritler şiddetli ve tanı koydurucudur. Gözle görülür bir kilo kaybı vardır. Hasta yemek yemek istemez. Bacaklar zayıflar. Dokularda su tutulamaz. Yemek borusundaki damarlar patlayarak iç kanama olabilir. Karaciğer zehirli maddeleri süzer fakat siroz sonucu bu görevi yapamaz ve bu zehirli maddeler hücreleri tahrip eder. Beyin hücrelerinin hasarı sonucu kişi aptallaşır, motive olmada güçlük çeker. Cinsel istek azalmıştır hatta ilerledikçe iktidarsızlık gelişir. Aç karnına kusmaya başlar, geceleri idrar yapması fazlalaşır. Hastanın görünümü değişmiştir. Yanakları kızarmıştır. Hormonal dengesizlik sonucu vücut kılları dökülür , damarlar genişler ve boyunda, sırtta görülür bir hal alır.

SİROZ NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Yapılan ilk muayenede doktor hastanın geçmişiyle ilgili bilgi alır. Alkol kullanıp kullanmadığı, hepatit hastalığı geçirmiş mi diye öğrenir. Bu hastalığın bulaşmış olabileceği ihtimalini gözönüne alır ve ailede eşinin ya da birlikte olduğu kişide hepatit olup olmadığını öğrenmek ister.

Daha sonra elle yapılan muayeneyle karaciğerin nasıl olduğuna bakılır. Siroz hastalarının karaciğeri serttir. Kenarları ise çok belirgindir. Sirozluların çoğunun dalağı büyüktür. Doktor hastanın görünümünü de inceler. Hasta sararmış, yanaklar ve eller kırmızılaşmıştır. Bacakalar zayıf ve karın da su topladığından elle muayene ile karında su birikip birikmediğini anlayabilir.

Kesin tanı koymak için ise kan tahlilleri ve gerekirse karaciğerden parça alımı yapılır. Kanda albumin düzeyi düşük, bilirubin seviyesi yüksek ise karaciğerde sorun olduğu anlaşılır. Karaciğer hücrelerinin kanda ne durumda olduğu incelenir. Bunun dışında ultrason görüntüleme ile karaciğer görüntülenir. Karaciğerin yüzeyi ve yapısının bozukluğu hakkında bilgi alınır. Siroz teşhisi konmasında güvenilir ve etkin bir yöntemdir.

SİROZ TEDAVİSİ

Alkole bağlı sirozun tedavisi yoktur. Yine de hastalığın erken tanısı sonucu alınan bazı önlemlerle hastalığın şiddeti azaltılabilir ve bazı belirtiler hafifletilerek hastayı rahatlatmak amaçlanır. Hepatit sonucu siroz olanlarda ise interferon tedavisiyle virüslerin çoğalması engellenir.

Bunlar dışında şunların mutlaka yapılması gerekir ki hastalık kısmen de olsa kontrol altına alınabilsin:

 • İlk başta kesinlikle alkolü bırakmak gerekir,
 • Vücuttaki eksikliklerin giderilmesi için vitamin alımı gerekebilir,
 • Sirozlu hastaların tansiyonu yüksek olur. Bunu kontrol etmek için tansiyon ilaçları önerilir,
 • İdrar söktürücü ilaçlarla karında biriken su miktarı azaltılmaya çalışılır,
 • Doktorun önermediği takdirde ilaç alınmamalı,
 • Aşırı yağlı yemekler yenmemeli.

Bunların dışında en son yapılacak tedavi organ naklidir. Hastalığın iyileşmesi mümkün olabilir fakat bu nakil sonucu karaciğerin vücuda uyumu gerekir. Kullanılan bazı ilaçlar da bu yönde etkili olmaktadır.

SİROZA KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER

 1. Alkolü bırakmak,
 2. Hepatit hastalığına yakalanmamak için aşı yaptırmak,
 3. Bazı karaciğer hastalıkları siroza yol açar. Bu yüzden mutlaka tedavisi yapılmalıdır,
 4. Beslenmeye dikkat edilmeli, yağlı ve hayvansal kaynaklı besinlerden uzak durmak gerekir,
 5. Erken teşhis önemli olduğundan kontrol amaçlı muayene yaptırılabilir.


Tagged , , , , , , , , ,

İlgili Yazılar

32 Yorum

 1. sercan22 Aralık 2014 at 17:58Reply

  Benim babam da sirozdan yatıyor yoğun bakımda. Alkol kullanımı yok. Tedavi süreci nedir? Allah herkese şifa versin.

 2. Ceylan13 Mayıs 2014 at 23:03Reply

  Ben 23 yaşındayım. Budd Chiari Sendromu yüzünden siroz başlangıcı evresindeyim. Hiç korkmuyorum ve üzülmüyorum. Hastalığın tedavisi yok. Bir kan pıhtısı yüzünden de siroz olunabiliyor. Sabırlı olun. Allah herkesin yardımcısı olsun ve sabır versin.

  • emir15 Ağustos 2014 at 13:51Reply

   Allah yardım etse, bu hastalığın da tedavisi bulunsa ya da bir umut doğsa güzel olmaz mı?

  • emir19 Ağustos 2014 at 06:02Reply

   Bu arada ben de budd-chiari sendromu olan şanssızlarındanım. Allah hepimize yardımcı olsun.

 3. dolunay19 Ocak 2014 at 19:06Reply

  Sirozun tedavisi mümkün mü çok merak ediyorum. Her geçen gün tıp ilerliyor. Yeni gelişmeler var mı?

 4. kenan31 Aralık 2013 at 09:31Reply

  Ben yaklaşık yirmi yıl spor yaptım, yorulmak nedir bilmiyordum. Ta ki dizimden sakatlanıp 3 ay yatağa mahkum olana kadar. Ne olduysa ondan sonra oldu. Dizim düzelmeye başladı. Hadi spor yapayım dedim. 10 saniyede aşırı yorulduğumu hissettim ve buna benzer birkaç şikayetle hastaneye gittim ve siroz olduğumu öğrendim. Beni hastalık değil de psikolojik mahfediyor. Allah herkese yardımcı olsun.

 5. hüseyin5429 Haziran 2013 at 18:14Reply

  Arkadaşlar benim 6 yaşında oğlum hepatit B hastası ve bu siroz denen hastalıktan şüpheleniyorlar. Lütfen onun için dua edelim. Allah herkesten razı olsun.

 6. Berna17 Haziran 2013 at 23:27Reply

  Merhaba ben 19 yaşındayım ve siroz hastasıyım. Erken teşhisten dolayı tedavi olarak hastalığı biraz hafiflettim. Erken teşhis ve genç yaşta karaciğer nakline gerek kalmadan ilaç tedavisi olunabiliyor. Gerçekten zor bir hastalık. Hem psikolojik olarak insanı çöktürüyor hem de her sabah kan kusarak uyanır mıyım korkusu. Allah herkse acil şifalar versin.

 7. Seçil10 Haziran 2013 at 17:40Reply

  35 yaşında ,15 yıldır sara hastası biri ayni zamanda çok ciddi derecede siroz hastası. Bu kisinin siroz olmasının nedeni aldığı ilaçlar olabilir mi? Nakil için nereye başvurulmalı? Kendisi Gaziantep’ de ikamet ediyor.

 8. isim yok06 Haziran 2013 at 18:12Reply

  Bugün eniştemin siroz olduğunu duydum ve çok üzüldüm. Allah hastalara derdi olmayan derman vermesin. Allah herkese şifa versin.

 9. Ali29 Nisan 2013 at 12:20Reply

  Allah büyüktür. Ben bugün siroza yakalandığımı duydum.

 10. samet21 Nisan 2013 at 09:52Reply

  Size bir sorum olacak. İnsanın karnında neden su toplanır?

 11. Mustafa Şahin12 Nisan 2013 at 03:08Reply

  Öncelikle herkese geçmiş olsun. Benim de annem 63 yaşında ve karaciğer sirozu. Günlük ilaçlarını kullanmasına rağmen bazen karında belirgin bir şişlik yani asit birikmesi, iştahsızlık, ayaklarda şişme, şuur kaybı vs. sorunları var ve sanırım tek çare organ nakli gibi görünüyor ama bu yaşta organ nakli olabilir mi bilmiyorum. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

 12. Melek05 Nisan 2013 at 18:38Reply

  Babama alkole bağlı siroz başlangıcı tanısı konuldu. Daha başlangıçmış. Tedavisi mümkün mü?

  • Rıdvan09 Temmuz 2014 at 09:57Reply

   Merhaba bugün babama siroz teşhisi kondu. Babanızın durumu nasıl? Nasıl bir tedavi uyguluyorsunuz? Geçmiş olsun. Allah acil şifalar versin.

 13. TUBA ER04 Nisan 2013 at 08:54Reply

  Benim babam siroz hastası. 64 yaşında. Aklıma geldikçe içimden bir şeyler akıyor sanki. Aklımdan hiç çıkmıyor daha doğrusu. Karaciğeri iflas etti artık. Çok halsiz, çok zayıfladı, karnı çok şiş vs. 2 gündür vücudunda kabarcıklar oluştu çok kaşıntılı. 3 defa kanaması oldu boğazda. Kendi karaciğerimden parça vermek istiyorum fakat babama nakil sırasında riski olur mu korkuyorum.Babam benden nakli kabul etmiyor. Alkolü tamamen bırakamadı bu yüzden kadavradan nakil de olamıyor. Ağrı nöbetleri geliyor bazen. Kendimi çok çaresiz hissediyorum.

 14. repsol03 Nisan 2013 at 13:24Reply

  Bugün annemde de siroz başlangıcı olduğunu öğrendik. Çok üzgünüz fazla ilaç kullanımından karaciğer yorulmuş bağırsakta yara olduğu için 20 seneyi aşkındır ilaç kullanıyordu. Diyet önermiş doktoru ilaç da kullanamazsın demiş. Ne yapacağımızı şaşırdık. Rabbim kötü hastalık vermesin kimseye.

 15. isimsiz30 Mart 2013 at 09:32Reply

  Merhabalar. Siroz çok sinsi ilerleyen bir hastalık. Öyle ki babamı 19 yılda yedi bitirdi diyebilirim ve hastalık kendini bize babamın son 9 ayında gösterdi. Sonuç olarak karaciğer bitmiş ve tüm vücudu da bitirmeye başlamıştı. Babamı kurtaramadık. Nakil için ise çok geçti. 2013 Ocak ayında toprağa verdik. Allah’ tan acil şifa diliyorum tüm hastalara.

 16. samet21 Mart 2013 at 21:29Reply

  Siroz hastalığının karaciğer nakli yapılmadan tedavisi mümkün müdür?
  İlaç ve doktor gözetimindeki bir tedavide bu hastalık yenilebilir mi?

 17. zübeyde10 Mart 2013 at 10:57Reply

  Sizlerden Allah razı olsun. Yorumlarınızı okudum. İnsanları bilgilendiriyorsunuz annem de bu hastalığa yakalandı ve tedavisini arıyoruz. Çok zor bir durum üzülüyorum ve ağlıyorum. Herkese geçmiş olsun. Allah’ ım şifasını versin.

 18. murat sağlam01 Şubat 2013 at 16:05Reply

  Bugün dedeme siroz teşhisi konuldu ve ben yıkıldım. Alkol kullanan bir insan değil ama gene de siroz hastası ve 78 yaşında. Keşke organ nakli yapılabilse.

 19. kardelen16 Aralık 2012 at 21:04Reply

  Merhaba ben 26 yaşında bir çocuk annesi bayanım. Bundan 4 ay önce yaptığım tahlil sonucunda Hepatit C olduğum ortaya çıktı. Bu benim siroz olduğumu mu gösteriyor?

 20. tuba13 Aralık 2012 at 13:32Reply

  Merhaba. Annem 40 yaşında. Karaciğer sirozu hastalığına yakalandı. Sekiz yıldır ilaç kullanıyor ama artık fayda etmiyor. Babam da aynı hastalıktan muzdarip. Onlar için çok üzülüyorum. Nakil olabilirler mi acaba?

  • refik felek09 Mart 2013 at 10:55Reply

   annenizin yaşı genç nakil olabilir.benim kardeim istanbul-Çağlayanda bulunan Florance Nightingale hastanesinde 2011 Mayıs ayında nakil oldu,şükürler olsun sağlığı yerinde.Bu hastanenin SGK ile anlaşması var ve nakilde hiçbir üçret almıyorlar.Nakil ücretini SGK karşılıyor.Nakli Prof.Yaman TOKAT yapıyor.Çok bilgili ve halk dostu ,güleryüzlü birisi.Tavsiye ederim geç kalmadan görüşün.Geçmiş olsun.

 21. selma27 Kasım 2012 at 18:14Reply

  Selam ben de siroz hastasıyım bana nakil mümkün değil dediler ve gerçekten canım çok yanıyor. Allah’ım cümlemizin yardımcısı olsun.

 22. ŞABAN ERTÜRK18 Nisan 2012 at 08:43Reply

  Babam 78 yaşında ve siroz hastası. Karaciğer nakli yapılabilir mi? Vereceğiniz cevaptan dolayı şimdiden teşekkür ederim.

 23. mine25 Mart 2012 at 14:01Reply

  Anneme siroz teşhisi kondu. Yaşı 75, nakil olmaz dediler. Sürekli gaz çıkartıyor, karnına kramplar giriyor, iştahsız, kabızlık sorunu da var. Gerçekten de bu yaşta nakil olmaz mı?

 24. Mustafa ARINAN15 Şubat 2012 at 08:15Reply

  1998 ağustos ayından beri ilaç kullanıyorum fakat son dönemlerde aşırı halsizlik son üç aydır ishal ve hafif şişkinlik hissediyorum.Kalbimdeki ritim bozukluğu için de ilaç kullanıyorum. Gerçekten çok zor bir hastalık.

 25. Artemis Su03 Şubat 2012 at 17:51Reply

  Atatürk’ün de bu hastalık yüzünden vefat ettiğini öğrenince korktum biraz daha arttı ve bu hastalığı daha çok araştırmak istedim. Gerçekten çok kötü bir hastalıkmış. Allah kimseye vermesin böyle bir hastalığı, siroza yakalanan hastalara da acil şifalar diliyorum.

 26. Refik felek28 Kasım 2011 at 21:49Reply

  Sirozun kesin tedavisi yok. Kesin tedavisi organ nakli. Kardeşim Mayıs 2011’de nakil oldu. Şu anda durumu iyi. Ancak sürekli kontrol altında. İstanbul Şişli Çağlayan Florance Nigthingale’de nakil oldu. SGK ile anlaşması var. Hiç ücret ödemeden nakil yaptılar. Prof.Yaman Tokat çok yetenekli bir hekim.

  • Emel02 Aralık 2011 at 15:41Reply

   selam Refik bey
   Kardeşiniz hakkında yaptığınız yorumu okudum. Öncelikle geçmiş olsun
   aynı hastalıkla biz de yeni bir mücadeleye başladık. Sağlık.net ‘den organ nakli ile detaylı bilgi ve tavsiyeleri bekliyorum.İyi çalışmalar.

 27. zafer07 Ekim 2011 at 16:16Reply

  Sirozdan kurtulma oranı var mıdır veya karacığer nakli yapıldığında hastaliktan kurtulma oranı nedir?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemiz sorulara cevap vermek için bir danışmanlık servisi vermemektedir ve doktorlara görev vermemektedir. Sorulara verilecek cevaplar tamamen gönüllülük esasına göredir, ve ziyaretçilerimizin deneyimlerini paylaşmak için fırsat tanımak üzere yorum kısmı açık tutulmaktadır.

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Hakkımızda
Sağlık.Net ziyaretçilerine sağlık durumları hakkında ihtiyaç duyulan bilgileri sağlamayı amaçlayan bir web sitesidir. Sitemizde yer alan bilgiler güncel ve güvenilir kaynaklardan elde edilmektedir. Sizler de kişisel tecrübelerinizi ve sitemizdeki yazılar hakkındaki görüşlerinizi yazıların altında bulunan yorum kısmı aracılığıyla ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.
Son Yorumlar
 • münir: Merhaba. 2 oğlum var ve yaşları 9 ve 14. Yıllardır gece kaçırmaya devam ediyorlar. Ayrıca ben ve eşim sürekli gece onları uyandırmaya devam ediyoruz ama gecede 2 defa yaptıkları da oluyor. Daha önce de doktora götürdüm keseleri kontrol edildi. Sorun olmadığı söylendi ama ne çare. Konu ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum. Saygılar.
  View Post
Facebook
UYARI
Bu sitede yer alan tüm içerik bilgilendirme amaçlıdır. Sağlık.Net sitesi hastalık teşhis ve tedavi hizmetleri vermemektedir. Herhangi bir sağlık probleminiz olması durumunda ilgili doktorlar ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.