Sağlık.net

Hastalıklar

Sinüzit: Nasıl ortaya çıkar, belirtileri, tanısı, tedavisi, korunma yolları

 • Delicious

SİNÜZİT

Burun, alın, şakak ve göz çevresindeki içi hava dolu boşluklara, sinüs denir. Sinüslerin büyüklüğü değişiktir ve sayıları yaklaşık 15-20 civarındadır. Bu sinüsler, kanallarla buruna açılırlar. Bu kanalların içinden burun mukozası geçer. Bu mukozanın ürettiği salgı burun içine gelir ve solunum yollarının ısıtılmasını ve nemli kalmasını sağlar. Bu mukoza iltihaplanırsa, sinüzit oluşur. Kronik ve akut olmak üzere iki tip sinüzit vardır.

SİNÜZİT KİMLERDE VE NASIL ORTAYA ÇIKAR?

Bazı insanlar, sinüzit hastalığı için daha fazla risk altındadır. Bu hastalığa karşı daha duyarlı bir bünyeleri vardır. Örneğin nefes almasını zorlaştıracak bir sorunu olanlar, burnun içindeki yapının eğri olması ya da burun kemiğinin kırık olması mukus akışını engeller ve sinüzite karşı hastayı daha hassas hale getirir. Nezle gibi soğuk algınlığına yakalananlarda ve alerjisi olanlarda da aynı şekilde sorun ortaya çıkar. Ayrıca mukoza şişer ve sinüs kanalları kapanır. Eğer nezle, bir kişide bir haftadan daha fazla sürüyorsa büyük ihtimalle bu sinüzittir.

Bunların dışında, sigara ve alkol kullananlarda ve bazı enfeksiyonlara çok yakalananlarda vücut direnci düşeceğinden hastalığa yakalanma riski artar.

SİNÜZİT BELİRTİLERİ

Sinüzitte yüzde, gözde ve başta ağrı vardır. Baş ağrısı zonklayıcı şekildedir. Öksürürken, ağır bir şey kaldırırken ya da eğilirken bu ağrılar artar. Bunun sebebi, bu hareketler esnasında sinüs içindeki basıncın artmasıdır. Ağrıyan yere baskı yapıldığında, duyarlılığın arttığı görülür. Bu ağrılar, özellikle akut sinüzitte şiddetlidir.
Sinüzitli kişilerde görülen bir diğer belirti, burun akıntısıdır. Bu genelde tek taraflıdır ve akıntı sarı-yeşilimsi bir renktedir. Uzun süren ya da zaman zaman ortaya çıkan burun akıntısı, iltihaplıdır ve solunum yollarında yayılırsa öksürük ve bronşite neden olabilir. Bazı hastalarda ses kısıklığı yapar. Boğaz ağrısı, yeterince koku alamama ve hatta diş ağrısı hastanın şikayetleri arasındadır.

Bunların dışında hasta, çok yorgundur. Hiç bir şey yapmak istemez. Ateşi biraz yükselmiştir. Çocuklarda da aynı belirtiler görülür fakat hastalık biraz daha hafif seyreder. Bulantı ve kusma da çocuklarda ortaya çıkabilir.

Ayrıca sinüzitin meydana getirdiği bazı yan etkiler vardır. Hastanın genel sağlık durumu bozulabilir. Çift görme, göz ve alın bölgesinde ağrı yapan şişlikler oluşabilir. Mutlaka tedavi edilmelidir.

SİNÜZİT TANISI NASIL KONUR?

Bunun için öncelikle, bir Kulak Burun Boğaz uzmanına başvurmanız gereklidir. Öncelikle sizin şikayetleriniz dinlenecektir. Yapılan muayene ve doktorunuzun size sorduğu sorular hastalığın tanısını koymaya yardımcı olacaktır. Başınızın ne zaman ve ne kadar sıklıkla ağrıdığını, burun akıntınızın rengini öğrenmek isteyecektir. Burun tıkanıklığı ya da görme bozukluğu gibi bulguların varlığını öğrenmek için burnunuzu, ağzınızı, boğazınızı ve kulağınızı muayene edecektir. Gerekirse sizden sinüslerinizi incelemek için röntgen filmi çekimi isteyebilir. Bunlar akut sinüzitin tanısında kullanılır. Kronik sinüzitte ise sinüsler için bilgisayarlı tomografi gerekebilir. Ayrıca endoskopi yardımıyla burnunuzu incelemesi gerekir.

SİNÜZİT TEDAVİSİ

SİNÜZİTTEN KORUNMA YOLLARI NELERDİR?

Sinüzitin en büyük sebeplerinden birisi soğuk algınlığıdır. Basit bir nezle bile sinüzite yol açabilir. Saçları ıslatıp soğuk havaya çıkmak, özellikle havanın rüzgarlı olmasıyla üst solunum yollarında enfeksiyon sonucu sinüzit gelişimine yol açar. Bu konuya özellikle gençlerimizin dikkat etmesi gerekir. Havanın kirli, dumanlı olması, klimalı ortamlarda uzun süre kalmak, özellikle sıcak havalarda terledikten sonra serinlemek için vantilatörün önüne geçmek sinüzite davetiye çıkarmaktır. Çok kuru ortamda bulunmamaya özen gösterilmelidir. Gerekirse evin nemi olması gereken miktara ayarlanmalıdır. Kaloriferli evlerde bu rahatlıkla yapılabilir.

Ayrıca uzun süren burun tıkanıklığı ve iltihabı, dişlerde meydana gelen bir iltihap sinüzitin oluşmasına yol açar. Sigara kullanmak, bir çok hastalıkta olduğu gibi sinüzitte de etken rol oynamaktadır. Bunun dışında solunum yolu alerjisi olan kişilerin, alerjen maddelerden uzak durması gerekir ve bu konuda doktora başvurmasında fayda vardır.


Tagged , , , , , , , , ,

İlgili Yazılar

50 Yorum

 1. Esra Nur21 Ocak 2017 at 09:10Reply

  13 yaşındayım. Gözümdeki ve başımdaki ağrılardan çift gördüğüm doğrudur. Halsizlik uyku isteği var hatta bu nedenle evde ölü gibi yaşıyorum. Uyumak istesem de unutamıyorum.

 2. meysun gül23 Kasım 2016 at 19:15Reply

  Merhaba ben Meysun. Benim annemde de sinüzit var ve hemen hemen 10 günde bir hastaneye yatıyor. Bazen bir hafta yattığı oluyor. Aynı durumda olan varsa lütfen tedavi konusunda yardımcı olabilir mi?

 3. zehra16 Kasım 2016 at 21:01Reply

  Merhaba. Benim sağ burun kıkırdağımda eğrilik olduğu söyledi doktor. Ameliyat olmam gerekiyormuş ama hamileyim 6 aylık ve o yüzden olamıyorum. Sürekli burun tıkanıklığı yaşıyorum ve ara ara sinüzit oluyorum. Ne yapmam lazım yardımcı olur musunuz?

 4. Neslihan07 Ekim 2016 at 17:53Reply

  Tüm belirtilerine baktım ve hepsini yaşıyorum. 13 yaşındayım ve okulda dayanılmaz bir baş ağrısı ile yanağımda yara varmış gibi ağrı oluyor. Allah tüm sinüzitlilere sabır versin.

 5. Sabri29 Haziran 2016 at 10:09Reply

  Faydalı makale. Yarın doktora gidiyorum. Bu dediklerinizin bir çoğu bende var.

 6. Faruk25 Mayıs 2016 at 16:15Reply

  Bu sorunların bir çoğu bende de var.

 7. Makbule.23 Nisan 2016 at 09:11Reply

  Merhaba 4 aylık bebeğim var, emziriyorum. Geçen hafta doktora gittim ve sinuzit olduğumu öğrendim. İlerlemiş durumda dedi doktor. İlaç vermedi. Ne yapmam gerek? Nasıl geçicek? Kafamı kaldıramıyorum. Lütfen cevap verir misiniz.

 8. hakki07 Nisan 2016 at 12:33Reply

  2 gunden beri basim agriyor ve burun akmasi devam ediyor birde kuru oksuruk oluyor yatdiminizi bekliyorum bugun cenemde agirmaya basladi neden olabilir

 9. Boşver12 Mart 2016 at 18:18Reply

  Arkadaşlar bende de sinüzit var ama boğaz ağrım yok. Başım çok ağrıyor ve çok halsizlik var. Hep yatmak istiyorum. Yatınca da başım daha çok ağrıyor. Kafam sersem gibi oluyor. Ne yapmalıyım arkadaşlar? Çok kötüyüm. Sekizinci sınıf öğrencisiyim ki TEOG’a hazırlanmam gerek ama çok halsizim. Lütfen bana cevap yazın. Teşekkürler.

 10. sami07 Mart 2016 at 22:36Reply

  Bu şikayetler bende de var. 4-5 yıldır da hastalığa bağlı olarak dikkat dağınıklığı, unutkanlık, çift görme ve kaşlarımın arasında aşırı ağrı mevcut. Işıktan da rahatsız oluyorum. Bunlar sinüzit belirtileri mi?

  • Seyda16 Mart 2016 at 23:05Reply

   Bende de sinüzit var. Hep gece uyurken falan ışığı kapattırıyorum. Acayip rahatsız oluyorum. Oysa ki bu hastalığa yakalanmadan önce uyuyabiliyordum. Şimdi sizin yorumunuzla fark ettim. Dikkat dağınıklığı unutkanlık ve uyku hali de var ben de. Bir de güneşte kaşlarımı çatınca kaşlarımın olduğu yerler acayip acıyor. Sizde de mi böyle?

   • İsmail15 Haziran 2016 at 13:35Reply

    Şeyda hanım bahsettiğiniz durumlar yaklaşık olarak bende de mevcut. Ne yaptınız? Geçti mi rahatsızlığınız? Geçtiyse önerebileceğiniz bir şey var mıdır? Teşekkürler.

 11. mrs duru07 Mart 2016 at 17:03Reply

  Arkadaşlar ben sesli kitap okurken nefes alış verişim düzensiz oluyor. 1-2 saniye bekliyorum ve devam ediyorum. Bir de 1 haftadır gribim acaba sinüzit mi oldum bilemiyorum. Cevap verir misiniz?

 12. Demet01 Mart 2016 at 13:58Reply

  Benim bir haftadır sürekli başım ağrıyor. Göz çevrem ağrıyor ve kafamı sağa sola çevirdiğimde ağrı yapıyor. İlaç içiyorum fakat fayda etmiyor. Burun tıkanıklığım, boğaz ağrım falan da yok. Ne yapmam gerek?

  • ismail22 Mart 2016 at 13:52Reply

   Nasıl tedavi oldunuz? Aynı şikayetler bende de var. Allah rızası için yardım edin.

 13. merve02 Ocak 2016 at 12:04Reply

  Arkadaşlar ben de sinuzit hastasıyım ve ne zaman başım ve gözüm ağırsa hemen lambayı söndürürüm. Uyku bandımı takarım olmadı yorganı kafama çekip karanlık ortamda kalmaya çalışırım. Bu şekilde hem baş, hem de göz ağrım geçiyor.

  • Ümit05 Ocak 2016 at 23:21Reply

   Doktora gittinizmi hiç sinüzit için? Bende baş ve göz ağrısına ek bir de gözde sinek uçuşması mevcut. Sizde de var mı acaba?

 14. betulkoc13 Aralık 2015 at 16:54Reply

  Benim saçlarım çok uzun ve doktor sinuzit yüzünden saçlarımı kestirmem gerekir dedi. Ne yapmalıyım?

 15. emre ali12 Aralık 2015 at 15:36Reply

  Bende 1 yıldır burun akıntısı var üstelik sigara içince daha da artıyor acaba geç mi kaldım? Yoksa kurtulabilir miyim?

 16. Büşra01 Aralık 2015 at 06:43Reply

  Merhaba. Ben buşra. Bu hafta cumartesi günü doktora gideceğim, galiba sinuzit oldum. Belirtileri var ve benim sesim de kısık. Elmacık kemiklerim arada ağrıyor ve burun akıntım yok ama birazcık tıkanık nefes alıyorum. Sizce sinuzit mi olmuşum? Lütfen cevap verin.

 17. muatafa28 Haziran 2015 at 21:24Reply

  Bende de kendimi bildim bileli bu sinüzit hastalığı var. Son bir yıldır rahatım. Geçen yıl 3 ay sinüzit sıkıntısı çektim. Senede 6-7 sefer grip oluyordum. Tabi grip sanıyordum ama asıl sorun sinüzit imiş. Çünkü geniz akıntısı yapıyor, boğazları tahriş ediyor, geceleri ciğerlere akarak bronşları da hasta ediyordu. Bende bünyem zayıf çabuk grip oluyorum sanıyordum. Ama en önemli şey bu sinüzitmiş. Şimdi şükür iyiyim. Kendinizi muhakkak koruyun, hasta olur olmaz antibiyotik yerine alternatif şeyler kullanın bir haftaya durumu toparlıyorsunuz. Ben öyle yapıyorum.

 18. helin candas11 Ocak 2015 at 22:59Reply

  Ben İngiltere’de yaşıyorum. Allah’ım burada kimseye hastalık vermesin. Burada doktor daima antibiyotiğe karşıdır. Eczaneden alamazsın da öyle reçetesiz olarak. Ben eylül ayından beri önce nezle oldum sonra grip daha sonra da ciğerlerime kadar indi. Artık içimde sanki yaşayan başka bir canlı var. Gece içimde o sesi dinliyorum. Sanki poşeti şişirip söndürüyorlar. Sabahları baş ağrım son haddinde. Gözlerime yumruk yemiş gibiyim ve içleri kurumuş halde oluyor. Kaçıncı kez doktora gittim ilaç vermediler. İçimde bir ses sanki yabancılara karşı böyle yavaş ve huzur içinde olsunlar muamelesi yapılıyor diyor bana, çünkü sadece uyuşturuculu ağrı kesici verip duruluyor o kadar. Sonunda bilet aldım. Türkiye’ye gidip doktora görüneceğim. Herkese geçmiş olsun.

 19. ebru15 Aralık 2014 at 13:09Reply

  Merhaba bende de sinüzit var ve aşırı derecede öksürtüyor. Kullanmadığım ilaç kalmadı; nerdeyse öksürmemin tek sebebi olduğunu söylediler, öksürmekten başım ve eklemlerimde şiddetli ağrılar başladı. Ne yapmalıyım? Lütfen öksürüğümü kesicek birşey önerin…

 20. esat24 Kasım 2014 at 18:56Reply

  Arkadaşlar soğuk havada dışarı çıkıyorum ve başımın sağ ve sol tarafı ağrıyor. Nedeni ne olabilir?

 21. orhan29 Ekim 2014 at 15:57Reply

  Hocam bende kronik sinüzit ve burunda çatı daralması var. Kasımda ameliyat olacağım sıramın gelmesini bekliyorum. Hepinize acil şifalar diliyorum.

 22. tuğçe26 Ekim 2014 at 20:00Reply

  Bende de var. Tam bir baş belası. Baş dönmesi, ağrı filan yapıyor.

 23. ismail22 Eylül 2014 at 22:09Reply

  Bu cins hastalıkla uğraşan herkese geçmiş olsun. 5 yıl önce alerji yüzünden gittiğim doktor uyarmıştı sinüzit başlangıcı var diye. O zamanlar hiç sıkıntı yaşamıyordum ta ki 2013 ekim ayına kadar. Ufacık bir gribe yakalandım baş ağrısı ve gözlerimin yerinden fırlayacak kadar olması mecburen doktora götürdü beni. Ameliyat olman şart dedi doktor. Ameliyat için sıra verdiler. Ama bu hastalık vücutta sadece burun tıkanıklığına neden olmuyor bende tam 4 ay iltihaplı bademcik rahatsızlığı olarak nüksetti ve kolay kolay geçmedi. İğne olarak aldığım antibiyotiğin haddi hesabı yok. Bu iltihap yüzünden 2 kez ameliyat masasından kalktım. Nihayet 3.de başarılı bir şekilde ameliyat oldum. Burun içindeki eğri kemikler kırıldı sinüsler açıldı bir de et alındı. Şu an çok rahatım kendime çok dikkat ediyorum. Bu illeti ihmal etmeyin. Herkese geçmiş olsun.

  • R tarhan04 Kasım 2015 at 20:24Reply

   Merhabalar yaklaşik 10 yıldır sinüzit hastasıyım. İki defa ameliyat oldum. İkinci ameliyattan sonra daha kötü oldum. Neler neler denemedim. Lütfen bilginiz varsa söyleyin. Resmen bu hastalık hayatımı mahfetti.

 24. Merve13 Eylül 2014 at 05:04Reply

  Yaklaşık 8 yıldır falan var bende bu hastalık. Diyebileceğim tek şey ilaçsız hiçbir şekilde geçmiyor. İlla o doktora gidilecek hani zaten 10 günde falan ancak geçen bir hastalık bir de geçer diye bekleyip tembellik etmeyin. Kulağa ciğerlere falan atıyor. Yani ihmal etmeyin derim ben. Bir de bende hiç baş ağrısı çift görme(ki şu an öğrendim) falan olmaz. Zaten başta inanamamıştım ama başka doktor da deyince kabullendim. Demek ki her bünyede farklı olabiliyor. 2 yıl önce bunun tedavisine başladım bayağı bayağı kurumuştu geniz akıntım. Bugün yine sinüzit oldum bütün gece sinüsler zonkladı. Sanırım gerçekten kurtulmak pek mümkün değil.

 25. Hamza17 Mart 2014 at 19:31Reply

  Bende şuan sinizüt hastalığına yakalandım doktor burun spreyi antibiyotikler filan verdi

 26. nusret22 Şubat 2014 at 09:21Reply

  7 kere sinüzit geçirdim. Tedavisi nedir?

 27. emel16 Ocak 2014 at 21:19Reply

  Ben bu derdi iki gündür cekiyorum. H3n2 gribine yakalandım arkasından bu sinizüt olayı cıktı başıma. Müthiş derecede ağrım var ne içsem gecmiyor. Doktor içinse randevu bulamıyorum sanki kafam bedenimden ayrı birşeymiş gibi çok ağrım var. Önerisi olan varsa Allah rızası için paylaşsın.

  • erdal22 Nisan 2014 at 07:49Reply

   Aynen H3N2′ den sonra başladı bende.

 28. banu08 Ocak 2014 at 17:33Reply

  Ben sinüzit hastalığının doktoruyum ve bu dalda eğitim almaktayım. Sizleri bilgilendirmek isterim. Arkadaşlar sakın bu hastalığa yakalandıysanız peşini bırakmayın ve derhal doktorunuzu başvurun. Aksi takdirde ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları da lütfen düzenli bir şekilde hiç aksatmadan kullanmaya özen gösteriniz. Hepinize geçmiş olsun dileklerimle.

 29. ömer15 Aralık 2013 at 19:16Reply

  Arkadaslar bu sinüziti sakin bos birakmayin. Ben sinuzitten neredeyse komaya giruyordum. Sol gözum ceviz gibi sismisti ve artik kanamali akinti vardi. Dis agrim vardi ve yuzumun sol tarafi felcli gibiydi. Yari olu gibiydim. Hastaneye yatirildim ve yaklasik 20 gun antibiyotik tedavisi gordum. Tam randimanli sonuc alamadilar. Cift goruyodum nesneleri ve goruntu rengnide bozukluk vardi. Sarimtirak goruyordum nesnelerin rengini. Cok aci cektim ve ameliyata karar verdi doktorlar. 3 saat kadar surdu, hatta gozumun arkasindaki apsenin hepsini alamadilar ve kör olma riskim vardi. Su an sinüzit devam ediyor bende. Sol tarafimda yine agri var, akinti var. Koku alamiyorum, yemeklerden bir nebze tat aliyorum. Hatta doktorlar senin hastaligin cok nadir gorulen bir hastalik dediler ve fotografimi cekip hastanenin dergisine koydular. Dedigim gibi bu hastalik sanildigindan cok daha tehlikeli bir hastalik olabilir. Hemen doktora gorunun ve sakin pesini birakmayin.

 30. Emine12 Nisan 2013 at 17:28Reply

  Bu ağrılara dayanmak gerçekten mümkün değil . Beden derslerinde rahat rahat koşamıyorum bile . Öksürünce başıma derinden bir ağrı saplanıyor . Allah kimseye vermesin bu hastalığı . Rüzgarlı bir havada dışarı çıkamıyorum başım ve burnumun içlerinde derin bir ağrı hissediyorum . Bu hastalık kendi kendine geçmez mi ?

 31. bedirhan22 Mart 2013 at 19:24Reply

  Hocam benim de sağ gözümde küçük bir şişme var ayrıca bende sinüzit var ne yapabilirim? Lütfen cevap bekliyorum.

 32. sinüs tedavisi21 Haziran 2012 at 12:43Reply

  Gerçekten yararlı bi makale olmuş. Teşekkürler.

 33. furkan veysel05 Haziran 2012 at 13:18Reply

  Bu dediğiniz gözde çift görme tarzı bir problemim var. Sayın Buket ve Vahdet Çetinkılıç hastalığınız iyileşti mi? İyileştiyse nasıl oldu? Bana bu konu hakkında bilgi verir misiniz?

 34. melisa19 Mayıs 2012 at 07:18Reply

  Ben de sinüzit hastasıyım ama Allaha şükürler olsun. Böyle problemlerim yok.

 35. emin13 Mayıs 2012 at 10:25Reply

  Merhaba. Ben de 4-5 gündür sinüzit hastasıyım. Doktora gittim ilaçları aldım. Bunları 10 gün kullanmam gerekiyormuş. Eğer düzenli kullanırsam 10 gün sonra geçer mi? 8.sınıftayım. Haziran ayında sınavım var. Bu yüzden doğru-dürüst çalışamıyorum. Bana bilgi verir misiniz?

 36. mesut03 Şubat 2012 at 09:08Reply

  Bunları yapmadım ama yapsam geçer mi hocam?

 37. mesut03 Şubat 2012 at 09:07Reply

  Böyle bir baş ağrısına dayanmak mümkün değil:( Her seferinde dayanamayıp ağlıyorum.

 38. kemal16 Ocak 2012 at 17:43Reply

  Başım ağrıyor, gözümün içi de ağrıyor. Ne yapmam gerekir?

 39. raziya17 Kasım 2011 at 08:29Reply

  Hocam, benim çocuğumun gözünde ve başında ağrısı var. Ayrıca çok öksürüyor. Yukarıda belirttikleriniz yapıldığında bu hastalıkdan tamamen kurtulma imkanı var mi? Yoksa bu hastalık birşekilde kendini tekrarliyor mu?

 40. melek23 Ekim 2011 at 12:27Reply

  Hocam, ben konuşurken ses kısıklıkları başlıyor. Yukarıda belirttikleriniz tamamiyle yapıldığında bu hastalık tamamen bitiyor mu yoksa hastalık yeniden mi başlıyor? Cevabınızı bekliyorum. Tek öğrenmek istediğim şey ömür boyu bu hastalıkla mı kalacak olmam.

  • Cemal13 Kasım 2011 at 10:53Reply

   İyi günler, bir sorum olacaktı. Sizde de sinüzitten kaynaklı beyin uyuşmasına benzer birşey oluyor mu. Birşeye odaklanamama, dikkatsizlik, böyle sanki beyniniz bir boşluktaymış gibi bir his oluyor mu?

   • Semih10 Haziran 2013 at 23:20Reply

    Hocam bu dedikleriniz bende de var. Bir kere ilaç tedavisi gördüm bir süre sonra tekrar başladı.

 41. vahdet çetinkılıç06 Ekim 2011 at 12:07Reply

  Hocam ben sinüzit hastası oldum; ilaçlarımı zamanında kullandım. Ancak ilaçlarım bittikten sonra gözlerimde bi sorun çıktı; önümdeki bir nesneyi çift görüyorum. Bu normal midir? Simdiden cevabınız için tşk ederim.

  • buket04 Şubat 2012 at 19:46Reply

   Sinüzit hastalığı ne zormuş. Gözlerimde çift görme olayı başladı ilaçları da kullanıyorum ama gözlerim bi türlü geçmedi. Ne yapabilirim?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemiz sorulara cevap vermek için bir danışmanlık servisi vermemektedir ve doktorlara görev vermemektedir. Sorulara verilecek cevaplar tamamen gönüllülük esasına göredir, ve ziyaretçilerimizin deneyimlerini paylaşmak için fırsat tanımak üzere yorum kısmı açık tutulmaktadır.

*

Hakkımızda
Sağlık.Net ziyaretçilerine sağlık durumları hakkında ihtiyaç duyulan bilgileri sağlamayı amaçlayan bir web sitesidir. Sitemizde yer alan bilgiler güncel ve güvenilir kaynaklardan elde edilmektedir. Sizler de kişisel tecrübelerinizi ve sitemizdeki yazılar hakkındaki görüşlerinizi yazıların altında bulunan yorum kısmı aracılığıyla ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.
Son Yorumlar
 • ergün: Ben atlattım çok şükür iyiyim. Umarım siz de atlatırsınız. Geçmiş olsun.
  View Post
Facebook
UYARI
Bu sitede yer alan tüm içerik bilgilendirme amaçlıdır. Sağlık.Net sitesi hastalık teşhis ve tedavi hizmetleri vermemektedir. Herhangi bir sağlık probleminiz olması durumunda ilgili doktorlar ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.