Sağlık.net

Hastalıklar

Sedef Hastalığı (Psoriasis):Sebepleri, tetikleyicileri, belirtileri, tanısı ve tedavisi

 • Delicious

SEDEF HASTALIĞI (PSORİASİS)

Psoriasis de denen sedef, hastalığın bulunduğu yerde kızarıklık şeklinde kendini gösteren, zaman zaman ortaya çıkan, müzmin bir deri hastalığıdır. Derinin üst tabakasının kalınlaşıp, büyümesiyle sedef renginde kabuklanmalar görülür. Deri birkaç günde bir kendini yenilemeye başlar. Derinin üstünde ölü hücre tabakası artmıştır.

Vücudun bir çok bölgesinde belirtisi görülse de, sıklıkla dirsekler, dizler, saçlı deri, bel bölgesi ve tırnaklarda ortaya çıkar. Bazı hastalarda hafif, bazılarında şiddetli seyreder. Vücudun bir çok yerinde sedef şeklindeki kızarıklık ve kabuklanma görülebilir. Tedavi edilebilir bir sorundur.

Toplumun ortalama yüzde 2’sinde görülür. Bu durum hastalığın ne kadar sık görüldüğünü ortaya koyar. Genç yaşta ortaya çıkma ihtimali daha fazladır. Ailede bu hastalığın olması, sedef hastası olma eğilimini arttırır. Ayrıca sedef, mikropların neden olmadığı bir hastalık olduğundan, bulaşıcı değildir.

SEDEF HASTALIĞININ SEBEPLERİ VE TETİKLEYİCİLERİ

Hastalığın, kesin olarak sebebi bilinmemekle beraber, beyaz kan hücrelerindeki bir anormallik sonucu gelişebildiği düşünülmektedir. İltihap oluşur ve deri dökülmeye başlar. Deride meydana gelen kesikler, kaşıma, aşırı güneş yanması sonucu ortaya çıkabilir. Mikrobik bir hastalık değildir ve açık bir yara şeklinde değildir. Diğer insanlara bulaşması, onların sağlığında herhangi bir sorun oluşturması söz konusu değildir.

Yaralanmalar, tramvalar, bazı hastalıklar (eklem romatizması, mikropların neden olduğu hastalıklar, boğaz enfeksiyonu) ve kanser gibi bazı hastalıklarda kullanılan, bağışıklık sistemini azaltan ilaçların kullanılmasıyla sedef riski artar. Özellikle streptokok türü bakterilerin yol açtığı infeksiyonlar sonucu ortaya çıkabilir.

Bunların dışında stres, önemli bir faktördür. Ani şoklar, psikolojik bozukluklar sedefin daha da şiddetlenmesine yol açar. Sedefin ortaya çıkmasında ya da şiddetlenmesinde bazı ilaçlar da rol oynamaktadır. Ayrıca kalsiyum azlığı, hormonal etkilerin sedefin oluşumunda etkili olduğu düşünülmektedir.

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ

Sedefin değişik şekilleri vardır. Her sedef birbirinin aynısı değildir. Çocuklarda, yetişkinlerde, yaşılarda farkli özellikler gösterebilir. Çocuklarda kırmızı renkli, kepekli beliritler vardır. Yetişkinlerde ise hastalığın bütün belirtileri görülür. Kabarıklıklar giderek genişler ve kabuklanmalar ortaya çıkar. Yaşlılarda daha büyük çapta belirtiler görülür. Deri kalınlaşmıştır.

Deride; sınırları belli, pembe renkli bir plak, yüzeyinde gümüş renginde kabarıklıklar ile karakterizedir. Bu oluşum, kurudur ve kazınırsa kanayan noktalar şeklindedir. Elinizi, derinize sürttüğünüzde toz gibi olur. Daha önce belirttiğimiz yerlerde sıklıkla görülür. Tırnak yüzeyinde küçük çukurlanmalar vardır ve tırnak, yatağından ayrılır. Kalınlaşan ya da kırılan tırnak değişiklikleri görülür. Hatta sararma mevcuttur. Tedavisi kolay değildir.

Ayrıca kasıklarda, koltuk altında, genital bölgede hastalığın belirtisi ortaya çıkabilir. Sedef hastalarında, eklem iltihaplanması görülme ihtimali az değildir. Bazılarında bu iltihaplanma, hareket kısıtlılığına yol açar. Dolayısıyla eklem ağrısı da hastanın şikayetleri arasındadır.

Guttat sedef hastalığı: Deride küçük, kırmızı ve kabuklu kabarıklıklar oluşur. Genelde çocuklara görülen bu durum zamanla kendiliğinden geçer. Boğaz iltihabından sonra görülmesi niçin çocuklara görüldüğünü açıklamaktadır.

SEDEF HASTALIĞI TANISI

Tanı konması için öncelikle bir cilt hastalıkları uzmanına muayene olmanız gerekir. Yapılan fiziki muayene ile hastalık teşhis edilebilir. Hastalığın nadir de olsa tanısı konması güçleşebilir. Bu durumda deriden parça alınarak yapılan tetkikler sonucu tanı konur. Genelde kan testi yapılmaz.

Hastalığın şiddeti, seyri, yerleştiği yer hastalığın tipi ve uygulanacak tedavini şekli için fikir verir. Uygun tedaviyle kontrol altına alınsa da kronik bir hastalıktır ve hastanın yaşamını etkiler.

SEDEF TEDAVİSİ

Öncelikle tedavinin ne şekilde yapılacağına karar verilir. Bunun için hastanın yaşı, hayat tarzı, hastalığın seyri ve şiddeti dikkate alınır. Bu hastalığın tedavisindeki amaç; derinin dökülmesinin önüne geçilmesi ve iltihap oluşumun azaltılmasıdır.

Kullanılan losyon ve kremlerle kaşıntının ve deri üzerindeki kabarıklığın giderilmesi amaçlanır. Ayrıca doktorunuz, deri üzerine uygulanacak bazı ilaçlar verebilir. Bunlara kesinlikle uymanız gerekir. Gerek gördüğü takdirde bu ilaçlarla beraber fototerapi denilen güneş ışığı da kullanılır. Bunu hastanede doktorunuz kontrolünde uygulamalısınız. Yoksa güneş ışığının fazlası zarar verebilir ve hastalığın şiddetini arttırabilir.

IŞIK TEDAVİSİ

Sedef hastalığında lokal ışık tedavisi kullanılır. Sadece sedefli bölgeye uygulanır ve böylece diğer deri bölgelerinde oluşacak yan etkilerin ortadan kaldırılması amaçlanır. Hastaların bir çoğu tedaviye direnç gösterir fakat az sayıda sedefi vardır. Bu hastalarda kullanılan ışık, ultraviole B’dir. Bu sistem bir çok hastada etkilidir ve başarılı sonuçlar alınır. İlaç ya da krem tedavisi uygulanıp bırakıldığında hastalık tekrar kendini gösterir.

Lokal ışık tedavisinde sedefli bölgeye bir kaç dakika ultraviole B verilir. İlaç kullanmaya gerek olmayan bir yöntemdir fakat iyileşmeyi hızlandırmak için bazen kremler veya ağız yolundan alınan ilaçlarla birlikte uygulanır. Seans sayısı kişiden kişiye değişmekle birlikte yaklaşık 8-10 kere uygulanır. Tedaviden sonra uygulama yerlerinde kızarıklık görülse de hasta normal yaşamına devam eder. Son yıllarda avrupada yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.


Tagged , , , , , , , ,

İlgili Yazılar

31 Yorum

 1. Şima24 Ocak 2017 at 01:28Reply

  27 yaşındayım 20 senelik Sedef hastasıyım. Denize girip güneşlendiğim zaman ilaç kullanmama gerek kalmıyor. Birçok ilaç denedim birkaç günde iyi gelen yapma ilaçlar oluyor. Kollarımda tamamen var bacak baş vücutta aralıklarla var. Şimdi yüzümde de çıkmaya başladı fazla düşünmek dert etmek çözüm değil. Ben bunlarla yaşamaya alıştım artık. Sırf bu durumdan sizi mutsuz eden insanlardan uzak durun. Boşverin kimin ne düşündüğünü nefes aldığımız için şükürler olsun. Bu da bizim imtahanımız. Rabbim sevdiği kullarına verirmiş sıkıntı. Hayat her şeye rağmen yaşamaya değer sağlıklı olun ve mutlu kalın sedefdaşlar.

 2. Kamil03 Ocak 2017 at 23:34Reply

  Merhaba. Ben 18 yaşındayım. 5 yaşından beri sedef hastasıyım artık tamamen hayattan bezmiş durumdayım. Arkadaşlarım benimle hep dalga geçiyorlar. Kimse benimle iletişim kurmak istemiyor. Yüzümde ve kollarımda yara izlerini gördükleri zaman benden uzaklaşıyorlar. Haydi hastalığın çaresi yok ama izlerini bari geçirecek yöntemler yok mu? Lütfen yardımcı olur musunuz?

 3. Serap17 Eylül 2016 at 19:23Reply

  O kadar çok dert yanan var ki ben de bir tek bende mi var bunca yıl demiştim. 22 yaşındayım ve 9 yıldır sedef hastasıyım. Maalesef çözüm bulamıyorum. İlaç dışında başka bir şey denemedim. Sanırım en önemlisi stresten uzak durmalıyız.

 4. Ramazan14 Ağustos 2016 at 10:30Reply

  Merhaba ben 23 yaşındayım. 2 senedir sedef hastasıyım. Genital bölgemde bile çıktı. Evliyim ve evlilik hayatımın bitmesinden bile korkar oldum. Bu zamana kadar ne ilaç denediysem olmadı. Yok mu bunun bir çözümü?

 5. lutfiye17 Temmuz 2016 at 19:43Reply

  23 yaşındayım ve 12 yaşından beri sedef hastasıyım. Bu hastalığın çözümü yok. Sadece bir süre kayboluyor ve tekrar geri geliyor maalesef.

 6. Regaip29 Haziran 2016 at 17:33Reply

  Merhaba ben 17 yaşındayım. Kendimi bildim bileli sedef hastasıyım. Kulak için de kafa üstü komple sağ bacağımın köşesinde yuvarlak şekilde 2 tane leke, sol ayağımda 50 kuruş büyüklüğünde burnumun yanlarında ve dirseğimde çıkıyor. Işık tedavisi de görüyorum. Arkadaşlar kısaca artık ben çok yoruldum. Benim hayatım alt üst oldu. Şimdiden düşünüyorum ya evlenemezsem hadi evlendim ya çocuğumda da çıkarsa diye korkuyorum. Gerçekten çok yoruldum. Saçkıran hastalığına da yakalandım. Artık diğer insanlar gibi olmak istiyorum.

 7. Tuba19 Haziran 2016 at 14:47Reply

  Gerçekten balıklı göl çözüm oluyor mu? Ben 27 yaşındayım. Beş yaşından beri bu hastalık var bende. Krem, hap, iğne, tedavi olarak hepsini gördüm ve çok yoruldum artık. Çözüm bulamıyorum.

 8. bayram30 Nisan 2016 at 13:05Reply

  Bendede de var. İlaçları gününde saatinde içersem kayboluyor yaralar ama bırakıp strese girersem güneşe çıkarsam yine çıkıyor.

 9. Fatih29 Nisan 2016 at 05:56Reply

  Benim çalıştığım fabrika kimyasal madde var ve her türlü kimyasal bulunmaktadır. Sedef hastasıyım. Sebebi iş yerinden kaynaklı olabilir mi?

 10. Hare25 Şubat 2016 at 11:13Reply

  Arkadaşlar maalesef hastalığın herhangi bir sebebi olmadığı gibi tedavisi de yok. Bünyeden bünyeye farklılık gösteren bir rahatsızlık bu. Elinizden geldiği kadar bu rahatsızlığı kafanıza takmazsanız emin olun kendiliğinden gidecektir. Kendinizi sıkıntıya strese attığınız zamanlarda sizi yalnız bırakmamak için geliyor resmen. Tek çaresi kafaya takmamak başka çözümü yok. Ben öyle yapıyorum ama bazen kendini hatırlatıyor tabi.

 11. fatih22 Şubat 2016 at 23:49Reply

  Merhaba 19 yaşındayım. Yaklaşık 2 yıldır sedef hastasıyım. En ufak strese girmemde dirseklerimde baş gösteriyor. Bir süre sonra göğsümde çıkmaya başlıyor. Cildiyenin verdiği ilaçlar nispeten faydalı. Daha kalıcı bir çözümü var mı sedefin? Allah herkesin şifasını versin.

 12. ezgi20 Ocak 2016 at 16:27Reply

  Merhaba. Ben 8 yaşımdan beri sedef hastasıyım. Şu an TEOG’a hazırlandığım için stresten uzak duramıyorum ve işin kötüsü sedef başımda. Haftada 4 kez yıkanmam gerekiyor. Kaşıdıkça toz toz ya da pul pul saçıma karışıyor. Ne yapabilirim?

 13. mehtap13 Ocak 2016 at 23:02Reply

  Arkadaslar bu hastalık ölene kadar maalesef bir ara yok oluyor bir ara çıkıyor. Şu an ben de ilaç tedavisi alıyorum kremler haplar 2 haftadır kullanıyorum ama bir fayda göremedim. Şimdilik 3 çocuğum var ve ikisinde de çıkmaya başladı. Nasıl bir dert vermiş ki Rabbim çaresi yok. Allah tez zamanda hepimizin şifasını versin.

 14. hatice10 Ocak 2016 at 01:20Reply

  Merhabalar. Ben de 13 yaşından beri sedef hastasıyım. Başımda daha yoğun bir şekilde, vücudumun bazı bölgelerinde birkaç yıl önce plaklar oluştu. Bu hastalıkta önemli olan mümkün olduğunca stresten uzak durulmalıdır. Şimdilik tamamen iyileşme olmuyor ama alacağınız önlemlerle en azından sabit tutulur.

 15. Eren22 Aralık 2015 at 03:17Reply

  Merhaba ben 29 yaşındayım ve yaklaşık 20 senedir ensemde ve vücudumda sedef var. Bundan 15 sene önce sivas balıklı göle gittim ve vücudumdaki sedef geçti ancak ensemdeki geçmedi. Katranlı şampuan da kullandım ama etki etmedi. Stresten uzak olunca ve yaz aylarında güneşin etkisi ile azalıyor. Acaba ne yapmamı önerirsiniz?

 16. Efkan10 Kasım 2015 at 08:25Reply

  Bende de o hastalık var. Nasıl kurtulabilirim?

 17. rukiye07 Kasım 2015 at 19:11Reply

  Ben 18 yaşındayım ve 11 yaşında bu hastalık başladı bende. Kafa derimde ve vücudumda çıkıyor. Sürekli ilaç tedavisi gördüm ama şunu farkettim ki stresten uzak olduğumuz sürece bu yaralar da azalıyor.

 18. sedef12 Temmuz 2015 at 18:49Reply

  Merhaba bişey sormak istiyorum sedef vücudunda ne boyuttaydı ve tamamen mi kurtuldun? Tekrarlama filan olmadımı yani.

 19. bahadır11 Nisan 2014 at 21:56Reply

  Merhabalar. Benim baldızımda da vardı bu illetten. Yurt dışında dahi gitmediği hastane doktor ve ilaç kalmadı. Tavsiyem sarı kantaron yağı. Bu yağı düzenli sürüp güneşte bronzlaştığınızda bu hastalık tamamen geçiyor. 1 ayda sonuç almaya başlarsınız. Ayrıca günde 4-5 defa sürün saygılar.

 20. ahmet22 Aralık 2013 at 01:43Reply

  Merhabalar. Ben 44 yaşındayım. Senelerdir sedef hastalığım var. Doktorun verdiği ilaçları kullanınca biraz geçer gibi oluyor, sonra tekrar artıyor. Hiç geçmiyor bu hastalık; şu anda çok kötü bir duruma geldi. Vücudumun her yerinde çıktı. Artık çok kaşınıyor, ve acıyor. Evde ne yapabilirim, nasıl geçebilir?

 21. ishak25 Haziran 2013 at 10:38Reply

  25 yaşındayım. Yaklaşık 7 senedir ben de sedef hastalığından muzdaribim. Yakalandığımdan bu yana her yıl gittikçe durum daha kötüye gidiyor. Işıkla tedavi kesin sonuç veriyor mu acaba?

 22. ercan17 Haziran 2013 at 01:54Reply

  Merhaba ben 17 yaşındayım. Bildim bileli var bende bu hastalık vücudumda kafamda dirseklerimde ayaklarımda heryerimde arttı. Sivasta balıklı göl varmış iyi geliyor geçiriyor diyorlar doğru mudur? Bir bilgisi olan var mı? Geçiremedik bu hastalığı bir türlü.

 23. Busra09 Kasım 2012 at 21:27Reply

  Sedef hastalığı bende 3 yaşından beri 19 yıldır var. Neredeyse kullanmadığım ilaç kalmadı. Cildim için kür bitkisel karışımlı kremler vs.re birçok şeyi denememe rağmen hiç bir sonuç alamadım. Eklemlerimde, bazen de ellerimde yüzümde çıkıp kendiliğinden yok oluyor. Farkettim ki asıl tedavisi ve ilacı stresten uzak durmakmış.

 24. burcu13 Ağustos 2012 at 17:46Reply

  Benim de kafa derimde böyle oluşumlar var fakat sürekli kaşınıyor. Bu da sedef midir?

 25. özlemkasap02 Haziran 2012 at 20:34Reply

  Merhaba. Bana da sedef hastalığı tanısı kondu. Sizlerin de belirtmiş olduğu gibi tüm belirtilere ben de sahibim. Şuan bazı ilaçlar kullanıyorum. Haftaya kısmetse yine doktoruma gideceğim. Sedef geçmez ise ışık tedavisinden bahsetmişti doktor. Işık tedavisi başarılı sonuçlar veriyormuş. Göreceğiz.

 26. fatmanur23 Nisan 2012 at 14:44Reply

  Ben 13 yaşındayım ve ben de sedef hastalığına yakalandım.Her yerimde çıkıyor. Ayağımda, kollarımda, dizimde çıktı. Kafamda da çıkmasından çok korkuyorum. Ne yapmam gerekiyor?

 27. başak08 Nisan 2012 at 18:30Reply

  Ben 23 yasındayım 11 yıldır sedef hastasıyım. İlaçlar çözüm değil suan ışın alıorum.%98 cözümmüş.

 28. serdar ince22 Mart 2012 at 00:13Reply

  Merhaba ben serdar. Yaklaşık 18 senedir bende bu hastalık (sedef) var. 24 yaşındayım bu yaşıma kadar hiçbir çözüm yolu bulamadım. Benim en çok sıkıntı çektiğim konu kaşıntı. Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 29. oğuzhan ejder17 Şubat 2012 at 22:53Reply

  Ben 17 yaşındayım ve 6 senedir sedef hastasıyım. Mevsimlikmiş bana bazı ilçlar verdiler ama geçmedi bu hastalıktan nasıl kurtulurum?

 30. damla16 Kasım 2011 at 20:06Reply

  İyi günler, benim annemde 1992’den beri sedef hastalığı var. Annem bugüne kadar kendi bildiği yöntemlerle iyileşmeyi denedi, olmadı. En son doktora başvurdu, bir ilaç verdiler onu kullandı biraz geçti ama o da olmadı. Bu hastalığı tamamen iyileştirecek bir ilaç var mıdır hocam?

 31. Recep13 Ekim 2011 at 09:30Reply

  İyi Günler.

  Ben 35 yaşında Bursa/Yenişehir de oturuyorum. Sizin web sayfanızı derdime derman ararken tesadüfen buldum. Sedef hastası olduğumu cilt uzmanı bir doktordan öğrendim. Problemimden kısaca bahsedecek olursam: Fotoları da gönderebilirim: ellerimin iç ve parmaklarımım bazılarının alt ve üst kısımlarımda beyaz pullanma oluşmakta ve sertleşip çatlayarak kanamalar oluşturmaktadır. Kuru bir cilt ile başlayan ve daha sonra kanatıncaya kadar kasıntılı bir durum oluşmaktadır. Karaciğer tahlillerimde herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Halen 6 senedir sorunuma bir çözüm bulamadım; hastalığıma çözümü sizden bekliyorum. Bu konuda bana yardımcı olur musunuz?
  Not: Sıkıntı sadece ellerimde bulunmaktadır bununla ilgili olarak kullandıgım psorcutan beta pomad krem azaltıyor, geçirmiyor. Yardımlarınızı bekliyorum.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemiz sorulara cevap vermek için bir danışmanlık servisi vermemektedir ve doktorlara görev vermemektedir. Sorulara verilecek cevaplar tamamen gönüllülük esasına göredir, ve ziyaretçilerimizin deneyimlerini paylaşmak için fırsat tanımak üzere yorum kısmı açık tutulmaktadır.

*

Hakkımızda
Sağlık.Net ziyaretçilerine sağlık durumları hakkında ihtiyaç duyulan bilgileri sağlamayı amaçlayan bir web sitesidir. Sitemizde yer alan bilgiler güncel ve güvenilir kaynaklardan elde edilmektedir. Sizler de kişisel tecrübelerinizi ve sitemizdeki yazılar hakkındaki görüşlerinizi yazıların altında bulunan yorum kısmı aracılığıyla ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.
Son Yorumlar
 • Derin aci: Lütfen yardımcı olun. Üzgün olduğum zaman ya da aniden korktuğum zaman bayılıyorum. Herkesi duyuyorum ama kımıldayamıyorum. Felç olacağım diye korkuyorum. Bunun sebebi nedir?
  View Post
Facebook
UYARI
Bu sitede yer alan tüm içerik bilgilendirme amaçlıdır. Sağlık.Net sitesi hastalık teşhis ve tedavi hizmetleri vermemektedir. Herhangi bir sağlık probleminiz olması durumunda ilgili doktorlar ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.