Sağlık.net

Hastalıklar

Sedef Hastalığı (Psoriasis):Sebepleri, tetikleyicileri, belirtileri, tanısı ve tedavisi

 • Delicious


SEDEF HASTALIĞI (PSORİASİS)

Psoriasis de denen sedef, hastalığın bulunduğu yerde kızarıklık şeklinde kendini gösteren, zaman zaman ortaya çıkan, müzmin bir deri hastalığıdır. Derinin üst tabakasının kalınlaşıp, büyümesiyle sedef renginde kabuklanmalar görülür. Deri birkaç günde bir kendini yenilemeye başlar. Derinin üstünde ölü hücre tabakası artmıştır.

Vücudun bir çok bölgesinde belirtisi görülse de, sıklıkla dirsekler, dizler, saçlı deri, bel bölgesi ve tırnaklarda ortaya çıkar. Bazı hastalarda hafif, bazılarında şiddetli seyreder. Vücudun bir çok yerinde sedef şeklindeki kızarıklık ve kabuklanma görülebilir. Tedavi edilebilir bir sorundur.

Toplumun ortalama yüzde 2’sinde görülür. Bu durum hastalığın ne kadar sık görüldüğünü ortaya koyar. Genç yaşta ortaya çıkma ihtimali daha fazladır. Ailede bu hastalığın olması, sedef hastası olma eğilimini arttırır. Ayrıca sedef, mikropların neden olmadığı bir hastalık olduğundan, bulaşıcı değildir.

SEDEF HASTALIĞININ SEBEPLERİ VE TETİKLEYİCİLERİ

Hastalığın, kesin olarak sebebi bilinmemekle beraber, beyaz kan hücrelerindeki bir anormallik sonucu gelişebildiği düşünülmektedir. İltihap oluşur ve deri dökülmeye başlar. Deride meydana gelen kesikler, kaşıma, aşırı güneş yanması sonucu ortaya çıkabilir. Mikrobik bir hastalık değildir ve açık bir yara şeklinde değildir. Diğer insanlara bulaşması, onların sağlığında herhangi bir sorun oluşturması söz konusu değildir.

Yaralanmalar, tramvalar, bazı hastalıklar (eklem romatizması, mikropların neden olduğu hastalıklar, boğaz enfeksiyonu) ve kanser gibi bazı hastalıklarda kullanılan, bağışıklık sistemini azaltan ilaçların kullanılmasıyla sedef riski artar. Özellikle streptokok türü bakterilerin yol açtığı infeksiyonlar sonucu ortaya çıkabilir.

Bunların dışında stres, önemli bir faktördür. Ani şoklar, psikolojik bozukluklar sedefin daha da şiddetlenmesine yol açar. Sedefin ortaya çıkmasında ya da şiddetlenmesinde bazı ilaçlar da rol oynamaktadır. Ayrıca kalsiyum azlığı, hormonal etkilerin sedefin oluşumunda etkili olduğu düşünülmektedir.

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ

Sedefin değişik şekilleri vardır. Her sedef birbirinin aynısı değildir. Çocuklarda, yetişkinlerde, yaşılarda farkli özellikler gösterebilir. Çocuklarda kırmızı renkli, kepekli beliritler vardır. Yetişkinlerde ise hastalığın bütün belirtileri görülür. Kabarıklıklar giderek genişler ve kabuklanmalar ortaya çıkar. Yaşlılarda daha büyük çapta belirtiler görülür. Deri kalınlaşmıştır.

Deride; sınırları belli, pembe renkli bir plak, yüzeyinde gümüş renginde kabarıklıklar ile karakterizedir. Bu oluşum, kurudur ve kazınırsa kanayan noktalar şeklindedir. Elinizi, derinize sürttüğünüzde toz gibi olur. Daha önce belirttiğimiz yerlerde sıklıkla görülür. Tırnak yüzeyinde küçük çukurlanmalar vardır ve tırnak, yatağından ayrılır. Kalınlaşan ya da kırılan tırnak değişiklikleri görülür. Hatta sararma mevcuttur. Tedavisi kolay değildir.

Ayrıca kasıklarda, koltuk altında, genital bölgede hastalığın belirtisi ortaya çıkabilir. Sedef hastalarında, eklem iltihaplanması görülme ihtimali az değildir. Bazılarında bu iltihaplanma, hareket kısıtlılığına yol açar. Dolayısıyla eklem ağrısı da hastanın şikayetleri arasındadır.

Guttat sedef hastalığı: Deride küçük, kırmızı ve kabuklu kabarıklıklar oluşur. Genelde çocuklara görülen bu durum zamanla kendiliğinden geçer. Boğaz iltihabından sonra görülmesi niçin çocuklara görüldüğünü açıklamaktadır.

SEDEF HASTALIĞI TANISI

Tanı konması için öncelikle bir cilt hastalıkları uzmanına muayene olmanız gerekir. Yapılan fiziki muayene ile hastalık teşhis edilebilir. Hastalığın nadir de olsa tanısı konması güçleşebilir. Bu durumda deriden parça alınarak yapılan tetkikler sonucu tanı konur. Genelde kan testi yapılmaz.

Hastalığın şiddeti, seyri, yerleştiği yer hastalığın tipi ve uygulanacak tedavini şekli için fikir verir. Uygun tedaviyle kontrol altına alınsa da kronik bir hastalıktır ve hastanın yaşamını etkiler.

SEDEF TEDAVİSİ

Öncelikle tedavinin ne şekilde yapılacağına karar verilir. Bunun için hastanın yaşı, hayat tarzı, hastalığın seyri ve şiddeti dikkate alınır. Bu hastalığın tedavisindeki amaç; derinin dökülmesinin önüne geçilmesi ve iltihap oluşumun azaltılmasıdır.

Kullanılan losyon ve kremlerle kaşıntının ve deri üzerindeki kabarıklığın giderilmesi amaçlanır. Ayrıca doktorunuz, deri üzerine uygulanacak bazı ilaçlar verebilir. Bunlara kesinlikle uymanız gerekir. Gerek gördüğü takdirde bu ilaçlarla beraber fototerapi denilen güneş ışığı da kullanılır. Bunu hastanede doktorunuz kontrolünde uygulamalısınız. Yoksa güneş ışığının fazlası zarar verebilir ve hastalığın şiddetini arttırabilir.

IŞIK TEDAVİSİ

Sedef hastalığında lokal ışık tedavisi kullanılır. Sadece sedefli bölgeye uygulanır ve böylece diğer deri bölgelerinde oluşacak yan etkilerin ortadan kaldırılması amaçlanır. Hastaların bir çoğu tedaviye direnç gösterir fakat az sayıda sedefi vardır. Bu hastalarda kullanılan ışık, ultraviole B’dir. Bu sistem bir çok hastada etkilidir ve başarılı sonuçlar alınır. İlaç ya da krem tedavisi uygulanıp bırakıldığında hastalık tekrar kendini gösterir.

Lokal ışık tedavisinde sedefli bölgeye bir kaç dakika ultraviole B verilir. İlaç kullanmaya gerek olmayan bir yöntemdir fakat iyileşmeyi hızlandırmak için bazen kremler veya ağız yolundan alınan ilaçlarla birlikte uygulanır. Seans sayısı kişiden kişiye değişmekle birlikte yaklaşık 8-10 kere uygulanır. Tedaviden sonra uygulama yerlerinde kızarıklık görülse de hasta normal yaşamına devam eder. Son yıllarda avrupada yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.


Tagged , , , , , , , ,

İlgili Yazılar

13 Yorum

 1. bahadır11 Nisan 2014 at 21:56Reply

  Merhabalar. Benim baldızımda da vardı bu illetten. Yurt dışında dahi gitmediği hastane doktor ve ilaç kalmadı. Tavsiyem sarı kantaron yağı. Bu yağı düzenli sürüp güneşte bronzlaştığınızda bu hastalık tamamen geçiyor. 1 ayda sonuç almaya başlarsınız. Ayrıca günde 4-5 defa sürün saygılar.

 2. ahmet22 Aralık 2013 at 01:43Reply

  Merhabalar. Ben 44 yaşındayım. Senelerdir sedef hastalığım var. Doktorun verdiği ilaçları kullanınca biraz geçer gibi oluyor, sonra tekrar artıyor. Hiç geçmiyor bu hastalık; şu anda çok kötü bir duruma geldi. Vücudumun her yerinde çıktı. Artık çok kaşınıyor, ve acıyor. Evde ne yapabilirim, nasıl geçebilir?

 3. ishak25 Haziran 2013 at 10:38Reply

  25 yaşındayım. Yaklaşık 7 senedir ben de sedef hastalığından muzdaribim. Yakalandığımdan bu yana her yıl gittikçe durum daha kötüye gidiyor. Işıkla tedavi kesin sonuç veriyor mu acaba?

 4. ercan17 Haziran 2013 at 01:54Reply

  Merhaba ben 17 yaşındayım. Bildim bileli var bende bu hastalık vücudumda kafamda dirseklerimde ayaklarımda heryerimde arttı. Sivasta balıklı göl varmış iyi geliyor geçiriyor diyorlar doğru mudur? Bir bilgisi olan var mı? Geçiremedik bu hastalığı bir türlü.

 5. Busra09 Kasım 2012 at 21:27Reply

  Sedef hastalığı bende 3 yaşından beri 19 yıldır var. Neredeyse kullanmadığım ilaç kalmadı. Cildim için kür bitkisel karışımlı kremler vs.re birçok şeyi denememe rağmen hiç bir sonuç alamadım. Eklemlerimde, bazen de ellerimde yüzümde çıkıp kendiliğinden yok oluyor. Farkettim ki asıl tedavisi ve ilacı stresten uzak durmakmış.

 6. burcu13 Ağustos 2012 at 17:46Reply

  Benim de kafa derimde böyle oluşumlar var fakat sürekli kaşınıyor. Bu da sedef midir?

 7. özlemkasap02 Haziran 2012 at 20:34Reply

  Merhaba. Bana da sedef hastalığı tanısı kondu. Sizlerin de belirtmiş olduğu gibi tüm belirtilere ben de sahibim. Şuan bazı ilaçlar kullanıyorum. Haftaya kısmetse yine doktoruma gideceğim. Sedef geçmez ise ışık tedavisinden bahsetmişti doktor. Işık tedavisi başarılı sonuçlar veriyormuş. Göreceğiz.

 8. fatmanur23 Nisan 2012 at 14:44Reply

  Ben 13 yaşındayım ve ben de sedef hastalığına yakalandım.Her yerimde çıkıyor. Ayağımda, kollarımda, dizimde çıktı. Kafamda da çıkmasından çok korkuyorum. Ne yapmam gerekiyor?

 9. başak08 Nisan 2012 at 18:30Reply

  Ben 23 yasındayım 11 yıldır sedef hastasıyım. İlaçlar çözüm değil suan ışın alıorum.%98 cözümmüş.

 10. serdar ince22 Mart 2012 at 00:13Reply

  Merhaba ben serdar. Yaklaşık 18 senedir bende bu hastalık (sedef) var. 24 yaşındayım bu yaşıma kadar hiçbir çözüm yolu bulamadım. Benim en çok sıkıntı çektiğim konu kaşıntı. Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 11. oğuzhan ejder17 Şubat 2012 at 22:53Reply

  Ben 17 yaşındayım ve 6 senedir sedef hastasıyım. Mevsimlikmiş bana bazı ilçlar verdiler ama geçmedi bu hastalıktan nasıl kurtulurum?

 12. damla16 Kasım 2011 at 20:06Reply

  İyi günler, benim annemde 1992’den beri sedef hastalığı var. Annem bugüne kadar kendi bildiği yöntemlerle iyileşmeyi denedi, olmadı. En son doktora başvurdu, bir ilaç verdiler onu kullandı biraz geçti ama o da olmadı. Bu hastalığı tamamen iyileştirecek bir ilaç var mıdır hocam?

 13. Recep13 Ekim 2011 at 09:30Reply

  İyi Günler.

  Ben 35 yaşında Bursa/Yenişehir de oturuyorum. Sizin web sayfanızı derdime derman ararken tesadüfen buldum. Sedef hastası olduğumu cilt uzmanı bir doktordan öğrendim. Problemimden kısaca bahsedecek olursam: Fotoları da gönderebilirim: ellerimin iç ve parmaklarımım bazılarının alt ve üst kısımlarımda beyaz pullanma oluşmakta ve sertleşip çatlayarak kanamalar oluşturmaktadır. Kuru bir cilt ile başlayan ve daha sonra kanatıncaya kadar kasıntılı bir durum oluşmaktadır. Karaciğer tahlillerimde herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Halen 6 senedir sorunuma bir çözüm bulamadım; hastalığıma çözümü sizden bekliyorum. Bu konuda bana yardımcı olur musunuz?
  Not: Sıkıntı sadece ellerimde bulunmaktadır bununla ilgili olarak kullandıgım psorcutan beta pomad krem azaltıyor, geçirmiyor. Yardımlarınızı bekliyorum.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemiz sorulara cevap vermek için bir danışmanlık servisi vermemektedir ve doktorlara görev vermemektedir. Sorulara verilecek cevaplar tamamen gönüllülük esasına göredir, ve ziyaretçilerimizin deneyimlerini paylaşmak için fırsat tanımak üzere yorum kısmı açık tutulmaktadır.

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Hakkımızda
Sağlık.Net ziyaretçilerine sağlık durumları hakkında ihtiyaç duyulan bilgileri sağlamayı amaçlayan bir web sitesidir. Sitemizde yer alan bilgiler güncel ve güvenilir kaynaklardan elde edilmektedir. Sizler de kişisel tecrübelerinizi ve sitemizdeki yazılar hakkındaki görüşlerinizi yazıların altında bulunan yorum kısmı aracılığıyla ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.
Son Yorumlar
 • münir: Merhaba. 2 oğlum var ve yaşları 9 ve 14. Yıllardır gece kaçırmaya devam ediyorlar. Ayrıca ben ve eşim sürekli gece onları uyandırmaya devam ediyoruz ama gecede 2 defa yaptıkları da oluyor. Daha önce de doktora götürdüm keseleri kontrol edildi. Sorun olmadığı söylendi ama ne çare. Konu ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum. Saygılar.
  View Post
Facebook
UYARI
Bu sitede yer alan tüm içerik bilgilendirme amaçlıdır. Sağlık.Net sitesi hastalık teşhis ve tedavi hizmetleri vermemektedir. Herhangi bir sağlık probleminiz olması durumunda ilgili doktorlar ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.