Sağlık.net

Hastalıklar

Romatoid Artrit: Nedir, sebepleri, belirtileri, teşhisi ve tedavisi

 • Delicious


ROMATOİD ARTRİT (KRONİK POLİARTRİTİS=RA)

Eklemlerde iltihap şeklinde meydana gelen romatizmal bir hastalıktır. En çok görülen ve kronik iltihaplı bir romatizmal hastalıktır. Eklemlerde bozulmalara yol açar. Kronik poliartritis olarak da bilinir. Romatoid artritte eklem kıkırdağı tutulur; eğer kalp, akciğer, deri, kas gibi yapılar tutulmuş ise SLE ya da sklerodermanın bir göstergesidir. Fakat nadir olarak göz ve cilt gibi yapıları da etkiler. Hastalığın sebepleri henüz kesin olarak bilinmemektedir. Tanısında el ve ayakların filminin çekilmesi tanıya oldukça yardımcıdır. Ayrıca tedavisinde ise tamamen iyileşmek mümkün değildir.

RA, ortalama %1’lik bir görülme sıklığıyla çok karşılaşılan bir durumdur. Kadınlarda, erkeklere oranla üç-beş kat daha fazla görülür. Bu hastalık sıklıkla 40-50 yaş arasında görülmekte ve ayrıca 60 yaşından sonra da sık karşılaşılmaktadır. Çocuklar da dahil olmak üzere herkeste ortaya çıkabilir.

RA’NIN SEBEPLERİ

Sebepleri henüz tam olarak bilinmeyen hastalıklardandır. Bağışıklık sisteminin kendi hücrelerine karşı savaş açıp, bu hücreleri yok etmesi sebeplerden biri olarak görülmektedir. Bunun dışında bazı moleküllerin Romatoid artrit hastalarında daha çok görülmesi, hastalığın genetik yönünü ortaya koymaktadır.

RA’NIN BELİRTİLERİ

Romatoid artritte eklem iltihaplanması öncelikle bir kaç eklemde görülür. Daha sonra bu ilthap bir çok eklemi tutar. Sıklıkla el ve parmak eklemlerinde görülür; fakat omurga bu durumdan etkilenmez. Hastanın başlıca şikayetleri, geceleri ve sabahları eklem ağrılarının olmasıdır. Özellikle parmak eklemlerinde olmak üzere eklemler şişmiştir. Eklem dış tarafında düğüm oluşur. Bunun dışında parmaklarda anormal duruş bozuklukları vardır. Parmak kemiği çıkıntılı bir halde olabilir ya da parmak dış tarafa doğru kayma gösterir. Ayrıca parmağın uç tarafı aşağı yöne doğru katlanmış bir hal alır. Bunların dışında çok rastlanan şikayetlerden birisi de hasta sabah uyanırken ortaya çıkan eklem tutulmalarıdır. Bu eklem tutulmaları 15-20 dakikayı geçer. Yorgunluk, halsizlik ve hastalık hali sık karşılaşına fakat RA’ya özgü olmayan bazı belirtilerdir.

Diğer organlarda da bazı belirtiler olabilir. Kalp zarının ve akciğer zarının iltihabı , gözde meydana gelen iltihaplanmalar RA’nın etkilemesi sonucu organlarda görülen bulgulardır. Ciltte vaskülitis dediğimiz özellikle alt baldırda görülen, kılcal damar iltihabı oluşabilir. Ağızda ve gözde kuruluk oluşabilir.

RA TEŞHİSİ

Öncelikle doktorunuz, sizin şikayetlerinizi dinler ve daha sonra tam fizik muayene yapılır. Bu muayene sırasında sizin bildirdiğiniz şikayetleri göz önünde bulundurarak, vücutta şişlik, eklem hareketleinde ortaya çıkan nodülleri, ateş yüksekliği gibi bulguları arayacaktır.

Bunların dışında bazı kan testleri istenebilir. Bunun için romatoid faktör (RF) denilen bir antikor aranır. Pozitif çıkması durumunda romatoid artrit olduğunu gösterebilir. Hemoglobin değeri düşmüştür ve iltihap anemisi görülebilir. Diğer iltihabi hastalıklardan ayırmak için de testler yapılabilir. Ayrıca hastalık ilerledikçe röntgen filmlerinde eklemlerde meydana gelen hasar tanıyı desteklemek için önemlidir.

Teşhisi kolaylaştırmak için bazı kriterler konmuştur:

 • Sabahları yarım saatten fazla eklem tutukluğu ve bunun 1.5 aydan fazla sürmesi,
 • Üçten fazla eklemde hissedilebilir şişlik,
 • El ve ayak parmaklarında eklem iltihabı,
 • Aynı anda her iki eklemde iltihap olması,
 • Romatizma düğümü,
 • Kanda RF faktör olması,

Bu bulgulardan en az 4 tanesinin olması gerekir.

RA’NIN TEDAVİSİ


Tagged , , , , , , , , , ,

İlgili Yazılar

13 Yorum

 1. alyanschş09 Ağustos 2014 at 21:02Reply

  Buğday ürünleri, domates ve mısır tüketmeyince geçiyor. Tedavisi yok denildiğine bakmayın, benim hastalığım %100 iyileşti. Glutenden kesinlikle uzak durun yeter.

  • Murat11 Ağustos 2014 at 08:36Reply

   Merhaba ben de bu hastalığa yakalandım. Doktorlar tahlil yapıyorlar kan tahlili falan ama bir şey yok diyorlar kanda. Az da olsa parmaklarım şekil değiştiriyor. Fark ediyorum eklem yerlerinde şişme var. 29 yaşındayım ve bunu gördükçe çıldırıyorum. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Ne yapmam gerek bazen sabahları yerimden kalkamıyorum.

 2. cem14 Şubat 2014 at 12:25Reply

  Merhaba,
  antibiyotik kullanımına rağmen düşmeyen CRP, sedimantasyon gibi bulgular hastalığın habercisi olabilir mi?

 3. eyüp06 Temmuz 2013 at 17:53Reply

  Bilgiler için çok teşekkürler.

 4. Serkan KAN29 Nisan 2013 at 10:14Reply

  Böyle bir açıklama için uzun süredir internette dolaşıyordum. Gerçekten çok güzel ve net açıklanmış. Çok teşekkür ederim.

 5. serkan29 Nisan 2013 at 10:13Reply

  Böyle bir açıklama için uzun süredir internette dolaşıyordum. Gerçekten çok güzel ve net açıklanmış. Çok teşekkür ederim.

 6. Doğan KONURALP15 Şubat 2013 at 09:12Reply

  Tracking yaparken sağ dizimin yan tarafı acıyor ve yürümemi engelliyor. İlk gün acı ve devamında ağrısı 3 gün devam ediyor. Bu daha da belirginleşti ve ortopesite gittim. Artrit tedavisi başlattı ama MR çekilmedi. Acı dizin sağ yanında. Başka bir sorun olabilir mi? Dizlik kullanmalı mıyım?

 7. bulent23 Nisan 2012 at 11:19Reply

  Merhaba. Benim sorunum geceleri yattığım zaman el ve ayaklarımda yanmalar ve derimde kuruma oluşması. Sabah kalktığımda ise halsizlik ve eklem bölgelerinde ağrı oluyor. Ağız kenarının dış dudak kısmının her iki köşesinde yaralar oluşuyor ve bunlar aylardan beri geçmedi. Doktora gittim B12 vitamin eksikliği olduğunu söyledi doktor. Verdiği ilaçlardan bir randuman alamadım. Kendimi her zaman halsiz ve yorgun hissediyorum ve sağ el bileğim çok ağrı yapıyor. Kaslarımda da gerilme var. Bana yardımcı olursanız sevinirim.

 8. serkan26 Şubat 2012 at 06:33Reply

  Çok faydalandım. Teşekkür ederim.

 9. Hamdi21 Şubat 2012 at 21:21Reply

  İlgi ve alakanız için teşekkür ederim. Çok faydalandık. Emeğiniz için de ayrıca teşekkür ederim.

 10. ozdemir cakir09 Şubat 2012 at 13:09Reply

  Bir kaç aydan beri bu belirtiler bende de vardi, bugün hastahanede sonuçları bana bildirdiler, aynı bilgileri hollandalı doktorum da söyledi.

 11. Önder20 Aralık 2011 at 12:28Reply

  Vermiş olduğunuz güzel bilgiler için teşekkürler.

 12. mehmet02 Kasım 2011 at 19:14Reply

  Çocuğum için bakmıştık. Oldukça yararlandık, teşekkürler.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemiz sorulara cevap vermek için bir danışmanlık servisi vermemektedir ve doktorlara görev vermemektedir. Sorulara verilecek cevaplar tamamen gönüllülük esasına göredir, ve ziyaretçilerimizin deneyimlerini paylaşmak için fırsat tanımak üzere yorum kısmı açık tutulmaktadır.

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Hakkımızda
Sağlık.Net ziyaretçilerine sağlık durumları hakkında ihtiyaç duyulan bilgileri sağlamayı amaçlayan bir web sitesidir. Sitemizde yer alan bilgiler güncel ve güvenilir kaynaklardan elde edilmektedir. Sizler de kişisel tecrübelerinizi ve sitemizdeki yazılar hakkındaki görüşlerinizi yazıların altında bulunan yorum kısmı aracılığıyla ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.
Son Yorumlar
 • münir: Merhaba. 2 oğlum var ve yaşları 9 ve 14. Yıllardır gece kaçırmaya devam ediyorlar. Ayrıca ben ve eşim sürekli gece onları uyandırmaya devam ediyoruz ama gecede 2 defa yaptıkları da oluyor. Daha önce de doktora götürdüm keseleri kontrol edildi. Sorun olmadığı söylendi ama ne çare. Konu ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum. Saygılar.
  View Post
Facebook
UYARI
Bu sitede yer alan tüm içerik bilgilendirme amaçlıdır. Sağlık.Net sitesi hastalık teşhis ve tedavi hizmetleri vermemektedir. Herhangi bir sağlık probleminiz olması durumunda ilgili doktorlar ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.