Sağlık.net

Hastalıklar

Romatizma: Nedenleri, belirtileri, tanısı ve tedavisi

 • Delicious

ROMATİZMA

Vücudumuzun hareketini sağlayan kas ve iskelet sistemimizde şişlik, ağrı, hareket sınırlamasına yol açan, iç organlarımızda çeşitli rahatsızlıklara neden olan hastalıklara romatizma denir. Romatizma tek bir hastalık değildir. 200’den fazla çeşidi vardır.

Kadınlarda daha fazla görülse de erkeklerde daha çok görülen türleri de vardır (gut gibi). Yaş ilerledikçe görülme olasılığı artar. Çocuklarda genelde 1-3 ve 9-12 yaşlarında başlar. Kız çocuklarında görülme sıklığı daha fazladır ama ülkemizde durum bunun tersidir. Ağrı, ateş, eklem tutulması, zayıflık, iç organların tutulması gibi şikayetler gözlenir. Aniden ortaya çıkabilir ya da yavaş yavaş gelişir.

ROMATİZMA NİÇİN OLUR?

Nedenleri bugün de ne yazık ki tam olarak bilinemiyor. Fakat mikropların neden olduğu romaztizmalar, gut hastalığı ve akut eklem romatizmasının nedenleri bilinmektedir. Bunların ortaya çıkışına neden olarak genetik(aileden gelen/kalıtsal) faktörler, yaş, cinsiyet, bazı ilaçlar, kaza sonucu oluşan zedelenmeler, iklim gibi faktörler gösterilmektedir. Her romatizmanın görülme yaşı farklıdır ve bununla birlikte kadınlarda görülme sıklığı daha fazladır. Belkemiği romatizması, gut gibi romatizmal hastalıklar ise genetik olabilir. Ayrıca rutubetli ve soğuk yerlerde görülme ihtimali daha fazladır. Psikolojik nedenler, travmalar da ortaya çıkmasında rol oynayan etkenlerdir. Her ne olursa olsun bu romatizmal hastalıklar kasları, iç organları, eklemleri özellikle hareketimizi sağlayan yapıları tutmaktadır.

NE GİBİ BELİRTİLER GÖRÜLÜR?

Hastada genelde ağrı, şişlik, hareket sınırlanması, sakatlık, şekil bozukluğu, kalp sorunları, gözde oluşan bulgular, sinir sisteminde görülen değişiklikler gibi belirtiler vardır. Bunlardan başka romatizma, deride ve iç organlarda ortaya çıkabilir. Romatizma eklemde ise iltihapla beraber kızarıklık ve şişlik görülür. Sonuç olarak hareket kısıtlığı, eklem yapısının bozulması (kireçlenme) ortaya çıkar. Bu durum sıklıkla diz ve kalçada oluşur. Nemli ve sıcak hava hastayı rahatsız eder.

Derimizi ve iç organlarımızı tutan romatizmada ise döküntü, kızarıklık, iştah azalması, gözde kaşınma, kızarıklık, saç dökülmesi, güneşe karşı hassasiyet, karın ağrısı, bel, sırt, topuk ağrısı görülebilir. Hastanın en çok şikayet ettiği; ağrıdır. Eklem, kas, iç organ gibi yapılarda görülür. Şiddeti kişiden kişiye değişir.

Şişlik daha çok eklem ve yumuşak dokularda görülür. İltihaba bağlı şişlik oluşabilir.

Hareket kısıtlaması kişinin aktivitelerini sınırlandırır. Hayatı zorlaştıran bir durumdur. Hareket bozukluğu görülebilir. Bu belirtiler sürekli olursa sakatlık ve şekil bozukluğu görülebilir.

ROMATİZMAL HASTALIKLARIN TİPLERİ NELERDİR?

Romatizma temel olarak iltihaplı ve iltihaplı olmayan olmak üzere 2’ye ayrılır. İltihaplı romatizma mikropların neden olduğu, bağışıklık sisteminin bozulması sonucu ve ürik asit gibi maddelerin yaptığı hasar sonucu oluşan iltihap tipleri şeklinde görülür. İltihaplı olmayan romatizmada eklemde aşınma ve incelme görülür. Kemik çıkıntısı oluşabilir. Kaza sonucu meydana gelebilir.

Romatizmal hastalıkları bulunduğu yere göre 4 gruba ayırabiliriz.

 • Yumuşak doku romatizması; en önemli ve en sık görülen tiptir. Selülit, dirseğin sürtünmesi sonucu oluşan rahatsızlık ve omuz eklemi rahatsızlıkları bu gruba girer. Kireçlenme, belkemiği romatizması, SLE, gut ve akut eklem romatizması bu şekilde oluşur.
 • Eklem romatizmaları.
 • İç organ romatizmaları.
 • Bunların bir arada olduğu tipler den oluşur.

ROMATİZMA NASIL TEDAVİ EDİLİR?

ROMATİZMADAN NASIL KORUNURUZ?

Yaşantınıza dikkat ederek bu hastalıktan korunabilirsiniz. Şişmanlık bu hastalığı tetikleyebilir. Bu yüzden kilonuza dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca bazı mikroplar (örneğin streptokok) romatizmaya neden olabilir. Cinsel ilişki sırasında bulaşan bazı mikroplar da bu rahatsızlığa yol açar. Doğuştan olan kalça çıkığı sonucu kireçlenme olabilir. Bu yüzden genel anlamda sağlığınıza dikkat etmeniz gerekir.

Siz zamanında bunlara dikkat etmediniz ve romatizma hastasısınız. O zaman şunlara dikkat ederek biraz da olsa yaşantınızı sağlıklı hale getirebilirsiniz:

 • Beslenmeye dikkat edin çünkü unutmayın ki, kilo aldıkça ekleme binen yük miktarı artar.
 • Aşırı sıcak veya aşırı soğuktan uzak durun.
 • Yatak istirahati önemlidir fakat uzun tutmamak koşuluyla. Ağrı ve şişlik için faydalıdır.
 • Egzersiz yapmak kas ve eklemler için faydalıdır.

Bunları yaparak biraz rahatlayabilirsiniz fakat sadece tek bir tedaviyle bu hastalık düzelmez. Hepsine birden dikkat etmeniz size çok daha fazla yarar sağlayacaktır.


Tagged , , , , , , , , , ,

60 Yorum

 1. Nural26 Ekim 2017 at 09:29Reply

  Dirseğimde 2 aydır süren bir ağrı var. Hareketlerime sınırlama getiren bir rahatsızlık ve yarım kilogram bile taşıyamıyorum. Bu hastalık nedir acaba? Teşekkürler.

 2. Emrullah26 Mart 2017 at 19:38Reply

  Merhaba ben 19 yaşındayım. Kışın çok soğuğa maruz kaldım ve ardından ayak kaslarımda ağrı, sağ omzumda kasılma, gözlerimde yaşarma oldu. Bunun sebeplerinden biri romatizma olabilir mi?

 3. Mehmet bal07 Aralık 2016 at 19:42Reply

  Soğuk havalarda omuzlarım ve ayak bileklerimde aşırı ağrı ve yanma sanki bedenimden ayrılırcasına sızı var. Sebebi nedir ve tedavisi ile ilgili ne yapmalıyım?

 4. Mine02 Aralık 2016 at 14:25Reply

  Merhaba. Ben de 18 yaşındayım. 4 yaşındayken çocuk romatizması olduğumu doktorum söylemişti ve geç yürümeye başlamıştım. Şu anda aynı şeyler olmaya başladı. Yürümede rahatsız oluyorum ve ayakta uzun süre kaldığımda ayaklarımda şişmeler oluyor. Ne yapmalıyım geçmesi için?

 5. Gürkan24 Kasım 2016 at 23:24Reply

  Ben de romatizmadan rahatsızım. Buna da şükür.

 6. Ramazan07 Haziran 2016 at 17:36Reply

  Merhaba ben 42 yaşındayım. İnşaat işçisiyim yazın sıcak, kışın soğukta çalışıyorum. Son bir yıldır el bileklerim ve kalça ağrısı çekiyorum. Doktor iltihaplı romatizma dedi verdiği ilaçları sigortam olmadığı için sürekli alamıyorum. Sabah kalktığımda hiçbir şey tutamıyorum. Varsa bi çare teşekkürler.

  • Murat05 Eylül 2016 at 19:04Reply

   Merhaba. Yazdıklarınızı okudum. Ne yazık ki ben de aynı dertten muzdaribim. Bugün hastaneye gittim. Acil serviste muayene oldum. Genç doktorlar anlamadı, dahiliye doktoruna görünmem gerekiyor. Allah herkese hayırlı şifalar versin. Şoför olarak çalışıyorum bazen tokalaşırken, bileğim şişken parmağım kırılacak gibi oluyor. Kas gevşetici iğne geçici olarak iyi geliyor. Şifayı bulan Allah için buraya yazsın.

 7. ömer faruk çavur14 Mayıs 2016 at 09:08Reply

  Selam. Bende de iltihaplı romatizma varmış. Belim çok ağrıyor ve böbreklerime vuruyor. Ağrıları biraz araştırdım. Kronik bir hastalıkmış. D vitamini eksikliğinden oluyor. Balık yağı, ciğer, yumurta ve süt ürünleri tüketmek gerekiyormuş. Ayrıca güneş de bu hastalığın ilacı. Bir de kilo almamak lazım geliyor. Allah herkese şifa versin. Saygılar.

 8. Herkese acil şifalar dilerim06 Mart 2016 at 23:41Reply

  Merhaba. Ben Mehmet. Önce herkese Allah’dan acil şifalar dilerim. Belimin ortasında tam kemiğin üstünde şişlik meydana geldi. Bende bel fıtığı başlangıcı vardı. Önemsemedim belki geçer dedim. Üç gün bekledim ağrı artmaya başladı ve bu ağrı belimin sağ arka ve ön tarafına vurmaya başladı. Gece acil servise gittim doktor iltihap dedi ve ilaç verdi. Yarın tekrar hastaneye gidip bütün tahlilleri yaptırıp sonuca göre bu iltihabın tedavisi yapılacak. İnşallah başka bir şey çıkmaz. Bu gibi konularda bilgisi olan varsa ve beni bilgilendirirse sevinirim.

 9. nermin avan15 Ocak 2016 at 15:53Reply

  Aynı şikayet bende de var. Bacaklarımın diz kapak bölümü acayip şişti. Dayak yemiş gibi ağrıyor. Doktor romatizma olabilir dedi. Ayaklarımda uyuşma ve halsizlik var. Yürümekte zorluk çekiyorum ve kan tahlilinde çıkmıyor. Romatizma normal gösteriyor ve gizli olabilir diyor doktor. Sabaha kadar ağrıdan duramıyor sancılı ağrı çekiyorum. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

  • Medine24 Mayıs 2016 at 00:43Reply

   Nermin hanım bende de aynı sorun var. Sanırım buna huzursuz bacak sendromu deniyor ve bu da romatizma gibi hatta daha kötü. Rabbim cümlemize şifa versin.

 10. Fatma kurt14 Ocak 2016 at 23:46Reply

  Merhaba. Benim bel, sırt, eklem ve kemik ağrılarım çok. Bunun tedavisi nedir?

 11. ahmet14 Aralık 2015 at 19:01Reply

  Merak etmeyin. Ölüm hariç tüm dertlerin devası vardır.

 12. aynur14 Kasım 2015 at 22:07Reply

  Merhaba. Benim ayaklarım çok ağrıyor. Yardımcı olur musunuz ne yapabilirim?. Doktora gittim bana düz tavan olduğum söylendi ama gerçekten çok acı çekiyorum. Acaba romatizma olabilir mi?

 13. Soner26 Ekim 2015 at 02:26Reply

  Selam. 34 yaşındayım ve birkaç senedir belimde ağrı var ama 4 ay önce belimdeki ağrı beni geceleri yatırmaz oldu. Yatıyorum 3 ya da 4 saat sonra belimde sızı başlıyor daha yatamıyorum. Doktora gittim beyin cerrahi uzmanına. MR çektirdim bana ağrı kesici krem verdi doktor ondan da geçmedi. Anlayacağınız 4 aydır en fazla yattığım 4 saat. Ne olursunuz birileri bana yardım etsin. Dayanamıyorum ne yapacağım nereye gideceğim bilmiyorum. Beyin uzmanı bana romatizma var demişti. Lütfen cevap verin ağrılarım dayanılacak gibi değil.

 14. Hursand24 Ekim 2015 at 07:50Reply

  Merhaba ben 37 yaşındayım ve çocukluğumdan beri ayak ağrısı çekiyorum. Şimdi de ağrılar fazlası ile ilerledi. Şişlik oluyor, tutukluk yapıyor. Gözlerimde kaşıntı ve kızarıklık var. Doktora gittiğimde romatizma var dedi ama fazla değil demişti. Ne ilacı kullansam bilmiyorum ama ağrılar dayanacak gibi değil. Sürekli ayakta kalıyorum çalıştığım için. Lütfen bana yardımcı olun.

 15. serkan24 Temmuz 2015 at 14:03Reply

  Bu ağrılar çekilecek gibi değil.

 16. Serdar03 Temmuz 2015 at 07:25Reply

  Öncelikle Herkese Merhaba Yaşım 22. Ben de yaklaşık 10 yıldır ayağımda başlayan ağrılar yüzünden çok hastanelere, özel doktorlara gittim ve çok araştırma yaptım. Ama gel gelelim bir faydası olmadı . Ayağımdaki ağrı zaman ilerledikçe belime kadar vurmaya başladı. Ve ağrı sürekli başka yerden başka yere geçiyor. İltihaplı romatizma olarak şüpheleniyorum ben de. Araştırmalarım sonucu bu teşhise vardım. Şu an ağrı tam sağ kalçamda bir yerde. İnanılmaz acı verici bir hastalık. Bazen ayağımı kitliyor, hareket edemiyorum. Ayaklarım tutmuyor. Sabahları cok ağrı çekiyorum. Sonra bir bakıyorum ağrı geçiyor. 1 ay ağrısı olmuyor. Sonra bir bakıyorum ağrı giriyor ve 1 hafta boyunca ağrım geçmiyor. Bu hastalıkla nasıl başa çıkacağımı bilmiyorum. Hiçbir doktor düzgün bir teşhis koyamıyor.

  • selin05 Ekim 2015 at 17:57Reply

   Serdar bey rahatsızlığınız akdeniz ateşi olabilir. Bir yakınımda vardı oradan biliyorum. Teşhisi zormuş romatizmaya benzediği için. Araştırmanızı ve uzman bir doktora gitmenizi tavsiye ederim. Geçmiş olsun.

  • Ebru23 Aralık 2015 at 03:01Reply

   Geçmiş olsun. Bahsettiğiniz ağrılar bende de var ve 7 aydır bu durumdayım. Öyle ki 3 hafta felçli gibiydim hiç yürüyemedim. Birçok doktora gittim sonuç yok. Psikolojik diyenler bile oldu. Çıkınca bu cuma göstereceğim ama doktorum ilk tanısında romatizma gibi duruyor dedi. Şu an romatoloji bölümüne gitmenizde fayda var.

 17. Esma18 Mayıs 2015 at 18:52Reply

  Merhabalar 14 yaşındayım. Yaklaşık 6 senedir kolum ve bacaklarım azıcık soğukta kalı mı ağrıyor. Kollarım omzumdan itibaren tarif edilemez bir biçimde ağrıyor. Bacağım geçince tekrardan koluma ağrı giriyor. Artık gerçekten bıktım. Şu an profosyonel voleybol oyuncusuyum. 2 saat antreman yaptım ve romatizma ağrısı gibi kollarım ve bacaklarım tekrar ağrımaya başladı. Ne yapsam geçmiyor. Tek çare sabır ve beklemek.

 18. zehra23 Mart 2015 at 21:11Reply

  Merhaba 20 yaşındayım ve kuyruk sokumu kemiğinden ameliyat olduktan sonra iltihaplı romatizma ortaya çıktı. Bununla bir bağlantısı var mıdır? Sırtımdan sürekli iğneler yiyiyorum ve bu gerçekten acı verici.

 19. seyma07 Aralık 2014 at 13:38Reply

  Merhaba ben Şeyma. 18 yaşındayım yeni mezunum ATT’yim ama romatizmayla ilgili bir bilgim yok. Burdan araştırıyorum akşamları. Daha çok yağmur zamanlarında ve havanın sıkıntı olduğu zamanlarda belimden başlayıp bacaklarıma doğru çok şiddetli bir ağrı oluyor. Çalıştığım yerdeki doktorlara da sormaya vaktim olmuyor çalışırken. Terzi kendi söküğünü dikemezmiş misali baktıramıyorum. Eğer ki bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

 20. burcu05 Kasım 2014 at 07:51Reply

  Merhaba. Benim bundan 4 sene önce eklem romatizma hastası olduğum söylendi. Penisilin iğne verdiler onları kullandım. İğneler bittikten sonra tekrar bir test yaptılar. Romatizman kurumuş dendi ama hala benim dizlerimde, eklemlerimde ağrı var. Doktora gidiyorum aso’mu ölçüyorlar yok sende bir şey deyip geri gönderiyorlar. Benim bildiğim romatizma bir iğneyle geçecek bir hastalık değil. Ne yapmam gerekiyor. Bana yardımcı olur musunuz?

 21. Gunes06 Eylül 2014 at 23:36Reply

  Merhaba 12 yaşındayım ve romatizma hastasıyım. Dizimde romatizma var. Ne zaman soğuk bir yerde olsam hemen dizim ağrıyor. Uzun bir süre ağrıyor sonra sıcak bir yere gidince geçiyor. Bu hastalık galiba doğuştan var.

 22. ahmet volkan yiğit08 Temmuz 2014 at 13:23Reply

  26 yaşındayım. Yaklaşık 7 ay önce sırtımda aniden ağrı başladı. Yattığım zaman eğer 5 saatten fazla uyursam sırtımın ağrısı uyandırıyor. Doktora gittim kan testleri, genetik testi, MR testi yapıldı. Kanda sadece D vitamini eksikliği, MR temiz, genetikte ise HLA B27 PRC pozitif çıktı. Doktor genetik olarak iltihaplı eklem romatizması dedi. Benim şüphelerim var. Tam olarak sonuç alamadığımı düşünüyorum. Sizce haklı mıyım?

 23. zerrin08 Ocak 2014 at 10:08Reply

  ASO ve CRP yüksekliği eklem romatizmasından kaynaklanıyor olabilir mi? Romotoloji doktoru teşhis koyamadığını söyledi. Eklemlerde özellikle bacak arka kaslarında ağrılar oluyor. Yorumlarınız çok önemli ..

 24. egemen10 Aralık 2013 at 19:46Reply

  Merhaba ben 23 yasindayim. Soğuk zemine bastiğim zaman ve de soğuk havalarda ayak tabanlarim, ellerim, bileklerim, nadir de olsa dirseklerim şişiyor ve kaşınıyor. Doktora gidiyorum, bir netice alamiyorum bilgilendirme yaparsaniz sevinirim.

 25. serpil15 Kasım 2013 at 20:11Reply

  Benim de şişkinliklerim oluyordu. Doktora gittim romatizma dedi. Rabbim acil şifalar versin.

 26. Nesli29 Haziran 2013 at 20:55Reply

  Merhaba ben Nesli 27 yasindayim. Zaman zaman bacaklarımda hafif ağrilar hisseddiyorum özellikle yağmur öncesi ve nemli havalarda bu ağrıyı daha çok hissediyorum. Romatizma olabilir mi? Bir de teshisi kolay ve çabuk konabiliyor mu? Teşekkürler.

 27. çetin09 Haziran 2013 at 08:43Reply

  Benim de topuklarım ağrıyor. Ayaklarım ve ellerim şişiyor. 1 haftadır böyleyim romatizma olur mu?

 28. okan10 Mayıs 2013 at 19:45Reply

  14 yaşındayım. Fazla yürüdüğüm için diz çevrem ağrıyor. Romatizma olabilir mi acaba?

 29. ilayda04 Mayıs 2013 at 14:16Reply

  Ben romatizma hastasıyım ve 13 yaşındayım. 6 yıldır bu hastalıkla uğraşıyorum. Çaresi olarak sadece aylık bir iğne vuruluyorum. Başka bir tedavisi de var mıdır?

 30. İsmail19 Nisan 2013 at 11:30Reply

  Ağrılarım 15 günde bir geliyor. Geliş şekli ise; önce belimde başlıyor ağrılar, daha sonra kalçalarıma geçiyor. An geliyor bir tarafımdan bir tarafıma dönemiyorum. O kadar şiddetli hissediyorum ki ağrıları, üşüme ve titreme tutuyor beni. Sonrasında ise kendiliğinden geçiyor ağrılarım. Düzenli romatizmal ilaçlar da
  kulanıyorum. Ne yapmamı tavsiye edersiniz?

 31. Yasemin10 Şubat 2013 at 16:19Reply

  Merhabalar ben de parmaklarımın eklem yerlerinde ağrı hissediyorum. Bir aydır geceleri ellerim uyuşuyor. 26 yaşındayım.

 32. ali.kadıoğlu04 Ocak 2013 at 21:08Reply

  Bacaklarım yanıyor, koltuk altımda damarlar tıkanıyorlar gibi ağrı oluyor. Sabah uyuyamıyorum ve yatarken bir anda oluyor. Sizce bu nedir?

 33. deniz demir01 Ocak 2013 at 15:48Reply

  Benim kollarım ve bacaklarım soğukta kalınca kısa kollu giyince ağrımaya başlıyor. Bir kolum ağrıdığında bacaklarıma geçiyor ve tekrardan kollarıma geçiyor. Sıcakta tutmam gerekiyor ama bu her gün tekrarlanıyor. Bu sizce romatizma olabilir mi?

 34. bırol02 Aralık 2012 at 00:18Reply

  Kolumda uyuşma, kalbime batan bir acı, çok az boynumda ağrı var. Romatizma yapar mı?

 35. izzet gül18 Ağustos 2012 at 12:31Reply

  Ben çok 23 yaşındayım. 18 yaşından beri her iki kalça ve bacaklarım ağrıyor ve ayaklarım çok halsiz. Sıcak su belime iyi geliyor soğukta çok ağrıyor. Zor çalışıyorum. Sizce bu romatizma mı?

 36. vahit15 Mayıs 2012 at 04:47Reply

  2 ay oldu bacaklarım ve ellerimdeki eklem yerlerinde koldaki adelelerim çok kütü sızlıyor. Kollarım kaldıramayacak kadar ağrıyor. Hiçbir şey taşıyamaz oldum.

 37. Rüveyde Kantar12 Mayıs 2012 at 07:14Reply

  Kan tahlilleri sonucu iltihaplı romatizma dendi ilaç tedavisi görüyorum 3 sene önce sol dizimden su çekildi ve ameliyat oldum. Şimdi tekrarladı bunun tedavisi nedir? Ağrılarım çok şiddetli.

 38. adem özbakan04 Mayıs 2012 at 20:29Reply

  Merhaba adım Adem. Yaklaşık 1 yıldır bileklerimde şişlikler var. Rutubetli yerde çalışıyorum sancıdan duramıyorum. 40 yaşındayım lütfen bana yol gösterin.

 39. yeliz ''25 Nisan 2012 at 18:20Reply

  14 yaşındayım. 11 yaşında eklem romatizması sonucunda 1 ay Eskişehir hastanesinde kaldım. Televizyonda izledim romatizması olan benim yaşımdaki bir kızın kollarını ve eklemlerden bacaklarını kesmişler. Sizce benim de keserler mi?

 40. derya13 Mart 2012 at 04:42Reply

  Benim de hep kaval kemiğim ağrıyor. 21 yaşındayım. Neden acaba? Romatizma olmasından korkuyorum. Lütfen yardım edin.

  • Kasım24 Mart 2012 at 11:23Reply

   Bu hastalıkta hiç kaval kemiğine ağrı vurmadı bende. Sanırım senin başka bir sorunun olabilir.

 41. saffet03 Mart 2012 at 16:58Reply

  Ağrılarım 15-20 günde bir geliyor. Geliş şekli ise önce belimde başlıyor ağrılar daha sonra kalçalarıma geçiyor. An geliyor bir tarafımdan bir tarafıma dönemiyorum. O kadar şiddetli hissediyorum ki ağrıları üşüme ve titreme tutuyor beni. 3-4 sonrasında ise kendiliğinden geçiyor ağrılarım. Ne yapmamı tavsiye edersiniz?

 42. hayredin28 Şubat 2012 at 21:53Reply

  Ben bir iki gun once farkettim ,sağ ayağımın içinde,nabız vuruşu gibi oluyor.Aslında da bu bir ağrı olduğunu farketim. Bununu için ne yapmamı önerirsiniz.Bu bende gezerken oluyor ve gezmemi engelliyor. Sizce ne olabilir? Romatizma olabilir mi?

 43. gizem21 Şubat 2012 at 09:16Reply

  Benim uzun süredir ayak parmaklarım şişiyor, ağrı kaşıntı ve şekil bozukluğu da var. Genelde soğuk alınca bu durum ortaya çıkıyor. Topuklarımda da uyuşma kaşıntı var. Kaç defa doktora gittim ama sonuçlar temiz çıktı. Bana bu konuda yardımcı olur musunuz lütfen.

 44. mustafa kutlu31 Ocak 2012 at 04:09Reply

  Hanımın elleri biraz üşüdü mü suya değdiği an, limon gibi sararıyor.
  Doktora gittik iltihaplı romatizma dedi. Tedavi oldu ancak geçmedi, ne yapmak gerekiyor?

 45. yelda02 Aralık 2011 at 15:39Reply

  Arkadaşlar hepiniz yine iyisiniz. Ben 20 yaşındayım. Sürekli bacaklarımın ağrıması ve uyuşması nedeniyle yürümekte güçlük çekiyordum. Aşırı halsizlik, sürekli uyku hali gibi şikayetlerim de vardı. Doktor iltihaplı romatizma olduğunu söyledi. Bir çözümünüz varsa yardımcı olmanız rica olunur.

  • pacha14 Nisan 2015 at 17:33Reply

   Bende de aynı şikayetler var. Şu an durumunuz nedir?

 46. hilal02 Aralık 2011 at 14:11Reply

  Evet bu romatizma çünkü benim ellerimin eklem yerlerinde çok ağrı oluşurdu ve pek önemsemezdim. Şu an parmaklarımda şekil bozukluğu oluştu ve dün doktora gittim, eklem romatizması olduğu söylendi..

 47. filiz01 Aralık 2011 at 20:31Reply

  Merhaba. Benim ellerimin eklem yerlerinde özellikle akşam olunca ağrılar oluyor. Bu romatizma olabilir mi? Teşekkürler.

 48. kadr18 Kasım 2011 at 06:11Reply

  Hanımın kollarında ağrı var ve bazen şişme oluyor. Boynunda da ağrılar var hocam bana hanımın ağrılarının neden olduğu konusunda yardımcı olursanız minnettar kalırım.Sağolun.

 49. canpolat12 Kasım 2011 at 11:10Reply

  Merhaba. Benim iki gündür dizlerim çok fena ağrıyor. Acaba bu romatizma başlangıcı olabilir mi? Eğer öyle bir duruma düşmüşsem nasıl bir tedbir almalıyım? Teşekkürler.

 50. büşra engin05 Kasım 2011 at 17:44Reply

  Bacaklarımda yaklaşık on gündür şişkinlik kızarıklık ağrı olmaya başladı, zaman geçtikçe ağrılarım çoğaldı. Ayakta biraz durdugum zaman şişiyor yürüyemez hale geliyorum. Doktora gittim tahlil sonuçlarım temiz çıktı. 2 gün önce bacağımdan parça aldılar ve araştırmaya gönderdiler. Hocam bu konudaki fikrinizi alabilir miyim acaba?

  • cemal20 Şubat 2012 at 07:36Reply

   Büşra benim de rahatsızlığım senin gibi ağrı ve şişliklerle başladı ve bayağı ızdırap verici durumda. 10 aydır bu rahatsızlığı çekiyorum ama romatoloji polikliniğinde tedavi gördüm ve iyileştim. Bir an evvel tedavi olmanı tavsiye ederim.

 51. büşra doğancı02 Kasım 2011 at 21:27Reply

  Merhaba ben 17 yaşındayım. Yaklaşık bir haftadır ellerim ile dirseğim arasında cok feci bir ağrı hissediyorum. Uyuşuyor gibi romatizma olmasından korkuyorum. Ayrıca büyüklerimiz yağmur yağmadan bacak ağrırsa yağmurun habercisi derler romatizma hastaları için. Bende de aynısı oluyor. Sizce bu romatizma olabilir mi? Bilgilendirirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

 52. metin.çelik25 Ekim 2011 at 18:09Reply

  Benim eşimde üç ay önce başladı. 17 yıllık evliyiz; hep kalçasında fazla çalışınca ağrı olurdu ve ben doktara gitmesini söylerdim; önemsemezdi. Ta ki ayakları şiş olana kadar; şu anda fizik tedavi görmektedir. Rizede yaşıyoruz; iklimimiz nemli ve rutubetli. Allahıma şükürler olsun ki ağrıları geçti. Kısmen gerekirse ılıman iklimi olan memlekete göç edeceyiz. Eger ki iyi bir doktodan faydalanan varsa bizi lutfen bilgilendirsin.

 53. xalid23 Ekim 2011 at 18:59Reply

  Men azerbaycanli. Eger menim yazdigimi oxuyursansa mene iltihab rematizma xesteliklerin mualicesini mene basa salin xahis edirik.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemiz sorulara cevap vermek için bir danışmanlık servisi vermemektedir ve doktorlara görev vermemektedir. Sorulara verilecek cevaplar tamamen gönüllülük esasına göredir, ve ziyaretçilerimizin deneyimlerini paylaşmak için fırsat tanımak üzere yorum kısmı açık tutulmaktadır.

*

Hakkımızda
Sağlık.Net ziyaretçilerine sağlık durumları hakkında ihtiyaç duyulan bilgileri sağlamayı amaçlayan bir web sitesidir. Sitemizde yer alan bilgiler güncel ve güvenilir kaynaklardan elde edilmektedir. Sizler de kişisel tecrübelerinizi ve sitemizdeki yazılar hakkındaki görüşlerinizi yazıların altında bulunan yorum kısmı aracılığıyla ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.
Son Yorumlar
 • Derin aci: Lütfen yardımcı olun. Üzgün olduğum zaman ya da aniden korktuğum zaman bayılıyorum. Herkesi duyuyorum ama kımıldayamıyorum. Felç olacağım diye korkuyorum. Bunun sebebi nedir?
  View Post
Facebook
UYARI
Bu sitede yer alan tüm içerik bilgilendirme amaçlıdır. Sağlık.Net sitesi hastalık teşhis ve tedavi hizmetleri vermemektedir. Herhangi bir sağlık probleminiz olması durumunda ilgili doktorlar ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.