Sağlık.net

Hastalıklar

Reflü: Belirtileri, tanısı, tedavisi, yol açtığı problemler

 • Delicious

REFLÜ NEDİR? (GASTROÖZOFAGEAL REFLÜ)

Yediğimiz besinler yemek borusundan mideye gelir. Yani mide, yukarında yemek borusuyla bağlantılıdır. Çeşitli sebeplerden dolayı mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasına reflü denir. Bu durum uzun süre devam ederse, asitli olan mide içeriği yemek borusunu tahriş eder. Yemek borusu kendini mide asidinden koruyamaz hale gelir.

Reflülü kişilerde, genelde yemekten sonra ağza acı su ve besin gelebilir. Reflünün oluşmasında bir diğer faktör mideyle yemek borusu arasındaki kapağın görevini yerine getirememesi sonucu ortaya çıkar. Bu kapak, mide içeriğinin yemek borusuna geçişini engellemektedir.

Tüm dünyada sık görülen bir hastalık olan reflü, ülkemizde de bir hayli fazla görülmektedir. Yapılan araştırmaya göre her 5 yetişkinden birinde reflü vardır. A.B.D’ de bu oran yüzde 0.5’tir.

Bazı durumlarda boğazda bir kaç belirti ile kendini gösterebilir;

 • Boğazda bir şey varmış gibi hissetme ve boğazı temizleme hissi,
 • Yutkunurken zorlanma,
 • Öksürük,
 • Boğaz ağrısı,

Stres reflüyü arttırmaz. Fakat reflünün şikayetlerinin hissedilmesine neden olur. Zaten stres, gastrit ve ülser gibi mide hastalıklarına yol açacağından ve mide asidini arttıracağından şikayetlerin artmasına yol açar.

Reflü, ağız kokusuna yol açabilir. Fakat sadece reflü değil, dişlerde meydana gelen bir enfeksiyon, bademcik iltihabı, sinüzit, salyanın azalması da ağız kokusuna yol açar. Bunları reflüden ayırmak gerekir. Bazı durumlarda hasta ağzının kötü koktuğunu söyler; fakat bu diğer kişiler tarafından farkedilmeyebilir. Bu, psikolojik bir problemdir ve tedavi edilir.

REFLÜ TANISI

Reflünün tanısında çok kullanılan yöntemlerden biri endoskopidir. Her hastaya uygulanır. Bu yöntemle mide kapağının durumu, yemek borusunun hasarı ve diğer mide yüzeyindeki rahatsızlıklar saptanır.

Tanıda kullanılan bir diğer yöntemde, ilaçlı bir filmle yemek borusundan, ilacın geçişi izlenir ve herhangi bir problem varsa tedavi edilir. Diğer yöntemlerle de yemek borusundaki reflü, ph metriyle, yemek borusunun besini itme gücü ise manometri ile ölçülür.

REFLÜ TEDAVİSİ

REFLÜNÜN NEDEN OLDUĞU DİĞER PROBLEMLER NELERDİR?

Çok sık karşılaşılan bir durum olmasa da, uzun süreli reflü hastalığı ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Normalde yemek borusu mekanik dalga hareketleriyle alınan besinin mideye iletilmesini sağlar. Yani yemek borusu, hiçbir hareket yapılmadan yemeğin geçtiği bir boru değildir. Bu yüzden de yutma işlemi aktif bir olaydır. Bu sayede, uzanırken bile bir şeyler yediğimizde bunlar mideye iletilir. Reflü, uzun sürdüğünde yemek borusunun sürekli tahrişi sonucu hareketliliğinde azalma meydana gelir. Hatta bu tahriş sonucu yemek borusu kısalabilir ve alt ucu daralabilir. Böylece katı besinlerin yutulması güçleşir. Günümüzde uygulanan antireflü ameliyatları bunun gibi geç kalınmış durumlarda uygulanamaz.

REFLÜ HASTALARININ YAPMASI GEREKENLER

 • Asitli içeceklerden, alkol, kahve, baharatlı yiyecekler, çikolata, soğan, sarımsak gibi besinlerden uzak durmak gerekir. Bunlar mide asidini arttırıcı yiyecek ve içeceklerdir.
 • Aspirin ya da ağrı kesici ilaçların mümkün olduğunca az kullanılması gerekir.
 • Yemek yedikten hemen sonra yatmayın. Çünkü mide asit miktarı yatarken çoktur. Yattığınızda ise baş-boyun bölgenizi yukarıya koyun.
 • Sigara ve alkol asit dengesini bozacağından mutlaka bırakmalısınız.
 • Az ama sık yemek yemek, her öğün çok fazla yemekten daha iyidir.
 • İdeal kilonuzda olmanız gereklidir. Bunun için doktor kontrolünde zayıflamanızda fayda vardır.
 • Kemeri çok fazla sıkmayın, dar giysilerden kaçının.
 • Çok fazla güç gerektirecek işlerden uzak durun.


Tagged , , , , , , , , , , ,

İlgili Yazılar

69 Yorum

 1. Senay26 Ocak 2017 at 16:57Reply

  Bende de reflü varmış. Acile gittim. Doktor öyle dedi. Derin nefes alırken bile canım yanıyor gibi oluyorum Allah cümlemizin yardımcısı olsun inşallah.

 2. mahir24 Aralık 2016 at 20:25Reply

  Benim şikayetim yemek yerken gırtlağımdan zor geçiyor. Göğsüm ağrıyor. Doktora gittim kamera ile ağızdan baktılar. Reflü veya herhangi bir problem çıkmadı ama ağrılar geçmedi. Göğsüm halen ağrıyor ve de yanıyor. Sanki sürekli bir şeyler varmış gibi hissediyorum. Bana yardım ederseniz sevinirim.

 3. Şener16 Eylül 2016 at 11:25Reply

  Geğirmede çok zorluk çekiyorum. Midemde ne hastalığı olabilir acaba?

 4. Sibel15 Ağustos 2016 at 21:04Reply

  Ben her gün acildeyim. Psikolojim bozuldu. Artık her gün ağlamaktan bıktım çok ama çok yoruldum bu hastalıktan. Kanser bile böyle değil. Her gün ağrım olduğunda işte bu sefer ölücem diyorum ama 2 yıl oldu ve halen bunu diyorum. Aynen devam ediyor durumum yeter artık çok yoruldum.

  • Semi30 Eylül 2016 at 17:56Reply

   Abla kalbinde sıkışma batma gibi şeyler oluyor mu? Ben de çok kötüyüm. 5 senedir çekiyorum. Cevaplarsan sevinirim.

 5. Kadir ünal18 Temmuz 2016 at 19:06Reply

  Merhaba benim de 2-3 gündür boğazım ağrıyor, yanma var. Sabah kalktığımda ağzımda acı bir tat oluyor ama boğaz ağrısı yok sonra ayağa kalkıyorum. Bir süre sonra ağrı başlıyor. Reflü olmaktan çok korkuyorum. Ameliyat olmaktan korkuyorum. Lütfen reflü müyüm? Cevaplarsanız sevinirim. Teşekkürler.

 6. Eyup25 Haziran 2016 at 14:20Reply

  Merhaba, kolay gelsin. Son 2-3 günde yemek borusunda yanma hissediyorum. Mide ağrısı yok, baş ağrısı yok, ağızda koku da yok ama yemek borusunda ağrı hissediyorum. Bunun nedeni ne olabilir? Midede az da olsa ekşime var. Sebebi nedir? Cevaplandırırsanız sevinirim.

 7. Dilek04 Nisan 2016 at 20:41Reply

  Göğüs ağrısı, nefes alamama gibi rahatsızlıklardan hastaneye gittim. Reflü, kan eksikliği, demir eksikliği ve D vitamini eksikliği var dediler. Hepsini geçtim de reflüden ameliyatla kurtulabilir miyiz? Fayda ediyor mu?

 8. şaziye03 Nisan 2016 at 19:27Reply

  Betül hanım ben 5 ay önce endoskopi değil ama kolonoskopi oldum. Sorun yaşamadım hemen bitti. Anlamadım bile. Endoskopi olanlar da vardi. Uyutuyorlar zaten. Sorun yaşayacağınızı sanmam.

 9. Betül02 Nisan 2016 at 04:19Reply

  Endoskopide sorun yaşayan oldu mu? Nasıl bir şey?

 10. Nur15 Mart 2016 at 17:44Reply

  Ben 15 yaşındayım. Küçüklüğümden beri reflü hastalığım var ama uzun süreden sonra tekrarladı. Yemek yediğim zaman midem yanıyor sonra midem bulanıyor ama kusamıyorum. Midemden sesler geliyor ve artık kafayı yiyecek durumdayım. Tavsiyesiniz var mı?

 11. Huseyin01 Mart 2016 at 21:13Reply

  21 yaşındayım. Önce kalp ağrısı diye gittim bir şey çıkmadı sonra farkettim ki her yemekten sonra midem yanıyor. Sürekli geğirti geliyor ve kalbim sıkışıyormuş gibi oluyor. Yutkunamıyorum. Reflü olabilir mi? Kalp ile ilgili bir şeyim yok.

 12. Bengisu28 Şubat 2016 at 15:41Reply

  Ben 14 yaşındayım ve TEOG’a gireceğim. Daha 3 gün olmasına rağmen çok sıkıntı çekiyorum. Midem bulanıyor, kusma isteği, gaz, sürekli ve başım dönüyor. Reflüde baş dönmesini ne geçirir? Allah herkese şifa versin.

 13. lokman18 Şubat 2016 at 19:51Reply

  Ben de çok çektim ama en son olarak ameliyat oldum. Çok şükür iyileştim. Tüm şikayetlerim geçti. Allah herkese şifa versin.

  • mustafa13 Mayıs 2017 at 17:20Reply

   Lokman kardeşim merhaba. 4 ay oldu bu hastalık başladı bende. Kalp çarpıntısı, nefes darlığı, müthiş sol göğüs ve kol ağrısı var. İlaç kullanıyorum bir sürü. Doktor kullan 6 aya geçmezse ameliyat olmalısın dedi. Fotoğrafları gösterdi. Yemek borusunun alt tarafı yanmış iyice. İnternete baktım. Ameliyat olanlarda şiddetli gaz ve kusamama oluyor yazıyor. Siz memnun musunuz? Biraz tecrübelerinizden bahsedersiniz çok sevinirim. Çok teşekkürler. Geçmiş olsun.

 14. Elif12 Şubat 2016 at 21:15Reply

  Boğazımda gaz varmış gibi hissediyorum. Bir türlü gitmiyor ordan iki gündür öyle. Sizce reflü mü?

  • Nezih04 Nisan 2016 at 06:12Reply

   Bende de aynı sorun vardı. Kesinlikle reflü. Kısa sürede geçmiyor. İlaç kullandım ama geçmedi demeyin. Sabredin geçecektir. Yiyeceklerinize de dikkat edin. Doktora da gitmeyi ihmal etmeyin.

 15. Ayse merdan31 Ocak 2016 at 19:32Reply

  9 aylık bebeğim var ve doğduğundan beri kusma iştahsızlık, göz altları mor ve rengi beyazımsı. Çok az kilo alıyor. Hiç açlık hissi yok zorla yediriyorum. Genellikle her yemekten hemen sonra biraz öksürüyor ve hemen kusuyor. Sizce reflü hastalığı mı? Ecografide belli olur mu?

 16. ayla29 Ocak 2016 at 15:26Reply

  Ben de reflü hastalığından şüpheleniyorum daha yaşım küçük olduğu içim tam teşhis konulamadı. Reflü hastası olanlara Allah şifa versin. Hele ki küçük yaştakiler benim gibi olanlara ve ben 13 yaşında oldum.

 17. orhan28 Aralık 2015 at 12:50Reply

  Sağlık problemleri olan, acı çeken kardeşlerime Allah’dan şifa vermesini diliyorum. Çok zor hastalıklarla uğraşmak.

 18. Metin22 Aralık 2015 at 13:06Reply

  Bende reflü hastasıyım, midemde sürekli gaz varmış gibi hissediyorum. Gaz hissetmeme ne sebep oluyor acaba? İlaç kullanıyorum yan etkisi var mıdır acaba? Eczacılar yan etkisi yok diyor. Hasta olan herkese geçmiş olsun.

 19. Mete29 Ekim 2015 at 21:28Reply

  Ben de soğan yediğim zaman midede yanma başlıyor, boğazda yutkunamama oluyor. Bazen kalp sıkışması gibi şiddetli ağrılar uzun süre devam ediyor. Soğandan benim gibi muzdarip olan var mı? Benzer şikayeti olanları bilmek isterim. Allah tüm hastalara şifa versin.

  • Hasta15 Kasım 2015 at 10:53Reply

   Bende de böyle olaylar var ama sonucunu bilmiyorum.

 20. mustafa21 Ekim 2015 at 14:55Reply

  Arkadaşlar bende de reflü var ve her gece yatarken nefes boruma kaçan asidin bir gün beni nefessiz bırakıp öldüreceğinden korkuyorum.

 21. seda14 Ekim 2015 at 13:25Reply

  Söylediğin şeyler bende de aynen var. Bıktım sürekli başım dönüyor. Belki reflünün en ilk belirtileridir.

 22. orhan02 Ekim 2015 at 08:29Reply

  Bu belirtilerin hepsi bende de var. İlaçla kurtulamıyacağımı anladım ameliyat olmaya karar verdim. Kronik bir rahatsızlık olduğu için ilaç fayda etmeyebilir.

 23. Pelinsu06 Eylül 2015 at 04:05Reply

  12 yaşındayım reflü tanısı konulduğunda. Şu an 21 yaşındayım. Tamam mide yanmalarım, baş dönmelerim, ekşi tad gelmesi, mide ağrısı hepsi vardı ama bu gece ilk defa kalp sancısı ve kolumda uyuşukluk yaptı. Her hastalık zor. Grip oluyoruz mesela o bile ne kadar ağır geliyor. Bir de yıllarca kanser hastalığıyla uğraşan insanlar var. Diyeceğim o ki Allah kimseyi sağlığından etmesin. Ben 12 yaşımdan beri bu hastalığı çekiyorum ve bana çok zor geliyor. Allah kimseyi sağlığı ile sınamasın.

  • orhan28 Aralık 2015 at 12:35Reply

   Amin Allahım kullarına sağlık ve şifa versin inşallah.

  • Emin05 Ocak 2016 at 11:56Reply

   Merhaba sizde göğüs ağrısı da yapıyor mu?

  • Osman05 Nisan 2016 at 01:41Reply

   Genelde hangi yiyeceklerden sonra oluyor?

 24. Volkan25 Ağustos 2015 at 22:18Reply

  Yemeklerden sonra bulantı ve terleme ile geceleri 3 ile 5 arası mide bulantısı ile uyanıyorum. Bilen veya yaşayan varsa çaresi çözümü nedir bunun?

  • tugce09 Kasım 2015 at 19:16Reply

   Volkan aynısı bende de var. Gece birden mide bulantısıyla kalkıyordum. Doktora gittim reflü dedi. Zaten midede yanma ve ağıza acı tat gelme hissi vardı. Allah kimseye göstermesin.

 25. Rabia10 Ağustos 2015 at 12:54Reply

  Merhaba. Ben 16 yaşındayım ve 1 yıldır reflu hastalığı ile uğraşıyorum. Beni aşırı derecede rahatsız ediyor bu hastalık. Ameliyat olabilir miyim?

 26. Halil25 Temmuz 2015 at 22:09Reply

  Babam reflü hastası ondan biliyorum. Bir gece ağzıma yutkunma geldi yutkundum goğsüm sıkışmış gibi oldu. Çay içtim midem yandı. Ne olabilir? Reflü olmasın?

 27. orhan03 Temmuz 2015 at 22:45Reply

  Şekersiz ve ısıtılmamış süt için ve bir an önce ameliyat olun. Kendinize zulmetmeyin boşuna.

 28. Çağatay11 Mart 2015 at 12:02Reply

  Evet kalp krizi hissi ve kalp sıkışması hissi yaşar. Ben de reflü olduğumu bir gece acile kalbim sıkışıyor diye giderek öğrenmiştim. Bana göre bu hastalığın en baş sebeplerinden biri, geceleri yemek yiyip yatmak ve aşırı kahve ile çay tüketimidir. Ben de bunların ikisi de vardı yıllarca ve sonuç reflü oldum. Şimdi kahveyi çayı azalttım, gece yatmadan önce bir şey yemiyorum, epeyce rahatladım. Yine de doktorunuza danışınız.

 29. salih07 Kasım 2014 at 23:34Reply

  Gastrit vardı . Endoskopi yaptırdım. Gastrit gitti reflü çıktı.

 30. Ilgaz27 Ekim 2014 at 19:49Reply

  Bende de belirtiler var. İç bulantısı, baş dönmesi ve yediklerim ağzıma geliyor. Ama daha çok baş dönmesi ve iç bulantısı oluyor. Ben bunu çok merak ediyorum.

 31. Hakime17 Ekim 2014 at 19:32Reply

  Berbat bir şey.

 32. ONER GUN27 Mart 2014 at 19:36Reply

  Reflü hastasıyım ve aşırı Kilo alıyorum etkisi nedir

 33. emine marangoz17 Aralık 2013 at 19:00Reply

  Yatarken veya yürürken agzıma dolu su geliyor, yutgunuyorum ama içerimden sanki birşey itiyor. Kusuyorum, agzımdan acı bir su geliyor ve iki gögsümün arasında şişkinlik oluyor. Safra kesemde taş oldugunu soyledi doktorlar. Acaba reflü mü taş mi şikayeti bu belirtiler. Cevap verirseniz sevinirim. Teşekürler.

 34. kemal fırat25 Kasım 2013 at 16:13Reply

  Bende de reflü var. En son geçen hafta aşırı derece ağrı oldu ve bayılttı beni bikaç kez, ölümden beter.

 35. melike14 Haziran 2013 at 15:47Reply

  Benim Batıkan diye bir arkadaşım var o da reflü hastası çok yakından tanıdığım için kendisini biliyorum. Ne kadar zor olduğunu bu arada merak ettiğim için bakmıştım çok teşekkürler sağlık.net.

 36. pınar21 Mayıs 2013 at 11:03Reply

  Benim de gastritim vardı ilaç verdiler. Dikkatli bir şekilde kullandım endoskopi de yaptırdım. Yalnız tedavimin 3. aşamasında başka bir rahatsızlığım sonucunda ilaçları bırakmak zorunda kaldım ve 4 ay ilaç kullanamadım. Şimdi de reflüye çevirdi. Aslında önceki gibi çok şikayetim de yok ama reflü olmuşum. Şu an yine ilaç kullanıyorum ama çok rahatsızım ve çok başım dönüyor. İlaçları içince içsem olmuyor, içince olmuyor ne yapacağım bilemiyorum. Allah bütün reflü hastalarına şifa ve sabır versin.

 37. anonim06 Nisan 2013 at 21:03Reply

  Belirtilerin bazıları bende var ve reflü olduğumdan şüpheleniyorum. ALLAH reflü olan herkese şifa versin.

 38. berfim05 Nisan 2013 at 08:47Reply

  Ben de 15 yaşındayım. Reflü hastasıyım. Sadece şu anlık reflü teşhisi kondu. Midemde kan görüldü. Allah bütün hastaların yardımcısı olsun.

  • Ebru05 Mayıs 2017 at 18:25Reply

   Ülser olmuş olabilir mi?

 39. ibrahim30 Mart 2013 at 12:16Reply

  Çok yararlı bir yazı. Paylaşım için teşekkürler.

 40. erkan27 Mart 2013 at 08:01Reply

  Benim de 3 senedir böyle bir şikayetim var ama kısa süreli yanmalar oluyordu midemde. Soda içiyordum düzeliyordu ama bu aralar sıklaştı yanmalar ve gece yatamıyorum bu sebepten. Boğazıma ateş çıkıyor sanki yutkunamıyorum doktora da gitmedim. Hiç önemsemedik bakalım, Allah’tan hayırlısı sonumuz ne olacak.

 41. hayriye22 Mart 2013 at 17:02Reply

  Reflü boşluklarda ağrı yapar mı?

 42. Ali Veli 49 5025 Haziran 2012 at 12:20Reply

  Gerçekten kötü bir hastalık. Bende de belirtileri var. Yarın doktora gidip muayene olacağız inşallah birşey yoktur.

 43. bilge27 Mart 2012 at 16:18Reply

  Bende de reflü var ve çok acı çekiyorum. Allah başka kimseye göstermesin reflü hastalığının acısını
  🙁

 44. kamile toper22 Şubat 2012 at 09:26Reply

  Reflüme çare arıyorum. Hastalığıma 2 sene önce reflü teşhisi konuldu. Son 3 aydır ise yaşam kalitem iyice bozuldu. Gastrodan endoskopi parçalar alındı, kalp denildi anjiyo oldum. Kalpte sorun yok. Ama göğsümde şiddetli ağrı ve kollarıma kadar inen uyuşukluk söz konusu. 5 dakika süren acılar oluyor ve geçmiyor. 3 gastro hekimine gittim. Yapılması gereken herşeyi yaptım. 12 kilo verdim. Ne yapabilirim? Teşekkürler.

  • serap12 Mart 2012 at 06:38Reply

   Kamile Toper kardeşim; benim de senin belirtilerine benzer şikayetlerim vardı. Sol kolumda uyuşma, ağrı sanki kalp krizi geçiriyor gibi hissediyordum. Başımın ense tarafında da şiddetli bir ağrı hissediyordum üstelik bulantı da vardı. Nörolojiye gittim. Doktorum MR sonucunda boyun düzleşmesi ve boyun omurunun ters dönmüş olduğunu söyledi. Verdiği tedavi ve tavsiyeler sonucunda şu anda çok iyiyim. Siz de bir gidin isterseniz nörolojiye, neyin nerden çıkacağı belli olmuyor.Geçmiş olsun acil şifalar dilerim.

 45. isimsiz_şahıS01 Şubat 2012 at 21:46Reply

  Reflü hastalarına Allah sabır versin bunu en iyi ben biliyorum, çünkü 12 yaşında olduğum halde 2 senedir Reflü hastalığının sıkıntılarını çekiyorum:(

 46. ihsan feridun dölen17 Ocak 2012 at 10:39Reply

  Açıklamalarınızdan dolayı size çok teşekkür ederim, sağolun.

 47. mucco 3629 Aralık 2011 at 13:39Reply

  Ödevim için araştırma yapmıyordum ama bilgilendim.

 48. Gazel23 Aralık 2011 at 17:05Reply

  Çok sağolun. Ablam da bu hastalığa yakalanmıştı. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

 49. Ceyda05 Aralık 2011 at 12:01Reply

  Ben 14 yaşındayım ve reflü hastasıyım. Burada nelere dikkat etmem gerektiği çok iyi bir şekilde yazıyor. Hazırlayan kişiye çok teşekkür ederim.

 50. oğuzhan04 Aralık 2011 at 12:32Reply

  Çok güzelmiş.

 51. adsız24 Kasım 2011 at 11:58Reply

  Çok beğendim.

 52. eren04 Kasım 2011 at 21:48Reply

  Merhaba, ben boğaz ağrısı şikayetiyle doktora gittim. Bana iki defa reflü olduğum söylendi. Mide hastalıklarına gittim ilaç verdi kullandım geçer gibi oldu, ilacı bıraktım kısa bir süre sonra ise tekrar başladı. Şimdi nefes alırken boğazımdan dolayı güçlük çekiyorum, su içsem nefes boruma kaçıyor. Keza yemek yerken aynı şekilde, KBB’ye gittim hiçbir problem çıkmadı. Acaba nedeni yine reflü mü? Reflü böyle bir probleme neden olabilir mi? Bilgilendirirseniz sevinirim.

 53. merve nur27 Ekim 2011 at 14:31Reply

  Ben reflü hastasıyım. Gerçekten zor bir hastalık. Tüm belirtileri var bende. Allah benim gibi reflüsü olan herkese yardm etsin. Açıklamanız için teşekkür ederim.

 54. ERAY20 Ekim 2011 at 14:44Reply

  Çok teşekkür ederim, ödevime çok yardımcı oldu 🙂

 55. fatma15 Ekim 2011 at 12:13Reply

  Bende reflü belirtileri var. Midemde ve ağzımda acı bir tat var.

 56. sena06 Ekim 2011 at 19:37Reply

  Çok güzel açıklamışsınız. Ödevim vardı bu konuyla ilgili, çok yardımcı oldu çok teşekkür ederim.

 57. hayat su04 Ekim 2011 at 18:05Reply

  Cok güzel açıklamışsınız. Elinize sağlk ödevimdi. Hepsi çok güzel oldu.

 58. esin04 Ekim 2011 at 17:46Reply

  Reflü hastalığına yakalananlara Allah şifa versin. Ayrıca bu benim ödevimdi çok teşekkürler 🙂

 59. ilayda nur04 Ekim 2011 at 13:54Reply

  Reflü çok kötü bir hastalıkmış. ALLAH reflülü insanlara acil şifa verir inşALLAH. Ayrıca reflü benim ödevimdi. Çok güzel tanımlamışsınız. Size çok teşekkür ederim 🙂

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemiz sorulara cevap vermek için bir danışmanlık servisi vermemektedir ve doktorlara görev vermemektedir. Sorulara verilecek cevaplar tamamen gönüllülük esasına göredir, ve ziyaretçilerimizin deneyimlerini paylaşmak için fırsat tanımak üzere yorum kısmı açık tutulmaktadır.

*

Hakkımızda
Sağlık.Net ziyaretçilerine sağlık durumları hakkında ihtiyaç duyulan bilgileri sağlamayı amaçlayan bir web sitesidir. Sitemizde yer alan bilgiler güncel ve güvenilir kaynaklardan elde edilmektedir. Sizler de kişisel tecrübelerinizi ve sitemizdeki yazılar hakkındaki görüşlerinizi yazıların altında bulunan yorum kısmı aracılığıyla ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.
Son Yorumlar
 • Sezer: Merhaba. Ben Afrika Ganada çalışıyorum ve malarya hastalığı teşhisi konuldu. Burada bu hastalık yaygın olduğu için tedavisi mümkün. Türkiye'ye döndüğümde aynı hastalığa yakalanırsam eğer tedavisi mümkün olabilir mi? Yoksa ilacı buradan mı temin edeceğim? Çünkü virus kandan 3 ile 5 yılda anca çıkıyormuş.
  View Post
Facebook
UYARI
Bu sitede yer alan tüm içerik bilgilendirme amaçlıdır. Sağlık.Net sitesi hastalık teşhis ve tedavi hizmetleri vermemektedir. Herhangi bir sağlık probleminiz olması durumunda ilgili doktorlar ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.