Sağlık.net

Hastalıklar

Orta Kulak İltihabı: Belirtileri, nedenleri, tanısı, tedavisi ve korunma

 • Delicious

ORTA KULAK İLTİHABI (OTİTİS MEDİA)

Orta kulak, kulak zarından sonra gelen kısımdır. İçinde sesin iletimini sağlayan çekiç, örs, üzengi kemikleri bulunur. Bu bölümde, geniz boşluğuna açılan bir kanal bulunur. Bu kanala östaki borusu denir. Bu boru, orta kulağa hava geçişini sağlar ve böylece hava basıncı dengelenir.

Çocuklarda çok sık karşılaşılan bir hastalık olan orta kulak iltihabına bakteriler neden olur. Akut ve kronik orta kulak iltihabı olmak üzere ikiye ayrılır. Akut iltihap; soğuk algınlığı, boğaz enfeksiyonu gibi rahatsızlıklardan sonra, östaki borusunun şişip kapanması sonucu bakterilerin orta kulakta birikip çoğalmasıyla meydana gelir. Kronik iltihap ise; uzun süren ve zaman zaman tekrarlayan bir rahatsızlıktır. Altı ayda 3 defadan fazla orta kulak iltihabı geçirilmesi hastalığın kronikleştiğini göstermektedir. Diğer hastalıkların (sinüzit, geniz eti, yarık damak gibi) olduğunu düşündüren bir durumdur. Seröz orta kulak iltihabında ise östaki borusu tıkanır ve orta kulakta sıvı toplanır. Basınç artışına neden olur.

Çocuklarda sıklıkla görülmesi östaki borusunun yatay bir şekilde ve kısa olmasından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden bakterilerin orta kulağa geçişi kolaylaşır. Çocukların büyük bölümü 5 yaşına kadar bu enfeksiyona bir kaç defa yakalanmaktadır.

ORTA KULAK İLTİHABININ BELİRTİLERİ

Orta kulak iltihabında, çocuklarda daha belirgin olmak üzere, ağrı vardır. Diğer belirtileri işitme kaybı ve ateş yükselmesidir. Basınç artışı olduğundan, kulakta dolgunluk hissi uyanır. Ayrıca bebklerde huzursuz olma, beslenme zorluğu gibi problemler ortaya çıkar.

Ağrı hissi, eğilirken ya da otururken değişir. Eğildikçe basınç artışına bağlı olarak ağrı da artar. Dik otururken bu ağrı azalır. Basınç artışı sonucu kulak zarı delinirse, basınç dengelendiğinde ağrı azalır. Bu durumda kanlı ya da yeşilimsi renkte akıntı meydana gelir.

NASIL TANI KONUR?

Yapılan ilk muayene sonrası tanı konabilir. Otoskop adı verilen bir aletle kulak zarı incelenir. Orta kulak iltihabının tipine göre değişen belirtiler görülür. Bakteri sonucu oluşmuş iltihap varsa kulak zarı kızarmıştır ve şişmiştir. Kulak zarı bazı vakalarda deliktir ve akıntı görülebilir. Gerekirse bu akıntının kültürü yapılır. Bakterinin neden olmadığı, östaki borusunun tıkanması sonucu oluşan iltihapta, zar içe doğru çökmüş bir haldedir.

Kronik orta kulak iltihaplarında tanı koymak için bazı tetkikler gerekebilir. Bunun için işitme testleri yapılır ve işitme kaybının derecesi belirlenir. Orta kulaktaki basınç arttığı durumlarda, (seröz orta kulak iltihabı denir) basınç ölçümü yapılır. Bilgisayarlı tomografi, film çekimi hastalığın şiddetini ve ameliyat durumunu belirlemek için kullanılır.

ORTA KULAK İLTİHABI TEDAVİSİ

ORTA KULAK İLTİHABINDAN KORUNMAK İÇİN

Bebeklerin anne sütüyle beslendiği andaki pozisyonu, biberonla beslenmeye göre hastalığı önlemede daha etkindir. Yapılan araştımalarda oturarak beslenen bebeklerin, orta kulak iltihabına daha az yakalandığı görülmüştür. Ayrıca anne sütündeki maddeler, bağışıklık sağlar ve hastalığa yakalanma riskini azaltır.

Ayrıca bebeğin temizlik koşullarına dikkat edilmelidir. Bulunduğu ortamın hijyenik olmasıan özen gösterilmelidir. Kulak ağrısı çeken çocukların doktora götürülmesi hastalığın ilerlemeden tedavisi için gereklidir. Kulak yolunun tahrip edilmesi, kulak çöpünün yanlış kulanılması, diş çıkarmak kulak ağrısına neden olabilir.

Soğuk algınlığını önlemek için yapılan aşılar bakterielrin de üremesini engeller ve hastalığa yakalanma ihtimalini azaltır.
Yapılacak düzenli kontrollerle, tedavinin nasıl devam edeceğine karar verilir. Kulaktaki sıvının boşalıp boşalmadığına bakılır. Kulağa sık sık su kaçmasını önlemek, üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak orta kulak iltihabından korunmak veya şiddetlenmesini önlemek için gereklidir.


Tagged , , , , , , , , , , , , ,

İlgili Yazılar

68 Yorum

 1. nazlı09 Nisan 2017 at 14:23Reply

  Merhaba. Ben 14 yaşındayım. Önce boğazım ağrımaya başladı. Bir gün sonra da kulağım ağrımaya başladı. Şu anda ne yutkunabiliyorum ne de nefes alabiliyorum. Benim gibi olan var mı? Varsa lütfen cevaplasın. Ne yapabilirim ağrıyı geçirmek için?

 2. Can24 Mart 2017 at 13:33Reply

  17 yaşındayım. 3 gündür bu ağrıyla uğraşıyorum. Yazılan yorumları okuyunca korkmaya başladım. İnşallah hastalık peşimi erken bırakır.

 3. Merve25 Ocak 2017 at 12:08Reply

  Bende 17 yaşındayım her yıl bu hastalığa yakalanıyorum ama bu sefer farklı oldu akşam rahatça yattım saat 5 gibi uyandım ve kulağım çok kötü ağrıyordu sonraki gün kulağımdan kanlı akıntı gelmeye başladı. KBB’ye gittim içini vakum ile temizledi zarın zedelenmiş dedi ve antibiyotik verdi şu an 1.günüm inşallah iyileşirim. Sizlere de Allah şifa versin.

 4. zeynep25 Aralık 2016 at 00:37Reply

  15 yaşındayım ilk kez orta kulak iltihabı oluyorum ve cidden o kadar ağrılı ki bazen dayanılmaz oluyor. Bende uğultu da var kulakta, ağrı da eğer ağrısı cidden benimki gibiyse çekeceğiniz var demektir. Kimse yaşamasın şu durumu ya o kadar berbat bi durum ki. Tekrardan geçmiş olsun.

 5. eyüp can kardaş02 Aralık 2016 at 12:26Reply

  15 yaşındayım. Benim de sol kulağım ağrıyordu ve fazla duyamıyordum. Doktora gittim. Orta kulak iltihabı varmış. İlaç yazdı. İnşallah geçer. Herkese acil şifalar.

 6. Turan15 Ağustos 2016 at 14:36Reply

  Ben de önce farenjit oldum. Antibiyotik tedavisi gördüm. Farenjit iyileşti ancak sonradan sağ kulağım müthiş ağrımaya başladı ve benim sinüzitim de var. Öyle ki kulak ağrısı başa da vurmaya başladı ve dayanılmaz hal aldı. Doktor burun spreyi ve ağrı kesici verdi. Kulak zarının arkasında birikme olmuş. Ben her gün aksatmadan yüzüyorum. Doktor devam edebilirsin ama üşütme dedi. Ayrıca akşamları 45 dk. sakız çiğnememi söyledi. Herkese geçmiş olsun. Allah sabır ve şifa eylesin.

 7. Gizem23 Temmuz 2016 at 09:54Reply

  Merhaba. 15 yaşındayım. Bende de bu hastalık 6 yıldır var. 4 kere ameliyat oldum. Çok acı çektim ameliyatlarda. Bir süreliğine geçti ama her zaman tekrar başladı. Duyma problemim de var sağ kulağım çok az duyuyor. Allah hepinize acil şifalar versin.

 8. Fatih12 Temmuz 2016 at 02:35Reply

  Ya Rab sen yardım eyle. 21 yaşındayım ve ilk defa böyle bir hastalık başıma geldi. Bütün vücud organlarım işlevini yitirdi, gücüm kalmadı. Öyle ki yemek yiyemez hale geldim. Şimdiye kadar çok hastalık geçirdim ancak böylesini hiç hissetmedim. Allah kimsenin başına vermesin. Toplu yerlerdeki havuzlara mümkünse girmeyin, girseniz bile kulak tıkacı mutlaka takın. Bana ordan bulaştı. Allah herkese şifa versin.

 9. Bulut11 Temmuz 2016 at 05:58Reply

  Dayanacak gücüm kalmadı artık. Allah herkese şifa versin.

 10. ayse04 Haziran 2016 at 15:27Reply

  Benim yaşım 16. İki üç senedir kulağımın ağrısını çekiyorum. Kulak memesinden tutup aşağı doğru çektiğimde bir şey akıyormuş gibi oluyor ve bu da beni çok rahatsız ediyor. Bu nedir acaba?

 11. Gnca22 Mayıs 2016 at 23:12Reply

  Size tek önerim sakın su kaçırmayın. Tekrar ediyor bu hastalık çünkü. Allah yardımcımız olsun.

 12. Aybüke19 Mayıs 2016 at 20:29Reply

  12 yaşındayım. Kulak ağrısı nedeniyle gittim doktora fakat iltihaplanmış. Tedavi verdi ve geçmedi. Kontrole gittim. İki haftada iki paket ilaç geçirmediyse bir haftada hiç geçmez diye düşünüyorum. Eğer iyileşmezse de ameliyatla geniz etim alınacak ve kulak tüpü takılacak. Gerçekten çok korkuyorum. Allah herkese acil şifalar versin.

 13. Nergis14 Mart 2016 at 17:47Reply

  Ben 12 yaşındayım. Geçen gün akşam yatağa yattığımda hiçbir şeyim yoktu ama saat 4’de kulağımda çok kötü bir ağrı vardı ve tıkanmıştı. Sabaha kadar uykusuz kaldım. Öbür gün kulağımdan su geldi gibi oldu. Baktım sarı bir şey kuruydu. İltihap hastalığı olanlarda oldu mu böyle bir şey? Lütfen cevap verin. İltihap mı sizce? Bu arada herkese Allah acil şifalar versin.

  • Gonca15 Ocak 2017 at 09:50Reply

   Ben 16 yaşındayım. Aynı şey bana da oldu. Hiçbir ağrım yoktu birden bire başladı. O akan sıvı iltihap kulak içinde biriken kirler yani en yakın zamanda doktora gitmelisin. Orta kulak iltihabı vs.re çıkabilir. Geçmiş olsun.

 14. rukiye04 Mart 2016 at 14:52Reply

  Merhaba. Ben 23 yaşındayım. Sürekli baş dönmesi yaşıyorum. Üstelik yatarken, sağdan sola dönüşlerde başlayan bir baş dönmesi var. Kulakla ilgili bir sorun mu yoksa beyinle mi ilgili bilemiyorum. Ne yapmalıyım?

  • Sedat27 Mart 2016 at 09:49Reply

   Aynı şikayet bende de başladı. Bir sonuç aldınız mı acaba?

  • cansu07 Mayıs 2016 at 07:38Reply

   Benim de öyle bir rahatsızlığım var. Beyin tomografisi çekildi. Bir şey yok migrenim var ama hala baş dönmelerim ve sersem hissetme durumu oluyor. Sanırım başka nedenler de var. Korkmayın siz de.

  • yunus02 Haziran 2016 at 14:31Reply

   Bende de aynı sorun var. Sordum araştırdım orta kulak iltihabı diyorlar. Geçmiş olsun. İlaç tedavisi var ama önce doktora git.

 15. yaren27 Şubat 2016 at 07:07Reply

  Merhabalar ben 12 yaşındayım. Önce grip oldum sonra geçti ama bu sefer sol kulağımda sorun var. Uyandığımda kulağımın dışı ıslaktı ve tıkalı hissediyorum. 2 gündür böyle ne yapmalıyım?

 16. tugrul18 Ocak 2016 at 20:18Reply

  Sağ kulağımı temizlerken midem bulanıyor. Sebebi nedir?

 17. Göksuaydın06 Ocak 2016 at 06:53Reply

  Merhaba arkadaşlar. Bu hastalığa ben de yakalandım . Kulağım şu an akıyor. Doktor damla verdi kuruması gerek sonra ameliyat dedi ama kulağım bir türlü kurumadı. Ne yapmalıyım? Başka doktora mı gideyim? Yardımcı olursanız sevinirim. Allah herkese şifa versin.

 18. Gürsoy20 Aralık 2015 at 09:24Reply

  Kulağınızdaki en ufak bir problemde hemen doktora gidin. Asla ihmal etmeyin. Kulağında aşırı kir birikenler kulak içinde kaşıntı hissi ve sıvı hissedenler banyoda kulağına su kaçırmasınlar. Kulak içi tıkaç veya bir pamuğa vazelin sürülebilir. Şiddetli ağrı hissedenler hemen doktora gitsin. Ağrı kesici ile eczaneden alınan damlayla geçmez. Tecrübe ile sabit. Mutlaka kbb uzmanına gidin. Rabbim hepinize yardımcı olsun. Allaha emanet olunuz.

 19. Hazal Yurduseven12 Aralık 2015 at 19:16Reply

  Kulağımda dolgunluk hissi, basınç hissi var. Sakız çiğneyerek geçer mi? Ne yapmalıyım? Nasıl geçer?

 20. Selin22 Nisan 2015 at 21:20Reply

  Merhaba. Yaklaşık 2 sene önce timpanoplasti ameliyatı oldum. Ameliyattan sonra dönem dönem kulağımda hafif ağrılar oluyor ve haftalarca devam ediyor. Aynı sorunu yaşayan arkadaşların bir önerisi var mıdır? Teşekkürler.

 21. ERDAL KOCA24 Aralık 2014 at 12:27Reply

  Merhaba 5 yaşında kızım var kulak agrısı var. İki hafta önce tekrar agrıdı. Aile hekimi antibiyotik ve agrı kesici verdi. Şimdi tekrar aynı şikayetle hasteneye götürdüm. Kulagında kızaıklar oldugunu söyledi doktor ve antibiyotik, agrı kesici, bagışıklık sistemi güçlenmesi için bir ilaç bir de akşam yatmadan önce çigneme hapı verdi. Bunlar bittikten sonra tekrarlamasından endişeliyim. Bu konuda ne yapmalıyız?

 22. Yoocu10 Aralık 2014 at 10:48Reply

  Allah’ın selamı üzerinize olsun kardeşler. Hastalığa ben de yakalandım ve buna bir imtihan gözüyle bakmaktayım Elhamdulillah. 21 yaşındayım ve daha önce böyle şiddetli ağrılarla karşılaştığımı hatırlamıyorum. Sabır ediyorum ve ecrini sonsuz merhamet sahibinden bekliyorum. Hastahaneye de gittim bu arada doktor ilaç verdi ve kullanıyorum. Samimi dua etmeyi ihmal etmeyelim kardeşler, zira Allah Semi’dir. Yani her şeyi işitendir.

  • Göktuğ01 Ağustos 2016 at 18:28Reply

   13 yaşındayım. Kulağımın içinde sanki küçük bir top var. Çok ağrıyor. Havuzda oldu. Ne yapmam gerek?

 23. Defne kordağ04 Ekim 2014 at 09:20Reply

  Merhaba. 25 yaşındayım ve grip sonrası kulağım çok ağrıyor. Sürekli kulağımı tutup ağlıyorum. Viral sebepten kaynaklıysa boşuna antibiyotik vücuduma alıp karaciğerimi perişan etmek ve vücudumda yabancı madde birikmesini istemiyorum. İki arada bir derede kaldım. 2 gün daha bekliyeceğim ve babama doktora gitmemizi rica edeceğim sanırım. Bi oftalmoskop olsa aynalarla bakıcak düzeni kuracağım ama bizimkiler pek anlamaz o işten nerden bulucaklar şimdi. Bir de ilk defa oldu. İlerleyen yaşlarda tekrarlarsa yandık. Teşekkür ederim.

 24. Bihter25 Ağustos 2014 at 02:36Reply

  Öncelikle merhaba ve acil şifalar diliyorum. 14 yaşındayım ve 4 yaşından beri bu ağrıyı çekiyorum. Bir hafta önce tekrar başladı ama bu sefer çok kötü oldu. Uyuyamıyorum hatta şu an sabah 05.31 ve saat 3’den beri canım inanılmaz acıyor. Ameliyat olmaktan korkuyorum. Uykusuzluktan gözlerim kıpkırmızı oldu, kulağım da şişti. İçi iltihap dolu. Yardım edin lütfen.

 25. kahraman15 Mart 2014 at 06:34Reply

  Ben 14 yaşındayım. 4 gün önce kulak ağrım başladı. Sabah okula gittim. Öğlen eve zor geldim. Biraz yattım. Hastaneye gittim. Orta kulak iltihabı olduğumu öğrendim. Ama hala kulağım ağrıyor hem de çok. İlaç da kullanıyorum. Bir işe yaramıyor. Ne yapmalıyım? Lütfen yardım edin, derslerden hep geç kaldım.

 26. gökhan15 Şubat 2014 at 05:20Reply

  15 yaşında yakalandım bu hastalığa. Aylarca antibiyotik tedavisi gördüm. En son doktor daha ne vereceğiz hep antibiyotik olmuş bu dedi. Son iki gün hep akıntı olan kulağımdan kan akmaya başladı. Baş dönmem öyle bir hal aldı ki Allah kimseye vermesin. Etrafımdaki cisimler, her şey saniyede 2-3 defa çok şiddetli tam dönüş yapıyordu etrafımda. 15-20 saniyede şiddetli bir kusma hissi oluyordu. Apar topar hastaneye yattım. Bir aylık hastanede tedavi ve ameliyat. Şimdi Allah’a şükür ediyorum. Menenjitten dönmüşüm o zamanlar. Öleceğimi düşünüyordum çok ciddi bir şekilde. Allah’a şükür etkisi tamamen kaybolmadı ama bu hiç sorun olmuyor. Asla hafife almayın. Sonuna kadar tedavi için bıkmadan uğraşın. Asla ihmal etmeyin. Herkese geçmiş olsun.

 27. yiğitcan15 Ocak 2014 at 14:16Reply

  Arkadaşlar 16 yaşındayım 1 sene önce yazın bu acıyı bende çektim. Allah herkesin yardımcısı olsun, çok ağrısı oluyor. Ben bu hastalığı geçirirken kulağımın arkası şişmişti ve bugün yine şişmeye başladı. Bu hastalığı hep görücek miyim? Doktor kulağımı temizledi, ilaç verdi bitti. Aynı acıyı 2. kez yaşamak istemiyorum

 28. beyza25 Aralık 2013 at 09:27Reply

  Meraba, ben 12 yaşındayım ve 1 haftadır kulağımda ağrı var. Resmen çınlıyor ve yemek de yiyemiyorum. Doktor antibiyotik verdi ve 3 gün rapor verdi. Bazı geceler gözüm kararıyor. Geçmesi için ne yapabilirim önerisi olan var mı acaba 🙁

 29. Taner04 Aralık 2013 at 08:42Reply

  Ben de iki kez operasyon geçirdim sağ kulağımdan. 4-5 sene önce ama şimdi yine tekrarladı. 1 aydır çekiyorum ağrıları ve akıntıyı. Hekime gittim yine kulak zarı açılmış dedi. Bazı ilaçlar verdi. Ne yapacam bilmiyorum tekrar ameliyat olmak istemiyorum. İlaç kullandıkça daha kötü hale geliyor. Ameliyat olun derim ama ne kadar sürer bilmiyorum çünkü ameliyat sonrası bayağı rahatlamıştım. İyi korumak gerekiyor. Herkese acil şifalar.

  • Furkan04 Aralık 2015 at 15:57Reply

   Ameliyat acıtıyor mu peki?

 30. özlem03 Temmuz 2013 at 10:43Reply

  Allah herkese acil şifalar versin. Benim dışımda böyle acı çeken insanların olması kendimi yalnız hissetmemi sağlıyor. Gerçekten çok zor bir durum hele benim için, daha 13 yaşındayım. İnsanların kulağım hakkında yorum yapması benim çok zoruma gidiyor. Arkadaşlar bugün bu ağrıyı çeken herkes için dua edicem. Lütfen siz de edin. Bize yardım edecek sadece Allah’ tır. Onun dışında kimse yardım edemez bize.

 31. hilal30 Mayıs 2013 at 17:58Reply

  Şu an bu hastalığın ağrısını çekiyorum. Çok fazla dayanılmayacak şekilde ağrıyor. Allah hasta olan herkese şifa versin.

 32. rehm02 Ocak 2013 at 08:13Reply

  Birden başıma ağrı giriyor ve sürekli kulağım çınlıyor. Bir çözüm yolu gösterin lütfen.

 33. Tavsiyeci__03 Aralık 2012 at 15:11Reply

  Ben de 1-2 yıl önce orta kulak iltihabı geçirdim. Doktora gittim. Bana 2 tane ilaç verdi. İlaçları kullandım. Çok şükür rahatsızlığımdan 1-2 hafta sonra kurtuldum. Yaşadığım problemler ise; yere eğilirken kulak ağrısının artması, yutkununca kulağıma ağrı girmesiydi. Bu tür rahatsızlıklarınız varsa hemen doktora gidin.

 34. asya06 Haziran 2012 at 10:48Reply

  Benim artık dayanacak gücüm kalmadı. Bu kulakla ne yapacağımı bilemiyorum:(

 35. asya06 Haziran 2012 at 10:45Reply

  Bende de arkadaşlarımın söylediği belirtiler var. Su kaçınca da çok kötü acıyor. Ben daha 12 yaşındayım ama gene de duyma tehlikesi var:(

 36. ceycey23 Mayıs 2012 at 10:17Reply

  Allah yardım etsin.

 37. zeynep19 Mayıs 2012 at 19:15Reply

  Ben okulda küpe takmak yasak olduğu için küpemi çıkartmıştım ama 1 ay falan olduktan sonra kulağım çok kötü acıyordu. Sonraki gün kulağımdan iltahap ve kan geldi. Uzun süredir de geçmiyor. Ezcanede bir sprey falan satılıyor mudur ?

 38. E. S.04 Mayıs 2012 at 19:28Reply

  Merhaba 26 yaşındayım. Kulak temizleme çubuklarıyla çok oynayınca önce akıntı geldi. Bir-iki gün ve daha sonra ağrılar başladı. Bir gece lavaboya kalktığımda yastıkta biraz kan olduğunu görünce kulağımdan kan veya kırmızı renkte bir sıvı geldiğini farkettim. Sabah doktora gittim. Ağrı kesici ve damla verdi. Yoğun ağrı 2-3 gün sonra gitti ancak tekrar akıntı başladı. Tekrar aynı doktora gittim antibiyotiğe başladık ve damlalar da sıklaştı. Bir hafta sonunda tekrar gittim, bu sefer farklı bir marka antibiyotiğe başladım ancak doktorum ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Aksi halde bunun yayılacağını söyledi. Ameliyattaki risklerden de bahsedince moralim çok bozuldu ve başka bir doktora daha gittim. Ona da gösterdim. O da ameliyat olmam gerektiğini söyledi ancak iltihabımda bir azalma var. 2. aldığım antibiyotiğin bitmesini bekliyeceğim ve bittikten sonra 2-3 farklı doktor ve ilk teşhis koyan doktora gideceğim. Eğer yine ameliyat derlerse, tekrar araştıracağım. Allah hepimize yardım etsin. Gerçekten çok zor bir hastalık. Yüz gelci geçirme olayı ameliyattaki en büyük risk. Ayrıca işitme kaybı da olabiliyor. Allah korusun yüz felci gerçekten üzücü bir şey.

 39. k.b.21 Nisan 2012 at 14:16Reply

  Ben de 26 yaşındayım. 13 yıldır senede bi kaç kere yaşıyorum bu rahatsızlığı özellikle sağ kulağımda hastalık evrelerinde duymamda bir azalma ve uğultu oluyor. Sanıyorum bu hastalık yerleşiyor ve soğuk-su kaçırma gibi etkenlerden sonra hortluyor. Bazı arkadaşlar özellikle kokulu akıntıdan ve şiddetli kaşıntıdan bahsetmişler aman dikkat mantar olabilir. Deneyimli bi doktorla konuşun.

 40. taşkın akcay25 Mart 2012 at 08:51Reply

  Lütfen bana bir cevap verin. 38 yaşındayım ve 4 yıldır bu rahatsızlığı çekiyorum, gitmediğim hastane kalmadı. Baş dönmesi, mide bulantısı ve maalesef her hafta hastaneye kaldırılıyorum. Sağ kulağımda yüzde 75 işitme kaybım var. Çoğu zaman yataktan kalkamıyorum. Baş dönmesi, mide bulantısı ve ateş ile hastaneye gidiyorum. 1 serum takıp gönderiyorlar. Hastalığım için ne yapmak gerekiyor?

  • Resul aydın16 Mayıs 2016 at 18:24Reply

   Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. 7 yaşındaki oğluma orta kulak sıvı birikmesi teşhisi konuldu. Özel bir klinikten doktor tavsiyesi üzerine yönlendirmiş olduğu çağrı işitme merkezine gittik. Ölçüm sonucu -400 sağ kulak, -400 sol kulak hemen tedaviye başlandı. 1 aylık süre içerisinde ikinci bir testten daha geçti. Sağ kulak -266, sol kulak -344 çıktı. Sizi de çağrı işitme merkezine yönlendiren oldu mu?

 41. nuray12 Mart 2012 at 13:19Reply

  Merhaba. Bende de yaklaşık 15 gündür ortakulak iltihabı rahatsızlığını çekiyorum. Doktora gittim antibiyotik verdi. Ayrıca sinüzit varmış. Burun için sprey verdi ve 10 gün içinde geçmezse tekrar gel dedi. 10 gün kullandım, biraz geçer gibi de olsa sağ kulağım kadar rahat değil. Uğultu, ağrı, tıkanıklık ve bütün saydığınız belirtiler bende de var. Yarin tekrar doktora gideceğim. Çok korkuyorum ameliyatlık olursam diye:( Umarım işitme kaybı olmaz:(

 42. aybuse01 Mart 2012 at 11:59Reply

  Merhaba. 12 yaşındayım ve sizler gibi yıllarca bu sorunu çekmedim ama 1 haftadan beri ne uyuyabiliyorum ne de yemek yiyebiliyorum. Ayağa kalktığım gibi başım dönüyor ve yere yığılıyorum. Tedavi için doktora gittim muayene sonucu 3 güne geçer diyerek bana kullanmam için doktor bir ilaç verdi. Fakat 1 haftadır aynıyım, değişen birşey olmadı. Ayrıca çok az duyuyorum, duyabildiğim ise ancak tiz sesler. Lütfen yardım edin. Kulağımda herhangi bir akıntı yok, ne yapmalıyım?

  • mustafa09 Mart 2012 at 21:13Reply

   Bence doktora tekrar görünmen gerekiyor.

   • özlem03 Temmuz 2013 at 10:48Reply

    Küçük yaşta bu iş çok zor oluyor. Bir de doktorların ilgilenmesi çok zor. Bence uzman bir doktora görünmen gerek illa özel hastane olması gerekmez. Devlet hastanesi doktorları da çok iyiler. Ben de yarin tedaviye gidicem, şifa bulursam size de tavsiye ederim. Yarin hastaneden gelince sizlere söylerim. Acil şifalar dilerim.

 43. mustafa29 Şubat 2012 at 18:04Reply

  25 yaşındayım. 2007’den beri kulak çınlaması, baş dönmesi, baş ağrısı çekiyorum. Ne olur bir yol gösterin bana. Dayanamıyorum artık!

  • taşkın akcay25 Mart 2012 at 08:54Reply

   Allah yardımcın olsun arkadaşım. Aynı hastalık bende de var ama bir çaresini bulamadılar. Allah kimsenin başına vermesin.

 44. bilinmeyen19 Şubat 2012 at 12:43Reply

  Yani hastahaneye gidilmesi gereken bişeymi? Lütfen cevap verin.

 45. bilinmeyen19 Şubat 2012 at 12:43Reply

  Kulak ağrıması veya iltahap kapması kötü birşey midir?

 46. semih08 Şubat 2012 at 07:33Reply

  Akşam hiçbir şeyim yoktu, gece çok fena bir ağrıyla uyandım. Kulağımın içi ve dışı ağrıyordu. Yerimde duramadım, doktora gittim hemen, iltihap dedi ve ağrı kesici hapla antibiyotik ve burun içi sprey verdi. Antibiyotiği 7-10 gün kullanacağım, inşallah iyi gelir. Dayanılmaz bir ağrısı var çünkü.

 47. İrem30 Ocak 2012 at 17:05Reply

  14 yaşındayım ve 8 yıldır profesyonel olarak yüzüyorum.Kulaklarım çok hassaslaştı. Orta kulak veya yüzücü kulağı sorununu yaşıyorum ve 2-3 günlüğüne bile olsa antreman kaçırmak istemiyorum. Ne yapalirim?

 48. halil(acil yardım)26 Ocak 2012 at 19:03Reply

  İşitme kaybı var.

 49. halil(acil yardım)26 Ocak 2012 at 19:02Reply

  Merhaba 14 yaşındayım. Kulağım bazen kanıyor, 4 gün boyunca ağrıdı sol kulağım ve kafamı sola yatırınca çınlıyordu. Doktor bademcik dedi ama kulağa hiç birşey demedim. Ne yapsam bilmiyorum, 14 yaşındayım ve bu ağrı dayanılmaz geliyor.

 50. yaren15 Aralık 2011 at 21:38Reply

  Merhaba. Ben 22 yaşındayım ve yaklaşık 3-4 haftadır duymuyorum. KBB doktoruna gittim, kulağımda kir olduğunu ondan duymadığımı ve kulağımın yıkanması gerektiğini söyledi. Kulağımı yıkattım ama hiçbir değişiklik olmadı, ben yine duymuyorum. Kulağımda sürekli bir uğultu var.Ne yapmam gerekir? Teşekkür ederim.

  • Volkan Ege Ceyhan08 Mayıs 2013 at 00:21Reply

   Aynı sorun bende de var. İnanılmaz bir ağrı, hiçbir ağrı kesici işe yaramıyor. Tonla hap yutuyorum fakat nafile su gibi kan akıyor. Annemin hastanesine gittiğimde 5. evrenin 2. bölümünde bir orta kulak iltihabı olduğunu öğrendik. 2 gündür ise dayanılmaz ağrı artarak devam ediyor. Bunun üstüne bir de kulağım tıkandı ödemden dolayı, sağır bir vaziyette dolanıyorum. Çarşı pazar gezdim koca karı ilaçları da işe yaramıyor. Badem yağı ile filan ov diyorlar. Yapıyorum fakat yine işe yaramıyor. Şu yaşımda ağrı ve kulak zarına olan baskı ağlatıyor. Acil yardım lütfen.

 51. emine akyuz14 Aralık 2011 at 12:29Reply

  İyi günler. Bundan 4 yıl önce işitme kaybı geçirdim. 2 gündür kulağımda hafif bir ağrı ve çınlama söz konusu. Şiddetli bir baş dönmesi ve kusma problemiyle karşı karşıyayım. Acaba orta kulak iltihabı söz konusu mu? Nasıl tedavi edilebilir? Yurtdışında yaşıyorum ve geçen sene de hafif bir ağrım vardı. Doktorumun verdiği kremi kullanmam yeterli olur mu sizce?

 52. ÇAĞIN MANAY09 Aralık 2011 at 14:26Reply

  20 yaşıma kadar orta kulak iltahabı rahatsızlığım vardı. 21 yaşımda ameliyat oldum. İltahap kemiği çürütmüş ve ilerlemişti. Başarılı bir ameliyat geçirdim. Şu an 29 yaşındayım. Yaklaşık 2.5-3 yıl sonra rahatsızlığım tekrarladı. Ameliyat eden doktorum bulunduğum şehirden gidince başka bir doktarada güvenip gidemedim. Sağ kulağımda şu anda kokulu akıntı ve kaşınma var. Ayrıca sağ kulağımda dolgunluk hissi ve çınlamalar oluyor. Ne yapmam gerektiğine dair bana yardımcı olur musunuz?

 53. huseyin07 Aralık 2011 at 22:24Reply

  2004’den beri orta kulak iltihabiyi cekiyorum. Doktorum bu sefer durumumun uzun sürmesi ve üstüne de duyma sorunu olunca yakacağını söyledi. Sizden ricam bu yakma konusunda beni bilgilendirmeniz. Teşekkürler.

 54. Nusret Çamcı25 Ekim 2011 at 07:03Reply

  Ben 13 yaşındayım, hala bu sıkıntıyı çekiyorum. Bir çaresi var mı?

 55. orhan yıldırım11 Ekim 2011 at 10:27Reply

  Ben çocukluğumda aşırı derecede yılarca sıvı akıntısı ve kulak ağrısıyla yaşadım; şimdi 46 yaşındayım ve 8 senedir de gittikçe işitme kaybı… Yapılan testlerde her iki kulakta yüzde 38 kayıp var, ve bununla beraber unutkanlık, ve 8 senedir başımda sarsıntıyla yaşıyorum. Sarsıntı ise elektrik kesintisinde nasıl ampul can çekişerek söner ya; aynen öyle. En az 10 tane kbb doktoru pro dahil en az beş tane nöroloji druna gittim ama çare bulamadım. Tomoğrafi emar çektirdim, ama benim sorunum orta kulak sorunu olduğunu biliyorum ama tedavisi nasıl olacak bilmiyorum? Antibiyotik kullandığımda daha ağırlaşıyor. Bademciklerimi aldıydım. Gençlikte aşırı derecede boğaz enfeksiyonu ve yüksek ateş geçirdim, çare lütfen…

  • merve03 Mart 2012 at 17:37Reply

   Allah kolaylık versin.

  • fatma22 Nisan 2012 at 21:54Reply

   Merhaba. Sizdeki hastalığın aynısı bende de var. Bu hastalığın çaresini buldunuz mu acaba? Çok rica ediyorum cevap verirseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemiz sorulara cevap vermek için bir danışmanlık servisi vermemektedir ve doktorlara görev vermemektedir. Sorulara verilecek cevaplar tamamen gönüllülük esasına göredir, ve ziyaretçilerimizin deneyimlerini paylaşmak için fırsat tanımak üzere yorum kısmı açık tutulmaktadır.

*

Hakkımızda
Sağlık.Net ziyaretçilerine sağlık durumları hakkında ihtiyaç duyulan bilgileri sağlamayı amaçlayan bir web sitesidir. Sitemizde yer alan bilgiler güncel ve güvenilir kaynaklardan elde edilmektedir. Sizler de kişisel tecrübelerinizi ve sitemizdeki yazılar hakkındaki görüşlerinizi yazıların altında bulunan yorum kısmı aracılığıyla ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.
Son Yorumlar
Facebook
UYARI
Bu sitede yer alan tüm içerik bilgilendirme amaçlıdır. Sağlık.Net sitesi hastalık teşhis ve tedavi hizmetleri vermemektedir. Herhangi bir sağlık probleminiz olması durumunda ilgili doktorlar ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.