Sağlık.net

Hastalıklar

Orta Kulak İltihabı: Belirtileri, nedenleri, tanısı, tedavisi ve korunma

 • Delicious


ORTA KULAK İLTİHABI (OTİTİS MEDİA)

Orta kulak, kulak zarından sonra gelen kısımdır. İçinde sesin iletimini sağlayan çekiç, örs, üzengi kemikleri bulunur. Bu bölümde, geniz boşluğuna açılan bir kanal bulunur. Bu kanala östaki borusu denir. Bu boru, orta kulağa hava geçişini sağlar ve böylece hava basıncı dengelenir.

Çocuklarda çok sık karşılaşılan bir hastalık olan orta kulak iltihabına bakteriler neden olur. Akut ve kronik orta kulak iltihabı olmak üzere ikiye ayrılır. Akut iltihap; soğuk algınlığı, boğaz enfeksiyonu gibi rahatsızlıklardan sonra, östaki borusunun şişip kapanması sonucu bakterilerin orta kulakta birikip çoğalmasıyla meydana gelir. Kronik iltihap ise; uzun süren ve zaman zaman tekrarlayan bir rahatsızlıktır. Altı ayda 3 defadan fazla orta kulak iltihabı geçirilmesi hastalığın kronikleştiğini göstermektedir. Diğer hastalıkların (sinüzit, geniz eti, yarık damak gibi) olduğunu düşündüren bir durumdur. Seröz orta kulak iltihabında ise östaki borusu tıkanır ve orta kulakta sıvı toplanır. Basınç artışına neden olur.

Çocuklarda sıklıkla görülmesi östaki borusunun yatay bir şekilde ve kısa olmasından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden bakterilerin orta kulağa geçişi kolaylaşır. Çocukların büyük bölümü 5 yaşına kadar bu enfeksiyona bir kaç defa yakalanmaktadır.

ORTA KULAK İLTİHABININ BELİRTİLERİ

Orta kulak iltihabında, çocuklarda daha belirgin olmak üzere, ağrı vardır. Diğer belirtileri işitme kaybı ve ateş yükselmesidir. Basınç artışı olduğundan, kulakta dolgunluk hissi uyanır. Ayrıca bebklerde huzursuz olma, beslenme zorluğu gibi problemler ortaya çıkar.

Ağrı hissi, eğilirken ya da otururken değişir. Eğildikçe basınç artışına bağlı olarak ağrı da artar. Dik otururken bu ağrı azalır. Basınç artışı sonucu kulak zarı delinirse, basınç dengelendiğinde ağrı azalır. Bu durumda kanlı ya da yeşilimsi renkte akıntı meydana gelir.

NASIL TANI KONUR?

Yapılan ilk muayene sonrası tanı konabilir. Otoskop adı verilen bir aletle kulak zarı incelenir. Orta kulak iltihabının tipine göre değişen belirtiler görülür. Bakteri sonucu oluşmuş iltihap varsa kulak zarı kızarmıştır ve şişmiştir. Kulak zarı bazı vakalarda deliktir ve akıntı görülebilir. Gerekirse bu akıntının kültürü yapılır. Bakterinin neden olmadığı, östaki borusunun tıkanması sonucu oluşan iltihapta, zar içe doğru çökmüş bir haldedir.

Kronik orta kulak iltihaplarında tanı koymak için bazı tetkikler gerekebilir. Bunun için işitme testleri yapılır ve işitme kaybının derecesi belirlenir. Orta kulaktaki basınç arttığı durumlarda, (seröz orta kulak iltihabı denir) basınç ölçümü yapılır. Bilgisayarlı tomografi, film çekimi hastalığın şiddetini ve ameliyat durumunu belirlemek için kullanılır.

ORTA KULAK İLTİHABI TEDAVİSİ

ORTA KULAK İLTİHABINDAN KORUNMAK İÇİN

Bebeklerin anne sütüyle beslendiği andaki pozisyonu, biberonla beslenmeye göre hastalığı önlemede daha etkindir. Yapılan araştımalarda oturarak beslenen bebeklerin, orta kulak iltihabına daha az yakalandığı görülmüştür. Ayrıca anne sütündeki maddeler, bağışıklık sağlar ve hastalığa yakalanma riskini azaltır.

Ayrıca bebeğin temizlik koşullarına dikkat edilmelidir. Bulunduğu ortamın hijyenik olmasıan özen gösterilmelidir. Kulak ağrısı çeken çocukların doktora götürülmesi hastalığın ilerlemeden tedavisi için gereklidir. Kulak yolunun tahrip edilmesi, kulak çöpünün yanlış kulanılması, diş çıkarmak kulak ağrısına neden olabilir.

Soğuk algınlığını önlemek için yapılan aşılar bakterielrin de üremesini engeller ve hastalığa yakalanma ihtimalini azaltır.
Yapılacak düzenli kontrollerle, tedavinin nasıl devam edeceğine karar verilir. Kulaktaki sıvının boşalıp boşalmadığına bakılır. Kulağa sık sık su kaçmasını önlemek, üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak orta kulak iltihabından korunmak veya şiddetlenmesini önlemek için gereklidir.


Tagged , , , , , , , , , , , , ,

İlgili Yazılar

62 Yorum

 1. Turan15 Ağustos 2016 at 14:36Reply

  Ben de önce farenjit oldum. Antibiyotik tedavisi gördüm. Farenjit iyileşti ancak sonradan sağ kulağım müthiş ağrımaya başladı ve benim sinüzitim de var. Öyle ki kulak ağrısı başa da vurmaya başladı ve dayanılmaz hal aldı. Doktor burun spreyi ve ağrı kesici verdi. Kulak zarının arkasında birikme olmuş. Ben her gün aksatmadan yüzüyorum. Doktor devam edebilirsin ama üşütme dedi. Ayrıca akşamları 45 dk. sakız çiğnememi söyledi. Herkese geçmiş olsun. Allah sabır ve şifa eylesin.

 2. Gizem23 Temmuz 2016 at 09:54Reply

  Merhaba. 15 yaşındayım. Bende de bu hastalık 6 yıldır var. 4 kere ameliyat oldum. Çok acı çektim ameliyatlarda. Bir süreliğine geçti ama her zaman tekrar başladı. Duyma problemim de var sağ kulağım çok az duyuyor. Allah hepinize acil şifalar versin.

 3. Fatih12 Temmuz 2016 at 02:35Reply

  Ya Rab sen yardım eyle. 21 yaşındayım ve ilk defa böyle bir hastalık başıma geldi. Bütün vücud organlarım işlevini yitirdi, gücüm kalmadı. Öyle ki yemek yiyemez hale geldim. Şimdiye kadar çok hastalık geçirdim ancak böylesini hiç hissetmedim. Allah kimsenin başına vermesin. Toplu yerlerdeki havuzlara mümkünse girmeyin, girseniz bile kulak tıkacı mutlaka takın. Bana ordan bulaştı. Allah herkese şifa versin.

 4. Bulut11 Temmuz 2016 at 05:58Reply

  Dayanacak gücüm kalmadı artık. Allah herkese şifa versin.

 5. ayse04 Haziran 2016 at 15:27Reply

  Benim yaşım 16. İki üç senedir kulağımın ağrısını çekiyorum. Kula