Sağlık.net

En Çok Paylaşılanlar

Mide Kanseri: Nedenleri, belirtileri, teşhisi, tedavisi, korunma yolları

 • Delicious


MİDE KANSERİ

Karnın sol üst bölgesinde mide bulunur. Nedenlerinde bahsedeceğimiz çeşitli sebeplerden dolayı midenin mukoza zarından tümörler gelişebilir. Bu tümörlerden kötü huylu olanları, kansere neden olur. Mide kanseri sıklıkla midenin küçük kenarında ortaya çıkar.

Mide kanseri, en çok görülen 4. kanser türüdür. Ülkemizde, yaklaşık yılda yirmi bin kişi mide kanserine yakalanmaktadır. Erkeklerde, mide kanserine yakalanma riski daha fazladır. Yaşlılarda, mide kanseri daha fazla görülür.

Dünyada bu hastalığın en çok görlüdüğü yerler, Japonya ve Çin gibi uzakdoğu ülkeleri ile kuzey avrupa ülkeleri ve güney amerikadaki Kolombiya, Kosta Rika gibi ülkelerdir. Bu coğrafi farklılıklar, mide kanserinde genetik faktörlerin rol oynadığını göstermektedir. Ülkemizde, Karadeniz bölgesinde mide kanseri diğer bölgere göre biraz daha fazladır.

MİDE KANSERİNİN NEDENLERİ

Mide kanserinin görülmesinde, beslenme alışkanlığı önemli bir yer tutmaktadır. Tuzlu besinleri aşırı tüketmek, sebze ve meyve beslenmesinde yetersizlik, beslenme ile ilgili, en sık görülen kanser nedenlerindendir. Nitrat ve nitrit tuzları

midede kanserojen maddeye dönüşebilmektedir. Ülkemizde mangal eti önemli bir yer tuttuğundan etin tuzlanması ve pişerken yanması kansere yol açabilir. Çünkü, yanmış et kanserojen madde içerir. Çiğ etle beslenmek de aynı şekilde kanser riskini artırır.

Midede gastrit ya da ülsere neden olan, H.pylori bakterisi kansere neden olabilmektedir. Bu bakteriyi ortadan kaldırmak, kanser riskini azaltır.

Sigara kullanmak, mide kanserine yakalanma ihtimalini 6 kat artırmaktadır. Sigara, midede iltihap oluşmasında rol oynar. Aynı şekilde alkol tüketimi de mide kanserinin nedenlerindendir.

Birinci dereceden akrabalarında mide kanseri görülenlerde, kanser riski artmaktadır. Kalıtsal faktörler, mide kanserinin gelişmesinde etken faktördür.

Beslenme önemli bir faktör olduğundan, sosyoekonomik düzey de kanserin oluşmasında etkilidir. Ayrıca evre şartları, geçirilmiş bazı hastalıklar, mide ameliyatı kanserin sebepleri arasında yer alır.

MİDE KANSERİNİN BELİRTİLERİ

Erken mide kanserinde belirti olmaz. Risk taşıyan kişilere yapılan endoskopik incelemeyle hastalık teşhis edilebilir. Mide tümörü olan kişilerde gıda akışının engellenmesi sonucu ya da tümörün yayılması sonucu belirtiler ortaya çıkar.

 • Hastaların yarısında elle muayenede bir kitle hissedilir.
 • Mide bölgesinde ağrı ve midenin ağırlaştığı hissi
 • İştahsızlık ve bunun sonucunda kilo kaybı görülmesi (şiddetli ve kısa sürede ortaya çıkar)
 • Yemekten sonra rahatsızlık hissi ve mide şişliği,
 • Bulantı, kusma,
 • Mide kanseri olan kişilerin büyük bir kısmında kansızlık da görülür.
 • Yorgunluk,
 • Mide ya da bağırsakta kanama olması (gizli şekilde seyredebilir),

MİDE KANSERİ NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Mide kanserinde en etkili teşhis yöntemi endoskopidir. Ucunda kamera olan bir boruyla mideye girilir. Doktor, midenin her yerini rahatlıkla görebilir. Tümör oluşumu varsa gözlenebilir. Kesin teşhis konması için midenin şüphelenilen yerlerinden parça alınır ve mikroskobik olarak incelenir. Kanser hücreleri mikroskopta rahatlıkla gözlenir.
Baryumlu mide grafisiyle tümörler görülebilir ama kesin teşhis koymak için mikroskobik inceleme gerekir.

MİDE KANSERİ TEDAVİSİ

Mide kanserinin tedavisi ameliyattır. Yapılan ameliyatla mide çıkarılır. Çünkü tümör yayılmıştır. Sadece tümörü almak bir işe yaramaz.

Kanserin şekline göre, bundan sonra ışın tedavisi ve ilaç tedavisi uygulanır. Hastalığın seyrine ve şiddetine göre doktor tarafından hastanın durumu da göz önüne alınarak yapılır.
Tedaviden sonra hastalar tümörden kurtulur. Fakat kanser nüksedebilir. Bundan sonraki amaç hastalığın tekrar ortaya çıkmasını önlemeye çalışmaktır. Tedavide istenmeyen sonuçların oluşumunun önüne geçmek gerekir.

KANSER HASTALARININ YAPMASI GEREKENLER

KANSERDEN KORUNMA YOLLARI

 • Kanserde erken teşhis çok önemlidir. Bunun için düzenli kontrole gitmenizde fayda var.
 • Sigara ve alkol kullanıyorsanız mutlaka bırakmalısınız.
 • Sıcak ve soğuk içecekler, yapay yiyecekler mide kanserine yol açabilir.
 • Hayvansal yağ kullanımı azaltılmalıdır.
 • Düzenli egzersiz yapılmalıdır.
 • Şehir hayatının sebep olduğu yorgunluk, kansere neden olabilir. İstirahat şarttır. Sessiz yerler tercih edilebilir.


Tagged , , , , , , , , , , , , , , ,

İlgili Yazılar

90 Yorum

 1. şirin19 Ağustos 2016 at 19:31Reply

  Arkadaşlar benim teyzem mide kanseri. Çok üzülüyorum. ALLAH herkese şifa versin.

 2. melike09 Ağustos 2016 at 21:07Reply

  Merhaba ben 22 yaşındayım. 2 yıl önce çok zorlu bir dönemden geçtik psikolojik olarak ve o dönem her gün kusmaya başladım. Midem hiçbir şey almıyordu ve bir gün katran renginde kan kustum. Doktora gittim. Asitli içecekler ve sigaradan uzak durmamı söyledi. 3 kez daha yaşadım bu durumu. Kansızlığım var. Her gün halsizim ve stresli olduğumda, moralimi bozduğumda sürekli kusuyorum. Midem acıyor. Doktora bir kez daha gittim fakat temiz çıktı ama endoskopi istedi. Korkup gitmedim. Kanser olma riskim var mıdır?

 3. Enes kocak03 Ağustos 2016 at 20:36Reply

  Allah herkesin yardımcısı olsun. Benim de kardeşim kadar sevdiğim bir dostum kanser. Onun o halini gördükçe öldüresim geliyor kendimi. 3 sene oldu hala acı çekiyor. O ağlarken dayanamıyorum, duramıyorum yanında. Her gece dua ediyorum. Rabbim tüm hastalarımıza acil şifalar versin.

 4. Keje25 Temmuz 2016 at 11:23Reply

  Selam arkadaşlar. Bu belirtiler kaynanamda da var. Bulantı, halsizlik, kilo kaybı, mide ağrısı, baş dönmesi, iştah kaybı. Acaba mide kanseri mi?

 5. sultan30 Haziran 2016 at 08:02Reply

  Benim de halam mide kanseri ve kötü huylusu. Midedeki zar bütün vücuda yayıldığı için ameliyat edemiyorlar. Doktor her şeye hazırlıklı olun dedi.

 6. şeref30 Mart 2016 at 11:00Reply

  Allah herkese şifa versin. Benim eşimde de mide rahatsızlığı var. Patoloji sonucunu bekliyoruz. Allah herkese şifa versin. Ne gelirse Allah’tan gelir. Allah’a tevekkül edin.

 7. gamze06 Mart 2016 at 11:28Reply

  Annemde karın ağrısı, şişkinlik, ateşlenme, terleme, kabızlık var ve doktoru tümör olabileceğini söyledi. Çok korkuyorum anneme bir şey olmasından. Benim bu dünyamda ondan başka kimsem yok. Ben onsuz asla yaşayamam. Allah’ım sana yalvarıyorum onu benden alma. Allah benzer bütün hastalara şifa versin. Herkesin yüzünü güldürsün inşallah.

 8. Sule27 Ocak 2016 at 14:20Reply

  Mide kanseri endoskopide mi belli olur? Patolojide mi? Cevap verirseniz sevinirim arkadaşlar.

 9. Dilhe20 Aralık 2015 at 21:14Reply

  Ben de 3 gündür mide ağrısı çekiyorum daha önceden de ağrıyordu ama bu kadar şiddetli değildi. Bu belirtilerin tamamı var. Ben elimle baktım hissedemedim. Sizce mide kanseri olma riskim nedir?

 10. NAZAN11 Aralık 2015 at 17:35Reply

  Annem 50 yaşında olmasına rağmen çivi gibi atik bi bayandı. Şeker hastası olduğu için böbreklerim ağrıyo diyince hastaneye götürdük. İyi bir doktora denk düşmüşüz ki midedede kitle farketti. Hemen emar, tomografi, endoskopi falan yapıldı. Kesin tanı koyuldu. Mide kanseri dediler, bütün tetkikleri bir dosyada toplayıp doktor doktor gittim gösterdim. Hepsi aynısını söyledi ameliyat oldu. Midesinin ve safra kesesinin tamamını aldılar ve pankrasın kenarını kazıdılar. Karaciğer lenf benzlerine sıçrama olduğu söylendi ve şu an kemoterapi görüyor. Kemoterapi alırken 5 kür alıyor ve sanırım ilaçlar çok ağır annemi toparlayamıyoruz. Şu an 3.sü yeni bitti 6 defa alacağını söylüyorlar. Bazen yalandan da olsa birilerinin tamamen iyileşir ve hiç bişey olmaz demesine ihtiyacım var. Bu kadar ilerlemiş ve şifa bulmuş hastalar bana cevap verirse çok mutlu olurum. Allah yeryüzündeki tüm hastalara ve tabi benim anneme şifa verir inşallah. Dualarınızı eksik etmeyin.

  • Tugral28 Haziran 2016 at 15:09Reply

   Hastanız şu an ne durumda bilmiyorum ama Allah şifa versin. Aynı sorunları yaşıyoruz, Allah bizim gibilerin yardımcısı olsun.

 11. iclal07 Aralık 2015 at 23:40Reply

  Rabbim tüm hastalarımıza şifalar versin. Çok stresli çok zor günler geçiriyoruz.

 12. Melisa21 Kasım 2015 at 07:00Reply

  Merhaba ben Melisa 15 yaşındayım. 2 haftadır mide ağrısı çekiyorum. Sınavlarım yaklaştığı için bu durumu aileme de belirtmiyorum sonra sınavlardan kaytardığımı sanarlar diye. Bu belirtilerin hepsi bende var korkuyorum anneme danışmalı mıyım ?

 13. Ahmet Engin29 Temmuz 2015 at 12:00Reply

  Siz daha olmamışsınız ben oldum ama.

 14. Melihcan09 Temmuz 2015 at 05:43Reply

  15 yaşındayım. 3-3 bucuk senedir miğde hastasıyım, yani ülser hastası. Hastalığı ilk duyduğumda düzenli gidip gelirdim hastaneye. Bir ara birşey oldu, çok sinirlenmiştim. Onun yüzünden 2 senedir gitmiyorum hastaneye ve ilaçlarımı felan hiç kullanmıyordum. Tabii bir de o miğdemin ağrısına katlanıyordum o zamanlar. Şu geçtiğimiz 3-4 aydır miğdem çok şiddetli ağrımaya başladı. Her ne kadar aileme belli etmemeye çalışsam da acıdan kıvrandığımı anlıyorlar. Ilaçlarımı içmeye başladım ama fayda etmiyor. Günlük en fazla 3 tane içmem lazım ama ben 10 tane içiyorum fayda etmiyor. Sigara ve alkol kullanıyorum malesef ve şimdi hastaneye gitmeye hazırlanıyorum. Bu miğde kanseri belirtilerine baktım da hemen hemen hepsi var. Yani korkuyorum doktora gitmekten. Allah herkese acil şifalar versin…

 15. Melda07 Mayıs 2015 at 20:11Reply

  Merhaba. Ben 16 yaşındayım ve sanırım 4-5 gündür midemde ağırlık hissi var. Aynı zamanda hafif bir yanma ve mide bulantım aç olduğum halde yemek yeme düşüncesi bile midemi bulandırıyor. Meyve sebze gibi şeyler yiyip duruyorum. Daha az rahatsız ediyor beni. Kanserden tam olarak şüphe etmesem de neye bağlı olduğunu merak ediyorum. Kötü bir şey çıkması beni korkutuyor. Yardımcı olabilir misiniz?

 16. yeliz06 Nisan 2015 at 20:19Reply

  Ben 17 yaşındayım ve 3 yıldır bulimia hastasıyım. Kusa kusa midemde reflü çıktı. Şu an bu belirtilerin hepsi var. Haftaya endoskopiye gidiyorum. Kanser olma ihtimalim olduğudu söylendi. Hepinize Allah acil şifalar versin.

 17. elçin11 Mart 2015 at 21:38Reply

  17 yaşındayım ve 1 haftadan beri mide bulantısı, midede yanma ve ağrı şikayetiyle boğuşuyorum. En sonunda doktora gittim ve endoskopi yapmamız gerektiğini söyledi. Ailem kabul etmedi ve onun yerine yararlı olacak ilaç istedi. Doktor 1 aylık kullanmamı söyleyerek mide koruyucu yazmış. Yukarıda yazılan şikayetler bende de var. İhtimal vermesem de korkuyorum. Lütfen yardımcı olur musunuz? Endoskopi yaptırmalıyım? Herkes çok kötü olduğunu söylediğinden cesaret edemiyorum şimdiden teşekkürler.

 18. zehra23 Kasım 2014 at 07:57Reply

  Ben 16 yaşındayım. Mideme ağır kramplar giriyor. Ağzımda yaralar oluştu. Çok iştahsızım bir de bende kansızlık var. Mide kanseri olabilir miyim?

 19. dilek aydoğan31 Ekim 2014 at 20:44Reply

  Merhaba benim anneannem mide kanseri. Ameliyat oldu fakat bir türlü hastalık yakısını bırakmıyor sürekli kanaması oluyor ve doktorlar kanamanın nereden olduğunu bulamıyor. Anneannemin iyileşmesini çok istiyorum onu çok seviyorum Allah herkese acil şifalar versin.

  • Nazlı Şen26 Şubat 2016 at 19:21Reply

   İnşallah anneannene bir şey olmaz. Onu çok sev çünkü ben de anneannemi mide kanseri yüzünden kaybettim ve onu çok özlüyorum. Geçmiş Olsun

 20. Gamze12 Eylül 2014 at 09:38Reply

  Merhaba. Sözlüm 2 ay boyunca mide bulantısı, iştahsızlık gibi şikayetlerde bulundu ve en son ağızdan kan geldiğini söyledi ve doktora gitti. Endoskopi yapılacak fakat 1 yıl önce kanserden dolayı babası vefat etti. Mide ülseri mi yoksa kanser mi belli değil ama sözlüm kanser olduğunu düşünüyor ve sonuç belli olmadan ölüme hazırlanıyor. Ama erken teşhis olduğu için kurtulma olasılığı olduğunu düşünüyorum. Bir anda herşey çok değişti ve tedavi gibi şeyleri kabul etmeyeceğini söylüyor. Bu duruma gerçekten üzülüyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum. Sonucun kötü olmasından korkuyorum. Allah herkese acil şifalar versin.

 21. Nihan18 Nisan 2014 at 06:30Reply

  Merhaba öncelikle herkese geçmiş olsun. Ben 18 yaşındayım. Reflü hastasıyım ve sigara kullanmaktayım. Son zamanlarda iştahsızlık, mide bulantısı, yorgunluk ve midemde bir ağrı hissediyorum ama bu mide kanserine dönüşebilir mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

 22. ismail12 Mart 2014 at 10:47Reply

  Son 2 haftadır karnım mı yoksa midem mi ağrıyor belli değil. Yemek yedikten sonra 30 dakika sonra karnım acıkıyor. Bu mide kanseri olabilir mi?

 23. Sena02 Şubat 2014 at 20:55Reply

  Merhaba ben Sena. 18 yaşındayım ve midem geçen seneden beri çoğu zaman ağrıyor. Midemin sağ tarafında ele gelen birşey var. Aile doktorum safraya, mideme, akciğere ultrasonla bakılmasını söyledi. Şikayetlerim şunlar; kansızlık, yorgunluk, her yemekten sonra şişkinlik, hazımsızlık, mide ağrısı, iştahsızlık ve bulantı. Kilom ise düşüp çıkabiliyor belli olmuyor. Sizce birşey olabilir mi? Korkuyorum.

 24. YArdım edin lütfen02 Aralık 2013 at 01:35Reply

  Benim şiddetli kusmam var. İki gündür ne yesem çıkarıyorum ve gece uyku uyuyamıyorum. Gecede en az 6-7 defa kusuyorum. Bugün serum verdiler. Serum verdikleri sırada biraz bisküvi yedim. Az da olsa toparladım. Kanım iltihaplanmış bir de karnım iltihaplanmış. İlaç verdiler ama hiçbir faydasını görmedim. Artım midemde çıkaracak bir şey kalmadı afedersiniz sarı su çıkarıyorum. Kusunca ağzım acı bir tat geliyor. Bir tatlı kaşığı su içiyorum onu da çıkarıyorum. Acaba mide kanseri olabilir miyim. Lütfen yardım edim.

  • Burak22 Aralık 2013 at 01:45Reply

   Benzer şikayetler bende de vardı. Kustuktan sonra çıkan şeyin rengi bile birebir örtüşüyor.. Su dahi kusmama neden oluyor ve serumla sadece bir süreliğine iyi hissediyorsunuz sonrası kusmaya ve ağrı çekmeye devam. Ultrason ve tomografiye girip safra kesenizi kontrol ettirmenizi tavsiye ederim. Büyük ihtimal taşınız olabilir ve aynı zamanda safra kesenizde iltihap olabilir. Ben şahsen 1 hafta hastanede yattım ve o süre boyuncada sadece damardan beslendim. Sadece hastaneden çıkmaya yakın önce su, ertesi gün püre – muhallebi tarzı hafif kıvamlı yiyecekler ve ertesi günde normal yiyeceklere döndüm ki normal yiyeceklerinde hepsini yiyemiyorsunuz. Tuzlu ve yağlı yasak şu anda bana ta ki ameliyat olup keseyi aldırana kadar.

 25. Ceylan16 Kasım 2013 at 01:27Reply

  İyi günler. Benim de annem mide bulantısı nedeniyle hastaneye gitti mide kanaması dediler. Endoskopi yaptırdık. Midesinde yaralar olduğunu söylediler ve parça aldılar. Bize kanser ya da ülser diye birşey söylenmedi. Sizce ne olabilir? Annem sık sık mide bulantısı yaşıyordu baş ağrısı ve iştahsızlık oluyordu. Lütfen bizi bu konuda aydınlatın. Sonuçların gelmesine daha 2 hafta var. Ben ise uyku uyuyamıyorum.

 26. gözde sarper14 Ağustos 2013 at 17:49Reply

  Benim de babam mide kanseri ama dördüncü evrede. Sadece karın zarına dağılmış. Bunun için ameliyat yapılamıyor ve kemoterapi tedavisine başlanacak. Sizce bunu yenme ihtimali nedir?

  • Pınar06 Şubat 2016 at 11:16Reply

   Merhaba. Acaba babanız nasıl şu an? Ne yaptınız? Annemde de aynı şikayetler var ve 1 senedir tedavi görüyor. Şu zamanlar kusuyor ve engelleyemiyorlar.

 27. GamzeDanis06 Temmuz 2013 at 17:35Reply

  Annem endoskopi ve patoloji testi oldu. Endoskopiye göre doktor %90 mide kanseri olduğu ve herşeye hazırlıklı olmamızı söyledi. Patolojiden gelen sonuç temiz çıktı ancak doktor ısrarla kanser olabileceğini çünkü parça alırken kanama oluştuğunu söylüyor. Sizce patoloji sonucunun yanlış çıkması mümkün müdür? Yardımcı olursanız sevinirim.

 28. sedat ünal19 Nisan 2013 at 19:15Reply

  İyi günler. Mide rahatsızlıkları için sığla yağı öneririm. Gerçekten çok iyi geliyor. Katkısız olan sığla yağı bularak denemenizi tavsiye ederim. Mutlaka araştırın.

 29. emel27 Mart 2013 at 18:20Reply

  Allah’ım herkesin hastasına acil şifalar versin. Benim de babam mide kanseri. Daha ilaç tedavisine başlamadık.

 30. Hira Nur25 Aralık 2012 at 17:32Reply

  İyi günler. Kanser hakkında çok az bilgiye sahip bir insanım. Sözlümün mide kanseri olduğunu öğrendim. Dün teşhis konmuş ve hemen haftada 4 gün kemoterapi görmesi gerektiği söylenmiş. Kanser yemek borusuna da sıçramış. Böyle bir durumda ameliyat olamaz mı? Ya da kemoterapi ne kadar faydalı olur? En doğru yol hangisi? Nasıl yenilir bu hastalık? Rabbim herkese şifalar versin.

 31. nurdan10 Ağustos 2012 at 02:48Reply

  Ben yumurtalık kanseri evre 1/A’ yı atlattım. Şimdi ise midemden şikayetlerim var. Kabızlık başta olmak üzere şişkinlik ve hazımsızlık şikayetlerim var. Kontrollerimi düzenli yaptırıyorum hiçbirşey çıkmadı. Kan tahlillerinde belli olur mu? Mide kanseri bilen varmı?

 32. Berrak30 Temmuz 2012 at 11:43Reply

  Babam geçen ay midesindeki ağrılar, şişkinlik, yemekten sonra halsizlik, yorgunluk ve makattan gelen kan nedeniyle doktora gitti. Midesinde yaralar görüldü, ülser olduğu söylendi. İlaç tedavisine başlandı. Ancak belirtilere bakınca mide kanseri olma ihtimali beni çok korkutuyor. İlaçlar hiçbir işe yaramıyor. Mide bulantısı ve kusmalar sıklaştı. Ayrıca ateş de oluyor. Bunların yanı sıra babamı yeniden doktora gitmesi için ikna edemiyoruz. Çok zor durumdayız. Durumun ciddileşmesinden çok korkuyorum. Neler yapabiliriz? Lütfen yardım edin? Hepinize Yüce Rabbim acil şifa versin. Hayırlı günler.

 33. 6105 Haziran 2012 at 21:40Reply

  Benim de bir arkadaşıma mide kanseri teşhisi konuldu ve testlerde %42 pozitif çıktı. Bu ne demek oluyor? Ne yapmamız gerekiyor?

  • sennuraktas1@hotmail.com03 Aralık 2012 at 18:43Reply

   Bugün babama mide kanseri teşhisi konuldu. Safra kesesine de sıçradığını söylediler. Babam çok zayıfladı ve rengi çok sarardı. Çok üzülüyorum ne yapacağımızı da bilmiyorum. Ne yapmamız gerektiğini bilen varsa yardımcı olabilir mi? Çok zor bir durum. Allah tüm hastalara acil şifa versin.

 34. Kübra Çelik04 Haziran 2012 at 17:07Reply

  Hayırlı günler. Benim babam 3-4 ay önce midesinden ameliyat oldu. Midede kötü bir oluşum olduğu ve alınınca bütün sıkıntıların biteceği söylendi. Midesinin dörtte biri alındı. Ameliyattan sonra doktorumuz bizi kemoterapi ve radyoterapi için başka bir hastaneye yönlendirdi. Babam ameliyattan sonra kendini toparlamıştı ve hiç bir sıkıntı yoktu. Kemoterapi ve radyoterapinin başlamasıyla babam çok kilo kaybetti. Kemoterapide en düşük doz verildi. Her şey yolundaydı aslında ama şuan babamın mide ağrısı var ve sırtına da ağrı vuruyor. Korkuyoruz. Sıçrama ihtimali var mı? Bu ağrıların sebebi ne olabilir? Babamı böyle görmeye alışkın değilim. Kendisi de çok moralsiz. Babamın ağrılarını görmeye dayanamıyorum. Rabb’im hepimize, yakınlarımıza sağlık sıhhat versin. Bu hastalıktan da kurtulabilmeyi nasip eylesin inşallah. Dualarınızı eksik etmeyin lütfen.

 35. Tuğba29 Mayıs 2012 at 10:34Reply

  Yazılarınızı okudum ne olur bana da cevap verin. Sevdiğim adam dün doktora gitti. Yemek yedikten sonra kusuyor. İştahı yok midesi bulanıyor bir de zayıflıyor. Kan almışlar, film çekmişler. Doktor mide kanseri olma riski var dedi. Onu kaybeder miyim ne olur yardım edin.

 36. dılan25 Mayıs 2012 at 14:30Reply

  Benim dedem de mide kanseri, ben henüz 13 yaşındayım dedem ise 73 yaşında. Kemoterapi tedavisi görüyor. Ailem ne kadar benden saklamaya çalışsa da bilmemem mümkün değil. Eğer dedem ölürse inanın ben kolay kolay kendime gelemem çünkü onu çok seviyorum. Eminim ki o da beni seviyordur. Bundan 2 gün önce de arkadaşımın dedesi akciğer kanserinden öldü sebebi sigara! Allah’ın cezası sigara! Allah başta benim dedem ve tüm hastalara acil şifalar versin.

 37. levent çetinkaya23 Mayıs 2012 at 18:34Reply

  Babam 75 yaşında. Mide kanseri başlangıcı var. Ameliyat gerçekten çözüm oluyor mu?

 38. meral22 Mayıs 2012 at 18:20Reply

  Merhaba benim 2 gündür midemde kramp şeklinde ağrılar,bulantı ve gaz rahatsızlığım var. Bu ağrılar sırtıma da vurmaya başladı ve ben çok korkuyorum kanser olmaktan:( Ailemde kanserden kaybettiğim sevdiklerim var ve en son aralık ayında babama beyin tümörü(GBM) teşhisi konuldu 🙁
  Ben de risk altında olmaktan çok korkuyorum. En kısa zamanda doktora gideceğim ama çok korkuyorum çünkü bana ihtiyacı olan bir kızım var ondan ayrılmak istemiyorum 🙁 Allah bütün hastalara şifalarını versin..