Sağlık.net

En Çok Paylaşılanlar

Lösemi: Tipleri, Nedenleri, Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

 • Delicious

LÖSEMİ (KAN KANSERİ)

Bir hastalık grubu olarak adlandırılan löseminin diğer adı kan kanseridir. Çünkü bu hastalıklar, vücuttaki tüm büyük kemiklerin iç kısmını döşeyen ve kan yapımını sağlayan kemik iliğinde gelişir. Diğer kanser türleriyle benzer özellikler gösterirler.

Lösemi bir hastalık grubu olduğundan birçok farklı tipi vardır. Fakat bütün lösemilerin ortak özelliği vücudu mikroplara karşı savunan lökositlerin (akyuvarlar) kontrol edilemeyecek düzeyde çoğalmasıdır. Bu lökositlerin kontrolsüz çoğalması sonucu bunlar vücudu savunamayacak hale gelir ve eritrosit (alyuvar) ve trombosit gibi diğer kan hücrelerinin görevini aksatmasına yol açar. Normalde 1 mm3 kanda 5 milyon eritrosit ve 4 bin ile 11 bin arasında lökosit bulunur. Lösemide ise lökosit sayısı 1 mm3 kanda 1 milyona kadar çıkabilir.

LÖSEMİ TİPLERİ

Hangi akyuvar türü aşırı miktarda çoğalıyor ve kanserleşme gösteriyorsa hastalık o akyuvar adıyla tanımlanır. Mesela, lenfosit ( ya da lenfositik) lösemisi, akyuvarın bir çeşidi olan ve lenf sistemindeki lenf hücrelerini etkiler. Diğer tip ise myeloid lösemi denen, myeloblastların (olgunlaşmamış kan hücreleri) aşırı çoğalmasıdır.

 • Akut Lenfositik Lösemi: (ALL) Lenfosit, lenfoblast olarak adlandırılan olgunlaşmamış kan hücrelerinin dönüşümü ile oluşur. Lenfoblastlar bu kanser türünde çok fazla artmıştır. Bunlar, lenf düğümlerinde birikir ve şişliğe yol açar. Akut lenfositik lösemi, çocukluk çağında en sık görülen lösemidir.
 • Akut Myeloid Lösemi: (AML) Olgunlaşmamış kan hücresi olan myeloblastların aşırı çoğalması ile karakterizedir. Bu hücrelerin kemik iliğinde çoğalması sonucu kan hücreleri üretilemez ya da az üretilir. Bu hücreler üretilmezse enfeksiyonlar artar, kansızlık gelişir.
 • Kronik Lenfositik Lösemi: (KLL) Olgun lenfositler gibi görünmelerine rağmen, vücudu savunmaktan acizdirler. Bu hücreler, kemik iliğinde çok fazla üretilir. Fakat koruyucu rolleri yoktur. Erişkinlerde görülür, yavaş yavaş gelişir ve ilerler. Hasta yıllarca yaşayabilir. 50’li yaşlardan sonra görülme sıklığı artar. Bu yaş grubunda en sık görülen lösemi türüdür. Hastalık yavaş seyreder.
 • Kronik Myeloid Lösemi: (KML) KLL gibi, olgun görünen fakat görevini gerçekleştiremeyen hücrelerin anormal artışı vardır. Bütün normal hücreler bitene kadar bu hücre artışı sürer. Erişkin çağındaki lösemilerin %25-60’ını oluşturur. En çok 25-60 yaşlarında görülür. Erkeklerde daha sık görülür.

LÖSEMİNİN NEDENLERİ

Löseminin nedenleri arasında bazı faktörler gösterilse de henüz tam olarak nedeni bilinmemektedir. Tek yumurta ikizlerinde, Down senromlularda, fanconi anemisi olanlarda görülmesi, hastalıkta genetik faktörlerin, kromozom anormalliklerin rol oynadığını göstermektedir. Ayrıca iyonize radyasyona, benzen ve alkilleyici ajanlar gibi kimyasal maddelere maruz kalanlarda görülme riski artmıştır. Farelerde virüsler tespit edilmiştir fakat insanlardaki lösemilerde virüslerin yeri tespit edilememiştir. Özellikle kronik lenfositik lösemide ırk faktörünün önemli olduğu saptanmıştır. Beyaz ırkta fazla, sarı ırkta az görülmektedir.

LÖSEMİNİN BELİRTİLERİ

Akut lenfositik lösemide çabuk yorulma, kanamalar, halsizlik, kilo kaybı, kemik ağrısı, eklem şişliği yakınmaları vardır. Yapılan fizik muayene sırasında lenf bezleri büyümüştür ve karaciğerle dalak büyümüştür. Eğer enfeksiyon varsa titreme, ateş, terleme görülür. Bu belirtiler bütün lösemi türlerinde görülür. Sinir sisteminde tutulum varsa kafa içi basıncı artmıştır. Akut myeloid lösemide de aynı belirtiler görülür. Fakat lenf bezlerinde büyüme daha azdır. Diş eti kanamaları sık görülür.

Tipik kronik lenfositik lösemide lenf bezlerinde belirgin büyüme vardır. Bakteriyel enfeksiyonlar sık görülür. Kronik myeloid lösemili hastalar doktora başvurduğunda genelde son 2-6 ay içinde bulgularda artma olmuştur.

LÖSEMİ TANISI VE TEDAVİSİ


Tagged , , , , , , , , , ,

98 Yorum

 1. Beste01 Aralık 2017 at 22:04Reply

  Merhaba. 3 aydır her hafta yeni bir durumla karşılaşıyorum. İlk başta göğüs sıkışması ve kaşınma ile başladı. Zor nefes almaya başladım. Saçlarım dökülüyor ve kilo verdim. 17 gündür adet görüyorum şu an. Son iki gündür karanlıkta duramıyor ve titriyorum. Çok hareketli bir insan iken şu an uzandığım yerden bile kalkamıyorum. Vücudumda küçük küçük yaralar çıkıyor. Nedeni ne olabilir?

 2. Sibel06 Ekim 2017 at 17:05Reply

  Benim 1 aydan beri eklem ağrılarım var. Bazen de ara ara vücudumda belli bölgelerde sıcaklık hissediyorum. Sebebi nedir? Doktor enfeksiyon hastalıklarına git dedi.

 3. Osman ipek11 Mart 2017 at 02:34Reply

  Saç dökülmesi yaşıyorum. Sabahları kalktığımda saçlarımı yastıkta görüyorum. Halsizlik ve uyku isteğim çok fazla. Son iki haftadır diş eti kanaması da var. Durduk yerde ağzımda kan biriyor. Baş ağrısı, göğüs kafesinde sıkışmalar oluyor. İştahsızlık arttı. Neyin belirtisi bunlar? Hangi bölüme muayene olmam gerekiyor?

 4. Emine22 Ocak 2017 at 07:56Reply

  Yaklaşık 1.5 yıldır diş eti kanamam var ve bu son dönemler daha fazla olmaya başladı. Mide bulantım var başımda fazla bir basıncla ağrı oluyor genellikle geceleri ve sırt bölgesi ile göğüs kafesinde ağrı olup gece uyurken titreme ile uyanıyorum. Kilo kaybı yaşamaya basladım iştahsızlık var ve yüzüm soluklaşmaya başladı çok fazla halsizlik ve uyku ihtiyacı oluyor ayrıca sağ ve sol bileğimde şiddetli ağri oluyor. Baş dönmesi ile kalp çarpıntısı oluyor ve ara sıra değişik yara gibi kabarcıklar çıkıyor vücudumda ve 1 ay 2 ay sonra kendi kendine geçiyor. Acaba neden olabilir? Hastaneye gitmeye hiç fırsatım olmadı.

 5. naime07 Ağustos 2016 at 22:35Reply

  Cevap verirseniz sevinirim. Burda herkes yazmış ama bende bunlardan nerdeyse birçoğu var. Burnumdan çok hafif kan geliyor arada, bacağımın üst kısımlarında küçük morarmalar ve kan toplamış gibi kızarıklıklar var. Çok fazla bel ağrısı çekiyorum ve biraz da halsizlik var. Çabuk yorulduğumu hissedip çoğunlukla uyku halindeyim. Bu löseminin belirtileri olabilir mi?

  • Zeynep25 Eylül 2016 at 21:58Reply

   Merhaba Naime hanım. Nasıl oldunuz?

 6. Burcu20 Temmuz 2016 at 06:07Reply

  Merhaba. Son günlerde nedensizce kilo kaybetmeye başladım. Sırtımda ağrılar hissederken morarmalar çıkmaya başladı. Diz kapaklarımda oldukça şiddetli ağrılar hissetmeye başladım. Lenf bezlerimde şişme yok. Dişlerimde çok fazla kanama da yok. Bazen bisiklet sürerken yoruluyorum. Eskiden böyle değildim. Mümkünse uykudan kalkmak istemiyorum. Lütfen yardımcı olun.

 7. Sare sancar26 Mayıs 2016 at 01:40Reply

  Başlangıcını atlatan biri olarak konuşuyorum. Çok kötü bir şey. Saç dökülmesi kemoterapiden sonra olan bir şey. Kemiklerin ağrıyor. Ayağa kalkamayacak duruma geliyorsun. Bağışıklık sistemin düşüyor. Sürekli kan alınıyor senden. İlaçlar ve bir sürü iğne yiyorsun. Kusma, ateş ve halsizlik başlıca belirtiler.

  • İlkay12 Ağustos 2016 at 05:52Reply

   Her insanda farklı. Kimseyi korkutmayın. Yemeniz bakın. Eğer lösemi iseniz ki ben öyleyim şu an. Kafanıza takmayın. Her şey insanlar için. Bol bol su tüketin. Ben neredeyse 1 ay olacak hastanedeyim. Korkmayın.

 8. Ayse02 Mayıs 2016 at 21:39Reply

  Arkadaşlar öncelikle bu kadar belirti varsa ihmal etmeyin, doktora gidin. Erken teşhis her hastalıkta önemlidir. İlerlememesinde fayda var.

 9. FERHUNDE27 Şubat 2016 at 12:15Reply

  Hayırlı günler. 4 aydır rahatsızım sürekli midem bulanıyor ve iştahsızım. 38 kiloya düştüm aşırı halsizlik var. Kemiklerimde ağrı var. Sırtımda kızarıklıklar oluştu siğil gibi. Boğazımda ağrı ile saç dökülmesi var. Çapaya gittim anemi dediler. 2 şişe damardan aldım kan ilacını. Fakat günden güne daha kötüye gidiyorum. Ne yapmam gerekiyor?

 10. Zehra13 Ocak 2016 at 10:16Reply

  Merhaba. 4 aydır sağ ve sol bileğimde ağrı var. Doktorların hepsi bir şey yok diyor. Bu 2-3 haftadır belimde de geçmeyen bir ağrı var. Diş etimde çok kanama var ve karın şişliğim aşırı fazla, midem bulanıyor ayrıca üstümde de yorgunluk var. Ayrıca gözlerim çok ağrıyor, başım dönüyor. Acaba Allah esirgesin kanser belirtileri mi bunlar?

 11. Eliff Senaa10 Kasım 2015 at 08:00Reply

  Arkadaşlar ben 12 yaşındayım yaz tatilinden beri bacaklarım sızlıyor ve hep uyumak istiyorum. Gözlerim şişiyor ve ağrıyor. Gözlerimin kenarları ağrıdığında morarıyor. Bazen saçım banyoda dökülüyor. Hiç koşamıyorum bacaklarım ağrıyor. Hep kilo alıyorum ama hiçbir şey yiyemiyorum yani hiç açıkmıyorum. Mide bulantısı var ama ne burnum kanıyor ne de ağzımdan kan geliyor. Koştuğumda nefesim daralıyor ve çok kötü öksürmeye başlıyorum. Sizce tahmin ettiğim şey mi? Tecrübesi olanlar bir şeyler paylaşsın lütfen.

 12. Aysun halvaci08 Kasım 2015 at 09:01Reply

  Merhaba bende cok halsizlik var. Bayılacak gibi oluyorum. Doktor bana sen neden hematolojiye gitmedin dedi anlamadım. ilaç yazdı sonra. Beni bilgilendirseniz lütfen.

 13. Serkan Nakres27 Ekim 2015 at 13:23Reply

  Merhabalar, kronik lösemide belirtileri çok nadir ortaya çıkıyormuş bu durum doğru mudur? Aydınlatabilir misiniz?

 14. nese26 Ekim 2015 at 13:02Reply

  Merhaba. Ben 23 yaşındayım. Hiper tansiyon hastasıyım. Uzun bir süredir gözlerimde basınç, kol ve bacaklarımda koyu renkli morluklar, halsizlik, baş dönmesi nefes daralmaları yaşıyorum. Yakın bir zamanda da koltuk altımda şişlik ve ağrı gelişti. Kendiliğinden geçip birkaç kez daha tekrarladı. 48 kilodan 41 kiloya düştüm. Diş etlerimde şişlik var ama kanama oluyor. Rutin kan tahlillerinde çıkar mıydı bilemiyorum. Kararsız kaldım. Sizce lösemi olabilir miyim?

 15. Ayse03 Temmuz 2015 at 23:24Reply

  Yaklaşık 3 4 aydir fazla uyuyorum hic kalmamak hep uyuma isteği geliyor saclarim fazla dökülmeye basladi halsizlik bas dönmesi kolumda biraz kan renginde noktalar var istahsizlikta var ama agzim veya burnumdan kan gelmiyor sizce doktora gitmeli miyim ?

 16. Zehra28 Nisan 2015 at 13:54Reply

  Merhaba. Ben 17 yaşındayım. 14 yaşındayken demir eksikliği anemisi teşhisi koyuldu. O sene ilaç tedavisi gördüm. Şimdiye kadar demir oranlarım normal çıktı. Son yapılan testte demir eksikliği çıktı. Mide bulantısı, iştahsızlık sağ el eklemimde şişkinlik ve eklemlerimde ağrı ve diş eti kanamam var. Lösemi olma ihtimalim var mıdır?

 17. mert21 Nisan 2015 at 14:26Reply

  Saçım dökülüyor.

 18. hira02 Mart 2015 at 06:16Reply

  16 yaşındayım 4 gündür saç diplerim acıyor. Ara ara başıma sancı vuruyor. Başımı sağdan sola bile çevirirken başım acıyor. Bu konu hakkında bir bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?

  • Kerem15 Ağustos 2015 at 12:36Reply

   Merak etme bende de var o. Sinüzit dediler doktora gittiğimde. Bir kaç gün sonra kendiliğinden geçti.

 19. berna04 Aralık 2014 at 11:07Reply

  Merhaba yaklaşık 3 haftadır diş eti kanamalarım var. Genelde fırçalarken oluyor. Onun dışında halsizlik var. Bir haftadır boğazımın sol tarafı şişmiş durumda.. Baş dönmelerim ve mide bulantılarım da var. Doktor baş dönmesi için vertigo dedi ama diş eti kanamaları da başlayınca kendimden şüphe etmeye başladım. Sizce lösemi miyim?

 20. Derin03 Eylül 2014 at 17:34Reply

  Merhaba arkadaşlar. Benim arkadaşım sürekli hastaneye gidip kan veriyor. Doktorlar haftanın üç veya dört günü kan vermesi için çağırıyorlar. Ayrıca arkadaşım Vitiligo hastası. Acaba doktorlar neden çağırıyorlar? Hastalığı ne olabilir? Lütfen yardımcı olabilir misiniz.

 21. sevda23 Ağustos 2014 at 13:11Reply

  Benim 10 gündür kollarım bacaklarım ağrıyor, başım ağrıyor, diş etim kanıyor, göğüslerimin yanları ağrıyor, belimin üstü feci ağrıyor. Lösemi olabilir miyim?

 22. ayşegül07 Temmuz 2014 at 13:38Reply

  Merhaba 2 seneden fazla bitmek bilmeyen ishallerim, halsizliklerim ve vücudumda sebepsiz morluklar var. Özellikle sırt bölgemde daha fazla ve vücudumda tuhaf yaralar çıkıyor, iyileşmeyen yaralar. Hiç yorulmama rağmen inanılmaz yorgun halsiz ve bitkinim. 65 kilodan 45 kiloya düştüm ve hala zayıflıyorum. Çapaya gittim ama hiç birşey bulamadılar. Artık bu durum beni çok kötü yapmaya başladı. Günün 24 saati tuvalette geçirmek, kolunu kaldıracak halimin olmaması, inanılmaz kötü etkiliyor hayatımı. Ne olur bana bir yol gösterin. Bu sıkıntılardan kurtulmak istiyorum.

  • meryem10 Temmuz 2014 at 19:27Reply

   Merhaba Süreyyapaşa’ya gitmenizi öneririm. Kartal tarafında. Araştırırsanız bulabilirsiniz.

 23. mine30 Mayıs 2014 at 13:06Reply

  Merhabalar, benim 15 aylik oglum yaklasik uc aydir 1-2 hafta araliklarla atesleniyor. Ve ates suresi bir haftalari buluyor. Son zamanlarda ise atesi dustugunde bile 37.5 larda 40 derece ateslerle titremelerle geciriyoruz atesi. Doktora goturdugumuzde kaninda enfeksiyon var diyor ve igne kullaniyoruz 5 gun. Oglum 8.500 kilo yemek yese de almiyor. Artik cok endiselenmeye basladim kafam karisti, baska birşeyin belirtisi olabilir mi yoksa enfeksiyon mudur?

 24. eylem09 Şubat 2014 at 13:46Reply

  Merhaba… Yaklaşık 3 sene kuzenim lösemi hastalığına yakalandı ve uzun bir süre kemoterapi gördü. Lösemi kemoterapi görmeden ışın tedavisiyle düzelebilir mi?

 25. sahın kapar03 Ocak 2014 at 21:19Reply

  Merhaba hocam. Benim yiyenim 3 gün ateşle ve halsizlik nedeniyle hasteye gitti ve kan tahlilinde değerlerinin enfeksiyonda düştüğünün daha altında çıktı. Lösemi tanısı yaparak enfeksiyona bağlı ilaçlar verilerek bir kaç gün arayla tekrar kan tahlili yapıldı. Değerler normale dönmüş dediler. Birkaç gün sonra tekrar yapıldı, gene normal çıktı. Fakat yiyenimin şu an lösemi belirtileri üzerinde yokkama 2 adet azı dişi kendiliğinden döküldü 1 hafta sonra. Sebebi sizce ne olabilir? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

 26. gulay celil20 Kasım 2013 at 23:01Reply

  Merhaba ben Hollanda’dan yazıyorum. Size bir sorum olacak. Oğlum 3 yaşında ve son bir haftadır kilo kaybediyor ancak normal yemiyor. Bu sebeptendir diye düşünürken gözleri şişmeye ve morarmaya başladı. Burnu akıyordu ben de ev doktoruna götürdüm. Bana korkma gözde iltihaplanma olmuş burun için ilaç yazdı ama 2 gün oldu geçmedi. Acaba bir belirti olabilir mi? Ne yapmalıyım lütfen cevaplandırırsanız sevinirim.

 27. fnrbhceli14 Temmuz 2013 at 23:08Reply

  Kansızlıktan böyle olabiliyor.

 28. çiğdem yenerol13 Temmuz 2013 at 11:26Reply

  Merhabalar. Uzun zamandır süren dişeti kanamalarım var. Sağ kaburgalarımın altında nefesimi kesen özellikle çömelmiş durumda ağrılar oluyor. İğne gibi sağ kürek kemiğime sırtıma doğru da vuruyor. Bu arada iştahımda sorun yok ama mide bulantılarım başladı. Eklem ile ayak ve kol kemiklerimde ağrılarım oluyor. Ara ara el ve çoğunlunlukla bacaklarımda şişlikler oluşuyor. Koltuk altlarımda şiş yok ama belirgin ağrılar var. Bütün bunlar lösemi belirtileri olabilir mi acaba?

 29. aslı04 Temmuz 2013 at 19:54Reply

  Benim amcam zayıflama şikayetiyle hastaneye gitti ve lösemi olduğu ortaya çıktı. Ona bu hastalığı çabucak atlatabilmesi için nasıl yardım edebiliriz. Bizi bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 30. yıldız özcan30 Haziran 2013 at 06:53Reply

  Kan kanseri tahlilleri yapıldıktan sonra sonuçlar ne kadar zamanda alınabilir acaba? Yapıldığı günde öğrenilme şansı var mı? Kanser teşhisini öğrenmek için hastaya ne gibi işlemler uygulanır?

 31. naz demirci29 Haziran 2013 at 20:48Reply

  Merhaba ben ayağa kalkınca aniden başım dönüyor ve olduğum yerde kalıyorum. Nedenini tam anlıyamadım ama ağzımdan sürekli kan geliyor ve göğsümün altında ağrı hissediyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

 32. bekir24 Mayıs 2013 at 15:09Reply

  Lösemi sonunda saçlar kaç günde nasıl çıkar? Kıvırcık çıkma ihtimali var mıdır?

 33. nermin çelik23 Nisan 2013 at 17:03Reply

  Selam. Beyaz kanın düşük olması neye yol açar öğrenebilir miyim?

 34. aydın07 Nisan 2013 at 08:39Reply

  Hocam annem ilik nakli oldu. Şu an her şey yolunda ilik başarılı oldu. Kanda ve ilikte kanserli hücreye rastlanmadı ama şu an hiçbir şey yiyemiyor. Yediklerini ise hemen kusuyor. Ağzında nakil sonucu yaralar oluşmuştu giderek düzeliyor ama bulantı ve kusması hiç durmuyor. Bunun sebebi ne olabilir?

 35. Atakan Kocacık06 Nisan 2013 at 09:50Reply

  Benim 1-2 haftadır burnumda kan var. Hatta boğazımda da, yani akmıyor ama ayıptır söylemesi sümük ile birlikte çıkıyor. Gribim ondan olabilir mi? Bir de terleme var. Ondan olabilir mi? Lütfen yardım edin strese girdim.

 36. sevilay01 Nisan 2013 at 16:32Reply

  Merhaba bende yaklaşık 1 senedir baş dönmesi vardı ve bu iki gündür çok yoğunlaştı bayılmaya çevirdi. Devamlı kilo veriyorum, uyumak istiyorum, titremelerim oluyor ve sırtımda kaburgalarımda çok şiddetli ağrılarım oluyor. Sebebi nedir?

  • tuğçe09 Mart 2014 at 16:09Reply

   Lösemi olabilirsin kardeş.

 37. nihal27 Mart 2013 at 19:02Reply

  Merhaba. Benim çocuğumun başı ağrıyor ve çok halsiz hiç birşey yemiyor. Hastaneye gittik. Serum verdiler. Kan derecesi 113. Daha önce ameliyat oldu. Diyorum ki kan kanseri olsaydı onda çıkardı ama yinede size sormak istedim sizce olabilir mi kan kanseri? Onun için çok üzülüyorum.

 38. hale20 Mart 2013 at 20:12Reply

  Merhabalar, mevsim kış olmasına rağmen son 5 haftadır falan ince giyiniyorum ve toplamda 5 tane dondurma yedim. Dünden beri boğazım ağrıyordu bugün de okulda konuşma yaptım, sonra bir güzel şarkı da söylettiler. Eve gelince üzerime bir yorgunluk bir halsizlik çöktü. 3 saat uyumuşum. İlk cümlelerimde bahsettiğim gibi tamam dikkat etmiyorum kısa kollu falan ama içime bir şeyler oturdu. Ayrıca çocukluğumdan beri cildimde minik kırmızı noktalar var. Aşırı değil mesela 5 senede bir elimin bir yerinde çıkıyor acaba darbe sonucu bir olay mı yoksa kendiliğinden mi bilmiyorum ve bahsettiğim nokta iğnenin oluşturduğu nokta gibi minicik. İştahım falan gayet yerinde, ateş falan da yok acaba bugünkü yorgunluk, okulda yorulmamdan mı yoksa tahmin ettiğim şey mi? Lütfen yardım edin.

 39. Yeliz29 Ocak 2013 at 19:16Reply

  Lösemi başlangıcının en önemli belirtileri diş eti kanaması. İştahsızlık vücutta morluklar çıkması, sürekli halsizlik ve uyku hâli ile baş ağrısıdır.

 40. Yeliz29 Ocak 2013 at 19:11Reply

  Merhaba, anneme Mds teşhisi konmuştu 2 kür kemoterapi aldı ve ilik nakli oldu. Zor bir süreç sadece umutsuz olmayın şüphelendiğiniz anda doktora gidin kan testi yaptırın. Saç dökülüyor ancak kemoterapiden dolayı. Bu hastalığın en büyük ilacı ise motivasyon. Herkese geçmiş olsun. Allah kimseye vermesin zor ama atlatılabilir bir süreç.

 41. lösemi26 Ocak 2013 at 17:13Reply

  Benim komşumun çocuğu aniden ateşlendi ve lösemi teşhisi konuldu. Benim kardeşimde de şu an ateşlenme var acaba birşey olur mu? Yorumlarınızı bekliyorum.

 42. Ali18 Ocak 2013 at 08:24Reply

  2 yıl önce hastalanmıştım. Doktor kansızlık var dedi. Kansızlık ölümcül müdür? Nadiren burnum kanıyor. Altı ayda bir tekrarlıyor neredeyse bir neden olabilir? Sıcaktan kanıyor olamaz, çünkü kış ayında da bir defa kanamıştı.

  • Yeliz29 Ocak 2013 at 19:13Reply

   Ali bey burun kanaması damar çatlaklığından da olabiliyor.

 43. naz16 Ocak 2013 at 11:39Reply

  Merhaba. Durduk yerde aniden baş ağrısı ve mide bulanmalarım oluyor. Ayak bileklerimde sızı var, gece yatamıyorum. Kollarımda da aynı sızı mevcut daha çok sağ kolumda. Hep çok uykuluyum, hep uyuyasım var. Hep halsizim arada vücudumun karın ve kasık kısmında aniden ağrılar oluyor ve doktora gitmeye de korkuyorum. Yaklaşık 3 haftadır böyleyim, korkuyorum.

 44. FERHAT KARA18 Aralık 2012 at 13:11Reply

  8 yaşında bir oğlum var. Göğüs ağrısı şikayeti ile doktora başvurduk. Kandaki ASO değeri 1200 civarında çıktı ve böbrekten şüphelenildi. Bunun üzerine tekrar test ve muayeneler sonucunda böbreklerde sorun olmadığı fakat ASO ile birlikte ANA değeri de yüksek çıktı. Bir tüp kan alındı ve test için Ankara’ ya gönderildi. Doktorumuz kesin ve net konuşmuyor ve sonucu beklemek istiyor. Sizce gerçekten kanser ihtimali var mıdır?

 45. beyza08 Aralık 2012 at 15:11Reply

  Ben lösemi hastasıyım. 1.5 sene tedavi gördüm ama şimdi saçlarım bebek gibi.

  • Seyma28 Kasım 2015 at 10:14Reply

   Merhaba Beyza. Sen bu hastalığı yaşadığın için sormak istiyorum. Çok şiddetli baş ağrıların oluyor mu? Kesin olarak sen daha iyi bilebilirsin belirtileri. Nasıl tespit ettiniz bu hastalığı?

 46. yusuf20 Kasım 2012 at 21:24Reply

  Merhaba ben Eskişehir’den Yusuf. Yaşım 15 ve benden 10 yaş küçük bir kardeşim var. 2 gün önce bacağının ön kısmında morarmalar başladı. Bugün ana sınıfına giderken halsizim gitmek istemiyorum dedi. Lösemi olma riski var mıdır? Ancak ağız, burun ve kulaktan kan gelmiyor. Lütfen acil cevap verin. Şimdiden destekleriniz için teşekkürler.

 47. bilge20 Temmuz 2012 at 17:49Reply

  Benim kuzenimin önce bacaklarında kırmızı kırmızı yaralar oluştu. Bazıları kanadı ve bu yaralar tüm vücudunu sardı. Bunun yanında kan değerleri de çok düşük çıktı. Doktorlar lösemiden şüpheleniyor. Acaba lösemi olabilir mi?

 48. Hilal18 Haziran 2012 at 17:06Reply

  Benim 2 haftadır bitmeyen bi diş ağrım var. Çabuk yoruluyor, arada dişim kanıyor ve kalbim arada kütür kütür atıyor. Kaslarım çok çabuk acıyor.

  Sizce lösemi olabilir mi?

  12 yaşındayım. 🙁

  • Nehir29 Aralık 2012 at 13:48Reply

   Bence kendini üzme. Sonuçta bunlar başka bir hastalığın belirtisi de olabilir. Bu arada ben de 12 yaşındayım. Önümüzde daha yaşayacak çoook yılımız var.

   • Daglar13 Mart 2016 at 10:10Reply

    Benim vücudumda belirsiz yere morluklar çıkıyor ve acımıyor. Halsizliğim de var. Kemiklerim sızlıyor ve bende küçüklüğümden beri bir kalp hastalığı var. O da olabilir ama bu morluklar yeni çıktı. Her gün gittikçe yayılıyor. 12 yaşındayım. Neden olabilir?

 49. sibel07 Haziran 2012 at 07:50Reply

  İyi günler. 27 yaşındayım. Bu aralar yorgunluk, uyku hali ve sebebini bilmediğim ağrısız morluklar, ayda birkaç kez boğaz ağrısı, baş dönmesi ve mide bulantısı şikayetlerim var. Sizce lösemi belirtileri mi bunlar? Lütfen cevap verirseniz çok sevinirim.

  • kayseri 3802 Mayıs 2013 at 13:23Reply

   Kan sayımında en güzel cevabı alırsınız.

 50. yasemin04 Haziran 2012 at 14:49Reply

  Hocam kolay gelsin. Bekarken sürekli burnum kanıyor, başım dönüyor ve halsizlik çekiyordum. Beyim cerrahına gittim, epilepsi dedi ilaç verdi. İlaç sürekli uyutmaya başladı, bir müddet sonra ağzımdan kan gelmeye başladı ve korkumdan ilacı içmeyi bıraktım. Aradan 3 yıl geçti evlendim ve şimdi de başım dönüyor (oturduğum yerde bile) . Halsizim, iştahsızım, göğüs ağrım ve ayaklarda uyuşma var. Sabahları uyanamıyorum. Lösemiye yakalanmış olabilir miyim? Cevabınız için şimdiden Allah razı olsun teşekkür ederim.

 51. Veronica04 Haziran 2012 at 10:58Reply

  1 seneye yakın zamandır vücudumda kendiliğinden morluklar çıkıyor ve halsiz düşüyorum. Hep arkadaşıma söylemiştim bunu, lösemi belirtileri olabilir demişti. Sizce doğru mu?

 52. irem15 Mayıs 2012 at 09:12Reply

  Ben kan kanseriyim saçlarım dökülüyor. Ankara’ya gideceğim. Erken teşhis koydular. İyileşir miyim lütfen hızlı cevap verin.

  • eda08 Mayıs 2015 at 11:40Reply

   İyileşirsin bence. Benim arkadaşıma da öyle oldu. Erken teşhis koydular iyileşti.

 53. hilal12 Mayıs 2012 at 10:49Reply

  Yaklaşık 1.5 ay süren burun kanamalarım vücudumla morarmalar, halsizlik, sürekli uyuma isteği ve hiç düşmeyen ateşim var. Doktora gittim kansızlık dediler. İlaçlarımı kullandım bitti ama hala bu rahatsızlıklarım var. Sizce lösemi miyim?

 54. Elif22 Nisan 2012 at 14:23Reply

  Merhaba. Ödevim için soruyorum. 12 yaşında lösemi olunur mu ? Acil cevaplarsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  • elif11 Temmuz 2013 at 08:44Reply

   evet, bence evet.

 55. gülümser31 Mart 2012 at 16:50Reply

  Normal kan tahlili yaptırınca sorun olup olmadığı belli oluyor mudur?

 56. eda13 Mart 2012 at 08:37Reply

  Merhaba. Bacaklarımda küçük morarmalar var ve sağ tarafımda sürekli uyuşma hissediyorum. Sağ ayak parmaklarımı da suyun içinde hissetmiyorum. Kan değerlerim sınırda, kilo kaybı kan haplarından sonra durdu. Acaba lösemi olabilirmiyim:(?

 57. zeynep19 Ocak 2012 at 19:56Reply

  Üzerimde halsizlik ve yorgunluk var, sürekli uyuyorum. Kansızlık sınırda, demir eksikliği sınırda, kilo kaybı eklemlerde ağrı var. Burunda ve kadınsal kanama ama kadınsal kanamalarımda biyopsi bile yapıldı. Hiç birşey çıkmadı arada sırada ateşlenme. Acaba lösemi olabilir miyim? Lütfen acil cevap verebilir misiniz…

 58. kayhan17 Ocak 2012 at 15:00Reply

  Lösemi hastalığı belli bir süreden sonra saç dökülmelerine, halsizliğe ve ten renginin limon gibi sarı olmasına neden olur. Bu hastalık size sevdiğiniz yüzleri unutturur, bu hastalıkta sevdikleriniz ölüme her dakika yaklaşır .

 59. hayal09 Aralık 2011 at 07:12Reply

  Benim de saçlarımda çok fazla dökülme, vücudumda morarmalar, diş etlerimde kanamalar ve halsizlik var. Ben lösemi olabilir miyim? Sorumu cevaplar mısınız? Teşekkürler.

  • gizem20 Şubat 2012 at 18:37Reply

   Bu kansızlıktan da olabilir . Kansızlıkta vücut morarmaları, halsizlik, uyuma isteği, diş eti kanamaları, saç dökülmesi ve baygınlık gibi belirtiler de ortaya çıkar.

 60. sema08 Aralık 2011 at 12:46Reply

  Selam Hocam. 24 yaşındayım. Bundan bir iki ay önce birkaç kez burnum kanadı. Sıcaktandır deyip geçtim ama bugün tekrar kanadı. Biraz korktum çünkü belirtilerde diş et kanaması oluyor yazıyor. Benim çok fazla oluyor hatta sürekli kanıyor, yorgunluk ve halsizlik de var. Hep bir uyku modundayım ve ara sıra bacaklarımda da aşırı ağrılar oluyor. Sizce nedeni ne olabilir hocam? Ne yapmalıyım?

 61. Özge07 Aralık 2011 at 13:59Reply

  Merhaba bende sadece diş eti kanaması var, acaba lösemi belirtisi olabilir mi?

 62. feyza06 Aralık 2011 at 20:01Reply

  Benim diş etlerim şiş ve ayrıca kanıyor. Daha çok fırçalarken bir kaç yerden kanıyor, hal böyle olunca kendimden şüphelendim. Bazen eklem yerlerim de ağrıyor ama dayanılmaz şekilde değil sadece kendimi yorgun hissediyorum. Acaba neyim olabilir?

  • elif11 Temmuz 2013 at 08:41Reply

   Sanki var gibi ama sen yine de doktora görün. Ne de olsa biz uzman değiliz. Ama emin değilim.

 63. nuray06 Aralık 2011 at 16:27Reply

  Merhaba, ablam 3 kemoterapi gördü fakat bağırsak metastası yüzünden ancak çok kansız kaldı. Kan verildi, hızla yine düştü şimdi tekrar verildi. Acaba vücut kanı niye kabul etmiyor? 🙁 Teşekkürler.

 64. sultan05 Aralık 2011 at 17:51Reply

  Benim 7.aydan bu yana devam eden eklem ağrım var ve bunun yanında sürekli faranjit ve bademcik şikayetlerim de var. Ak hücrelerde tahlillerde yüksek çıkıyor. En son 16 civarında çıktı. Görüştüğüm K.B.B uzmanı önemli birşey olmadığını ama hemotojiyle görüşmem gerektiğini söyledi. Yaşadığım şehirde de bu bölüm yok malesef ve yakın bir şehirdeki hastahaneden randevu aldık ama yaklaşık 4 ay sonrasına gün verdiler. Lösemi olma gibi bir ihtimalim var mı acaba?

 65. Ozlem01 Aralık 2011 at 14:06Reply

  Kuzenimin ayağının bazı yerlerinde morarmalar var. Yürümekte zorlanıyor, gözlerinin altı da morardı biraz. Lösemi olablir mi?

 66. onur tunç30 Kasım 2011 at 18:52Reply

  Merhaba, teyzemde guatr vardı. Şimdi de basur ağrısı olmuş aşırı derecede ve kansızlık vardı. Lösemi olduğundan şüpheleniyoruz. Bilgi verir misiniz?

 67. gülçin28 Kasım 2011 at 17:39Reply

  Ben çok korkuyorum bu belirtilerin hepsi yok ama bir kaç tanesi tutuyor.

 68. nazli24 Kasım 2011 at 21:45Reply

  Merhaba yaklaşık bundan iki ay önce annemin vücudunda yaralar çıkmaya başladı. Daha sonra titreme, ateş kusma gibi şikayetler ile doktora gittik. Kan tahlilleri ve filmler sonucunda lösemi teşhisi kondu. Şimdi lösemi tedavisine başlıyacaklar, bu tedavi süreci çok uzun ve ağır mıdır? Ne kadar kurtulma şansımız olur? Bilgilendirirsenize çok sevinirim. Allah razı olsun.

 69. saime24 Kasım 2011 at 09:30Reply

  Benim kardeşimde diş eti şişkinliği, kanaması, bacaklarda ağrıma, bacağında yara ve kanama var. Gerçekten lösemi olabilir mi? Lütfen bir cevap verin bana.

 70. gizem17 Kasım 2011 at 20:19Reply

  Benim bir hafta önce kulağımdan gece uyurken kan geldi. Sonra sabah da tekrar kanadı. Ayrıca burnum da sürekli kanıyor. Lenf bezlerim de şişti ve eklemlerimde ağrı var. Rahatsızlığımın ne olabileceği konusunda yardımcı olur musunuz?

  • yavuz20 Mayıs 2013 at 07:22Reply

   Yazdıklarınız tamamen lösemi belirtileri ama yine de doktora görünün.

 71. Tufan15 Kasım 2011 at 13:32Reply

  Kesinlikle hayır. Hastanede verilen ilacın etkisidir. Hastanede kemoterapi verildiği zaman saçları döker. Yani sizin anlayacağınız o ilaç alındıktan sonra saç dökülmesi başlar.

 72. plplkoko10 Kasım 2011 at 15:47Reply

  Evet benim döküldü ama yerine bebek saçı gibi saç çıkıyor.

 73. türkan turan09 Kasım 2011 at 09:25Reply

  Merhaba, yaklaşık 3 aydır sürekli uyku halindeyken burnum kanıyor, durduğum yerde düşüp bayılıyor, nefes almakta güçlük çekiyor ve sürekli dişim kanıyordu. Ben de tahlil için doktora gittim ama doktor %80 lösemi olma ihtimali var dedi. Daha sonuçlarımı almadım ama bu belirtilerden dolayı olabilir mi acaba?

 74. simge29 Ekim 2011 at 19:11Reply

  Merhaba, lösemide saç dökülmesi de görülür mü? Çabuk cevap verirseniz sevinirim.

  • yağmur11 Kasım 2011 at 15:16Reply

   Simge lösemide saç dökülmesi görülür ama kemoterapi nedeniyle yani ilaçların yan etkisi ama lösemi belirtisi olamaz.

  • tugay karaoğlu20 Kasım 2011 at 14:14Reply

   Lösemi tedavisinde kullanılan kemoterapi sonucu saç dökülmeleri görülebilir.

  • admin23 Kasım 2011 at 08:16Reply

   Bilmiyorum … Ama olabilir . Tedirgin olmayınız …

  • girl25 Kasım 2011 at 18:06Reply

   Hayır olmaz bildiğim kadarıyla lösemiden saç dökülmesi olmaz sadece alınan ilaçların yan etkisinden olur.

  • Nehir23 Aralık 2012 at 22:17Reply

   Bildiğim kadarıyla saç dökülmesi lösemi hastalığının belirtisi değil, kemoterapinin yan etkisi. Yani saç dökülmesi lösemi hastalığının belirtisi olamaz.

 75. hilal17 Ekim 2011 at 06:57Reply

  Günaydin, bir şey sormak istiyorum. Ben süresi yaklaşık 1 sene olan ilac tedavisi görüyorum. Fransa’da Kronik Myeloid Lösemi teşhisi koydular. Bana ilik nakli yapmak istemiyorlar. Bense ilaç içmekten bıktım. Bu tip lösemiye ilik nakli önerilmiyormuş, doğru mu bu? Şimdiden çok tesekkur ederim.

 76. ertuğrul ertuğrul09 Ekim 2011 at 07:25Reply

  Merhabalar. Kız kardeşimin burnundan 15-20 gündür otururken, ders çalışırken 1-2 damla kan geliyor. Bunun nedeni nedir öğrenebilir miyiz? Ailecek çok tedirginiz bize bu konuda yardımcı olursanız çok seviniriz.

  • admin14 Ekim 2011 at 18:47ReplyAuthor

   Ertuğrul Bey. Maalesef Internet ortaminda teshis koyma imkanina sahip degiliz. Ama acilen bir doktor gormenizi tavsiye ederiz.

   • cemre02 Temmuz 2013 at 01:43Reply

    Merhaba. Bir süredir aralıklarla burnum kanıyor. Örneğin birkaç kez sabah uyandığımda yatağım kan içindeydi ancak öyle halsiz hissettim ki kalkamadım yerimden, akşama kadar kan içinde uyumuşum. Diş etlerimde de ara ara kanama oluyor. Ve nadiren vücudumda hafif morluklarla karşılaşıyorum ve bu ara aşırı derecede terlediğimi fark ettim. Yoğun bir şekilde saç dökülmesi var. Hepsinin aynı anda gerçekleşmesi beni korkutuyor. Nedeni ne olabilir acaba? Yardımcı olur musunuz?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemiz sorulara cevap vermek için bir danışmanlık servisi vermemektedir ve doktorlara görev vermemektedir. Sorulara verilecek cevaplar tamamen gönüllülük esasına göredir, ve ziyaretçilerimizin deneyimlerini paylaşmak için fırsat tanımak üzere yorum kısmı açık tutulmaktadır.

*

Hakkımızda
Sağlık.Net ziyaretçilerine sağlık durumları hakkında ihtiyaç duyulan bilgileri sağlamayı amaçlayan bir web sitesidir. Sitemizde yer alan bilgiler güncel ve güvenilir kaynaklardan elde edilmektedir. Sizler de kişisel tecrübelerinizi ve sitemizdeki yazılar hakkındaki görüşlerinizi yazıların altında bulunan yorum kısmı aracılığıyla ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.
Son Yorumlar
 • metin: Merhaba Ergun. Ne zaman yakalanmıştın ve nasıl atlattın? Bana detaylı bilgi verirsen sevinirim. Benim 4 yaşında oğlum var. 1 ay önce epilepsi tanısı konuldu ama 1.5 yaşından beri ateş havalesi geçiriyordu ta ki 2 ay öncesine kadar. Bilgi vermeni rica ediyorum.
  View Post
Facebook
UYARI
Bu sitede yer alan tüm içerik bilgilendirme amaçlıdır. Sağlık.Net sitesi hastalık teşhis ve tedavi hizmetleri vermemektedir. Herhangi bir sağlık probleminiz olması durumunda ilgili doktorlar ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.