Sağlık.net

Hastalıklar

Kuduz: Nedeni, Belirtileri, Tedavisi, Kuduzdan korunma

 • Delicious


KUDUZ

Virüslerin yol açtığı, sıklıkla hayvanlardan insana bulaşan, beyni ve omuriliği (merkezi sinir sistemi) etkilediği için ölümle sonuçlanan bir hastalıktır. Kuduza neden olan virüs, memelilerin ve kuşların (sıcakkanlı hayvanlar) hücrelerinde yaşayabilir. Kuduz bir hayvanın insanı ısırmasıyla bulaşır. Kurt, tilki, yarasa, tavşan gibi hayvanlarda kuduz virüsü oldukça yaygındır. Bu yabani hayvanlarda yaygın bir şekilde bulunmasına rağmen, virüsün insanlara bulaşmasına neden olan hayvanlar sıklıkla kedi ve köpek gibi evcil hayvanlardır.

Bu hayvanların salyasında bulunan kuduz virüsü, hayvanın ısırmış olduğu yerdeki yaradan içeriye girer. Daha sonra yavaş yavaş ilerler ve beyne ulaşır. Bu yüzden hastalığın kuluçka süresi 10 gün ile 6-8 ay arasında değişir. Hayvanın ısırdığı yer, kafaya ne kadar yakın olursa kuluçka süresi de o kadar kısa olur.

KUDUZUN BELİRTİLERİ

Kuduza neden olan virüs beyne ve omuriliğe yerleştikten sonra kuduzun ilk belirtileri ortaya çıkar. Bundan sonra hayvanın, kuduz olup olmadığını anlamak çok kolaydır. Hayvan; huzursuz, tedirgin ve hırçındır. Çünkü virüsün yerleşmesiyle merkezi sinir sistemi uyarılmıştır. Hayvan daha sonra saldırgan bir hal alır ve diğer hayvanları ve insanları ısırmaya başlar. Bu döneme kudurma evresi denir. Bu süre içinde hayvanda felç belirtileri ortaya çıkar. Dolayısıyla su içmek istemez, tükürüğünü yutamaz ve ağzından salyalar akmaya başlar. Havlaması, boğazında bir şey varmış gibi boğuktur ve ışıktan rahatsız olur. Bu belirtiler ortaya çıktıktan sonra 4-5 gün içinde hayvan ölür. Bazı vakalarda saldırma ve kudurma belirtileri görülmez ve hayvan ağır bir felç geçirerek ölür.

İnsanda ortaya çıkan belirtiler de hemen hemen aynıdır. İlk dönemde çırpınma, huzursuzluk görülür. Bunu takiben kaslar ağrılı bir şekilde kasılmaya başlar ve felç gelişir. Şiddetli boğaz kası kasılmaları oldukça acı vericidir. Bu yüzden hasta kişi suyu içmekten ve görmekten çok korkar. Eğer hastalık belirtileri ortaya çıkarsa, merkezi sinir sistemindeki yutkunma ve nefes alıp verme refleksleri durur. Bu yüzden belirtiler başlayınca tedavi imkanı yoktur.

KUDUZ TEDAVİSİ

KUDUZDAN KORUNMA

Kuduzdan korunmanın en etkili yöntemlerinden birisi hayvanlara düzenli olarak kuduz aşısının yapılması ve şüphelenilen hayvanların gözetim altına alınarak hastalığın yayılmasının engellenmesidir. Ayrıca tüm köpekler kaydedilmeli, başıboş ve sahipsiz hayvanlar bulundurulmamalıdır. Şüphelenilen durumlarda, hayvanlar 10 gün boyunca gözetim altında tutulmalıdır. Eğer bu süre sonunda hayvan ölmüyorsa kuduz değildir.

Kuduz şüphesi ile ölen hayvanların kafaları bozulmadan ambalajlanır ve buz içinde laboratuvara verilir. Eğer kuduz hayvanlar tarafından ısırılan bir başka hayvan, aşılanmamışsa öldürülmelidir. Öldürülemeyen hayvanlar ise en az 6 ay boyunca karantina altına alınmalıdır. Bu hayvanlar yakalandıktan sonra ve 6 ay sonra kuduz aşısıyla aşılanmalıdır. Eğer aşılı hayvan, başka bir hayvan tarafından ısırılmışsa yeniden aşılanmalı ve 3 ay boyunca gözetim altında tutulmalıdır.

İngiltere’de diğer ülkelerden gelen kedi ve köpekler çok sıkı karantina altında tutulur. Bu yüzden bu ülkede kuduz %100’e yakın önlenmiştir. Mesleği gereği kuduza yakalanma ihtimali olan kişiler düzenli olarak aşılanmalıdır.


Tagged , , , , , , , ,

İlgili Yazılar

18 Yorum

 1. betül27 Kasım 2014 at 23:56Reply

  Kopeklerle aram cok iyi bitane pitbull bulduk iki aylik asilara baslanmamis oyun oynarken ellerimi kollarimi hep disledi sag elimi kanatti sol elimin bas parmaginin oldugu kisim morardi beklemelimiyim yoksa asi olmalimiyim

 2. ahmet06 Kasım 2014 at 16:41Reply

  Beni köpek yaladı kuduz olur muyum?

 3. ONEMLI03 Kasım 2014 at 15:20Reply

  Arkadaşlar merhaba. Hiç uzatmadan konuya gireyim. Kuduz aşısı olun. Küçük bir tırnak izi diye olmamazlık yapmayın. Beni de kedi ısırdı ve tırnaklarını geçirdi elime. Bu yüzden kuduz aşısı oldum. Açıkçası ben aşıdan korkan biriyim ama çok önemli diye oldum. Çünkü gerçekten hastalığın sonu ölümle sonuçlanıyor. Siz de dikkat edin lütfen.

 4. Erol16 Ekim 2014 at 16:23Reply

  Kedi cırmalamasından birşey olmaz. Sizin anlattığınız köpeklerden de birşey olmaz, çünkü o hayvanın da kuduz olması gerekir.

 5. omer25 Eylül 2014 at 18:19Reply

  Beni kedi tırmaladı. 1 saat içerisinde aşı oldum, tırmalayan sokak kendisiydi.

 6. ayselif02 Ağustos 2014 at 09:01Reply

  Kedi beni cırmaladı ve çok az kanadı. Kanaması 1 dakika bile sürmedi. Kuduz olur muyum?

 7. cm27 Temmuz 2014 at 23:06Reply

  Köpek beni cırmaladı ama kanamadı kuduz olur muyum?

 8. sevcihan25 Temmuz 2014 at 08:46Reply

  Ben 10 yaşındayım. Kedi beni tam damarımdan tırmaladı. Feci derecede kan aktı. Kuduz olur muyum?

 9. eren12 Haziran 2014 at 15:29Reply

  Bugun küçük siyah bir köpek buldum. Severken dişi kasınmaya basladı, sopayı kemirdi, sonra kolumu ısırdı. Kan akmadı ama pıhtılasmıs durumdaymıs gibi kan vardı. Kuduz olur muyum?

 10. Baturalp08 Haziran 2013 at 12:40Reply

  Beni bugün 8 aylık dişi bir alman kurdu ısırdı. Bacağıma baktığımda ufak bir kızarıklık vardı. Bir şey olur mu?

 11. pelin01 Nisan 2013 at 13:38Reply

  Beni bugün kedi tırmaladı. Elimi sabunla yıkayıp kolonya döktüm. Sizce bir şey olur mu?

  • meri16 Haziran 2014 at 20:45Reply

   Beni kedi tirmaladi bugün. Haseki’ye gittim doktor bana ısırıkla tirmalamanin hiç bir farkının olmadığını ve risk olduğunu söyledi. Bir doktora görünün.

 12. oğuz24 Temmuz 2012 at 14:35Reply

  İlkim umarım bir şey olmaz. Çok geçmiş olsun.

 13. ilkim06 Temmuz 2012 at 18:32Reply

  Beni bugün kedi tırmaladı korkuyorum. Bir şey olur mu?

 14. Mustafa17 Nisan 2012 at 19:56Reply

  Mahallede uysal bir kedi vardı. Saldırmıyordu yanımda duruyordu, bacağıma sırtını sürüp duruyordu ve ben de başını okşayım derken birden bire ıssırdı. Acaba kuduz olmuş muyumdur? Elimi bol sabunlu suda yıkadım, duş aldım, kolonya sürdüm. Lütfen birşeyler yazın, kuşku içerisindeyim. Ne yapmalıyım?

 15. erdoğan altan03 Şubat 2012 at 15:27Reply

  Beni dün akşam kedi tırmaladı. Biz bakıyoruz kedilere doğduğundan beri bu süre de yaklaşık 6-7 ay oldu. Önceden de tırmalamıştı ama önemsemedik. Dün ilaç veriyorduk şırınga ile hasta olduğu için. Ben de kıpırdamasın diye ayaklarından tutuyordum, içmek istemediği için arka ayağı ile kurtulmak için tırmaladı. Biraz kanadı elimde 2 cm kadar tırnak izi var. Sabunlu suyla iyice yıkadım kanı iyice akıttım. Tentürdiyot ve kolonya ile temizledim. Tırmalama ile kuduz olunur mu? Hayvan bu zamana kadar kimseye durup dururken tırmalamadı veya ısırmadı. Normalde saldırgan bir hayvan değil. Biz doğduğundan veri baktığımız için evcilleşti. Biraz bilgi verir misiniz, tereddüt içersindeyim.

 16. Dogancan Agğül07 Ekim 2011 at 08:53Reply

  Beni köpek ısırdı ve 3 aşı vurdurdum. 2 aşı kaldı gitmedim. Dediler ki kopek yaşıyorsa 3 yaşamıyorsa 5, şimdi de kopek yaşıyor mu endişindesindeyim…

  • serkan nacar08 Ekim 2011 at 23:51Reply

   Köpek yaşıyor mu diye endişe duyacığına gidip kalan aşıları olsan daha iyi olur galiba:) Eğer aşıların zamanı da gectiyse neden olmadın kardeşim yani 3 tane olmussun 2 taneyi neden salladın?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemiz sorulara cevap vermek için bir danışmanlık servisi vermemektedir ve doktorlara görev vermemektedir. Sorulara verilecek cevaplar tamamen gönüllülük esasına göredir, ve ziyaretçilerimizin deneyimlerini paylaşmak için fırsat tanımak üzere yorum kısmı açık tutulmaktadır.

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Hakkımızda
Sağlık.Net ziyaretçilerine sağlık durumları hakkında ihtiyaç duyulan bilgileri sağlamayı amaçlayan bir web sitesidir. Sitemizde yer alan bilgiler güncel ve güvenilir kaynaklardan elde edilmektedir. Sizler de kişisel tecrübelerinizi ve sitemizdeki yazılar hakkındaki görüşlerinizi yazıların altında bulunan yorum kısmı aracılığıyla ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.
Son Yorumlar
 • münir: Merhaba. 2 oğlum var ve yaşları 9 ve 14. Yıllardır gece kaçırmaya devam ediyorlar. Ayrıca ben ve eşim sürekli gece onları uyandırmaya devam ediyoruz ama gecede 2 defa yaptıkları da oluyor. Daha önce de doktora götürdüm keseleri kontrol edildi. Sorun olmadığı söylendi ama ne çare. Konu ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum. Saygılar.
  View Post
Facebook
UYARI
Bu sitede yer alan tüm içerik bilgilendirme amaçlıdır. Sağlık.Net sitesi hastalık teşhis ve tedavi hizmetleri vermemektedir. Herhangi bir sağlık probleminiz olması durumunda ilgili doktorlar ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.