Sağlık.net

Hastalıklar

Kuduz: Nedeni, Belirtileri, Tedavisi, Kuduzdan korunma

 • Delicious

KUDUZ

Virüslerin yol açtığı, sıklıkla hayvanlardan insana bulaşan, beyni ve omuriliği (merkezi sinir sistemi) etkilediği için ölümle sonuçlanan bir hastalıktır. Kuduza neden olan virüs, memelilerin ve kuşların (sıcakkanlı hayvanlar) hücrelerinde yaşayabilir. Kuduz bir hayvanın insanı ısırmasıyla bulaşır. Kurt, tilki, yarasa, tavşan gibi hayvanlarda kuduz virüsü oldukça yaygındır. Bu yabani hayvanlarda yaygın bir şekilde bulunmasına rağmen, virüsün insanlara bulaşmasına neden olan hayvanlar sıklıkla kedi ve köpek gibi evcil hayvanlardır.

Bu hayvanların salyasında bulunan kuduz virüsü, hayvanın ısırmış olduğu yerdeki yaradan içeriye girer. Daha sonra yavaş yavaş ilerler ve beyne ulaşır. Bu yüzden hastalığın kuluçka süresi 10 gün ile 6-8 ay arasında değişir. Hayvanın ısırdığı yer, kafaya ne kadar yakın olursa kuluçka süresi de o kadar kısa olur.

KUDUZUN BELİRTİLERİ

Kuduza neden olan virüs beyne ve omuriliğe yerleştikten sonra kuduzun ilk belirtileri ortaya çıkar. Bundan sonra hayvanın, kuduz olup olmadığını anlamak çok kolaydır. Hayvan; huzursuz, tedirgin ve hırçındır. Çünkü virüsün yerleşmesiyle merkezi sinir sistemi uyarılmıştır. Hayvan daha sonra saldırgan bir hal alır ve diğer hayvanları ve insanları ısırmaya başlar. Bu döneme kudurma evresi denir. Bu süre içinde hayvanda felç belirtileri ortaya çıkar. Dolayısıyla su içmek istemez, tükürüğünü yutamaz ve ağzından salyalar akmaya başlar. Havlaması, boğazında bir şey varmış gibi boğuktur ve ışıktan rahatsız olur. Bu belirtiler ortaya çıktıktan sonra 4-5 gün içinde hayvan ölür. Bazı vakalarda saldırma ve kudurma belirtileri görülmez ve hayvan ağır bir felç geçirerek ölür.

İnsanda ortaya çıkan belirtiler de hemen hemen aynıdır. İlk dönemde çırpınma, huzursuzluk görülür. Bunu takiben kaslar ağrılı bir şekilde kasılmaya başlar ve felç gelişir. Şiddetli boğaz kası kasılmaları oldukça acı vericidir. Bu yüzden hasta kişi suyu içmekten ve görmekten çok korkar. Eğer hastalık belirtileri ortaya çıkarsa, merkezi sinir sistemindeki yutkunma ve nefes alıp verme refleksleri durur. Bu yüzden belirtiler başlayınca tedavi imkanı yoktur.

KUDUZ TEDAVİSİ

KUDUZDAN KORUNMA

Kuduzdan korunmanın en etkili yöntemlerinden birisi hayvanlara düzenli olarak kuduz aşısının yapılması ve şüphelenilen hayvanların gözetim altına alınarak hastalığın yayılmasının engellenmesidir. Ayrıca tüm köpekler kaydedilmeli, başıboş ve sahipsiz hayvanlar bulundurulmamalıdır. Şüphelenilen durumlarda, hayvanlar 10 gün boyunca gözetim altında tutulmalıdır. Eğer bu süre sonunda hayvan ölmüyorsa kuduz değildir.

Kuduz şüphesi ile ölen hayvanların kafaları bozulmadan ambalajlanır ve buz içinde laboratuvara verilir. Eğer kuduz hayvanlar tarafından ısırılan bir başka hayvan, aşılanmamışsa öldürülmelidir. Öldürülemeyen hayvanlar ise en az 6 ay boyunca karantina altına alınmalıdır. Bu hayvanlar yakalandıktan sonra ve 6 ay sonra kuduz aşısıyla aşılanmalıdır. Eğer aşılı hayvan, başka bir hayvan tarafından ısırılmışsa yeniden aşılanmalı ve 3 ay boyunca gözetim altında tutulmalıdır.

İngiltere’de diğer ülkelerden gelen kedi ve köpekler çok sıkı karantina altında tutulur. Bu yüzden bu ülkede kuduz %100’e yakın önlenmiştir. Mesleği gereği kuduza yakalanma ihtimali olan kişiler düzenli olarak aşılanmalıdır.


Tagged , , , , , , , ,

İlgili Yazılar

37 Yorum

 1. Aleyna06 Eylül 2016 at 19:30Reply

  Okulun köpeği vardı. Ben de onu sevdim sonra ısırdı beni. Çok büyük değil ama küçücük. Hafif morardı ama öğretmenlerimin köpeğin aşılı olduğunu söyledi. Bir şey olmaz değil mi?

 2. ramazan07 Temmuz 2016 at 19:43Reply

  Ben yoldan geçerken köpek ısırmaya çalıştı. Diş geçirdi. Kuduz mu oldum acaba?

 3. Aylin23 Haziran 2016 at 09:15Reply

  Beni yavru kedi ısırdı elimden ve kanadı. Bir şey olur mu?

 4. silan23 Nisan 2016 at 19:46Reply

  Bana dün akşam 3 pitpull köpek saldırdı. Biri her iki kalçamı diğerleri ise ayağımdan ısırdı. Hemen hastaneye götürdüler beni. Aşı yaptılar bana ama beni yatırmadılar. Müşahede altında tutmadılar ve ben çok korkuyorum. Sabahtan akşama kadar kanama oldu. Tekrar hastaneye gittim ve iç kanama olmuş dediler ama çok korkuyorum. Ne yapmam lazım? Yardım edin lütfen.

 5. Lara05 Mart 2016 at 16:08Reply

  Dün oyun oynuyorduk ve ben daha yeni fark ettim ısırdığını. Sokakta bakıyorlardı köpeğe. Kan akmadı ama azıcık kanadı. Kuduz olur muyum?

  • Ali08 Mart 2016 at 18:10Reply

   Lütfen en kısa zamanda bir devlet hastanesine gidip muayene olun.

 6. meryem02 Ocak 2016 at 21:17Reply

  Benim kedim oyun oynarken filan ısırıyo ama daha yavru evde bayağı koşuyor, kuyruğunu filan kabartıyor. Yemek yiyiyor ama ben su içerken görmedim ışıktan korkmuyor. Evde ışıklı yerlerde duruyor. Bir şey olur mu?

 7. Dilara20 Aralık 2015 at 17:53Reply

  Ya bu hastalık sadece kedi köpekle mi oluyor yoksa muhabbet kuşundan da olur mu? Normalde de ısırırdı ama bu sefer kanatacak derecede ısırdı. Böyle bir şey olabilir mi? Kuduz olabilir miyim?

 8. melis15 Aralık 2015 at 15:44Reply

  Salyadan bulaşan bir virus olduğu için küçük bir ısırık da olsa, az kanamış da olsa dahi aşı yaptırmanızı tavsiye ederim.

 9. Arda24 Kasım 2015 at 16:40Reply

  Ben sokakta köpek buldum sanırım kaçmıştı, tasmalı falandı. Oyun oynarken parmağımı ısırdı ama çok küçük hissetmedim bile. Aşısı var mı bilmiyorum. Su içiyor ve yemek yiyiyor. Dost canlısı bir köpek ve çok uyuyor. Ne yapmalıyım? Kuduz olur muyum?

 10. Mustafa15 Kasım 2015 at 08:19Reply

  Beni kendi ev kedim tırmaladı. Aşısı var çok küçük bir tırmık ama hala acıyor. 17 saat oldu. Benim böyle şeyler biraz psikolojim bozuluyor. Bu arada yaşım 10. Ne yapmalıyım?

 11. Kübra14 Kasım 2015 at 18:49Reply

  Bugün okulda köpekle oyun oynarken elimi disledi ama sadece kan topladı ve kan toplayan yeri patlattim bilmeden. Akşam gibi hafif kolum ağrıdı sizce doktora gitmeli miyim ? Yardım ederseniz çok mutlu olurum.

 12. onur03 Kasım 2015 at 12:57Reply

  Beni yavru kedi cırmaladı ve çok az kanadı. O kadar kanamaya kanama bile denmez. Kuduz olur muyum?

 13. Bilge14 Eylül 2015 at 22:59Reply

  Arkadaşlar beni defalarca kediler tırmaladi ve ısırdı köpekler de öyle. Yıllardır yani çok abartmayın derim bir şey olacağından değil ama aşıyı olun en azından içiniz rahat eder. Hayvan nedensiz ısırıyorsa mutlaka aşı yaptırın ama genelde nedenleri vardır; korkmustur oyun oynuyordur. Kafanızda çok büyütmeyin dediğim gibi sayamayacagim kadar cok başıma geldi hiç bir şey olmadı. 3. Dünya ülkesi değiliz yani öyle yaygın bir şey değil bu virüs. Tabi en sağlıklısi aşı olmanız. Ayrıca yukarıda yorum yapan kedi sahiplenip ısırıyor diye barınağa bırakan arkadaş sorumluluğunu kaldıramayacağın hayvanı alma bırakacaksan da onu barınağa. Hapis hayatına salgın hastalıkların ortasına birakma. Nasıl bir vicdanınız var? Onların duyguları olduğu hiç aklınıza gelmiyor mu? YapamayacaksanIz baştan yeltenmeyin hayvan bakmaya.

 14. Eda27 Ağustos 2015 at 12:51Reply

  Beni sokak kedisi tırmaladı. Anti bakteriyel sabunla yıkayıp bolca limon döktüm. Kolumdan tırmaladı. Dün akşam oldu saat 6.5 gibi. Kedi hiç huysuz değildi. Su içip bana sürtünüyordu. Kuduz olur muyum?

 15. Aydan Yılmazer13 Temmuz 2015 at 02:51Reply

  Allah korusun çok feci bir hastalık, üstelik çaresi de yok, bence kedi yada köpek besleyen herkesin olması gerekiyor bu kuduz aşısını, hayvancığınıza da yaptırın. Kimsenin başına gelmesin İnşallah.

 16. melig13 Haziran 2015 at 13:53Reply

  Benim köpeğim kuduz değil ama oynarken ısırdı. İğne olmalı mıyım?

 17. Gamze11 Mayıs 2015 at 17:27Reply

  Biz 3 aylık kedi aldık. Sokak kedisi. Barınaktan değil. 10 gündür bizde. Saldırganlık, her şeyi ısırma, tırmıklama, huysuzluk gibi huylar başladı. Işıktan kaçmıyor su içiyor ve yeterli derecede uyuyor. Sanırım çok enerji depoluyor bilemiyorum. Her yerimizi tırmaladı. Parmaklarımızı ısırıyor. Zaten barınağa bırakacağız. Sizce doktora görünmeli miyiz? Kuduz mudur?

 18. İLHAN ASILKAZANCI03 Mart 2015 at 07:30Reply

  Eğer bir hayvan herhangi bir şekilde herhangi bir yerinize kanatmadan bile olsa zarar vermişse hiç gecikmeden devlet hastanesine gidip kuduz tedavisine başlanmalıdır. Bu hastalığın, ortaya çıktıktan sonra çaresi yoktur. Sevdiklerinizin gözü önünde kudurarak ölmeyi düşünebiliyor musunuz? Şakası bile korkunç.

 19. betül27 Kasım 2014 at 23:56Reply

  Kopeklerle aram cok iyi bitane pitbull bulduk iki aylik asilara baslanmamis oyun oynarken ellerimi kollarimi hep disledi sag elimi kanatti sol elimin bas parmaginin oldugu kisim morardi beklemelimiyim yoksa asi olmalimiyim

 20. ahmet06 Kasım 2014 at 16:41Reply

  Beni köpek yaladı kuduz olur muyum?

 21. ONEMLI03 Kasım 2014 at 15:20Reply

  Arkadaşlar merhaba. Hiç uzatmadan konuya gireyim. Kuduz aşısı olun. Küçük bir tırnak izi diye olmamazlık yapmayın. Beni de kedi ısırdı ve tırnaklarını geçirdi elime. Bu yüzden kuduz aşısı oldum. Açıkçası ben aşıdan korkan biriyim ama çok önemli diye oldum. Çünkü gerçekten hastalığın sonu ölümle sonuçlanıyor. Siz de dikkat edin lütfen.

 22. Erol16 Ekim 2014 at 16:23Reply

  Kedi cırmalamasından birşey olmaz. Sizin anlattığınız köpeklerden de birşey olmaz, çünkü o hayvanın da kuduz olması gerekir.

 23. omer25 Eylül 2014 at 18:19Reply

  Beni kedi tırmaladı. 1 saat içerisinde aşı oldum, tırmalayan sokak kendisiydi.

 24. ayselif02 Ağustos 2014 at 09:01Reply

  Kedi beni cırmaladı ve çok az kanadı. Kanaması 1 dakika bile sürmedi. Kuduz olur muyum?

 25. cm27 Temmuz 2014 at 23:06Reply

  Köpek beni cırmaladı ama kanamadı kuduz olur muyum?

 26. sevcihan25 Temmuz 2014 at 08:46Reply

  Ben 10 yaşındayım. Kedi beni tam damarımdan tırmaladı. Feci derecede kan aktı. Kuduz olur muyum?

 27. eren12 Haziran 2014 at 15:29Reply

  Bugun küçük siyah bir köpek buldum. Severken dişi kasınmaya basladı, sopayı kemirdi, sonra kolumu ısırdı. Kan akmadı ama pıhtılasmıs durumdaymıs gibi kan vardı. Kuduz olur muyum?

 28. Baturalp08 Haziran 2013 at 12:40Reply

  Beni bugün 8 aylık dişi bir alman kurdu ısırdı. Bacağıma baktığımda ufak bir kızarıklık vardı. Bir şey olur mu?

 29. pelin01 Nisan 2013 at 13:38Reply

  Beni bugün kedi tırmaladı. Elimi sabunla yıkayıp kolonya döktüm. Sizce bir şey olur mu?

  • meri16 Haziran 2014 at 20:45Reply

   Beni kedi tirmaladi bugün. Haseki’ye gittim doktor bana ısırıkla tirmalamanin hiç bir farkının olmadığını ve risk olduğunu söyledi. Bir doktora görünün.

 30. oğuz24 Temmuz 2012 at 14:35Reply

  İlkim umarım bir şey olmaz. Çok geçmiş olsun.

 31. ilkim06 Temmuz 2012 at 18:32Reply

  Beni bugün kedi tırmaladı korkuyorum. Bir şey olur mu?

 32. Mustafa17 Nisan 2012 at 19:56Reply

  Mahallede uysal bir kedi vardı. Saldırmıyordu yanımda duruyordu, bacağıma sırtını sürüp duruyordu ve ben de başını okşayım derken birden bire ıssırdı. Acaba kuduz olmuş muyumdur? Elimi bol sabunlu suda yıkadım, duş aldım, kolonya sürdüm. Lütfen birşeyler yazın, kuşku içerisindeyim. Ne yapmalıyım?

 33. erdoğan altan03 Şubat 2012 at 15:27Reply

  Beni dün akşam kedi tırmaladı. Biz bakıyoruz kedilere doğduğundan beri bu süre de yaklaşık 6-7 ay oldu. Önceden de tırmalamıştı ama önemsemedik. Dün ilaç veriyorduk şırınga ile hasta olduğu için. Ben de kıpırdamasın diye ayaklarından tutuyordum, içmek istemediği için arka ayağı ile kurtulmak için tırmaladı. Biraz kanadı elimde 2 cm kadar tırnak izi var. Sabunlu suyla iyice yıkadım kanı iyice akıttım. Tentürdiyot ve kolonya ile temizledim. Tırmalama ile kuduz olunur mu? Hayvan bu zamana kadar kimseye durup dururken tırmalamadı veya ısırmadı. Normalde saldırgan bir hayvan değil. Biz doğduğundan veri baktığımız için evcilleşti. Biraz bilgi verir misiniz, tereddüt içersindeyim.

 34. Dogancan Agğül07 Ekim 2011 at 08:53Reply

  Beni köpek ısırdı ve 3 aşı vurdurdum. 2 aşı kaldı gitmedim. Dediler ki kopek yaşıyorsa 3 yaşamıyorsa 5, şimdi de kopek yaşıyor mu endişindesindeyim…

  • serkan nacar08 Ekim 2011 at 23:51Reply

   Köpek yaşıyor mu diye endişe duyacığına gidip kalan aşıları olsan daha iyi olur galiba:) Eğer aşıların zamanı da gectiyse neden olmadın kardeşim yani 3 tane olmussun 2 taneyi neden salladın?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemiz sorulara cevap vermek için bir danışmanlık servisi vermemektedir ve doktorlara görev vermemektedir. Sorulara verilecek cevaplar tamamen gönüllülük esasına göredir, ve ziyaretçilerimizin deneyimlerini paylaşmak için fırsat tanımak üzere yorum kısmı açık tutulmaktadır.

*

Hakkımızda
Sağlık.Net ziyaretçilerine sağlık durumları hakkında ihtiyaç duyulan bilgileri sağlamayı amaçlayan bir web sitesidir. Sitemizde yer alan bilgiler güncel ve güvenilir kaynaklardan elde edilmektedir. Sizler de kişisel tecrübelerinizi ve sitemizdeki yazılar hakkındaki görüşlerinizi yazıların altında bulunan yorum kısmı aracılığıyla ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.
Son Yorumlar
 • Derin aci: Lütfen yardımcı olun. Üzgün olduğum zaman ya da aniden korktuğum zaman bayılıyorum. Herkesi duyuyorum ama kımıldayamıyorum. Felç olacağım diye korkuyorum. Bunun sebebi nedir?
  View Post
Facebook
UYARI
Bu sitede yer alan tüm içerik bilgilendirme amaçlıdır. Sağlık.Net sitesi hastalık teşhis ve tedavi hizmetleri vermemektedir. Herhangi bir sağlık probleminiz olması durumunda ilgili doktorlar ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.