Sağlık.net

Hastalıklar

Kızamık: Bulaşma Yolları, Ortaya Çıkışı, Tanısı ve Tedavisi

 • Delicious

KIZAMIK

İlkbaharda ve kışın son döneminde ortaya çıkan, virüsün neden olduğu, ateş ve deride döküntülerle kendini gösteren, bulaşıcı bir hastalıktır.

Kızamık, hastanın iş ya da okul hayatına engel olur. Kişi, kendini oldukça yorgun hisseder ve ateşi yükselir. Tehlikeli bir hastalık olan kızamık, bazı yan etkiler sonucu başka rahatsızlıklara (ishal, akciğerde, gırtlakta, orta kulakta iltihap) yol açar. Bu hastalıkların görülme sıklığı ortalama %10 civarındadır.

Kızamık, hamilelerde, bebeklerde tehlikelidir. Ayrıca bu hastalık, ölüme bile sebep olabilir. Aşının kullanılmadığı bölgelerde salgın görülebilir.

KIZAMIK NASIL BULAŞIR?

Kızamığa neden olan mikrop, hastanın ağız ve burun boşluğuna yerleşir. Yerleştikten sonra bir hafta içinde, hastalık bulaşabilir. Bu süre, döküntünün başlamadan önce ve başladıktan sonraki dönemidir.

Bulaşma yolu, konuşma, hapşırma ya da öksürme ile tükürük damlacıklarının yayılması ile olur. Kızamık virüsü, havada iki saat kadar canlı kalır. Çocukluk dönemi hastalığı olarak bilinse de, bu dönemde hastalığa yakalanmamış erişkinlerde de ortaya çıkabilir. Hastalık görüldüğünde, vücut bu mikroba karşı bağışıklık kazandığından, tekrarlamaz.

KIZAMIK NASIL ORTAYA ÇIKAR?

Kızamık virüsüne temas etmek, ayrıca hastalığa karşı vücudun bağışık olmaması, hastalığın ortaya çıkmasına neden olur. Hastanın, ağız ya da burun boşluğuna yerleşen mikrop, burada üreyerek, bütün vücuda yayılmaya başlar. Mikrop, kana karıştıktan yaklaşık 10 gün sonra hastalığın belirtileri ortaya çıkar. Bu durum hastalığın, 15. gününe denk gelir. Bundan sonra hastalığın bulaşması azalır. Çünkü, döküntüyle birlikte mikrobun üremesi de azalmıştır.

KIZAMIĞIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Mikrop girdikten sonra, 10. günde döküntü öncesi dönemin bulguları ortaya çıkar ve en fazla 3 gün sürer. Hastanın ateşi yükselir, titreme vardır ve ağzının içinde küçük, beyaz lekeler ortaya çıkar. Öksürük kuru ve inatçıdır ve yine bu dönemde ortaya çıkar. Gözler kızarmıştır ve ışıktan rahatsız olur.
Döküntülü dönemde, döküntüler kırmızılaşır ve büyür. Biraz kabarmıştır ve sayıları artmıştır. Yüzde ve boyunda ortaya çıkan döküntü daha sonra gövdeye,kollara ve bacaklara da yayılır. Hasta yorgundur ve ateşi tekrar yükselmiştir. Soğuk algınlığı, bu dönemde görülür. Bademcikler şişmiştir.

Daha sonra iyileşme dönemi başlar. Döküntüler solar ve düşmeye başlar. İz bırakmazlar ve hasta artık iyileşmiştir. Kişi, eski enerjisine kavuşur. Hastanın ateşi normale döner ve kişi, soğuk algınlığından kurtulur.

KIZAMIK TANISI NASIL KONUR?

Kızamık hastalığında ortaya çıkan belirtiler, bu hastalığa özgü bir durum değildir. Bir çok enfeksiyon sonrası bu belirtiler görülür. Ama döküntü ve döküntünün ortaya çıktıktan sonraki seyri, hastalığın tanısı için önemlidir. Döküntü başlamadan önce hastalığın tanısını koymak zordur.

Kızamıkta ortaya çıkan lekeler hastadan hastaya farklılık gösterir. Ayrıca ağız içinde görülen bu beyaz lekeler başka bir hastalıkta oluşan bir bulgu değildir. Bu durum da tanı için önemli bir kriterdir.

KIZAMIK TEDAVİSİ

KIZAMIKTAN KORUNMA VE KIZAMIK AŞISI

Kızamık aşısı, cilt altına, enjeksiyonla yapılır. Çocuklarda ya da hastalığı geçirmemiş erişkin kişilerde, iki doz halinde uygulanır. En erken 12 aylıkken, 15. aya kadar uygulanabilir. İkinci aşı, çocuk 4-6 yaş arasında iken uygulanır. Bu iki aşıdan sonra, kızamığa karşı yüzde 99 oranında korunma sağlanır.
Ayrıca kızamık aşısı, yetişkinlerde ve hamilelikten önce yapılabilir. Fakat “hamilelikte” uygulanmaz.Böylece hastalığa karşı koruyuculuk sağlanır. Hiç bir yan etkisi yoktur. Olsa bile hafiftir ve önemli değildir.


Tagged , , , , , , , ,

İlgili Yazılar

15 Yorum

 1. mehmet25 Şubat 2016 at 17:19Reply

  38 yaşındayım. Sabah ateşle uyandım. Vücudumda kızarıklar farkettim. Annem küçük yaşta kızamık çıkarmadığımı söyledi. Kızamık çıkarıyor olabilir miyim?

 2. tugba21 Şubat 2016 at 22:53Reply

  Bende bütün belirtileri var. İlk defa boyle oldum. Korkuyorum.

 3. Fatma21 Şubat 2016 at 10:27Reply

  Bebeğim 5 aylık ve kızamık çıkarıyor. Ne yapmalıyım?

 4. othwı23 Şubat 2014 at 19:13Reply

  Ödevim için iyi oldu. Teşekkürler.

 5. Aysima08 Temmuz 2013 at 13:36Reply

  35 yaşındaki eşime kızamık teşhisi konuldu çok şükür geçti. Maalesef şu anda 9 aylık kızım yakalandı.

 6. melek04 Temmuz 2013 at 16:00Reply

  Benim oğlum 4 aylık. Kızamık oldu sanırım ne yapmam gerekiyor?

 7. yeliz11 Haziran 2013 at 16:01Reply

  Ben kaşınıyorum tedavisini de bilmiyorum.

 8. esra27 Mayıs 2013 at 08:48Reply

  Ben de galiba kızamık oldum. 12 yaşındaki kardeşimden geçti. Ne yapacağım bilemiyorum.

 9. hilmi24 Mayıs 2013 at 09:36Reply

  Bütün belirtilerim birebir aynı. Şu anda iyileşme dönemindeyim. Döküntüler başladı ama hastanede hala teşhis koyamadılar.

 10. ulanbunege06 Nisan 2013 at 15:38Reply

  Çok güzel bir site herkese öneririm.

 11. arda31 Mart 2013 at 10:18Reply

  Çok güzel olmuş.

  • Bedri24 Nisan 2017 at 22:33Reply

   Benim kızım 8 aylık ve kızamık çıkarıyor. Tedavisi yok diyorlar ve çok korkuyorum. Ne yapmalıyız? Şimdiden teşekkürler.

 12. sirma21 Kasım 2011 at 01:34Reply

  Merhabalar, benim de birden ellerimin üstünde kaşıntıyla başladı. Daha sonra bütün vücudumda çıkmaya başladı kaşıntı ve kabarcıklar halinde ama ne olduğunu da bilemiyorum. Gece kaşıntıyla uyandım, ayaklarımın üstünde şişikler oluştu. Bu da mı kızamık olabilir?

 13. bura06 Ekim 2011 at 15:30Reply

  Çok güzel yazı.

  • bura10 Ekim 2011 at 15:58Reply

   Aynen ya resmen her şeyi açıklıyor nasıl olmuş diye…

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemiz sorulara cevap vermek için bir danışmanlık servisi vermemektedir ve doktorlara görev vermemektedir. Sorulara verilecek cevaplar tamamen gönüllülük esasına göredir, ve ziyaretçilerimizin deneyimlerini paylaşmak için fırsat tanımak üzere yorum kısmı açık tutulmaktadır.

*

Hakkımızda
Sağlık.Net ziyaretçilerine sağlık durumları hakkında ihtiyaç duyulan bilgileri sağlamayı amaçlayan bir web sitesidir. Sitemizde yer alan bilgiler güncel ve güvenilir kaynaklardan elde edilmektedir. Sizler de kişisel tecrübelerinizi ve sitemizdeki yazılar hakkındaki görüşlerinizi yazıların altında bulunan yorum kısmı aracılığıyla ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.
Son Yorumlar
 • Bedri: Benim kızım 8 aylık ve kızamık çıkarıyor. Tedavisi yok diyorlar ve çok korkuyorum. Ne yapmalıyız? Şimdiden teşekkürler.
  View Post
Facebook
UYARI
Bu sitede yer alan tüm içerik bilgilendirme amaçlıdır. Sağlık.Net sitesi hastalık teşhis ve tedavi hizmetleri vermemektedir. Herhangi bir sağlık probleminiz olması durumunda ilgili doktorlar ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.