Sağlık.net

Hastalıklar

Kalp Yetmezliği: Nedenleri, belirtileri, tanısı ve tedavisi

 • Delicious


KALP YETMEZLİĞİ

Vücudumuz için gerekli oksijeni ve besini taşıyan kan, kalp sayesinde vücuda dağılır ve dokulara ulaşır. Bunu da bir pompa vazifesi görerek yapar. Kalp yetmezliğinde ise kalp çalışmaya devam eder, ama yeterli miktarda kanı dokulara ulaştıramaz. Tedavi edilmesi gereken çok önemli bir hastalıktır. Kan akımının azalması sonucu kalbin kasılma yeteneği kaybolur. Kasılamayan kalp, kanı pompayalamaz. Kalbin, vücudun ihtiyacını karşılayacak düzeyde kanı pompalayamamasına kalp yetmezliği denir. Bu sorun başka ciddi hastalıklara yol açabilir. Dokulara yeterli kan ulaşmadığı için oksijen de ulaştırılamaz. Kan akımındaki yetersizlik sonucu kan damarlarda birikir. Kalp kası zayıflamaya başlar ve böbrek su ve tuz tutulumunu artırır. Kol, bacak ve akciğer gibi organlarda sıvı birikimi sonucu kalp yetmezliği ortaya çıkar.

KALP YETMEZLİĞİNİN NEDENLERİ

Kalp yetmezliği kalbi etkileyen çeşitli hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkar. Kalp kasında meydana gelen rahatsızlıklar, kalbin kanı pompalama güçlüğü, kalp damar hastalıkları, tansiyon yüksekliği (hipertansiyon), kalbin kapaklarında sorun olması, alkol kullanımı, kalp yetmezliğine neden olurlar.

Damar sertleşmesi sonucu damarın esnekliği kaybolur. Sertleşmiş bir damara da kan pompalamak güçtür. Bu da kalbin yetersiz çalışması demektir. Damar sertliğinin bir başka etkisi de kalbe gelen kanın ve oksijenin azalmasına neden olmasıdır.

Kalp kasında iltihap oluşması ve tiroid bezinde fazla miktarda hormon salgılanması(hipertiroidi) kalp yetmezliğine yol açabilir. Kalp kasında hasar çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar (kardiyomiyopati).

Kalp krizinde kalp damarının tıkanıklığı söz konusudur. Sonuçta o damarın beslediği kas tabakası ölür. Kalp krizi sonucu hasta yaşayabilirse o yerde kasılmayan kas tabakası meydana gelir. Bu da kalp yetmezliğine yol açar.

KALP YETMEZLİĞİ BELİRTİLERİ

Hastalığın belirtilerini bilmek hastalığın ağırlaşmadan düzeltilmesi bakımından çok önemlidir. Bazı bulgular bize kalbin yetersiz kalmaya başladığını söyler. Bu bulgular:

 • Göğüste ağrı,
 • Kesik kesik nefes almak,
 • Halsizlik, yorgunluk, çabuk yorulma,
 • Basit hastalıklara (nezle, soğuk algınlığı gibi) direnç gösterememek,
 • Ayak bileklerinin şişmesi,
 • İştah azalması nedeni ile kilo kaybı,
 • Sık sık idrara çıkmak,
 • Kalbin ritminin bozulması ve hızlı kalp atışı,
 • Akciğerlerde kan birikmesi

Bu bulgular başta hiçbir belirti olmadan aniden şiddetli bir güç harcandıktan sonra ortaya çıkmaya başlar. Hasta (hasta olduğunun hala farkında değilken) yokuş ya da merdiven çıkarken zorlanır. Sağlıklı gibi görünse de sık sık dinlenmek zorunda hisseder. Çok yorulduğu bir günden sonra ayak bileklerinde şişlik(ödem) oluşur. Bu şişlik sabah saatlerinde iner, ve ilk başlarda hafif seyreder. Sonraları şiddetlenmeye başlar, ve hastanın el, ayak, ve yüzünde morarmalar meydana gelir. Çok basit hareketlerde bile nefes almada güçlük çeker. Kan dokulara yeterince ulaşmadığından morarma da gittikçe artar. Bununla beraber akciğerde kan birikimi oluşabilir. Kalp yetmezliği nefes darlığı ya da yatarken nefes almada güçlükle kendini belli eder. Gıcık tarzında öksürüğe yol açar. Ancak kalp yetmezliği muayene ve yapılan testler sonucu anlaşılabilir. Bazen kalp yetmezliği olduğu halde hiçbir belirti olmayabilir.

KALP YETMEZLİĞİ TANISI NASIL KONUR?

Öncelikle hastanın sigara, alkol, ilaç kullanıp kullanmadığı hakkında bilgi alınır ve daha sonra kalp yetmezliğini belirlemede bazı testler yapılır. Bu testler sonucunda kalbin bir kasılmada pompaladığı kan miktarı ve kalple akciğerin vücuda nasıl oksijen sağladığına bakılır. Ayrıca hastaların egzersiz sırasında sarfettiği oksijen miktarını öğrenmek için efor kapasitesine bakılır. Bu da kalp -akciger egzersiz testleri ile sağlanır.

Kişinin günlük yaşam şartlarına göre kalp hastaları şu şekilde sınıflandırılır:

 • Sınıf 1’deki kalp hastaları için hiç bir sınırlama yoktur. Fiziksel bir aktivite sonrasında herhangi bir kalp rahatsızlığı belirtisi (çarpıntı, nefes almada güçlük gibi) görülmez.
 • Sınıf 2’dekiler için az miktarda kısıtlama vardır. Göğüste ağrı, çarpıntı, nefes darlığı görülebilir. Fakat hasta istirahat halinde hiç bir sorun yaşamaz,
 • Sınıf 3 kalp hastalarında belirgin bir sınırlama vardır. Hafif bir fiziksel aktivite sırasında bile belirtiler ortaya çıkar,
 • Sınıf 4 hareketi rahat bir şekilde yapamaz. Çok az bir fiziksel aktivite sırasında veya istirahat halinde de belirtiler görülür.

KALP YETMEZLİĞİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Kalp hastalarında doğru beslenme çok önemlidir. Bunun için yemek miktarını azaltmak gerekir. Hastaya sulu besinler önerilir. Çünkü katı besinlerin sindirimi daha uzun sürer ve bu besinler kalbin yükünü artırır. Bu nedenle besinler iyi çiğnenmeli ve gerekenden fazla yemek yemekten kaçınılmalıdır. Yağ ve tuz alımını da önemli miktarda azaltmak gerekir. Tuz, vücutta su tutumunu arttırdığı için vücuttaki şişliğin azalmasını engeller. Eğer tuz az alınırsa idrarla su atımı artar ve böylece şişlik (ödem) azalır. Böylece kalbin yükü azalır.

Tedavinin başarılı olması için hasta mutlaka sigarayı bırakmalıdır. Çünkü sigara kalp kasına oksijen gitmesini engeller ve kas dokusu beslenemez. Kalp yetmezliği olan hastalar dinlenmek zorundadır ve ağır güç gerektiren yorucu işlerden uzak durmaları gerekir. Ama nasıl ki hareketsiz yaşam süren bir insan güç ve kondisyon kaybı yaşıyorsa kalp kası da güç kaybeder. Bunu önlemek için doktor kontrolünde egzersiz programı uygulanmalıdır.

Bir diğer tedavi de ilaçla yapılır. Genellikle digoxin, diüretikler ve ACE inhibitörleri kullanılır. Digoxin sayesinde kalbin kanı pompalama gücü arttırılır. Digoxin kalbin atım düzenine de katkı sağlar. Diüretikler su ve tuzun vücuttan idrar yoluyla atılmasını sağlar ve böylece şişlikler azalır. ACE inhibitörleri damarları gevşetir ve kan akımını sağlar. Böylece fazla kan etkili şekilde pompalanır.

KALP YETMEZLİĞİ OLAN HASTALAR NELER YAPMALIDIR?

 • Derhal sigara, alkol, madde kullanımını bırakın,
 • İdeal kilonuzda olmaya çalışın fazla yemekten kaçının,
 • Şekerinizi ve koleserolünüzü düzenli olarak ölçtürün ve kontrol altında tutmaya çalışın,
 • Tuz alımını azaltın,
 • Gerekirse çok yorulmayacak şekilde doktorunuz öneriyorsa spor yapın,
 • İlaçlarınızı aksatmayın, düzenli olarak kontrole gidin,
 • Ağrı kesicilerden uzak durun,
 • Diyetinize dikkat edin,
 • Kendinizi aşırı yormayın.

Unutmayın ki yaptığınız ve yapacağınız herşey sizin ömrünüzü belirlemede önemlidir. Herşey sizi biraz daha fazla ve kaliteli yaşatabilmek için….


Tagged , , , , , , , , , ,

İlgili Yazılar

30 Yorum

 1. Fatma08 Nisan 2016 at 16:49Reply

  Merhaba. Bende ayak bileklerinin şişmesi ve akciğerlerde kan birikmesi yok. Diğer her madde var. Ne yapabilirim? Bu arada bu hastalığa yakalananlara Allah yardımcı olsun.

 2. İkm_2702 Mart 2016 at 08:52Reply

  Benim annemin kalp yetmezliği var. Kalbi %20 çalışıyor. Ne yapmamız gerek? Son çaresi nedir?

 3. dilara22 Şubat 2016 at 16:19Reply

  Sadece ayak şişkinliğim yok. Diğer hepsi var. 18 yaşındayım 2 veya 3 adım atınca yığılacak gibi oluyorum.

 4. Merve30 Ocak 2016 at 22:32Reply

  Bu ayın 25’inde babamı kalp yetmezliğinden kaybettim. Gerekli bütün ilgi ve bakımını yaptık. Kontrollerini takip ettirdik. Bakım hastası olarak geçiyor denildiği gibi tek çaresi kalp nakli. Kısa ömre hizmet edecekmiş ama gerçekten zor bir hastalık. Rabbim hasta kullarına acil şifalar versin. Geçmişlerimizin ruhlarına da rahmet etsin.

 5. İsimsiz13 Kasım 2015 at 10:36Reply

  Dün gece yeğenimi hastaneye götürürken birden olduğum yerde kaldım. Kalbim sıkıştı ve hareket edemedim. İnsan aldığı nefesi geri veremeyeceğim sanıyor bu durumlarda. Doktor kalp kaslarının kasılması ya da fazla rüzgarda kalma sonucu oluşabileceğini söyledi fakat bu benim ilk defa yaşadığım bir şey değil arada bir başıma geliyor. Belirtileri okudum ve endişelendim. 19 yaşındayım iki merdiven çıksam hemen yoruluyorum bazen durduk yere heyecanlanmışım gibi kalbimin ritmi değişiyor ve sanki dışarı çıkacakmış gibi atıyor. Sürekli uyumak istiyorum yorgun düşüyorum. Ayaklarımın şişmesi dışında belirtilerin çoğunu yaşıyorum. Ölümün genci yaşlısı yok ve insan ne oldum değil ne olacağım demeli. Rabbim herkese şifasını versin.

 6. elvin babayev01 Mart 2014 at 20:16Reply

  Selam. Babam 7 ay önce ameliyat oldu kalp damarlarından. Bacaklarında şişlik oluyor. Bu normal midir?

 7. ahmet özpınar07 Nisan 2013 at 23:24Reply

  35 yaşındayım. Kalp büyümesi rahatsızlığım var. Son dönemlerde yaşadığımı öğrendim. Allah herkese şifa versin. Çok zor bir durum.

 8. Dilruba31 Mart 2013 at 10:27Reply

  Benim babam 4.Sınıf düzeyinde hasta. 24 saat ayaktayım birşey olmasın diye. ALLAH herkesin yardımcısı olsun, şifa versin.

 9. isak30 Mart 2013 at 09:26Reply

  Benim babam da kalp yetmezliğinden vefat etti ama biz aile olarak anlamadık ve ilgilenmedik krizden önce. Allah kimsenin başına göstermesin. Bu can bize emanet tedbirimizi alalım. Son noktaya gelince hastaneye gidiyoruz.

 10. Beyza Deniz17 Mart 2013 at 12:31Reply

  Bende de bu belirtilerden bazıları mevcut. Doktora gittim birşey demiyorlar. Ama sık sık bunları yaşıyorum artık kalbimde sık sık çarpıntılar olmaya başladı . Çok korkuyorum, ne yapmalıyım?

  • KÜBRA04 Mayıs 2016 at 16:46Reply

   Kesinlikle doktora gitmelisiniz. Çok geçmiş olsun.

 11. can16 Ocak 2013 at 02:38Reply

  Merhaba arkadaşlar. Bütün belirtiler bende mevcut ve daha 15 yaşındayım. Doktora gittim sevk ettiler ama sevk yerine gitmedim. Birşey olmaz deyip geçtim ama şimdi daha kötüyüm. Nefes alamıyorum ve kalbim tıkanıyor gibi oluyor. Kalbim ağrıyor bu yaşta. Allah herkeze sifa versin.

  • mehmet baydar03 Temmuz 2013 at 22:09Reply

   Kardeşim geçmiş olsun yol yakınken hemen doktora git. Çok geçmiş olsun.

 12. Mesut08 Haziran 2012 at 12:12Reply

  Bu hastalığın belirtilerinden 7 tanesi annemde de mevcut durumda.Ne yapacağımı bilmiyorum doktora gitmeli miyiz?

 13. arda05 Haziran 2012 at 06:46Reply

  Ben kalbimin atışını genelde hissederim. Geceleyin yatarken mesela kulakta hissederim veya ayakta hissederim. Bunun nedeni nedir sizce?

 14. zehra09 Mayıs 2012 at 15:00Reply

  Çok sevdiğim hocama geçmiş olsun. İnşallah bir an önce iyileşir Soner hocam. Siz çok güçlü bir insansınız. Bu hastalığı yeneceğinize tüm kalbimle inanıyorum.

 15. ece01 Mayıs 2012 at 10:44Reply

  Bu hastalık öldürüyor mu? Yoksa kurtulma şansı var mı?

  • berat22 Aralık 2013 at 09:57Reply

   öldürüyorda kurtulma şansı da %75 ama benim arkadaşım daha 17 yaşında iken vefatetti kalp yetmezliginden inşallah bir daha olmaz böyle şeyler gerisi Allahın takdiri

 16. Tarık27 Mart 2012 at 05:42Reply

  17 yaşındayım ve çok berbat bir durumdayım. ALLAH yardımcımız olsun. İlaç tedavisi ve moral hastalığın kaybolmasında büyük bir etken . Bence moralinizi yüksek tutun. Ben öyle yapıyorum, inşallah iyileşirim. Herkese geçmiş olsun.

 17. Hasan07 Mart 2012 at 17:21Reply

  Allah tüm hastalara şifa versin. 15 yaşındayım bir ara nefes darlığı cektim ama Allah’a şükür şimdi çok iyiyim. Moral çok büyük bir destek oluyor. Umarım bu hastalığa yakalananlar iyileşirler. Dedikleri gibi “Mutlu ol mutlu yaşa”.

 18. hüseyin tunç10 Aralık 2011 at 19:09Reply

  Yaşam içinde ben bu hastalığa yakalanmadım deyip mücadeleye devam etmemiz lazım. 49 yaşındayım 40 yıldır bu şekilde yaşamaya devam ediyorum. Neşeli ol ki genç kalasın…

  • soner09 Şubat 2012 at 22:09Reply

   Merhaba Hüseyin bey, seni tam olarak anlayamadım galiba. Kalp yetmezliği hastasısın ve 40 yıldır bu hastalıkla yaşadığını mı söylüyorsun?
   Ben bir sene önce by pass oldum ve bende %40 kalp yetmezliği var, moral olarak çökmüş durumdayım. Elbette ölümden kaçış yok ama kısa da olsa ne kadar zamanının kaldığını bilmek istiyor insan…

  • deniz gücüyener19 Şubat 2012 at 20:14Reply

   Öncelikle çok geçmiş olsun, ALLAH yardımcınız olsun ve ALLAH tüm hastalara şifa versin inşallah. Bu hastalığın hangi evresindesiniz? Şu anki şikayetleriniz nelerdir? Benim bir yakınım 31 yaşında erkek ve tip-1 diyabeti var. 1 yıl önce geçirdiği kalp krizi nedeniyle kalbine pil takıldı. Kalp yetmezliği yaşıyor. Şu anda kalbi %20 oranında çalışıyor. Ayaklarında şişlikler oluşmaya başladı ve çok çabuk yoruluyor. Siz 40 yıl bu şekilde mi yaşadınız? Kusura bakmayın bu soruları soruyorum fakat sizi en iyi ben, beni en iyi siz anlarsınız. Bilgi verirseniz çok sevinirim. Sağlıklı günler dilerim. Saygılarımla.

 19. seylan09 Aralık 2011 at 17:49Reply

  Bugün doktora gittim. Bütün belirtiler bende mevcut. Kızım ve oğlum çok üzülüyorlar, dayanamıyorum. Allah bana ve diğer hastalara şifa versin…

 20. mervee10 Kasım 2011 at 23:29Reply

  Allah kimsenın başına vermesin. Her şey kendine dikkat etmekte bitiyor.

  • soner09 Şubat 2012 at 22:10Reply

   Nasıl dikkat edeceğiz? Ne yapsak? Ne etsek? Ne içsek? Herşeyde kalbe zarar veren birşey var.

 21. sevim08 Kasım 2011 at 12:34Reply

  Annemin bu hastalığa daha yeni yakalandığını öğrendim ve ne yapacağımı bilmiyorum. Araştırıyorum sürekli ama bu hastalığın sonunda öldürdüğünü söylüyorlar. Peki iyileşme ve bu hastalıktan kurtulma yolu yok mu?

 22. Onur13 Ekim 2011 at 17:42Reply

  Bu belirtilerden 5 tanesi mevcut; doktora gitmeli miyim?

 23. merve13 Ekim 2011 at 15:00Reply

  Çok zor bir hastalık.

  • murat19 Kasım 2011 at 14:49Reply

   Evet gerçekten çok zor bir hastalık Merve Hanım, tüm hastalara ve özellikle de kalp hastalarına şifalar dileyelim.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemiz sorulara cevap vermek için bir danışmanlık servisi vermemektedir ve doktorlara görev vermemektedir. Sorulara verilecek cevaplar tamamen gönüllülük esasına göredir, ve ziyaretçilerimizin deneyimlerini paylaşmak için fırsat tanımak üzere yorum kısmı açık tutulmaktadır.

*

Hakkımızda
Sağlık.Net ziyaretçilerine sağlık durumları hakkında ihtiyaç duyulan bilgileri sağlamayı amaçlayan bir web sitesidir. Sitemizde yer alan bilgiler güncel ve güvenilir kaynaklardan elde edilmektedir. Sizler de kişisel tecrübelerinizi ve sitemizdeki yazılar hakkındaki görüşlerinizi yazıların altında bulunan yorum kısmı aracılığıyla ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.
Son Yorumlar
 • Nimesay: Et yedim. iş yerindeyim. Midem ağrıyor dedim. Süt içirdiler. Kuzenim sakın içme zehirler dedi. Şu an ise aşırı uykum geldi ve ağrım hala geçmedim. Başım da dönüyor. Ne yapmam lazım?
  View Post
Facebook
UYARI
Bu sitede yer alan tüm içerik bilgilendirme amaçlıdır. Sağlık.Net sitesi hastalık teşhis ve tedavi hizmetleri vermemektedir. Herhangi bir sağlık probleminiz olması durumunda ilgili doktorlar ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.