Sağlık.net

Hastalıklar

Kabakulak: Nedeni, belirtileri, yol açtığı hastalıklar, tanısı, tedavisi ve korunma yolları

 • Delicious

KABAKULAK VE NEDENİ

Virüslerin, tükrük bezlerinde enfeksiyon yapması ve burada büyümeye neden olmasıyla ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır. Kulağın alt tarafında şişlik oluştuğu için kabakulak denir. Çocukluk çağında görülür, fakat bu hastalığı geçirmemiş kişilerde yetişkinlik döneminde de görülebilir.

Kabakulak, kış ve bahar aylarında daha çok görülür. Hasta kişilerin öksürmesi, hapşurması ya da başkalarını öpmesi sırasında bu virüsler damlacıklarla beraber havada uçuşur. Bu ortamda bulunan kişiler de nefes alırken, solunum yoluyla bu virüsü kaparlar. Böylece hastalık insandan insana bulaşmış olur.

Hastalığın belirtileri, virüs vücuda girdikten sonra yaklaşık 3. haftada ortaya çıkar. Bu hastalığa bir kere yakalandıktan sonra vücut buna karşı bağışıklık kazanır. Tekrarlaması söz konusu değildir.

KABAKULAĞIN BELİRTİLERİ

 • Çenenin arka alt tarafında şişlik oluşur. Önce bir tarafta olur sonra diğer tarafta da görülür.
 • Tükrük bezlerinde ağrı vardır. Boğazda da ağrı hissedilir.
 • Ağız açıp kaparken, bir şeyler çiğnerken ağrı olur.
 • Hafif ateş ve baş ağrısı ortaya çıkar.
 • Hasta halsiz ve yorgundur.
 • Yumurtalıklarda iltihaplanma olursa, hasta karın ağrısı çeker.
 • Baş, şişlik olan tarafa doğru biraz yatık durur.
 • İştah kaybı görülür.
 • Hastalık şiddetli olursa ve iltihap yayılırsa boyunda tutulma olabilir.
 • Bulantı ve kusma buna eşlik edebilir.
 • Çok nadir vakalarda hastalık belirti vermeyebilir.

KABAKULAK HANGİ RAHATSIZLIKLARA YOL AÇAR?

Kabakulağa neden olan mikrop, kana girdiğinde yayılır ve diğer organlara da ulaşır. Buralarda iltihaplanmaya neden olur. Beyin zarına geldiğinde menenjite yol açabilir. Bu durumda baş ağrısı şiddetlenir ve hasta kusmaya başlar. Ense sertliği görülür. Mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Sadece beyin değil, başka yerlerde de iltihaba neden olur. Böbrekte, pankreasta, sinirlerde iltihap oluşabilir. Kadın ve erkekte yumurtalıkların iltihabı sonucu kısırlık gelişebilir. Hastalığın şiddetli seyrinde ve yayılmasından sonra sağırlık görülebilir. Kabakulak, gebeliğin erken döneminde ortaya çıkarsa düşük gelişebilir. Gözyaşındaki bezler şişerse, görmede bozukluklar ortaya çıkabilir. Fakat nadir rastlanan bir durumdur. Sakatlığa yol açabilir. Kişinin, günlük yaşamını aksatmasına neden olur. İş ya da okul hayatına ara vermek zorunda kalır.

NASIL TANI KONUR?

Tanı koymak zor değildir. Hastanın doktora verdiği bilgiler ve yapılan fizik muayene sonucu tanı konabilir. Kabakulak olan biriyle yakın temasta bulunma, tanı konmasına yardımcıdır. Tükrük bezlerinin şişmesi de aynı şekilde kabakulak olduğunu gösterir. Genelde gerek yoktur ama kan tahlili sonucu kandaki antikor seviyesine bakılır. Çok fazla artması kabakulak tanısı için önemli bir bulgudur.

KABAKULAK TEDAVİSİ

KABAKULAKTAN KORUNMA YOLLARI

Yapılan MMR aşısı ile bu hastalıktan korunabilirsiniz. Diğer aşılarla birlike uygulamanın bir zararı yoktur. Aşının zararı yoktur. Hayati tehlikeye neden olması çok düşük bir ihtimaldir. Çocuklarda, 1-1.5 yaş arasında ve 4-5 yaşlarında olmak üzere iki kere uygulanmalıdır. Yüzde 95 oranında koruma sağlar.

Hamilelerde uygulanması yasaktır. Hatta aşı olunduktan sonra ilk üç ay hamile kalınmaması gerekir. Kanser, aids gibi bağışıklık sistemini etkileyen hastalıkları olanlar bu aşıyı yaptırmadan önce doktoruyla görüşmelidir.

Aşı bulunmadan önce menenjitin en büyük sebeplerinden biriydi. Günümüzde bu aşının yapılmasıyla artık kabakulak silinmeye başlamıştır. Görülme sıklığı, geçmiş dönemlere göre çok azalmıştır.


Tagged , , , , , , , , , , ,

İlgili Yazılar

24 Yorum

 1. Zafer11 Aralık 2016 at 16:33Reply

  Sağ kulağım sürekli kaşınıyor. Sıcağı gördüm mü öksürmeye başlıyorum, boğazım ağrıyor öksürünce. Acaba nedeni ne olabilir?

 2. elifon09 Eylül 2016 at 12:33Reply

  Sanırım ben de kabakulağım. Halsiz falan değilim, çenem ağrımıyor ama kulağımın altında değil de yanında şişlik var. Sizce kabakulak mıyım?

 3. eda29 Mayıs 2016 at 13:56Reply

  Benim de boğazımda ağrı var. Ağzımı açarken, yemek yerken çok acıyor. Kulağımın altında da hafif şişlik var. Sizce kabakulak mıyım? Çevremdekiler kabakulak olsaydın çok şişerdi falan diyorlar.

 4. yunus emre04 Mart 2016 at 03:58Reply

  Sabah kulağım basınçlıydı. Şimdi çok şiddetli şekilde ağrıyor. Kabakulak geçirdim. Tekrar olabilir miyim?

 5. Batuhan Yavuz22 Şubat 2016 at 10:13Reply

  4 gündür kulağımın altında bir ağrı var. Şişlik çıkmadı, yemek yerken, ağız açıp kaparken batıyor gibi his oluyor. Kabakulak olma ihtimalim mi var yoksa başka bişey mi var? Çevremdekiler kabakulak olsaydın kulağının altı şişerdi diyorlar? Ne olabilir?

 6. selim12 Eylül 2014 at 06:39Reply

  Geçirmez demiyor, %95 diyor.

 7. öykü solmaz26 Nisan 2014 at 09:53Reply

  Fen bilgisi dersine öğretmen bize performans ödevi verdi. 18 tane hastalık araştıracağız. Ortalama 1-2 haftamız var. Bütün hastalıkları buradan araştırıyorum. Onlardan birisi de kabakulaktı. Verdiğiniz yararlı bilgiler için teşekkür ederim.

 8. Canan14 Mart 2014 at 01:21Reply

  Benim de sağ kulağımın altı ağrıyordu. Ne yapmalıyım bir ilaç kullanmama gerek var mı?

 9. Ahmet27 Kasım 2013 at 10:26Reply

  Boğazım ağrıyor sol tarafta şişlik var. Dün de başım ağrıyordu.

 10. emine akdoğan18 Nisan 2013 at 20:26Reply

  Benim sol yanağımda şişkinlik var. Yemek yerken ve gülerken ağzımın sol tarafı ağırıyor ve ağız kaslarım geriliyor. Halsizlik durumu da var ve hep uykum geliyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim.

 11. gul11 Şubat 2013 at 14:11Reply

  Ben de kaba kulağım galiba. Emin değilim çünkü kulağımın altı şiş ama belirtilerin hiç biri olmadı. 4 gün oluyor çıkalı ve korkuyorum. Çok nadir vakalarda belirti göstermiyor ne anlama geliyor? Acil cevap verin lütfen.

 12. selin08 Şubat 2013 at 08:33Reply

  14 yaşındayım birkaç gündür boğazlarım ağrıyor ve ateşim çıkıyor. Bu sabah babaannem yüzümün sol tarafının şiş olduğunu söyledi. Hemen doktora gitmeli miyim?

 13. Hakan08 Ocak 2013 at 14:39Reply

  Nasıl tekrar etmez? Küçükken geçirdim. Şu an yine kabakulak oldum ve hatta ileri yaşlarda daha tehlikeli olduğunu söyledi doktor.

 14. demo31 Temmuz 2012 at 09:50Reply

  Kabakulak olabilirim, doktora gitmezsem kendiliğinden iyileşir mi?

 15. burak28 Temmuz 2012 at 11:34Reply

  Kulağımın yanında bir şişkinlik var. Sivilce de olabilir emin değilim ama biraz büyük. Başım ağrıyor ve ateşim var. Boynum biraz ağrıyor. 15 yaşındayım, rahatsızlığım kabakulak mı acaba?

 16. taha07 Temmuz 2012 at 10:42Reply

  Galiba Kabakulağım. Korkuyorum…

 17. rida-9830 Haziran 2012 at 18:34Reply

  Benim de kardeşim kabakulak oldu. Ama şimdilik sadece sağ kulağının altında boynunda gözle görülür bir şişlik var. Benim sorum ise iyileşmesi çok uzun sürüyor mu? Bir de ileri derecede ateş oluyor mu? Lütfen bana cevap verin.

 18. beyza12 Haziran 2012 at 07:56Reply

  Benim kuzenlerim kabakulak geçiriyor. Bana bulaşmasından korkuyorum. Aşısı çok acıtır mı? Yani ağrı sızı yapar mı? Bulaşmaması için ne yapabilirim? Lütfen yardım edin.

 19. su09 Haziran 2012 at 09:38Reply

  Şu an çok halsizim ve belirtiler bende de var. Sanırım kabakulağım.

 20. A . emir12 Mayıs 2012 at 21:04Reply

  Kabakulak belirtileri tutuyor ama doktor kabakulak olmadığımı söylüyor. Ne yapmalıyım?

 21. ÖZGE08 Şubat 2012 at 12:08Reply

  Bende de şu an sadece bulantı ve boynumda tutulma var. Emin değilim kabakulak olduğumdan. Hocam ne olabilir?

 22. muhammet02 Şubat 2012 at 19:01Reply

  Ben de kabakulak oldum sanırım. Hem de bugün doğum günüm olacak şey mi?:(

 23. sema31 Aralık 2011 at 13:34Reply

  Ben sanırım kabakulağım ama emin değilim.

 24. muin altınışık04 Aralık 2011 at 17:29Reply

  2-3 sene önce kabakulak olmuştum. Şimdi tekrar oldum. Normalde hastalık tekrar olmaz deniyor. Merak ettim, yardıncı olunursa sevinirim. Teşekkürler

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemiz sorulara cevap vermek için bir danışmanlık servisi vermemektedir ve doktorlara görev vermemektedir. Sorulara verilecek cevaplar tamamen gönüllülük esasına göredir, ve ziyaretçilerimizin deneyimlerini paylaşmak için fırsat tanımak üzere yorum kısmı açık tutulmaktadır.

*

Hakkımızda
Sağlık.Net ziyaretçilerine sağlık durumları hakkında ihtiyaç duyulan bilgileri sağlamayı amaçlayan bir web sitesidir. Sitemizde yer alan bilgiler güncel ve güvenilir kaynaklardan elde edilmektedir. Sizler de kişisel tecrübelerinizi ve sitemizdeki yazılar hakkındaki görüşlerinizi yazıların altında bulunan yorum kısmı aracılığıyla ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.
Son Yorumlar
 • Sezer: Merhaba. Ben Afrika Ganada çalışıyorum ve malarya hastalığı teşhisi konuldu. Burada bu hastalık yaygın olduğu için tedavisi mümkün. Türkiye'ye döndüğümde aynı hastalığa yakalanırsam eğer tedavisi mümkün olabilir mi? Yoksa ilacı buradan mı temin edeceğim? Çünkü virus kandan 3 ile 5 yılda anca çıkıyormuş.
  View Post
Facebook
UYARI
Bu sitede yer alan tüm içerik bilgilendirme amaçlıdır. Sağlık.Net sitesi hastalık teşhis ve tedavi hizmetleri vermemektedir. Herhangi bir sağlık probleminiz olması durumunda ilgili doktorlar ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.