Sağlık.net

Hastalıklar

İrritabl Bağırsak Sendromu: Nedenleri, Belirtileri, Risk faktörleri, Teşhisi ve Tedavisi

 • Delicious

İRRİTABL BAĞIRSAK SENDROMU

Bağırsaklarda veya başka organlarda herhangi bir organik bozukluk yoktur. Yapılan tahlil ve tetkiklerde bir anormallik saptanmaz. Hastalarda dışkılama ve gaz çıkarma ile geçen karın ağrısı, ishal ya da kabızlık gibi bağırsak alışkanlıklarının değişmesi ve karında şişlik ve rahatsızlık hissi vardır. İşte bu şekilde ortaya çıkan ve seyreden hastalığa irritabl bağırsak sendromu denir. Gastroenteroloji kliniğine başvurma nedenleri arasında 1. sıradadır.

Bazı hastalarda çok sulu ishal ya da kabızlık görülür. Hastaların bir kısmında ise hem kabızlık hem ishal görülür. Bu hastalıkta inflamasyon olmaz. Önceleri kolit gibi inflamasyonla seyreden hastalık olarak adlandırılmıştır. Fakat bugün bunun yanlış olduğu anlaşılmıştır. Çünkü bu hastalık tehlikeli değildir ve tehlikeli komplikasyonlara yol açmaz. Ama, yaşam kalitesini olumsuz etkiler. İşyeri, okul gibi yerlerde oldukça rahatsız edicidir.

İRRİTABL BAĞIRSAK SENDROMUNUN NEDENLERİ

İRRİTABL BAĞIRSAK SENDROMUNDA RİSK FAKTÖRLERİ

İrritabl bağırsak sendromu sıklıkla 15-50 yaş arasında görülür. Diğer yaşlarda da görülür fakat daha azdır. Bu yüzden risk faktörlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Ayrıca kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülmektedir. Bazı besinler bağırsak hareketlerinde değişmelere yol açar. Kahve, çay, kola, alkol, baharatlı yiyecekler, süt gibi besinler bu soruna yol açabilir. Bazı insanların sindirim sistemi bazı yiyeceklere karşı hassastır. Doktora başvuran kişiler özellikle bir besini yedikten sonra başladığını belirtebilir. Süt, kahve, yağlı yiyecekler, alkol bu besinler arasında sayılabilir. Hastalığa neden olmasalar da şikayetlerin artmasına yol açabilirler.

Bazı enfeksiyonlar sırasında hastalığın şikayetleri artabilir. İlaçlar, kadınlarda adet dönemi, psikolojik sorunlar belirtilerin artmasına neden olabilir. Stres, bu hastalarda bağırsak kasılmalarını arttırır ve belirtilerin artmasına neden olur.

İRRİTABL BAĞIRSAK SENDROMUNUN BELİRTİLERİ

Haftada en az üç kere ya da bir günde üç defadan fazla dışkılama şeklindedir. Dışkılama çok sert, pelte şeklinde ve keçi pisliği görünümünde olabilir. Hastalarda kramp şeklinde karın ağrısı görülür. Acil şekilde dışkılama hissi vardır. Dışkılama ya da gaz çıkarma ile rahatlama vardır. Kabızlık veya ishal olabilir. Bazen kabızlık ve ishal birbirini birbirini takip eder. Hastalar şikayetlerinin yemekten sonra veya stres durumunda arttığını belirtir.

Dışkılama zamanı ve sıklığı değişmiştir. Dışkılama ile birlikte sümük şeklinde salgı olabilir. Bu hastalıkta kilo kaybı görülmez. Ateş yükselmesi ya da kanama olması bu hastalıkta görülmez. Diğer hastalıklar yönünden araştırılması gerekir.

İRRİTABL BAĞIRSAK SENDROMUNUN TEŞHİSİ VE TEDAVİSİ

Hastalığı teşhis etmek için diğer hastalıkların olmadığı kesinleştirilmelidir. Çünkü bu hastalığın tanısı; hastanın şikayetleri, hastalığın bulguları ve hastadan alınan öykü çok önemlidir. İrritabl bağırsak sendromunda tanı için uygulanacak herhangi bir tetkik yoktur. Yapılan testlerle, endoskopiyle ve röntgenle altta yatan organik bir hastalığın olup olmadığı araştırılır.

Hastalığın tedavisi belirtileri ortadan kaldırmaya yöneliktir. İshali ve kabızlığı ortadan kaldırmak için beslenmede değişiklikler yapılır. İshal tedavisinde lifli yiyecekler tercih edilir. Çünkü bunlar kalın bağırsakta uzun süre kalan besinlerdir. Tahıllar, meyve ve sebzeler, bakliyatlar oldukça etkilidir. Uygun beslenme şekliyle belirtiler oldukça hafifletilir. Kabızlık için ilaç tedavisi uygulanır ve sulu besinlerle beslenmek gerekir.

Ağır yemekler ve çok fazla yemek karın ağrısına yol açabilir. Daha sık fakat her öğünde daha az yemek yemek bunu önleyebilir. Stresi azaltarak ve gevşeme yöntemlerini öğrenerek bağırsak kasılmaları azaltılabilir.


Tagged , , , , , , , , , ,

İlgili Yazılar

17 Yorum

 1. Nermin02 Nisan 2017 at 20:11Reply

  Bana da irritabl bağırsak sendromu teşhisi konulmuştu. Yediklerime içtiklerime dikkat ettim. Düzenli olarak ilaçları kullandım. İki yıl sonra geçti şükür. Baharatlı, acı, asitli içecekler ve stresten uzak durmak gerek. Kalıcı rahatsızlık demişti doktor ama şükür eser bile kalmadı. Takıntı yapmayın. Hastalığınızı kabullenip tedavi görün. Geçmez demeyin.

 2. Merve Günay28 Şubat 2017 at 12:09Reply

  Bende de aynı rahatsızlık var. İyileşen varsa ne olur yardımcı olsun.

 3. Merve13 Aralık 2016 at 05:24Reply

  Artık benim de iyice psikolojim bozuldu. Karın ağrısı pek çekmiyorum ama bağırsak hareketlerim aşırı düzensiz. Karnımda bebek tekme atıyor gibi hisler geliyor ama hamile değilim bunu da biliyorum. Çok berbat bir hastalık. Acaba bu hareketler neden bu kadar düzensiz? Herkese geçmiş olsun.

 4. kjgedtjng07 Aralık 2016 at 05:53Reply

  Ben 11 yaşındayım. Karnımdan hep gürültüler geliyor. Tuvaletimi yapamıyorum. Tuvalete oturunca sadece gaz çıkartıyorum. Dışkı falan yapmıyorum. Geceleri ishal oluyorum. Tabi uyuyorum. Lütfen yardım edin ne yapmam gerekiyor?

 5. Zeynep06 Eylül 2016 at 11:10Reply

  Merhaba. Ben de yaklaşık 5 aydır bu rahatsızlıkla mücadele ediyorum. Yalnız bu hastalık kilo kaybına da yol açar mı? Lütfen cevap verin.

  • Aykutkocaali12 Aralık 2016 at 08:52Reply

   Doktora başvurdunuz mu? Teşhis konuldu mu acaba? Bende de aynı durum 10 gündür söz konusu.

 6. aykut04 Eylül 2016 at 10:44Reply

  Ben 3 senedir çekiyorum. Tanıyı koysalar da insanın kafası rahat etmiyor.

 7. ayşegül27 Ağustos 2016 at 20:49Reply

  Ben de 3 haftadır bağırsaklarımda ağrı var ve mideme vuruyor ağrı. Hareket edince daha çok ağrıyor. Dışkımda incelme oldu. Kan falan yok. Çok tedirgin oldum. Acaba bu hastalıktan olabilir mi?

 8. Şevval17 Ağustos 2016 at 12:21Reply

  Bu ağrı bacaklara da vurabilir mi?

 9. melis27 Temmuz 2016 at 10:02Reply

  Merhaba. Bende 3 haftadır devamlı karın ağrısı ve tuvalete çıkma hissi var. Yemek yesem de yemesem de karın ağrısı geçmiyor. Devamlı tuvalete çıkıyorum. Bir ay öncesi endoskopide ince bağırsakta tahriş ve iltihap çıktı. İlaç kullanıyorum. Acaba bağırsak iltihabından mı yoksa huzursuz bağırsak sendromundan bu?

 10. Hatice20 Haziran 2016 at 13:30Reply

  Merhabalar. Ben de yaklaşık 6 aydır çekiyorum. İçmediğim ilaç, gitmediğim doktor kalmadı. Psikolojim çok bozuldu. Önerisi olan var mı?

 11. Hasan03 Eylül 2015 at 14:23Reply

  Kolonoskopi ile kolon kanseri olup olmadığınız teşhis edilir. Kesin tanı bu şekilde konur.

 12. Koray04 Mayıs 2015 at 07:11Reply

  Irritable bağırsak sendromu teşhisi koyuldu. Öncesinde dışkıda gizli kan testi yapıldı ve kan bulunamadı. İdrar ve kan tahlilleri yapıldı ancak bir şey çıkmadı. İlk zamanlarda çok fazla ishal vardı ve karnımdaki gürültü felaketti. Yaklaşık 2 ay oldu. Bu şikayetler ilk bir ayda vardı. Şu an sadece sabahları ishal oluyorum ve sonra geçiyor. Aman her günde değil. İki gün ishal birkaç gün normal şekilde. Acaba teşhis doğru mu? Irritable bağırsak sendromu mu rahatsızlığım? Yoksa kolon kanseri mi başlangıcı mı?

  • Mithat06 Nisan 2016 at 05:54Reply

   Koray bey aynı sorun bende de var. Ben bir türlü düzelemedim. Öneriniz var mı?

   • derya03 Kasım 2016 at 16:57Reply

    Mithat bey; ben de aynısını yaşıyorum. Tedavi oldunuz mu? Tanı konuldu mu? Ben korkuyorum kolon kanseriyim diye.

 13. serkan01 Kasım 2014 at 13:01Reply

  Tanı koydular fakat neden olduğunu henüz bilmiyorlar. Bu tez veya araştırma konusu olabilir.

 14. Halil Ok05 Nisan 2013 at 13:42Reply

  Belirtilerin bir çoğu bende var. Fakat bende basur var. Bundan olabilir mi ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemiz sorulara cevap vermek için bir danışmanlık servisi vermemektedir ve doktorlara görev vermemektedir. Sorulara verilecek cevaplar tamamen gönüllülük esasına göredir, ve ziyaretçilerimizin deneyimlerini paylaşmak için fırsat tanımak üzere yorum kısmı açık tutulmaktadır.

*

Hakkımızda
Sağlık.Net ziyaretçilerine sağlık durumları hakkında ihtiyaç duyulan bilgileri sağlamayı amaçlayan bir web sitesidir. Sitemizde yer alan bilgiler güncel ve güvenilir kaynaklardan elde edilmektedir. Sizler de kişisel tecrübelerinizi ve sitemizdeki yazılar hakkındaki görüşlerinizi yazıların altında bulunan yorum kısmı aracılığıyla ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.
Son Yorumlar
 • Murat: Arkadaşlar bende de aynı sorun var. Çaresini bulan oldu mu?
  View Post
Facebook
UYARI
Bu sitede yer alan tüm içerik bilgilendirme amaçlıdır. Sağlık.Net sitesi hastalık teşhis ve tedavi hizmetleri vermemektedir. Herhangi bir sağlık probleminiz olması durumunda ilgili doktorlar ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.