Sağlık.net

Hastalıklar

Gut Hastalığı: Nedir, nedenleri, belirtileri, tanısı ve tedavisi

 • Delicious

GUT HASTALIĞI

Vücuttan uzaklaştırılması gereken maddeler, ürik aside dönüştürülerek atılır. Ürik asit, pürin denilen madddelerin yıkım ürünüdür. Özellikle protein yapısındaki maddelerin atım şekli olan ürik asidin, atılmasında bir sorun varsa ya da çok fazla üretiliyorsa bu madde vücutta birikir. Kanda bulunan miktarı artar. Ürik asidin eklemlerde birikmesi sonucu burada iltihap oluşur. Bu soruna gut hastalığı denir.

Gut hastalığı,romatizmal bir hastalıktır. Diğer hastalıklardan farklı olarak zaman zaman ortaya çıkar. Sıklıkla ayak baş parmağındaki iltihapla kendini gösterir. Müzmin bir hastalık olan gutun, kesin tedavisi yoktur.

Erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülür. Gut hastalığı, en çok 40-65 yaş arasında ortaya çıkar. Kadınlarda genelde menopoz döneminden sonra görülür. Gençlerde görülmesi çok düşük bir ihtimaldir.

GUT HASTALIĞININ NEDENLERİ

Hastalığın nedeni, ürik asit miktarının kanda ve dokularda artmasıdır. Bu ürik asit miktarının artmasında bazı faktörler rol oynamaktadır. Vücutta ürik asit üretimi aşırı derecede artmıştır ya da ürik asidin böbreklerden atılmasında bir bozukluk vardır.

Kronik böbrek iltihabı olanlarda, idrar söktürücü ilaç kullananlarda, kandaki ürik asit miktarı artar. Bazı hastalıklar, gutun ortaya çıkmasına neden olur. Bunlar; şeker hastalığı, yüksek tansiyon, şişmanlık gibi…

Kalıtsal faktörler, (soya çekim) bir çok hastalıkta olduğu gibi, gut hastalığında da önemli bir faktördür. Doğuştan gelen bazı hastalıklar gut için bir risk faktörüdür. Erkeklerde daha çok görülür. Yaş ilerledikçe gut görülme riski artar.

Beslenme tarzı daha önceleri önemli bir neden olarak görüldüyse de, günümüzde, bunun hastalığa yakalanma riskinde fazla bir artış gösterdiği saptanamamıştır. Fakat alkol ve sigara kullanımı guta neden olabilir. Şişmanlık gut hastalığı riskini arttımaktadır.

GUT HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

Gut hastalığı ataklar halinde gelir. İlk atak şiddetlidir. Eklemlerde ağrı ve şişme olur. Özellikle ayak baş parmağında görülür. Parmak, çok hassaslaşır, şişme, kızarıklık ve ağrı hissi uyanır. Gece ya da sabaha karşı, uykudan uyandıracak kadar rahatsız edici bir ağrıdır.

Ataktan sonra, hastalık, herhangi bir belirti vermeden devam eder. Sadece yapılan testlerle, kandaki ürik asit miktarının yüksek olduğu saptanır. Bu durum, başka atak geçirene kadarki, yani iki atak arasındaki, ara dönemdir.

Eklemlerde, tuz kristalleri biriktiğinden, hareket kısıtlanması görülür. Ayrıca şekil bozuklukları, eklemlerin görevini yapamaması gibi durumlar ortaya çıkar. Bu tuz kristalleri, deri altında, avuç içinde, parmak uçlarında da şişliklere neden olur. Bir zararı yoktur. Fakat çok büyük olduğu durumlarda alınması gerekebilir.

GUT HASTALIĞININ TANISI

Öncelikle uzman bir hekime başvurmalısınız. Sağlık ocakları, bunun için yeterli olmayabilir. Gut hastalığının olduğunu düşündürecek durum, kanda ürik asit miktarının yüksek olmasıdır. Yapılan testlerde bu durum saptanır fakat ürik asit miktarının yüksek olması, gut hastalığının olduğu anlamına gelmez. Bunun dışında gut tanısı koyduracak özel bir kan testi yoktur.
Film çekimi de şişliklerin görülmesini sağlar. Fakat kesin tanısının konması için, eklemlerden alınan sıvıda, ürik asit kristallerinin varlığını tespit etmek gerekir. Bu eklem sıvısı, şişmiş ve ağrılı olan eklemden alınır.

GUT TEDAVİSİ


Tagged , , , , , , , , , ,

İlgili Yazılar

46 Yorum

 1. Ayhan ümit31 Ağustos 2016 at 22:26Reply

  Selam. Benim sağ ayak baş parmağımın altı delindi. Yuvarlak ufak bir delik. Daha sonra içi gözüktü resmen et görünüyor. Devamlı ayak bileğim acıyor ve şişiyor. Acaba gut hastalığı ile bir alakası var mıdır? Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

  • Sezgin demir kayseri25 Kasım 2016 at 18:33Reply

   Kaşında ve yanma oluyor gutta. Kızarıyor ve sonra morarıyor. Delinme ve şişme olmuyor genelde.

 2. mehmet02 Temmuz 2016 at 17:37Reply

  Ben gut hastalığına yakalanalı 10 seneyi buluyor. Bende ağrı yok ama her iki ayağımın aşık kemiği etrafı ile ayak üstü şiş. Ayrıca damar büzüşmesi nedeniyle ellerim kışın soğukta morarıyor, sıcakta ise kıpkırmızı oluyor. Son kan tahlilinde ürik asit az buçuk fazla çıktı. Bir de B12 vitamin eksikliği var. Sizce bu ayak şişmesi gut haricinde dolaşım sisteminin bozuk olması nedeniyle olabilir mi? Saygılar.

 3. vedat durbak25 Mayıs 2016 at 09:29Reply

  Bu hastalığı 19 yıldır çekiyorum ve 6 ay önce sonuca varabildiler. Kırmızı et ve yumurtadan uzak durun. İnşallah fazla rahatsız olmazsınız zaten kesin bir tedavisi yok bunun. Herkese acil şifalar diliyorum.

 4. Ali Kalıpçı16 Mayıs 2016 at 07:22Reply

  İki arkadaşım bu hastalıktan rahatsız. Konuyu tartışırlarken şahit oldum. Merak ettim. Sitenize girdim. Sağlıkla ilgili sorunların yaşayanlar tarafından paylaşılması hem benim gibi meraklılar, hem de daha çok bu alanda bilimsel çalışma yapan kişi ve kurumlar için çok yararlı. Soruna çözümler bulunmasında katkıları olabilir. Bu nedenle beğeniyorum.

 5. Recep22 Mart 2016 at 21:41Reply

  Benim de 2004 senesinde askerden geldikten sonra basladı. Ayağımın ikinci parmağında tırnak dibinde gece batma oluyordu ve çok sancılı bir şekilde uyandırıyordu. 12 senedir halen çekiyorum ve bir türlü ne olduğunu bulamadılar. Gitmediğim doktor kalmadı. Bu ağrı zamanla yayılarak baş parmağıma ve diğerlerine bile geçti. Parmakta morarmalar ve sancılar ile spor ayakkabı dışında ayakkabı kullanamıyorum. Herhalde gut hastalığı. Onu da bugün gittiğim doktor buldu. Yarin kan tahlili sonuçları belli olacak. Allah herkese acil şifalar versin.

 6. Ayhan 0727 Şubat 2016 at 13:45Reply

  Arkadaşlar bana da gut hastalığı teşhisi konuldu. Faydalanmak isteyenler için anlatayım. Bir gün sol ayağımda müthiş bir ağrı ile uyandım ve bir gün bekledim geçmedi. Oysa ayağımı bir yere çarpmamıştım. 2.gün kırık var diye ortapediye gittim. Doktor röntgen çekti bir şey yok ama size bir kan tahlili yapalım dedi. Dahiliye doktoru tahlil sonucunda ürik asit değerinin yüksek olduğunu söyledi. Gut hastalığı teşhisi konuldu. Hemen akut tedavi yapıldı. İğne vuruldum ve ağrım 2 saat sonra geçmeye başladı. Tabi sebeplerini anlattı doktor. Ağırlıklı protein içerikli yiyecekleri et, balık, sakatat ve şeker gibi ayrıca un ve beyazları azalttım. Diyet uyguladım ve 10 kilo verdim. Allah’a şükür hiç ağrım kalmadı. Gerekli ilaçları kullanıyorum tam 1 sene geçti. Tahlil sonuçlarım düzelmiş ve ürik asit değerim düşmüş. Allah Türk doktorlarından razı olsun. Teşekkürler. Umarım sizlere yardımcı olmuşumdur.

 7. Murat Gerçek19 Şubat 2016 at 13:31Reply

  Gut hastasıyım. Tedavi için ne yapabilirim? Çok sıkıntı çekiyorum.

 8. Tugba28 Ocak 2016 at 09:15Reply

  Merhaba. Gece çok şiddetli bir ağrı ile uyandım. Sol ayağımın baş parmağı ve o bölgesi ağrıyordu üzerine basmakta çok zorlandım. Bugün de hafif şişlik oluşmuş ve üzerine basmak çok zor. Ben de her gün peynir ve aralıklı et tüketen bir insanım. Sizce ben de gut hastalığına mı yakalandım?

 9. Methe06 Kasım 2015 at 19:35Reply

  10 sene önce el parmaklarımdan birinde kıymık batması ile başladı. Sonraları sadece bileklere kadar tüm el eklemlerimde şişkinlik kızarıklık ve kimi zaman hafif kiminde bayıltacak şiddette ağrı şeklinde olarak arttı. Genelde tek parmak veya bilek+parmak asimetrik olarak çıkıyor. Bazen bir iki hafta unutuyorum. Ağrıdan kalem bile tutamadığım oluyor. Ağrı ve şişlik genelde zirve yapıp bir kaç saat süründürdükten sonra hafifliyor. Doktorlar teşhis koyamadı çünkü urik asit değerlerim hep optimal. Bu gut için kesin gösterge değilmiş. Bazı doktorlar gut olabilir dedi. Ben de gut olduğunu düşünüyorum çünkü protein ağırlıklı yediğim dönemlerde alevlendiğini düşünüyorum. Benzeri yaşayan var mı merak ediyorum. Sağlıklı günler dilerim.

 10. Atila11 Ekim 2015 at 07:17Reply

  Merhaba. Tek ilave etmek istediğim özellikle stres ve stres altında, alkol almak atak oluşmasında en büyük etkenlerden biri.

 11. Mustafa d kaya24 Temmuz 2015 at 10:59Reply

  Bu hastalığı uzun zamandır ben de çekiyorum. Bulduğum en etkili yöntem çok bol su içerek kirli kanın temizlenmesinin sağlanması. Hastalık işaretlerini alır almaz sık ve devamlı su içerek (tabii ki sık sık da idrara gitmek) sorununuzu çözebilirsiniz. En iyisi bol su içmeyi alışkanlık yapmak. Bu arada mineral kaybını telafi etmek için mineral su içmeyi de ihmal etmeyin.

 12. emel emel24 Mart 2015 at 13:32Reply

  Merhaba. Bana gut hastalığı teşhisi kondu fakat doktor ilaç vermedi. Proteinden uzak dur dedi bir süre. 2 hafta sonra tekrar gittim. Tahlil verdim ancak değerler yükselmiş. Beslenmeme dikkat etmeme rağmen bu durum neden olmuş olabilir? Ayrıca proteinden tamamen uzak durmak doğru mu?

 13. müzeyyen13 Şubat 2015 at 09:35Reply

  Ben 14 yaşındayım. Sabah kalktığımda el parmağım şişmişti ama ağrı yok. Gut olabilir mi?

 14. türkan26 Kasım 2014 at 09:17Reply

  Bir aydır sol diz kapağım şiş. Bir kere 3 enjektör su alındı ama yine şişti. Menisküs olabilir dediler. Doktor bir daha şişer ise ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Başka bir doktora gittim kan tahlili yaptırdı. Ürik asitim biraz yüksek çıktı 5.48. Belden aşağı eklemlerim çok ağrıyor. Dizim çok şişti. Geceleri ağrı artıyor. 43 yaşındayım 1.60 boy ve 60 kg ağırlığındayım. Ancak yukarıdaki yazılar gibi ayak başparmağımda bir sıkıntı yok. Doktor kesinlikle et, yumurta ve tereyağı yeme dedi. Gut olabilir diye düşündü sanırım. Acaba gerçekten gut hastası mıyım?

 15. Rıza GÜLEÇ13 Temmuz 2014 at 11:17Reply

  Yakın zamanda sağ ayak baş parmağımda ağrı ve şişlik sonucu GUT teşhisi konuldu. Kullandığım ilaçlar ile 1 haftada ağrım geçti. Hastalık tamamen tedavi edilebiliyor mu? Hangi yiyeceklerden uzak durmak lazım. Tavsiyeleriniz için teşekkürler.

 16. şahin23 Nisan 2014 at 13:00Reply

  Arkadaşlar gut ataklarınız başladığında acıyı gidermek için gut atağının etkilediği bölgeye 3 dakika sıcak su 1 dakika soğuk su ile toplamda 5 kere sıcak 5 kere soğuk su içinde tutun. Göreceksiniz ki ağrınız azalacak bir de tuzlu yiyeceklerden uzak durun.

 17. Gelincik04 Mart 2014 at 19:54Reply

  Benim eşimde de yaptığı yanlış diyet sonucu gut rahatsızlığı olmuştu. Et tüketip yeterince su içmediğinden. Şikayetinde bir hafta sonra doktora gitti. Teşhis bir kan testi ile belirlendi. Bir iğne yapıldı ve bir kaç saat sonra hiç bir şeyi kalmamıştı. Extra yanına bir kaç ilaç da vermişlerdi onları da sadece 1 hafta kullandı ve sorun çözüldü. Ama biz Almanya’da yaşıyoruz.

  Eğer doktorunuz tam teşhisi koyamadıysa böyle bir şikayetten sonra bol miktarda magnezyum,carbonat vs.re gibi iyi minerallerin olduğu suları olabildiğince çok içmelerini tavsiye ediyor. Günde yaklaşık 2,5 litre.

  Herkese sağlıklı bir yaşam diliyoruz.

 18. müzeyyen23 Ocak 2014 at 10:24Reply

  Bugün annemin gut hastası olduğunu öğrendik. Doktor anneme ilaç vermemiş et yeme 1 ay sonra gel bakalım demiş. Sizce bu yeterli bir tedavi şekli midir? Buradaki yazıları okudum ve ilaç tedavisinin önemli olduğu yazıyor. Ayrıca annemde çok saç dökülmesi ve baş ağrısı var. Bunlar da bu hastalıktan dolayı olabilir mi?

 19. hasan aktaş08 Haziran 2013 at 06:33Reply

  Gut hastalığı olanlar atak başlayıp şişlik olunca tedaviye yardımcı ağrı azaltıcı şişliği azaltan bir yol var mı?

 20. efe26 Mayıs 2013 at 07:13Reply

  Bu hastalık özellikle boğaz enfeksiyonundan sonra tekrar ediyor. Bilgiler için teşekkürler.

 21. Akın28 Şubat 2013 at 08:33Reply

  Bu ürik asit fazlalığı bende de var ve gut hastasıyım bilhassa geceleri ayak taraklarım inanılmaz ağrıyor. Bilgileriniz için teşekkür ederim.

 22. şahin17 Haziran 2012 at 20:13Reply

  Kulak memelerinde sivilce benzeri veya hafif sertlik / kızarıklıklara dikkat. Ellerde ani kaşıntı ve kabarma, sertliklerede dikkat. Bunlarda belirtilerden bazıları.

 23. zehra22 Mayıs 2012 at 08:21Reply

  Selam, benim de sanırım gut hastalığım var. Maalesef belirtiler aynı.

 24. nazlı14 Mayıs 2012 at 06:57Reply

  Benim de aynı şekilde şikayetlerim var. İki yıldı doktorlara gidiyorum ama hiç bir ilerleme olmadı. Yazdıklarınızdan rahatsızlıklarımın ne olduğunu öğrenmiş oldum. Size çok teşekkür ediyorum.

 25. smt08 Mayıs 2012 at 08:37Reply

  Bende gut hastalığı 2 ay önce başladı. Doktora gittim ve tahlillerimde ürik asit değerim yüksek çıktı ve doktor bana ilaçlar verdi. Yaklaşık 2 aydır düzenli kullanmaya çalışıyorum ama haftasonu et, peynir, kuruyemişleri fazla kaçırdım ve tekrar ağrı ve şişlik oldu. Size tavsiyem yediklerinize dikkat edin herşeyden ölçüsünde yiyin ama hayvansal ürünlerden daha az yemeye çalışın. Yoksa çektiğiniz ağrı çok kötü.

 26. bülent gül01 Mayıs 2012 at 19:22Reply

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

 27. rüzgar aslınur26 Mart 2012 at 19:20Reply

  Çok sağolun. Benim dayımda vardı. Doktora gittik. Tedavisi sürüyor:/

 28. Sinan10 Mart 2012 at 08:01Reply

  Teşekkürler. Sanırım bende de gut hastalığı var. Ürik asit değerim normal çıkıyor ama bütün belirtiler bende var. Ne yapmalıyım?

 29. deniz29 Aralık 2011 at 13:00Reply

  Çok sağolun, çok teşekkür ederiz. Elinize sağlık.

 30. Orhan16 Aralık 2011 at 22:55Reply

  Allah razı olsun, okuduk, bilgilendik.

 31. Ahmet Balmumcu25 Kasım 2011 at 08:20Reply

  Boyum 1,70, kilom 114. Ayak parmaklarımın altınada da sert bir bölge var adeta altına küçük uzun bir yastık konmuş gibi.
  Muntazaman kontrollerimi yaptırıyorum. Şeker 120-140, kolesterol ve diğerlerinde anormal bir yükseklik yok ama hepsi üst değerlerde.
  Yazınızı okudum, eti keseceğim. Sorum peyniri de kesmeli miyim? Teşekkür eder saygılarımı sunarım.

 32. doğan19 Kasım 2011 at 21:03Reply

  Sanırım bende de belirtileri başladı, yaşım 30 fakat bu yaşa bakmıyor. Ağırlıklı olarak diz kapaklarında başlıyor sonrasında baş parmak ve geçiyor ya da başka yere geçiyor. Dayımla konuştum aynı olay onun da başına gelmiş şimdi yediğine içtiğine dikkat ediyor. Yukarıdaki yazılanlar için teşekkürler biraz da olsa rahatladım fakat kesin bir tanı için doktora gitmeliyim, teşekkürler.

 33. kurtulus17 Kasım 2011 at 18:48Reply

  O zaman başarılar. 😉

 34. resul sarıaslan16 Kasım 2011 at 05:44Reply

  Bence de çok kötü bir hastalık, ne diyelim Allah yakalanana acil şifa versin.

 35. Mehmet15 Kasım 2011 at 21:27Reply

  Bende de ürik asit değeri 8.6 cikti ama hiç bir yerimde şişlik yok. Gece yattiktan 2 saat sonra sol kalçamla belim arasinda dayanilmaz bir ağri basliyor, sabahlara kadar uyuyamiyorum. Gitmediğim doktor kalmadi.Çaresizim, çaresiz…

  • samil05 Temmuz 2012 at 18:31Reply

   mehmet kardes;

   böbrek taşınız olabilir, ürik asit böbreklerde birikebilir.

 36. zeki31 Ekim 2011 at 05:55Reply

  Kesinlikle çok güzel anlaşılır bir şekilde anlatılmış. Emeğinize sağlık, çok teşekkürler.

 37. Hamit Akdere26 Ekim 2011 at 14:01Reply

  Tahlillerde bu değerler çıkmadı ancak hiçbir sebep yokken sol ayak baş parmağımın şiddetli ağrısı bu belirtiyi gösteriyor. Hayırlısı bakalım gözlemleyeyim.

 38. Kutbettin20 Ekim 2011 at 07:09Reply

  Eklem ağrısından doktora gittim. Ürik asit değerim 8.32 çıktı. Normal değer 0-7 arasıdır. Doktor gut hastasısın dedi. Bir sürü şey saydı yemeyeceksin, dedi. Bittim dedim ve internetten araştırdım. Bu sayfada hastalık ile ilgili bilgileri yazanlar aydınlatıcı yazmışlar, ellerine sağlık. Fazla korkulacak bir hastalık değilmiş. Dikkat ederek başa çıkılır.

 39. togay18 Ekim 2011 at 09:47Reply

  Gerçekten gut hastaları için yazılmış güzel bir metin. Ayrıca Amerika’da yapılan araştırmalara göre gazlı içecekler (kola böbreğin işlevselliğini bozduğu için) ve baklagiller de buna faal etken sayılıyor. Ayrıca iyice araştırılsa çok yağlı ürünler ki bu hep göz ardı edilen bir besin susam yağı tahin de oldukça önem arzeder. 2006 yılında yakalandığım hastalık beni 7.8’lik ürik düzeyi ile ve de sağ ayak baş parmağımda oluşmakla ilk kez tanışmış oldum. Önceleri bunu kabullenemedim ama kontrol altına alınca problem yaratmadı. Ama çok önemli bir hastalık çünkü dikkat edilmezse hastalığın ilerleyen aylarda veya yıllarda böbreklerimizi iflas durumuna getirebileceği söz konusu! Ne diyelim Allah daha kötüsünden korusun:)

  • deniz29 Aralık 2011 at 12:59Reply

   Gerekli ilaveler için çok teşekkür ederim kardeşim. Bilgi ve tecrübe paylaşarak çoğalıyor.

 40. özge kılınç14 Ekim 2011 at 18:07Reply

  Bugün babamın gut hastası olduğunu öğrendik, çok korktuk çünkü ismi çok ürkütücü ama şanslıyız ki internette karşımıza ilk sizin yazınız çıktı; çok rahatladık. teşekkür ederiz, emeğinize sağlık…

 41. yAqMuR AlP08 Ekim 2011 at 18:20Reply

  Sağlık dersi için çok gerekli bir yazı; hazırlayanlara teşekkürler…

 42. emelgül aydoğan(emel gül)05 Ekim 2011 at 12:41Reply

  Herkese tavsiye ederim.

 43. emelgül aydoğan(emel gül)05 Ekim 2011 at 12:40Reply

  Ders için çok gerekli bir metindir; hele de sağlık okuyanlar…

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemiz sorulara cevap vermek için bir danışmanlık servisi vermemektedir ve doktorlara görev vermemektedir. Sorulara verilecek cevaplar tamamen gönüllülük esasına göredir, ve ziyaretçilerimizin deneyimlerini paylaşmak için fırsat tanımak üzere yorum kısmı açık tutulmaktadır.

*

Hakkımızda
Sağlık.Net ziyaretçilerine sağlık durumları hakkında ihtiyaç duyulan bilgileri sağlamayı amaçlayan bir web sitesidir. Sitemizde yer alan bilgiler güncel ve güvenilir kaynaklardan elde edilmektedir. Sizler de kişisel tecrübelerinizi ve sitemizdeki yazılar hakkındaki görüşlerinizi yazıların altında bulunan yorum kısmı aracılığıyla ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.
Son Yorumlar
 • Murat: Arkadaşlar bende de aynı sorun var. Çaresini bulan oldu mu?
  View Post
Facebook
UYARI
Bu sitede yer alan tüm içerik bilgilendirme amaçlıdır. Sağlık.Net sitesi hastalık teşhis ve tedavi hizmetleri vermemektedir. Herhangi bir sağlık probleminiz olması durumunda ilgili doktorlar ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.