Sağlık.net

Hastalıklar

Grip: Nedenleri, virüsü, belirtileri, tanısı, tedavisi ve aşısı

 • Delicious

GRİP

Bir tür virüsün (influenza virüsü), solunum yollarına yerleşip, burada çoğalarak neden olduğu, hastanın hapşırması ya da öksürmesi sonucu başkalarına geçen, bulaşıcı bir hastalıktır. Virüs, vücuda girdikten 1-2 gün sonra hastalığın belirtileri görülmeye başlar. Yerleştiği yerde çoğalmaya başlar. Daha sonra başka yerlere de yayılır ve bütün vücudu etkiler.

Her sene bir çok insanın ölümüne bile yol açabilen ciddi bir hastalıktır. Yılın 1-2 ayı mutlaka grip salgını ortaya çıkar. Her yüz kişiden en az 10’u bu hastalığa yakalanmaktadır. Sağlıklı kişilerde, 10 gün içinde hastalık iyileşir; fakat bağışıklık sistemi zayıf ya da hasta olanlarda çok tehlikelidir.

Çok kolay ve hızlı bulaşan bir enfeksiyondur. Kişi hapşırdığında ya da öksürdüğünde virüs su damlacıkları halinde havada yayılır. Aynı ortamda bulunan kişilerin bu havayı solumasıyla virüs burundan solunum yollarına girer ve buraya yerleşir. Böylece sağlıklı kişi de bu enfeksiyonla tanışmış olur. Bu virüsün az bir miktarı bile gribe yol açabilir. Vücuda girdikten sonra ortalama 2 gün kuluçka süresi vardır. Bu süre kısa olduğundan çok çabuk yayılır.

GRİP VİRÜSÜ (İNFLUENZA)

Bu influenza virüsünün A ve B tipleri grip yapan çeşitleridir. Fakat şöyle bir durum vardır; bu virüs çoğalmaya başladığında, yapısında bulunan proteinler değişim göstermektedir. Aşılar da bu proteinlere göre yapıldığından, bu proteinlerin sürekli bir değişim göstermesi, hem grip aşısının koruyuculuğunu azaltmakta, hem de vücudun uzun süreli bağışıklık oluşturmasını engellemektedir.

İşte bu yüzden grip salgınları da ortaya çıkar. Yapısı değişen virüslere karşı bağışıklığın çok az olması hastalığın çok ciddi sağlık sorunlarına yol açmasına neden olmaktadır.

GRİP BELİRTİLERİ

Virüs, vücuda girdikten yaklaşık 2 gün sonra belirtileri ortaya çıkar. Kişi, aşırı derecede halsizdir. Grip geçtikten sonra bile bir kaç hafta bu halsizlik devam eder. Ateş yükselmiştir ve titreme görülür. Bunlara baş ve karın ağrısı eşlik etmektedir. Hastanın günlük işlerini etkileyecek düzeydedir. Kuru bir öksürük görülür. Bunların dışında, eklem ve boğaz ağrıları, iştahsızlık, burun akıntısı, hapşurma, baş dönmesi de grip hastalığında görülebilir. Çocuklarda bu duruma kusma ve ishal eşlik edebilir. Bu belirtiler görülmeye başlandıktan yaklaşık 7-8 gün sonra azalır ve ortadan kalkar.

GRİP TANISI

Gribin bulgularıyla tanıyı koymak kolaydır. Yapılan fiziki muayeneyle, hiç bir test gerekmeden de grip tanısı konabilir. Fakat diğer solunum yolu hastalıkları ya da soğuk algınlığı gibi durumlarda da aynı bulgular görülebilir. Gribin temel bulgularıyla bunlardan ayırt etmek mümkündür. Kuru öksürük, ateş, kas ve eklem ağrıları sıklıkla gripte görülür. Ayrıca grip, bütün vücudu etkilemektedir.

Yapılan testler sonucu da grip virüsü tespit edilir. Fakat pek tercih edilmeyen bir yöntemdir. Çünkü bu işlem birkaç gün sürer. Bu virüs insan salgısında bulunduğundan, kültürü yapılarak tespit edilebilir. Bu da zaman alır. Daha çabuk sonuç alınacak testlerin yapılması gerekse de bunun için henüz böyle bir yöntem geliştirilememiştir.

GRİP TEDAVİSİ

Grip tedavisinde, virüsün neden olduğu bulguları ortadan kaldırmaya yönelik tedavi uygulanır. Tedaviye belirtiler ortaya çıktıktan hemen sonra başlanması çok önemlidir. Böylece hastalığın süresi kısaltılır ve belirtiler şiddetlenmeden ortadan kaldırılır.

Kesin tedavisi yoktur. Hastalık, 1 hafta sonra geçmeye başlar. Bu zaman içinde, beslenmeye biraz daha fazla dikkat etmek gerekir. Grip hastalarının mutlaka dinlenmeleri gerekir. Bol sulu besinlerle beslenmek iyileşmeyi hızlandırır.
Toplumda antibiyotik kullanımının gribi iyileştirdiği düşüncesi vardır. Bu çok yanlıştır çünkü antibiyotikler virüse etki etmezler. Ayrıca sıklıkla antibiyotik kullanmak, bakterilerin direnç kazanmasına neden olur.

Bunun dışında kendi sağlığınız ve toplum sağlığı için bazı şeylere dikkat etmeniz gerekir. Bulaşıcı bir hastalık olduğundan işinize birkaç gün ara vermeniz, öpüşmeden uzak durmanız gerekir. Sık sık elinizi sabunlayın ve başkalarının eşyalarıyla temas etmekten kaçının. Mecbur kalmadıkça, toplum içinde kalabalık yerlerde bulunmamaya özen göstermelisiniz.

GRİP AŞISI

Grip virüsünün, çok sık değişen bir yapıya sahip olduğunu söylemiştik. Bu yüzden yüzde yüz koruyucu bir aşı geliştirilememiştir. Ama yinede aşı olmak hastalığa yakalanmanızı engelleyebilir ya da daha az şiddette hastalığı geçirmenizi sağlar. Aşı, genelde sonbaharda uygulanmaya başlar.

Grip aşısı 6 aylık bebeğe uygulanabilir. Ayrıca hamile kadınlarda ilk üç aydan sonra yapılabilir. Bunların dışında bağışıklık sistemi zayıf olanlar, 60 yaş üzerindeki kişiler, hastane ortamında bulunan personeller, sağlık çalışanları, kronik bir hastalığı olanlar, insanlarla yakın temas içinde olan kişilerin aşı yaptırmaları gereklidir. Bu kişiler yüksek risk grubundadır.


Tagged , , , , , , , ,

İlgili Yazılar

17 Yorum

 1. Deniz İzmir19 Ocak 2017 at 12:58Reply

  Tam mevsiminde hepimiz gripi ayakta geçiriyoruz . Rapor alıp yatamıyoruz da ama eklemlerim kopacak gibi ağrıyor. Birkaç gündür ayakta atlatmaya çalışıyorum. Terleme soğuma sanki koltuk altlarım yanıyor . Önce yanıyorum sonra ter boşanıyor birden buz gibi oluyorum . Ağrı kesici ateş düşürücü veriyor doktor bol meyve ve maalesef düzenli yemek . iştahsız oluyoruz evet ama bol limonlu çorbalar ayıltıyor insanı.

 2. Merve29 Kasım 2015 at 00:02Reply

  Merhaba. Yaklaşık 2 haftadır kendimi kırgın, bitkin ve halsiz hissediyordum. İştahsızlık var ve 2 gündür bu şikayetlerim arttı. Grip belirtisi var. Evde grip iğnesi ve ağrı kesici yaptırdım ama daha kötü oldum iyileşemiyorum. Yorumlarınızı bekliyorum.

 3. Kevser20 Ekim 2015 at 08:08Reply

  Dün geceden itibaren mide bulantım başlamıştı ve normal birşey deyip uyudum. Aslında hiç normal değilmiş sabaha kadar hiç uyuyamadım ve araştırmak için bu sayfayı ziyaret ettim. Şimdi ise doktora gitmek için ayağa kalkmaya çalışıyorum. Verdiğiniz bilgilerden ötürü teşekkür Ederim.

 4. sinan07 Şubat 2015 at 18:11Reply

  Ben grip oldum. 3 gün sonra geçti fakat sonrasında bacaklarım ve vücudum terliyor. Doktora gittim bir hafta rapor ve bir kaç ilaç verdi ama ben de neden terleme oluyor onu anlamadım.

 5. burak06 Ağustos 2014 at 01:43Reply

  Selamün Aleyküm Burak ben. İstanbul şişlide yaşıyorum. Üç gün sonra askere gitmem lazım. Bilirsiniz Avrupa yakası genelde yoğun olur ve ben 4 senedir hiç hasta olmadım. Ama şu an grip geçiriyorum. İçten içten yanıyorum böyle. Ne önerirsiniz bana. Acil cevap bekliyorum.

  • sudecan03 Mart 2016 at 08:47Reply

   Bol bol nane limon iç ve battaniyenin altında terle.

 6. Ebrar04 Haziran 2014 at 12:47Reply

  Bu site çok iyi. Benim başım davul gibi ağrıyor ve vücuduma ateş basıyor; bir anda ağlamak istiyorum. Bir de çok halsizim. 4 güne iyileşmem lazım. Direk doktora mı gideyim, yoksa sizin tavsiyelerinize mi uyuyim?

 7. Fatih ONCEL13 Mart 2014 at 18:14Reply

  Anıl en kısa zamanda doktora gitmen gereklidir.

 8. Önemli değil09 Ocak 2014 at 16:37Reply

  Arkadaslar ben oldum şu an ve hala hastayım ve çok kötüyüm. Araştırmak için girdim pc’ye.

 9. mustafa22 Mayıs 2013 at 09:44Reply

  Bende de aynısı var. Doktora gittim. Gripmişim.

 10. poyraz06 Mayıs 2013 at 09:32Reply

  Bunları yazdığınız için teşekkürler. Hastayım ve grip olmadığıma sevindim.

 11. duygu01 Ocak 2013 at 09:39Reply

  Bence gripte gözden yaş da akıyor. Uyurken yastık damla oluyor. Burun akıntısı, karın ağrısı, üşümek gibi bir çok belirtisi var ama gribi atlatabilmek için de beslenmeye çok dikkat etmemiz gerekiyor. Örneğin soğuk su, gazoz vb. içecekleri soğuk içmemeliyiz. Aynı zamanda sıcak bir bardak süt de gribe iyi geleceğini tahmin ediyorum.

 12. gizem02 Mayıs 2012 at 12:57Reply

  Merhaba arkadaşlar ben Gizem. O kadar hastayım ki ve gerçekten bir araştırma yapmak istedim grip hakkında. Bu kadar kötü sonuçlar olabileceğini tahmin etmemiştim burdaki yazıları okuyana kadar. Gerçekten ölüme bile yol açabiliyormuş inanabiliyor musunuz?

 13. ayse30 Mart 2012 at 11:40Reply

  Bence en iyisi sen bi doktora git Anıl.

 14. anıl27 Mart 2012 at 19:04Reply

  Merhaba arkadaşlar. 16 yaşındayım ve erkeğim. Kendimi hasta hissediyorum ve bu durumla ilgili internetten araştırma yaparken bu güzel siteyi buldum. Şunu sormak istiyorum; sabah kalktığımda vücudumda dokunduğum her yer acıyor, aşırı derecede halsizlik ve iştahsızlığım var. İlave olarak da terleme ile karın ağrısı çekiyorum. Hastalığım ne olabilir? Grip hastalığı ile bir ilgisi olabilir mi?

  • as67628 Kasım 2012 at 18:57Reply

   Bence de.

 15. ömer20 Ekim 2011 at 13:06Reply

  Kim bunu yaptıysa Allah razı olsun.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemiz sorulara cevap vermek için bir danışmanlık servisi vermemektedir ve doktorlara görev vermemektedir. Sorulara verilecek cevaplar tamamen gönüllülük esasına göredir, ve ziyaretçilerimizin deneyimlerini paylaşmak için fırsat tanımak üzere yorum kısmı açık tutulmaktadır.

*

Hakkımızda
Sağlık.Net ziyaretçilerine sağlık durumları hakkında ihtiyaç duyulan bilgileri sağlamayı amaçlayan bir web sitesidir. Sitemizde yer alan bilgiler güncel ve güvenilir kaynaklardan elde edilmektedir. Sizler de kişisel tecrübelerinizi ve sitemizdeki yazılar hakkındaki görüşlerinizi yazıların altında bulunan yorum kısmı aracılığıyla ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.
Son Yorumlar
 • Bilal: Merhaba. Bende de bel fıtığı var. Ağrı bacaklarıma da atıyor. Akşamları gözüme uyku girmiyor. Ne yapmam gerekiyor acaba?
  View Post
Facebook
UYARI
Bu sitede yer alan tüm içerik bilgilendirme amaçlıdır. Sağlık.Net sitesi hastalık teşhis ve tedavi hizmetleri vermemektedir. Herhangi bir sağlık probleminiz olması durumunda ilgili doktorlar ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.