Sağlık.net

En Çok Paylaşılanlar

Gastrit: Nedenleri, belirtileri, tanısı, tedavisi, korunma yolları ve mideye zarar veren besinler

 • Delicious

GASTRİT NEDİR?

Gastrit midenin iç yüzünde bulunan mukoza tabakasının iltihaplanmasıdır. Erişkinlerde ileri yaşlarda olmak üzere tüm toplumda sık görülen bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla kronik (müzmin) gastrit görülür.

Ülsere göre daha yüzeysel bir hasar vardır. Fakat daha derinlere geçebilir ve ülser oluşturacak şekilde aşındırma yapabilir. Gastrit, çoğunlukla bakteriyel enfeksiyon sonucu oluşur. Yoğun antibiyotik tedavisi sonucu başarılı bir tedavi gerçekleştirilir.

Toplumda sık rastlanan bir mide rahatsızlığıdır. Belirti vermeden de görülebilen bir hastalık olduğundan yaklaşık her iki yetişkinden birinde gastrit vardır.

GASTRİTİN NEDENLERİ

Şimdiye kadar bilinenler en önemli faktörlerin arasında, kronik H. pylori enfeksiyonu dikkat çekmektedir. Bütün dünyada bu bakteriye rastlanır. Gelişmekte olan ülkelerde en yüksek enfeksiyon oranına sahip hastalık yapan bir bakteridir. Amerikalı yetişkinlerin yüzde 50‘sinde görülmektedir. Yalnız bu bakterinin, çocukluk döneminde alındığı ve vücutta yıllar boyunca barındığı düşünülmektedir.

Beslenme alışkanlığı, gastrit oluşumunda önemli bir faktördür. Kötü beslenme, alkol kullanımı, doğrudan mide yüzeyini tahriş ederek gastrite neden olabilir.

Sigara kullanmak, mide üzerinde etkili olan siniri uyararak asit salgısını arttırır. Fazla asit gastrite sebep olur.

Gastrite sebep olan önemli faktörlerden biri de strestir. Stresli kişilerde asit fazla salgılanır. Gastrite yakalanma riski artar.

Bazı ilaçlar mideyi tahrip edebilir. Aspirin gibi asidik ilaçlar, romatizma ilaçları olarak kullanılan ağrı kesiciler, mideye zarar verir. Ayrıca böbrek ve karaciğer yetmezliği, solunum güçlüğü gibni rahatsızlıklar sonucu gastrit gelişebilir.

GASTRİTİN BELİRTİLERİ

Gastrit aniden oluşan, akut ve sürekli kronik olmak üzere ikiye ayrılır.

Kronik gastrit, genelde çok az belirti verir ya da belirti vermeden seyreder. Uzun süren mide iltihabı vardır. Karnın üst tarafında ağrı, mide bulantısı, kusma meydana gelebilir. Geğirti, iştah azalması, şişkinlik görülebilir.

Akut gastritte, midede yanma, basınç ve ağrı görülür. Hasta, aç karnına ağrının arttığını belirtebilir. Bulantı ve kusma, kronik gastritte olduğu gibi akut gastritte de vardır. İlaç ve alkol, mide yüzeyinde yaraya neden olur. Bu yaraların kanaması sonucu, mide asidi kanla karışabilir ve kusarken koyu renk bir kan gelir. Yine akut gastritin ağırlaştığı durumlarda dışkı siyahlaşır.

GASTRİT TANISI NASIL KONUR?

Öncelikle, bir gastroenterologa ya da dahiliye uzmanına başvurmanız gereklidir. Hastalığın tanısını koymak için, hastanın öyküsünü dinlemek yeterli olabilir. Özellikle gençlerde, ilaç tedavisi ile mide asidi azaltılmaya çalışılır.

Kırk yaşını geçmiş kişilerde, teşhis koymak için endoskopi yöntemi uygulanır. Hastanın midesine, ucunda kamera olan ince bir boruyla girilir. Tv gibi bir ekrandan, doktor hastanın midesini görür ve midede sorun varsa teşhisi koyabilir. Etkili ve güvenilir bir yöntemdir. Dil kökü ve küçük dil, spreyle uyuşturulur. Böylece hastanın midesi bulanmaz ve endoskopi yapmak kolaylaşır. Gerekirse tanı için hastadan parça alınır ve mikroskopik olarak incelenir.

GASTRİTİN TEDAVİSİ

MİDE RAHATSIZLIKLARINDAN KORUNMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Doktorlar, az ama sık yemek yemenin daha faydalı olduğunu düşünüyorlar. Fazla yemek yemek, midede yanma hissini arttırır. Mide yedikçe genişleyen bir organdır. Ayrıca, geceleri yemek yerseniz, mide gece boyunca çalışmaya devam eder ve yorulur. Sindirimin gerçekleşmesi için en az 3 saat gerekir. Bu yüzden uyku ve yemek arasında en az bu kadar süre olmasına dikkat edin.

Lokmalarınızın küçük olması, sindirimi kolaylaştırır ve midenin ağırlık hissini azaltır. Çiğnemeden besinleri yutmak sindirimi de zorlaştırır ve şişkinliğe sebep olur.

Çok sıcak ya da çok soğuk besinlerle beslenmek, ayakta ya da hızlı yemek mideye zarar verir. Ilık besinler tercih edilmeli ve yemeğe daha fazla vakit ayırılmalıdır.

Yemekten hemen sonra ağır egzersiz yapmak ya da uzanmak mide sıvısının, yemek borusuna çıkmasına neden olur. Mide sıvısı da asidik olduğundan yemek borusunda hasara neden olabilir.

HANGİ BESİNLER MİDEYE ZARAR VERİR?

Kafeinli içecekler ( kahve, kola, çay ) mideye zarar verir.
Asitli içecekleri, ki portakal suyu da buna dahil, midesi hassas olanların içerken dikkat etmeleri gerekir. Gerekirse bir miktar su katılmalıdır.

Yağlı yiyecekler, (örneğin kızartma) mideyi çok yorar. Hazmetmesi zordur. Çok fazla yememeye özen gösterilmelidir. Ayrıca, soğan da mide asidini arttıran bir besindir. Mide rahatsızlığı olanların fazla yememesi gerekir. Gastritli hastalara, çikolata yemesi pek tavsiye edilmez. Çünkü, çikolatada yağ ve kafein miktarı fazladır. Bunların dışında, alkol kullanmak (özellikle aç karnına) mide yanmasına neden olur.


Tagged , , , , , , , , ,

İlgili Yazılar

143 Yorum

 1. Berkay Uçar28 Mayıs 2017 at 07:39Reply

  Merhabalar. Cevaplarsanız sevinirim. Dayanamıyorum. Midemde 1 haftadır yanma ve doymuşluk hissi var. Yemek falan yiyemiyorum. Yediğim zamanlarda da geğirti yapıyor aynı anda. Kalp doktorune çıktım gerekli filmleri çektiler. Kalp temiz dediler. Dahiliye uzmanına gittim kan verdim, ultrasona girdim gastrit falan demedi. Midende gaz var dedi ve ilaç verip yolladı. Şikayetlerim devam etmekte. Ne yapmalıyım? Bana bir yol gösterin.

 2. İsa21 Mart 2017 at 23:39Reply

  Merhaba arkadaşlar. Benim de ilk karın gurulması ile başladı. Çok fazla gaz çıkartıyordum ama pek önemsemedim daha sonraları miden ağrımaya başladı. Sırtıma ve göğsüme vurmaya başladı. Daha sonraları sabahları mide bulantısı oluyordu ama akşamları geçiyordu. Aradan biraz zaman geçince iştahsızlık başladı. Yemek yiyemez oldum. Kilo vermeye başlayınca endoskopi yaptırdım. Biyopsi de yapıldı. Sonuç gastrit. İlaç tedavisine başladım, bitmesini bekliyorum. Umarım iyileşiriz. Allah herkese yardım etsin, geçmiş olsun.

 3. halil ergenç02 Mart 2017 at 16:25Reply

  Selam arkadaşlar. Benim de karnım ağrıyordu. Doktora gittim. Endoskobi yaptırdım, gastrit dediler. Sizde de karın ağrısı ve sırt ağrısı yapıyor mu?

 4. Murat04 Şubat 2017 at 22:05Reply

  Midem 1 senedir ağrıyor. Ağrısı sırtıma vuruyor. Endoskopi oldum. Bazen ağrı yayılıyor bir türlü iyi olmadım. Bilgisi olanlar yazarsa sevinirim. Teşekkürler.

 5. murat20 Ocak 2017 at 19:47Reply

  Ben gastriti ishal olmayla ilgili bir rahatsızlık zannediyordum. Meğerse değilmiş. Bu yazıları okuyunca rahatladım. Allah herkesten razı olsun.

 6. Mehmet15 Ocak 2017 at 08:19Reply

  Benim babam anjiyoya girdi ve bir şey çıkmadı. Endoskopiye girdi ve gastrit çıktı. Nasıl geçer bu hastalık?

 7. Selin20 Aralık 2016 at 19:49Reply

  Merhaba. Ben 15 yaşındayım. Bu yaşta bende gastrit çıktı. Endoskopi de oldum ayrıca biyopsi de yapıldı. Ben endoskopiye girmeden önce çok korkmuştum ama gerçekten hiçbir şey olmuyor. Bayıltılarak oldum ve uyandırıldığımda bitti mi bu kadar mıymış dedim. Hastaneye gittiğimde genelde yaşlı insanlar endoskopi oluyordu. Yalnızca ben vardım küçük olan. Her yaşta görülebiliyor gerçekten ve korkulacak bir şey yok. Merak etmeyin.

 8. bilal03 Kasım 2016 at 10:30Reply

  2 buçuk sene önce gastrit olduğumu öğrendim ve yemeye içmeye dikkat etmeye başladım. Son bir yıldır hiç asitli içecek, alkol tüketmedim fakat son 1 hafta içinde bunların hepsini tüketmeye başladım. Bu da geri dönüş olarak inanılmaz ağrılarla döndü. Geceleri uykumdan uyandırıyor. Size tavsiyem arkadaşlar kesinlikle kola, kahve, alkol ve çikolata tüketmeyin ayrıca sigara da tetikliyor. Bunlardan uzak durdukça ekstra bir ilaca ihtiyacınız olmayacaktır.

 9. Zübeyir songur10 Ekim 2016 at 11:09Reply

  Gastrit bende de var. Tam üç sene oldu. Çarpıntı, sırt ağrısı, mide yanması ve nefes darlığı oluyor. Çok kötü. Allah hepimize sağlık versin.

 10. Müyesser07 Ekim 2016 at 17:42Reply

  Arkadaşlar 10 gündür ağrıdan kıvranıyorum. Ekşi, acı su geliyor soluk boruma kadar. Bugün endoskopiye girdim. Gastrit yazıyor. Sonuçta parça alındı 10 gün sonra çıkacak. Korkanlar için söylüyorum. Hiçbir şeyden haberiniz olmuyor. Uyandığınızda işlem bitmiş oluyor. İnşallah bunu da atlatacağım. Gastriti olan çikolata yemesinler. Herkese geçmiş olsun.

 11. rojda25 Eylül 2016 at 08:17Reply

  Ben 17 yaşındayım. Daha önceleri sadece karnım ağrırdı. Şimdi ise karın ağrısından önce kalbim sıkışıyor ama hiç kusma, geğirme gibi rahatsızlıklarım olmadı. Acaba gastrit olabilir mi?

  • Yafesss18 Aralık 2016 at 20:16Reply

   Size tavsiyem arkadaşlar kendinizi bayıltmadan kesinlikle endoskopi yaptırmayın. Çok ama çok kötü oluyor.

 12. aslan07 Eylül 2016 at 10:03Reply

  Endoskopi oldum. Yemek borusu iltihabı, gastrit teşhisi koydular. Göğsümde ve sırtımda iğne batması tarzında ağrı oluyor. Ayrıca geğirme şikayetlerim oluyor. Bazen kalbimde bir sorun mu var diye endişeleniyorum.

  • Bir dost07 Eylül 2016 at 21:21Reply

   Aynı şikayetler bende de var. Doktor gastrit teşhisi koydu. Yememe çok dikkat etmem gerekiyor. 3 çeşit de hap kullanıyorum. Bu aşkam yine ataklardan biri tuttu. Kalbim yerinden fırlayacakmış gibi çarpıyor ama doktor kalp çarpıntısı yaptığını söyledi. Çaresiz geçmesini bekliyeceğim. Çok kötü bir şey Rabbim kimseye vermesin.

 13. Ali23 Haziran 2016 at 02:03Reply

  Merhaba, ben de bir şey paylaşmak istiyorum. Annem her yediği şey üzerine, yani o gün içinde gece gündüz farketmiyor aşırı derecede geğiriyor ve midesinde yani karın bölgesinde topak bir şeyin olduğunu ve kalp gibi tık tık attığını söylüyor. 2 sene önce Konya Selçuklu hastanesinde endoskopi oldu ama bir şey çıkmadı. Bir iki ilaç yazdılar ama yine şikayeti devam ediyor. İşin aksiliği şu ramazan ayında bile sahurda az bir su içiyor ve biraz bir şeyler yiyor. O bile o günü mahvediyor. Sürekli bi geğirme. Suyu ne kadar içerse geğirme de artıyor. Netten biraz araştırdım da istediğim şeyi bulamadım. Aranızda yakınınızda böyle bir şey olan var mı acaba? Ya da bilen?

 14. Aslı17 Haziran 2016 at 19:13Reply

  Endoskopi oldum gastrit çıktı. Göğsümde baskı, nefes darlığı, sırtımda ağrı ve sürekli geğirme ihtiyacı duyuyorum. Yorumları okudum. Kimse göğsündeki baskı ve nefes darlığından bahsetmemiş. Gastrit bunlara neden olur mu? Fikir verirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  • Uğur01 Temmuz 2016 at 19:13Reply

   Bende de aynısı oluyor.

  • Ali haydar özbelibağlı23 Temmuz 2016 at 09:56Reply

   Aslı hanım aynı şeyleri ben de yaşıyorum. Sizdeki şikayetlerin aynısı bende de mevcut. Geçmiyor bir türlü.

  • Hakan08 Şubat 2017 at 14:04Reply

   Aslı hanım bende de aynıları oldu gastrit çıktı.

 15. Yusuf04 Haziran 2016 at 12:41Reply

  Midesinde bakteri olan ve geçmişse ne kadar sürede geçtiğini izah edecek olan arkadaşlar lütfen bilgilendirirler mi?

  • Necla08 Eylül 2016 at 07:37Reply

   Benim midemde sürekli bakteri oluşuyor. Antibiyotik kullanmadan da geçmedi. Birkaç ay sonra tekrarlıyor. Yeme içmeye dikkat etmek lazım. Meyve, sebze, salata bunların çok iyi yıkanması ve dışarıda yemek yememek lazım ama uygulayan kim?

 16. Hasan19 Mayıs 2016 at 16:17Reply

  Endoskopi ve kolonoskopiden kesinlikle korkmayın arkadaşlar. Bende tam 4 yıldır panik atak hastalığı var. Her şeyden korkuyorum ama inanın kesinlikle hiçbir şey olmuyor. Bende panik atak olduğu halde o masaya yattım ve oldum çıktım. Bu yorumu da siz değerli insanların korkmaması ve rahatça doktora gidip gereken neyse onu yaptırması için yazma gereği duydum.

 17. Mehmet Kr11 Mayıs 2016 at 15:55Reply

  Benim bir sorum olacaktı. 16 yaşındayım ve ne zaman hamur işi, poğaça, kızartma türleri falan yesem bir yarım saat sonra boğazımda yanma oluyor ve çok rahatsız edici. Bu gastrit olabilir mi sizce?

 18. zubeyde07 Mayıs 2016 at 06:09Reply

  Peki endoskopi kaç dakika sürüyor?

  • Ozan11 Mayıs 2016 at 07:32Reply

   Ben iki defa oldum. Yaklaşık 15 dakika sürüyor.

  • Zehra13 Mayıs 2016 at 06:34Reply

   Pek uzun süren bi olay değil. Ben narkoz etkisinde olduğumdan tam kestiremiyorum ama ayılıp kendime gelmem ve endoskopi dahil 45 dakika sedyede kalmıştım. Hiçbir şeyin farkında olmuyorsun zaten.

   • Gamze28 Ağustos 2016 at 16:05Reply

    Zebra hanım bana da doktor endoskopi dedi fakat ben korkuyorum sedasyon ile olacak uyutacağız dedi ama sizinki de bu şekilde mi oldu acaba? Narkoz ve sedasyon farklı yöntemler mi oluyor?

  • Fatoş25 Mayıs 2016 at 19:06Reply

   Ben 6 kere yaptırdım. Yaklaşık 10-15 dakika sürüyor.

 19. Yusuf28 Nisan 2016 at 23:26Reply

  Sabahları kalktığımda sanki midemi sıkıyorlarmış gibi bir rahatsızlık hissediyorum. Soğan, pırasa, sarımsak gibi birşey yediğimde ertesi gün midem daha da kötü oluyor. Sürekli gaz çıkartıyorum ve hatta bazen çok afedersiniz şişkinlikten dolayı zorlamayla geğiriyorum. Karnım açken midemde ağrılar oluyor. Bunun sebebi nedir? Gastrit midir? Herhangi bir kusma durumunda falan kan olmadı.

 20. Ersan25 Nisan 2016 at 01:51Reply

  24 yaşındayım. Son 3 yıldır ara ara şiddetli mide ağrısı ve yanması yaşıyorum. Genellikle akşam üzeri ve gece uykuda oluyor. Kramp girmesi gibi bir şey oluyor. Çok afedersiniz geğirince rahatlıyorum. Ağrı yerini hafif ince bir yanmaya bırakıp kayboluyor. Nedeni ne olabilir? Hepimize Allah acil şifalar versin.

 21. tülay09 Nisan 2016 at 14:22Reply

  Benim kaç aydır midemde rahatsızlık ve şişkinlik ile yanma oluyor. Doktora gittim ilaç verdi. Geçmezse endoskopi dedi ve halen geçmedi. Endoskopiden de çok korkuyorum.

  • keriman14 Nisan 2016 at 14:47Reply

   Ben oldum. Bayıltıyolar. Yatmanla kalkman bir oluyor. Hiçbir şey hissetmiyorsun.

  • şeref25 Nisan 2016 at 16:04Reply

   Endeskopiden korkulacak hiçbir şey yok. Öncesinde serum yolu açılır gibi damar açılıyor. Uzanıyorsun yatağa ve damara ilaç vermeleriyle birlikte bir bakıyorsun ki her şey olmuş bitmiş. Ne bir ağrı, ne bir sızı ne de bir his.

 22. Mustafa25 Mart 2016 at 14:11Reply

  Merhaba, ben 37 yaşındayım. Midemde sürekli gaz oluyor. Sabahları kahvaltı yapamıyorum çünkü midem almıyor içim kalkıyor. Sigara içerken de midemi kaldırıyor. Sizce benim sorunum nedir? Saygılarımla.

 23. Ayşe26 Şubat 2016 at 21:49Reply

  Merhaba 27 yaşındayım. 2 aydır sabahları mide bulantısı ile uyanıyorum. Midemde şiddetli ağrı oluyor. Sabah kusmalarında kan gelmeye başladı. Doktora gittim endoskopi yapıldı tanı olarak gastrit yazıyor. Doktor mart ayının 2. haftasında gelmemi söyledi. Şu an ağrılarım ve bulantılarım gittikçe artıyor. Hiçbir ilaç verilmedi. Evdeki ağrı kesicileri kullanıyorum. Ne yapacağım bilmiyorum.

  • muzaffer10 Mart 2016 at 14:39Reply

   Ayşe hanım zaman kaybetmeden bölgenizdeki tıp fakültenize gitmelisiniz.

 24. Ümit12 Şubat 2016 at 02:40Reply

  Bende ağrı bulantı falan yok. Gece bir yanma başlıyor son birkaç gündür uyuyamıyorum. Sizce gastrit midir?

 25. Lacin09 Şubat 2016 at 10:13Reply

  Merhaba ben Türkmenistan’dan yazıyorum. 5 yaşımdayken kreşte yediğim yemeklerden sonra midemde ağrılar başladı ama şimdi 16 yaşındayım hala ağrılarım var. Bugün gastrit olduğunu öğrendim.

 26. Sena03 Şubat 2016 at 13:11Reply

  Yaklasik 3 sene önce endoskopi oldum, gastrit tanısı konuldu. İlaç kullandım ama sabahları sürekli bir mide bulantısıyla uyanıyorum hala. Yaz aylarında şikayetlerim artıyor. Aç olmadığım halde gurultular geliyor ve şuna dikkat ettim üzüntü ya da stres anında direkt beni etkiliyor. 2-3 gün yemekten kesiliyorum ve anneannem mide kanserinden vefat etti. İrsi bir hastalık olabilir mi? Hastalığım ilerlemiş olabilir mi?

  • gulgun04 Mart 2016 at 18:19Reply

   Aynı durum bende de vardı. Hep midemden kaynaklandığını düşünmüştüm. Safra kesemde taş varmış. Hatta iltihaplanmıştı ve bir hafta hastanede kaldım. O da mide bulantısına sebep oluyormuş. Safra kesemi aldırdım. Safra kesenize baktırmanızı tavsiye ederim.

 27. fatma21 Aralık 2015 at 22:57Reply

  Merhaba ben 14 yaşındayım. 8 aydır ilaç tedavisi görüyorum. Gastrit tehşisi koydular ama sigara kullanıyorum. Bu durum hastalığı tetikler mi? İlerletir mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Ece18 Ocak 2016 at 18:08Reply

   Canım bence sigarayı bırak. Daha da ilerleyebilir.

  • giyas23 Nisan 2016 at 18:17Reply

   Sigarayı bırakman lazım. Her seferinde hastalığı tazeliyor.

 28. Filiz erdem20 Aralık 2015 at 22:33Reply

  Merhaba 30 yasindayim. Yaklasik 4-5 yıldır aç ya da tok farketmiyor karın guruldamalarım var. Doktora gittim. Benim de aynısı kafana takma diyenler, dalga geçenler oldu. Psikiyatri doktoruna gittim ama onun yazdığı ilaç da uyku yaptığı için kullanamıyorum. Endoskopi yaptırmadım sizce gastrit olabilir mi? Ama mide ağrısı çekmiyorum. Acil cevap yazan olursa sevinirim.

  • Bahar03 Ocak 2016 at 01:15Reply

   Merhaba ben de 30 yaşındayım ve ilk başlangıçta guruldama vardı. Benim de sürekli ve gaz çıkarma durumum vardı. Ağızdan ve bu beni çok rahatsız ediyordu. Doktora gittim bana gastrit başlangıcı demişti. İlaçları almadım diyete uydum geçer gibi olunca tekrar diyet listemi bozdum ve tekrarladı. Şimdi yanma ve ağrı da var. Doktora yine gidicem bence sen de ihmal etme bir gözükmekte fayda var doktora. Çünkü bu hastalıkta özellikle ne kadar erken başlanırsa tedaviye o kadar kolay atlatmak. Geçmiş olsun hepimize.

 29. Tuğba04 Aralık 2015 at 10:28Reply

  Merhaba arkadaşlar. İki gündür miğdemin en üst bölgesinde bir ağrı var. Daha çok uzanırken ve eğilirken ağrı çoğalıyor. Hafif de şişlik var. Reflü veya gastrit diyebilir miyiz?

 30. Emre30 Kasım 2015 at 10:46Reply

  Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 2 haftadır sağ göğüs kafesimin altında midemde yanma hissi var. Çok rahatsız etmiyor, istediğim herşeyi yiyebiliyorum iştah kaybım yok. Ancak ileride sıkıntı olur mu diye doktora gittim gastrit ilaçları verdi. Tavsiyede bulunabilecek arkadaşlar yardımınızı bekliyorum.

 31. Cigdem20 Kasım 2015 at 02:36Reply

  Adım Çiğdem. Çok kötü mide ağrısı çekiyorum ve aynı zamanda kusuyorum. Boğazım çok kötü yanıyor ve ellerim titriyor. Ne yapmalıyım?

 32. brck29 Ekim 2015 at 20:39Reply

  23 yasındayım ilk mideyle ilgili şikayetlerim üniversite ikinci sınıfta başladı. Hiçbir şey yiyemiyordum sürekli kusuyordum, geğirmek istiyordum, 39 kiloya düşmüştüm. Doktorlar psikolojik dedi beni hiç bir teste tabi tutmadı. Sadece akşamları yemek yiyebiliyordum. Uykum aşırı düzensizdi. Psikolojik ilaçlar kullanıyordum. Daha sonra ilaçlari bıraktım. Kusmam vs.re geçti ama mide gazlarım hala devam ediyor sürekli geğirmek istiyorum ve iştahım kapalı. Sabahlari herkes gibi kahvaltılar yapmak istiyorum fakat mide ağrılarımdan dolayı yapamıyorum. Sınav zamanlarımda bu durum daha çok tetikleniyor. Nasil bi yardım almalıyım?

  • Asli20 Kasım 2015 at 06:08Reply

   Mutlaka doktora git arkadaşım. Çok ciddi sonuçlar doğurabiliyor. Endokopi ile ağrısız ve acısız ne olduğunu öğrenip hemen tedaviye başlıyorlar. Ben senin yerinde olsam geciktirmezdim.

  • mrv03 Şubat 2016 at 17:01Reply

   Ben de sizin gibiyim. 20 yaşındayım ve üniversite 2.sınıftayım bu mide ağrısı sabah başlıyor. Sabahları kahvaltı edemiyorum ve sınav zamanımda sürekli artıyor ve kusuyorum. Psikiyatriye gittim ama ilaçlar geçirmedi daha. Psikolojik diyorlar, heyecandan diyorlar ama midem ağrıyor sürekli. Sizin yorumunuzu okudum ve bende de ayni rahatsızlık var. Ben de ne yapacağımı bilmiyorum maalesef.

 33. Cicek23 Ekim 2015 at 15:55Reply

  Benim midem de çok kötü. 2009 senesinde rahatsızlandım. Panik atakla geldi ve o günden beri zayıf bir şey yiyemeyen biri oldum. 22 yaşında bir kızım. 5 senedir bu ağrılar geçmedi. 2 kez endoskopi çektirdim ilaç kullandım ama pek faydası olmuyor. Çok stresli bir yapım var ve sinirlerimi bozan şeyler oldukça midem patlak verdi. Arabaya binince asit boğuyor binemiyorum fenalaşacağım diye korkuyorum. İstem dışı bir geğirme geliyor geğirsem çatlıyacak gibi oluyorum. Başım dönüyor ve ağlamak istiyorum. Bazen ağlıyorum zayıflıyorum. İstediğim gibi yiyip içemiyorum. Dil yarası çekiyorum. Süt iyi geliyor. Geğirmeyi kesiyor biraz. Bu hastalığın çaresini bilen var mı?

  • Mustafa23 Kasım 2015 at 18:19Reply

   Endoskopiyi güvenilir bir doktora çektirin. Yüksek ihtimal midede olan bakteriden kaynaklanabilir.

 34. büşra21 Ekim 2015 at 09:48Reply

  Merhaba ben 14 yaşındayım bugun endoskopi yaptirdim. Doktor gastrit oldugunu söyledi biyopsi sonuçlarim 20 gün sonra çıkacakmış. Birkac gündür okula gidemiyorum yemek yiyemiyorum hemen midem ağrıyor ve gece sırtıma ağrı vuruyor. Ne yapabilirim. Yardımcı olur musunuz?

 35. Yunus20 Ekim 2015 at 19:31Reply

  Midem çok yanıyor ve yukardaki tüm belirtiler uyuyor. Bana ne tür yemekler yememi tavsiye ediyorsunuz?

 36. sıla20 Ekim 2015 at 17:21Reply

  Ben 12 yaşındayım ve midemde gastrit var ve doktor herşeyi yasakladı. Zayıflamam lazım midem çok hassas. Bunun için ne yapmalıyım? Bu arada 48 kiloyum.

 37. Cem03 Ekim 2015 at 14:14Reply

  Ben 14 yaşındayım ve 9.sınıfa başladım. Çok korkularım var. Hiçbir şey olamayacağım, sınıfta kalırım gibi. Tek başıma kalacağım hayatta, kimsesiz kalacağım gibi korkularım var. Bazen kendime geliyorum çalışıp sınıflarımı geçicem iş sahibi olup ailem olacak diyorum. 2 taraflı gibi oldum. Bazen intihar etmek bile geliyor içimden. Halsizlik, yorgunluk, uykusuzluk, ağrılar ve iştahsızlık var. Bana yardım edin lütfen.

  • zuhal05 Ekim 2015 at 17:18Reply

   Merhaba. Öncelikle ergenlik çağında bir çok genç insanın yaşadıklarını yaşıyorsun. Pozitif düşün, hiç kimse gelecekte ne olacağını bilemez, sen şimdiye bugüne odaklan ve yapman gerekenleri yap. Günlük hayatını düzene koymaya çalış, yani uyku, yemek, çalışma ve başka aktiviteleri bir program dahilinde yapmaya çalış. Özellikle yemek yeme saatlerini aksatma ve gün içinde süt, yumurta ve ekmek gibi ihtiyacın olan besinleri tüketmeye calış. Kendine güven, senin için en önemlisi kendi sağlığın şimdi.

  • açelya20 Ekim 2015 at 18:17Reply

   Cemcim,bu korkular seni bitirir ciddi durumdaysa ki öyle duruyor, sınıfını geçmen iş sahibi olman gibi hayallerine,rahat olduğunda daha iyi şekilde ve daha kolay ulaşırsın. Korkuların istediklerini öldürmesin ama ne istediğini kesin olarak bil. Halsizlik yorgunluk vs. saydıklarında tamamen stresten kaynaklı. Eğer tahmin ettiğimden ileride değilse bu ruhani durumun azıcık rahatlamak adına melisa,papatya gibi bitki çaylarını tüketebilirsin ama hayatını fazlasıyla kısıtlıyorsa bir psikiyatıra görünmen daha iyi olur. Hayattaki en büyük düşmanımız gene kendimiz, kuruntularımızdır. Korkularını yendiğin sürece kimse seni durduramaz emin ol.

  • Yeşim03 Kasım 2015 at 17:20Reply

   Cem ben de aynı düşüncelere sahibim. 19 yaşındayım doktora gittim panik atak dedi sakinlestirici falan yazdı. Çok ağır geldi içemedim kendi kendimi tedavi etmeye çalışıyorum. Sen de öyle yap düşünmemeye çalış.

  • sibelll15 Kasım 2015 at 19:23Reply

   Selam. Bu yaşlarda o hislerde olan çok normal. Hayatta her şey düzelir. Önemli olan sağlıklı olabilmek. Düzenli beslenmeye çalış. Spor ve de bir hobi edin. Bir iki saatini alacak, sana iyi gelenlerle vakit geçir. Fazla düşünme. Daha çok gençsin. Biraz polyannacılık tavsiyemdir.

  • Emirhan18 Kasım 2015 at 22:47Reply

   Kardeşim hiç korkma. Benim de 9.sınıfta korkularım oldu. Başıma bir şey gelecek sınıfta kalırım korkusu oluyordu. Ben de psikiyatriye gittim. Kaygı bozukluğu denildi. Onun için ilaç kullanıyorum şimdi. 10.sınıftayım ve bunalmalarım oluyor bazen ama kafana takma bir şey olmayacak. Geçmiş olsun.

  • inci16 Şubat 2016 at 06:57Reply

   Bu sıkıntılarını annene anlatsan mutlaka sana yardımcı olur. Önce bir psikoloğa gitmelisin kaybetme korkusu, başarısız olma korkusu ve benzeri korkular bir süre sonra bedende hastalık olarak ortaya çıkar. Önceden önünü kesmelisin.

 38. ali01 Ağustos 2015 at 08:43Reply

  Arkadaşlar yemekten hemen sonra uzanmayın. Oturma poziyonunuzu dik yapın. Stresten uzak kalın. Kafanıza hiç bir şeyi takmayın. Mide sorunlarının gastritin en önemli nedenlerinden biri strestir.

 39. Gonca yürek19 Mayıs 2015 at 11:47Reply

  Merhaba 16 yaşındayım. Sabah mide bulantısıyla uyandım ve kustum saat 9 gibi. Azıcık ekmek yiyip soda içtim ve bir saat sonra tekrar kustum. Şu an midem bulanmıyor ama karnım ve başım hafif ağrıyor. Kalbimde de hafif bir ağrı var. Ayrıca pulmoner stenozum var. Yakında anjiyo olmam gerekiyormuş. Kendimi halsiz hissediyorum. Midemin tekrar bulanmasını önlemek ve bu ağrılarımın geçmesi için ne yapmalıyım?

 40. Dilara27 Ekim 2014 at 15:18Reply

  Arkadaşlar öncelikle 15 yaşındayım. Şikayetim şu, sadece sabahları kalktığım zaman ve çok acıktığım zaman midem bulanıyor. Özellikle sabahları berbat bi ağız kokusuyla uyanıyorum, daha sonra gün içerisinde yemek yesem bile aç hissediyorum. Midemde kötü bir his oluyor ama yanma ağrıma acıma değil böyle boşluk hissi ve yine yemek yesem bile 20 dakika sonra ağız kokusu hissediyorum. Sorunumun gastrit ile alakası var mı yoksa ne olabilir? Cevap verirseniz sevinirim.

  • Burcu12 Eylül 2017 at 12:25Reply

   Dilara merhaba,

   Midede boşluk hissi sorunu bende de çok şiddetli. Sende halen devam ediyor mu? Bir teşhis konuldu mu?

 41. Berk05 Ekim 2014 at 10:03Reply

  Merhaba 20 yaşındayım ve yaklaşık bir buçuk ay önce endoskopi çektirdim. Oniki parmak bağırsağına giden kısımda gastrit tespit edildi. İlaç dönemi perhiz uyguladım. İlaç bittikten sonra bir kaç hafta sonra perhiz dışına çıktım. Kahvaltı yapamıyorum sonrasında rahatsızlık veriyor. İştahsızlık yapıyor. Kusma hissi verse de kusamıyorum. Stresi azaltın ve doktora mutlaka gidin bu şikayetleriniz varsa. Bazen vücudu kitleyebiliyor. Hareket edesiniz gelmiyor ki bu panik atağa da sürükleyebilir sizi. Sakın stres yapmayın ve endoskopi çektirin.

 42. yahya08 Ağustos 2014 at 20:09Reply

  30 yaşındayım. Yıllardır mide ağrısı çekiyorum ve gastritim var. Çok canım acıyor. Geçenlerde bir doktora gittim ve bana çörek otu yağı kullanmamı söyledi. Ben yağ bulamadım ama çörek otu ve antibiyotik bayağı işe yarıyor benden söylemesi.

 43. Birisi06 Temmuz 2014 at 06:22Reply

  Ayni sorunlardan (bagirsak ve midede gaz sıkışması) gece acile gittim, yaklaşık 5 saat kaldım sonrasında safra kesemde taş olduğunu tesbit ettiler. Bu ağrı bağırsaklarıma hatta mideme vuruyormuş… Neyse yüksek dozlu ağrı kesiciler ve antibiyotik tedavisi; ayrıca bağırsakları gevşeten birtakım ilaçlar ile birkaç gün hastanede misafir edildim. Ameliyatı reddettiğim için iyi olunca çıkardılar. Şu an diyet proğramı uyguluyorum. Safra kesesinin çalışmasına sebep olan YAĞ tüketimimi sıfıra indirdim; yiyeceklerim tamamen %0 yağsız; şükür üç gündür ağrım yok.

 44. Rüzgar27 Nisan 2014 at 19:24Reply

  Annem 2009’da beyin tümörü nedeniyle ameliyat oldu. Bunun sonucunda mide kapağında sorun olmuş ve tam kapanmıyormuş. Doktor gastrit teşhisi koydu. Annem sürekli geğiriyor. Bu normal bir geğirme değil bizlerinki gibi, sesli ve oldukça rahatsız edici. Bu durumdan kurtulmasını istiyorum. Meyan kökü ya da kudret narı geğirmeyi engeller mi? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim arkadaşlar.

 45. Deniz bendarlıoğlu24 Mart 2014 at 15:46Reply

  Arkadaşlar herkese merhaba yaklaşık 5-6 yıldır gastritim var endoskopi sonucu teşhis koyuldu ve ilk 6 ay ilaç tedavisi gördüm biraz kendine geldi daha sonra iyileştiğini düşünerek eski alışkanlıklarıma dönünce sıkıntılarım başladı yani maalesef bu dikkat edilmediğinde tekrarlayan bir rahatsızlık …Stresten uzak yaşamaya çalışın asitli içecekler kesinlikle tüketmeyin kafein içeren şeylerden uzak durun(cola,fanta,gazoz özellikle enerji içeceği hem asit hem kafein içerdiğinden) elinizden geldiğince ev yemeği tercih edin bu konuda uzman biri değilim sadece kendi rahatsızlığımdan yola çıkarak yazdım bunları… Allah şifa versin….

 46. isimsiz10 Ekim 2013 at 04:10Reply

  Merhabalar. Yaklaşık 1 senedir gastirit rahatsızlığım var. 8 ay önce endoskopi yaptırdım; kronik gastirit + hipotonik mide teşhisi konuldu. Ayrıca yaptırmadığım tetkik kalmadı. Yine de rahatsızlığım geçmedi. 3 hafta iyiysem, 1 hafta rahatsızım ve şişkinliğim yemek sonrası patlayacak gibi oluyor. Yemek sonrası hazımsızlık, aç kaldığım da aşırı asit guruldamalar hala devam ediyor. Poşetler dolusu mide ilaçları kar etmedi. Bu konuda ban yardımcı olabilirseniz sevinirim…

 47. isimsiz17 Ağustos 2013 at 15:56Reply

  Ben 14 yaşındayım ve yaklaşık 10 aydır midemde yanma, ağrılar bazen akşam uyurken birden sancının girmesi bununla beraber kusma gerçekleşi. Her zaman midemde bir hazımsızlık var, bazen göğsümde ağrılar oluyor ve çarpıntım oluyor. Mideden çok şikayetçiyim; üç defa doktora gittim, üçünde de ülser dedi ve ilaç verdi. Bunlar proton pompalı inhibitör mide koruyucu ilaçlar. Bence bu ülser değil, bunun ne olduğunu bilen varsa lütfen yazsın. Midem çok kötü, iki göndür daha kötüyüm ve göğsümde ağrılar var. Ayrıca eklem ağrılarım var. Ayrıca süt iyi gelir mi?

  • suzan16 Ağustos 2014 at 23:02Reply

   Babam devamlı midesi ağrıyor diye doktora gidip gastrit tedavisi görüyordu meğer asıl sorun kalpteymiş ve doktor bunu anladığında çok geç kalınmıştı. Babamı kalp krizi sonucu kaybettik ve 5 yıl önce benim de hayatım mide ağrılarından dolayı zehir olmuştu. Yanma, ağzıma asitli su gelmesi, mide kasılması, kusma, geğirme, şişkinlik, gaz çıkarma ve çıkaramama gibi sıkıntılar çekiyordum. Bir gün gene yemek yedikten sonra ağrı başladı. Kollarım çekildi bayılmışım. Gözümü hastanede açtım, hoşgeldin dediler. Çok büyük bir kalp krizi geçirdiğimi ve hayatta oluşumu şans olarak görmem gerektiğini söylediler. Mide ağrısı çekenler muhakkak kalp kontrolünüzü de yaptırın.

 48. yunus13 Ağustos 2013 at 07:24Reply

  Merhaba. Ben 17 yaşındayım ve midemde herzaman olmasada bazı günler ağrı oluyor. Ve bazı yemeklerden sonra yanma yapıyor.Kusma yada iştahsızlık yok.Acaba ne yapmalıyım ?

 49. Ali23 Mayıs 2013 at 21:18Reply

  2010 yılından beri gastrit hastalığı ile yaşıyorum.Mide bulantısı ya da kusma hiç olmadı.Aç karnına kalınca perişan oluyorum.Antibiyotik tedaviler ve bitkisel tedaviler sonuç vermiyor.Acaba safrada mı sorun var? Şimdi doktordan bunun için randevu alacağım.
  Daha önceki yıllarda çocukluğumdan beri şişkinliğim oluyordu. Lisedeyken özellikle yemekten sonra patlayacak gibi olurdum. 10 kilo kaybettim, hayatım perişan oldu.
  Bu hastalıktan kurtulmak istiyorum, kalbime de ağrı yapmaya başladı. Bir fikriniz var mıdır konu ile ilgili?

 50. Ayvaz Aymaz07 Mayıs 2013 at 17:57Reply

  Arkadaşlar , sadece şunu belirtmek istedim: doğal olarak mide sorunlarına çok iyi gelen başlıca 3 ürün var:

  1- MEYAN KÖKÜ ,
  2- Kudret Narı
  3- Çiğ patates suyu
  ( Her sabah aç k. 1 ad , 30 – 40 gün )

  Ben sadece meyan kökünü denedim ve gerçekten çok iyi geldi, hatta ondan sonra düzeldim. Ki bu bitkinin değil gastrit – ülser; mide kanserini bile iyileştirdiğini Prof. Erkan Topuz anlattı… Okuyanlar okumayanlara anlatsın.. Kaybedilecek birşey yok ama kazanılacak çok şey var..

  Yalnızca yüksek tansiyon sorunu olanlar meyan k. kullanmayıp diğerlerini denesin.. (Kötü olduğundan değil; sadece potasyumu vücuttan fazla attırdığı için tansiyonu yükseltebiliyor ama tansiyon hastaları için sadece bu uyarı, diğerleri bir yandan meyan k. içerken diğer taraftan da kuru kayısı ve muz gibi potasyumu bol meyveler tükettiğinde sorunsuz ve dengeli olur… Ayrıca zaten muz da mideye iyi gelen besinlerden..)

 51. esra06 Mayıs 2013 at 10:23Reply

  Merhaba 4 gündür karnımda hafif sancı var midemde ise ağrı var. Kalbime baskı yapılıyor gibi hissediyorum. Ağzıma su geliyor. Bu neyin belirtisi olabilir?

 52. Aslihan16 Nisan 2013 at 16:47Reply

  Arkadaşlar hepinize helicobakter pylori testi yaptirmanizi tavsiye ediyorum. Yıllarca gastritten çektim ve sonunda bir doktor bana bu testi yaptırdı ve antibiyotik tedavisi ile sorundan tamamen kurtuldum. Yıllardır gastrit yüzünden birçok seyi yemedim çünkü ne yesem mideme dokunuyordu ve buna rağmen yine de zaman zaman korkunç mide kramplari cekiyordum. Hepsi gecti, üstelik şimdi korkmadan herseyi yiyip içiyorum. Helicobakter pylori, bir bakteri cinsidir ve midenin icine yerlesip mideyi yavas yavas kemirir. Midede iyileşmesi zor yaralar olusturur. Ve sindirim için mideniz asit ürettikçe o yaralar ağrı verir. Su içtikce ağrı azalır. Acı geğirik, bazen mide bulantısı ve kusma da görülür. Ben de mide bulantısı olmuyordu. Bu bakteriden kurtulmazsanız, mide kanserine bile yakalanabilirsiniz. Testi yaptirmak cok basit. Kan testi yaptiriyorsunuz ve kanda helikobakter pylori’ye karsi antikor olusmuşsa, sizde bu bakteri var demektir ve hemen iki çesit antibiyotik ile tedaviye başlaniyor. Kısa sürede iyileşiyorsunuz. Geçmis olsun ve acil sifalar dilerim..

 53. HULYA11 Nisan 2013 at 05:13Reply

  Merhaba hocam sabahları, özellikle aç olduğumda sol kaburgamın alt tarafından itibaren ağrı başlıyor. Bu yaklaşık 3 aydır bu şekilde devam ediyor. Sanki midemde şiddetli sancılarım oluyor. Tam olarak mide bölgesinin üst kısmında. Ne yapmam gerekiyor? Yemeklerden sonra kusmalarım oluyor ve çok sık tuvalete çıkıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden teşekkür ederim.

 54. penaber3008 Nisan 2013 at 11:18Reply

  Bilgiler çok faydalı. Çok teşekkür ederim.

 55. ebbees10 Şubat 2013 at 00:55Reply

  Bu hastalık bende de yıllardır var. Stres, acıkma tetikliyor.

 56. sinan25 Aralık 2012 at 21:42Reply

  İyi günler bende de gastrit var. Her yemekten sonra wc’ye gitmek zorunda kalıyorum. Bunun sonucunda da bağırsaklarımda ağrı hissediyorum. Doktora başvurduğumda bağırsaklarımda bir sorun olmadığını söyledi. Antibiyotik tedavisinden de sonuç alamadım. Neden acaba? Teşekkürler.

  • gamze15 Ocak 2017 at 14:37Reply

   Sinan kardeş bağırsaklardaki ağrıların bir sebebi de tiroid olabiliyor. Endoktrin doktoruna gidip kan tahliliyle tiroid testi yaptır, öneririm. Ömür boyu ilaç kullanmaktan kurtulursun. Ön teşhisiyle tabi sebep buysa.

 57. Nalan02 Ekim 2012 at 16:26Reply

  Benim de sorunum; akut gastrit. Ne yapmalıyım?

 58. kader14 Haziran 2012 at 15:04Reply

  Bende ne yanma, ne şişkinlik ne sıkışma hiç biri olmuyor. Sadece geğirme hissi oluyor ve sürekli geğiriyorum. Acaba başka bir hastalık olma ihtimali var mı?

  • SELİM06 Nisan 2013 at 07:46Reply

   Merhaba. Kimi arkadaşlar sadece geğirme oluyor demiş. Valla bu karın ağrısı yerine sürekli geğirmeyi tercih ederim. Çok kötü bir ağrı. Dişim için antibiyotik aldım ve bir gece sancılarla uyandım. 5 gün geçti şu an çok az bir ağrı var. Karnım çok feci ağrıdığı zaman yemek yerdim ve ağrı azalırdı. Karnım ne zaman aç olsa ağrı artardı. Bu kesin gastrit. Alkol ve sigara kullanıyorum. Acaba bu gastrit nasıl geçer?

 59. serhat güldür12 Mayıs 2012 at 08:44Reply

  Çok faydalı bir site bana doktorumdan fazla bilgi verdi emeği geçenlere teşekkür ederim.

 60. öznur17 Nisan 2012 at 07:24Reply

  Bende de gastrit var ve ağrısı çok şiddetli. Şişkinlik var endoskopi de yapıldı ama durum hala aynı. İlaç tedavisi oluyorum. Midemde bazen sıklıkla ses ve guruldamalara sebep oluyor. Bunun önemleri var mıdır?

 61. reyhan13 Nisan 2012 at 09:03Reply

  Benim de midemde aşırı yanmalar oluyor. Özellikle de hamur işi yediğimde çalıştığım yerin doktoru bana gastritin var diyerek ilaç kullanmamı önerdi ama endoskopi felan yaptırmadım. Sizce sakıncalı olur mu bu ilacı kullanmam?

  • esra27 Nisan 2012 at 08:46Reply

   Annemde gastrit var. Yaklaşık bir yıldır tedavi görüyor ama hiç faydası olmadı. Aşırı asit var midesinde. İşin kötü tarafı artık ilaç kullanamıyor bir süre antibiyotik tedavisi gördü ama yine aynı. Lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

 62. yalçın koçak17 Mart 2012 at 15:57Reply

  Benim de midemde yanma, şişlik ve ağrılar var. Nasıl tedavi olurum?

 63. Emre09 Mart 2012 at 08:51Reply

  Bana dün gastrit tanısı kondu, yazmış olduğunuz bütün belirtiler durumumla uyuşuyor. Gerçekten çok yararlı bir makale olmuş. Hazırlayanlara teşekkürler.

 64. vedat27 Şubat 2012 at 09:23Reply

  Benim midemde de yanma ve şişkinlik var. Ayrıca akşamları yattığımda kalbimde çarpıntı ve ağrı oluyor. EKG ve EFOR yaptırdım. Herhangi kötü birşey çıkmadı. Gastrit veya reflü kalp ağrısı yapar mı?

  • sadık22 Aralık 2013 at 21:50Reply

   Sevgili Vedatcım, benim ismim sadık. Benim de yaklasık 1 yıldır midemde yanma ve şişkinlik vardı. Tabii bazen de çok heyecanlanırmış gibi kalbim hızlı hızlı atıyordu. Yani çarpıntı yapıyordu. Doktora gittim ve kronik gastrit teşhisi koydu. Ve ilaç verdi; şimdi yanma ve kalp çarpıntısı yok, ama bazen şişkinlik oluyor. Sende de gastrit olabilir.

  • Htc10 Şubat 2016 at 20:19Reply

   Vedat bey benim de bir kaç ay evvel gece kalp çarpıntısı ile başladı her şey. Daha önce de yanmalarım oluyordu. Çarpıntıdan kalple ilgili sorun diye düşünmüştüm ama EKG çekildi kalpte bir sorun olmadığını söyledi doktor. Bir süre önce de endoskopi oldum gastrit çıktı. İlaç tedavisi oluyorum yanmalarım bitti ancak gaz oluşumu zaman zaman rahatsız ediyor beni. Bu da yediğimiz içtiğimiz gıdalarla alakalı. Kahve, çay, baharatlı ve yağlı yiyecekler maalesef tetikliyor. Portakal suyu asit içeren her tür gıda maddesini terketmek gerekiyor. Yazdıklarınızın üzerinden zaman geçmiş mutlaka bir doktora gitmişsinizdir diye düşünüyorum ancak bu tip şikayetleri olanlara bir ışık tutabilirsek ne mutlu. Şikayetiniz varsa hemen doktora gidin. Herkese şifalar diliyorum.

 65. sevil22 Şubat 2012 at 10:25Reply

  Benim de karnım çok sık ağrıyor. Midem bulanıyor, kusma ve yanma var. Acaba bende de mi gastrit hastalığı var?

  • Neslihan15 Mart 2015 at 14:53Reply

   Babam yıllardır yoğurt, süt, ayran vb. şeyler yiyemiyor. Yediği zaman zehirlenme oluyor. Sebebi nedir acaba? Yardımcı olursanız sevinirim.

 66. serkan çal18 Şubat 2012 at 20:36Reply

  Lütfen cevap yazın. Duodeno gastrit reflü tanısı konan bir hasta ne yemelidir?

 67. Kumru14 Şubat 2012 at 23:46Reply

  Merhaba, böyle bir yararlı site için öncelikle sizlere teşekkür ederim. Ben şimdi 17-18 yaşlarında genç bir kızım. Daha önce kilo vermek için çok fazla diyet denedim, 1-2 yıl öncesinde gece mide yanması şikayetiyle acil doktora gitmek zorunda kaldim. Doktor mide yanması şikayetimin sebebi gastrit dedi. Fakat sonra tedavi olmadım sadece yememe ve içmeme dikkat etmeye çalıştım. 167 cm boyunda ve 64 kiloyum. 10 kilo fazlam var ve diyet yapmak durumundayım. Yalnız midem yüzünden doğru dürüst birşey yapamıyorum. Ağrılar, mide bulanması, sabahları özellikle hiçbir şey yemediğim halde bazen kusacak gibi oluyorum. Kusamıyorum da, en son kusduğumda birazcık kan da gelmişti. Bu beni çok korkuttu. Gastrit şişkinlik ve kiloya neden olabilir mi? Çünkü ben gerektiğinde az yiyen bir insanım, ne yapsam da çok az kilo veriyor ve yeniden geri alıyorum. Ne yapmam gerek? Nasıl beslenmem gerek? Yardımcı olursanız sevinirim.

 68. cenk09 Şubat 2012 at 13:48Reply

  Gastrit olupta bazı günler hiçbir şey yokmuş, bazı günlerde de halsizlik ve baş dönmelerinin olması mümkün müdür? Gaz problemi, mide bulantısı, kusmadan sonra rahatlama. Bunlarin hepsi gastrit midir?

 69. suheyla02 Şubat 2012 at 08:45Reply

  Hocam merhaba, dün gece midemde dayanılmaz bir ağrıyla acile gittim, iğne yaptılar. Serum verdiler ama mide şikayetim geçmedi. Bana bir hafta içinde fibroskopi randevusu verdiler, acaba sebebi nedir? Yaptırmak zorunda miyim? Bunu yaparken genel anestezi uygulayacaklarini söylediler. Şikayetim midemin altından üstüne doğru vuran şiddetli ağrı, kusma istegi ve şişkinlik. Yediklerimi hazmedemiyorum. isteğimin dışında geğiriyorum ama geğirince biraz rahatlıyorum. Bilgilendirirseniz sevinirim, Teşekkürler.

  • ezgi12 Haziran 2013 at 10:30Reply

   Bu dert bende de var eğer çözümünü bulduysanız lütfen beni de bilgilendirin.

 70. balçar Bozkurt26 Ocak 2012 at 18:51Reply

  Yaklaşık 4 senedir mide ağrısı çekiyorum fakat son 3 aydır çok şiddetli geçiyor. Herkesin bildiği mide ilaçlarını kullandım. Şu an yurtdışında olduğum için bulunduğum ülkede doktora gitmek istemiyorum. Sigara kullanıyorum fakat alkol vb. maddeler kullanmıyorum. Acilen bilgi istiyorum.

 71. zübeyde23 Ocak 2012 at 17:17Reply

  Ağrıdan ölüyorum:(

 72. mehmet22 Ocak 2012 at 08:55Reply

  Çok teşekkürler halk diline indirgenmiş güzel bir anlatım olmuş. Elinize sağlık..

 73. metin14 Ocak 2012 at 09:52Reply

  Şimdiden teşekkür ediyorum. Hocam bende gastrit var, her iki üç ayda kusuyorum ama o kusmalar 15 ve 20 kez oluyor. Bu kusmalar salya ve gaz gibi oluyor, içimde ne varsa da kusuyorum. Kahverengi sıvı da kusuyorum ve de bunlar olduğu zaman ağzımdan salya ve tükürük çıkıyor. Bu bir veya iki gün devam ediyor. Bir de 4 yıldır süt içemiyorum, içsem bana zararı var mı veya yoğurt yesem ne dersiniz? Teşekkürler hocam Allah sizden razı olsun.

  • engin12 Nisan 2013 at 14:00Reply

   Yaşım 35 ve yaklaşık 20 gün önce sigarayı bıraktım ve o günden sonra nedense midemde ekşime yanma oluşmaya başladı. Ağzımın tadı da gidiyor. Sigarayı bırakmadan önce zaman zaman mide ağrısı olurdu ama kestane balını kullandım mı hemen kesilirdi. Şimdi ise bal da para etmiyor ve özellikle aç iken daha da çok ekşime olup rahatsızlık veriyor. Tedavi için ne yapmam gerekiyor?

 74. emrahkaya02 Ocak 2012 at 12:07Reply

  Merhabalar. Kalbimde sıkışma olduğu için, kardiyolağa EKG ve kan tahlili gibi gerekli tetkikleri yaptırdım. Şimdi sonuçları bekliyorum. Bu arada internette şikayetlerimle ilgili araştırma yaparken bu siteyi buldum. Gerçekten sağlık.net’den çok istifade ettim, bilgiler ve açıklamalar oldukça doyurucu. Siteyi hazırlayanlara ve emeği geçenlere çok teşekkür ederim.

 75. Abdullah19 Aralık 2011 at 14:03Reply

  Ben de gastrit oldum. Benim için en güzel tedavi sigarayı bırakmam oldu. İçenlere duyururum.Teşekkürler.

 76. glsm12 Aralık 2011 at 14:21Reply

  Aradığım herşeyi buldum. Elinize sağlık.

 77. başak09 Aralık 2011 at 23:18Reply

  Emeklerinize sağlık. Ben de bugün öğrendim gastrit olduğumu. Nasıl bi diyet yapmam gerektiğini bilemiyorum. İlaçlarımı almaya başladım ve faydalarını hissetmeye başladım. Umarım bi an önce yanma ve agrisi geçer. Herkese geçmiş olsun.

 78. murat08 Aralık 2011 at 18:19Reply

  Merhabalar. Yaşım 28. Bahsettiğiniz belirtiler bende de var. Kendimi bildim bileli bu sancıları çekiyorum. Birkaç kez doktora gittim endoskopi şart dediler. Endoskopi tek çare midir bu durumda? İlaçla tedavi edilebilir mi bu hastalık? Ayrıca verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

 79. hakan05 Aralık 2011 at 12:50Reply

  Allah razı olsun, çok yardımcı oldu bu site.

 80. senem01 Aralık 2011 at 13:28Reply

  Bende de aynı sorun var. Bu site yardımcı oluyor peki ilaç tedavisiyle tamamen geçiyor mu? Tedavisi biten, iyi olan arkadaşlar yorum atarsanız iyi olur, şimdiden teşekkürler.

 81. özge29 Kasım 2011 at 19:53Reply

  Bende bu hastalık 3 gün önce teşhis edildi. Su bile içsem midem ağrıyor, neler yiyebiliriz?

 82. olesea29 Kasım 2011 at 18:56Reply

  Bu aralar bu belirtilerle yaşıyorum. Bu sayfa bana yardımcı oldu. Sağolun, faydalandım.

 83. ikbal24 Kasım 2011 at 14:58Reply

  Bana da çok yardımcı oldu ödevim için. Bu siteyi herkese tavsiye ederim.

 84. metin19 Kasım 2011 at 08:14Reply

  Hocam bende panik atak ve stres var. Günden güne hal ve hareketlerimin değişmesi beni ve çevremdekileri oldukça tedirgin ediyor. Bazen çok konuşmak istiyor bazense kimseyi yanımda istemiyor ve insanlardan kaçıyorum. Bu nasıl bir hastalıktır? Ne kadar kendimi tutmaya çalışsam da olmuyor. Bir psikiyatrın verdiği ilacı kullanıyorum ama o ilaçdan dolayı titremelerim başladi.Değerli hocam lütfen beni bilgilendirin .Saygılarımla.

 85. ayşegül17 Kasım 2011 at 18:15Reply

  Atropik gastrit hakkında bilgi almak istiyorum. Neden b12 vitamin eksikliğine sebep oluyor?

 86. filiz oran15 Kasım 2011 at 20:42Reply

  Bende istem dışı geğirme meydana geliyor. Elim ayağım buz kesiyor, halsiz bırakıyor beni. Şişkinlik ve titreme çok oluyor. Sebebi nedir? Yardımcı olursanız sevinirim.

 87. volkan10 Kasım 2011 at 09:07Reply

  Bilgiler çok doğru. Çok faydalı bir site, emeğinize sağlık.

 88. volkan10 Kasım 2011 at 09:06Reply

  Bilgiler aynen doğru, harika emeğinize sağlık.

 89. Murat24 Ekim 2011 at 22:01Reply

  Kalbimde ağrı var. Acaba midemdeki gastritten dolayı kalbime baskı yapıp ağrıya mı neden oluyor?

  • senem01 Aralık 2011 at 13:25Reply

   Murat, aynen bende de oluyor kalp sıkışması.

   • pınar08 Mart 2012 at 20:19Reply

    Bence bir doktora gidin.

 90. hasan cimsoy20 Ekim 2011 at 16:16Reply

  Teşekkürler aklımdaki tüm soru işaretlerini yok ettiniz.

 91. mustafa çoban15 Ekim 2011 at 12:25Reply

  Gastrit hastaları için süt önerir misiniz?

  • ayşegül17 Kasım 2011 at 18:12Reply

   Süt alkalik olduğu için asit salgısını nötürleştiriyor yani faydası var.

   • senem01 Aralık 2011 at 13:24Reply

    Teşekkürler Ayşegül, ben de merak ediyordum.

    • izzet21 Mart 2012 at 21:46Reply

     Bende de gastrit var. Daha 22 yaşındayım ama çok süt içiyorum. Vallahi faydası var mı yok mu onu da bilmiyorum ama Rab’bim hepimize acil şifalar versin.

  • Ayvaz Aymaz07 Mayıs 2013 at 17:40Reply

   Bu, eski ( 70’li yıllardan) ve yanlış bir bilgi. Artık gaz yaptığı ve daha fazla rahatsızlık verdiği için süt tavsiye edilmiyor. Bu konuda başlıca faydalı faydalı bitki meyan kökü – ki değil gastrit; değil ülser; mide kanserini dahi iyileştirebildiğini ve bütün bunların sebebi olan Helicobacter Pylory’yi öldürebildiğini Prof Erkan Topuz da söyledi… Ayrıca kudret narı ve çiğ patates suyu da bu konuda çok iyileştirici etkiye sahip…

 92. GÜLER TÜFEKÇİ ÖZTÜRK13 Ekim 2011 at 22:53Reply

  Gerçekten çok yardımcı oldunuz, açıklamalarınızla teşekkür ederim. Bir de sorum olacak, bu rahatsızlık yaşanırken ağrı sırta vurur mu? Bazen dayanılmaz, sırt ağrısı yaşıyoruz (midenin arka bolümü). Tekrar teşekkür ederiz.

  • Ayvaz Aymaz07 Mayıs 2013 at 17:35Reply

   Sırt ağrısı daha çok safra kesesi sorunu belirtisidir. Safra kesesinde iltihaplanma olabilir. 2011’de yazmışsınız ama geç değilse bir an önce o konuda doktora görünün ( daha dayanılmaz olmadan, ummadık zamanda tutmadan, son haddine gelmeden) Bir de yağlı yememeye (özellikle de akşam saatlerinde, hele ki acıksanız bile gece asla) çok dikkat edin. Yağlı yiyecekler ( cips-fıstık vs. dahil) safrayı kırbaçlar, zaten kötü durumda ise durduk yere fenalaştırır.. Ayrıca mideyi de zorlaması var… (Doktor değilim ama okuduklarım ve yaşadıklarımın sonucu) 🙂

 93. ebru10 Ekim 2011 at 21:15Reply

  Haziran ayında endeskopi oldum. Stresten midir bilmiyorum; o günden beri midem ağrıyor ve bazen yanma bazen şişkinlik oluyor. Nedeni ne olabilir?

 94. emrah08 Ekim 2011 at 19:04Reply

  Bal mideme dokunuyor, ağrı yapıyor. Neden olabilir?

 95. dilruba05 Ekim 2011 at 07:56Reply

  Evet bana da çok yardımcı oldu.

 96. utkuem04 Ekim 2011 at 17:32Reply

  Harika

 97. tugce04 Ekim 2011 at 12:54Reply

  Çok yararlı bir site herkese tavsiye ederim.

  • çıt11 Aralık 2011 at 18:38Reply

   Midemde ekşime, yanma ve kazınma oluyor. Hepsi aynı anda aç karnına oluyor ve midemden kusma hissi geliyor. Ama kusamıyorum, acımsı bir tad geliyor ağzıma. Acaba ne olabilir?

   • Ramazan06 Kasım 2012 at 14:19Reply

    Sizde gastrit başlangıcı olduğunu tahmin ediyorum.

    • Hilal Salurlu02 Temmuz 2015 at 21:44Reply

     Ben yaklaşık bir sene önce dahiliye doktoruna gittim ve bana endoskopi yaptılar sonra gastrit çıktı ve 3 lu antibiyotik tedavisine basladik fakat bu ictigim ilaçlar midemi daha fazla agrittigi icin bıraktım. Fakat bu aylar midem in üst kısmında yanma hissi var ve ne yesem midem bulanıyor yemek yedikten sonra egilemiyirum çünkü agzima kusmuk geliyor bende istifar ediyorum sizce bunun nedeni ne hastalığım ilerlemiş olabilir mi

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemiz sorulara cevap vermek için bir danışmanlık servisi vermemektedir ve doktorlara görev vermemektedir. Sorulara verilecek cevaplar tamamen gönüllülük esasına göredir, ve ziyaretçilerimizin deneyimlerini paylaşmak için fırsat tanımak üzere yorum kısmı açık tutulmaktadır.

*

Hakkımızda
Sağlık.Net ziyaretçilerine sağlık durumları hakkında ihtiyaç duyulan bilgileri sağlamayı amaçlayan bir web sitesidir. Sitemizde yer alan bilgiler güncel ve güvenilir kaynaklardan elde edilmektedir. Sizler de kişisel tecrübelerinizi ve sitemizdeki yazılar hakkındaki görüşlerinizi yazıların altında bulunan yorum kısmı aracılığıyla ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.
Son Yorumlar
 • Sezer: Merhaba. Ben Afrika Ganada çalışıyorum ve malarya hastalığı teşhisi konuldu. Burada bu hastalık yaygın olduğu için tedavisi mümkün. Türkiye'ye döndüğümde aynı hastalığa yakalanırsam eğer tedavisi mümkün olabilir mi? Yoksa ilacı buradan mı temin edeceğim? Çünkü virus kandan 3 ile 5 yılda anca çıkıyormuş.
  View Post
Facebook
UYARI
Bu sitede yer alan tüm içerik bilgilendirme amaçlıdır. Sağlık.Net sitesi hastalık teşhis ve tedavi hizmetleri vermemektedir. Herhangi bir sağlık probleminiz olması durumunda ilgili doktorlar ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.