Sağlık.net

Hastalıklar

Farenjit: Nedenleri, belirtileri, tanısı ve tedavisi

 • Delicious

FARENJİT NEDİR? KAÇ TİP FARENJİT VARDIR?

Ağız ve burun boşluğunun arka tarafında farinks denilen boğaz kısmı bulunur. Ağzımızı açtığımızda karşıda görülen farinks kısmı iltihaplanırsa farenjit oluşur. Genellikle kışın, mikrop ve virüslerin boğaza yerleşmesi sonucu ortaya çıkan bulaşıcı bir boğaz enfeksiyonudur. Bronşit oluşumuna neden olabilir. Kimilerinde uzun süreden beri vardır ve çok fazla rahatsız edici şikayetler gözlenmez. Bu durumda hastalık kronikleşmiştir. Müzmin farenjit denilen durum ortaya çıkar. Hastalığın çok şiddetli olduğu ve yeni yeni görüldüğü durum ise akut farenjit adını alır.

NİÇİN FARENJİT OLURUZ?

Boğazın arka kısmı mikroplara, toza, ısıya karşı hassastır. Hem akut hem de müzmin farenjitin nedenleri genelde mikroplar veya virüsler olsa da oluşmalarında arada küçük farklar bulunur. Kronik farenjitte sigara ve alkol kullanımı, alerji, virüs ve bakteriler, geniz akıntısı, kuru hava gibi nedenler etkilidir. Bunların çoğu boğazı tahriş eden nedenlerdir. Bunlardan başka boğazı tahriş eden durumlar da vardır. Aşırı sıcak ya da soğuk yiyecekler, bademcik iltihabı, asitli içecekler de farenjite sebep olabilir. Bir de burun tıkandığında farenjitin olması iyice kolaylaşır.

Akut farenjitte ise sebep genelde virüs ya da bakteridir. Yine tahriş edici nedenler de farenjitin oluşmasında rol oynar. Mevsimler, farenjit oluşumunda etkendir. Kapalı ortamlarda görülme sıklığı fazladır. Havada bulunan maddeler, bazı soğuk algınlıkları farenjite yol açabilir.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

KİMLER RİSK ALTINDA?

Bu durumda kişisel özellikler ön plana çıkıyor. Örneğin ağızdan nefes alma bu hastalığa yakalanma riskini arttırır. Alerji, burun kemiğinde eğrilik, doğuştan gelen bir takım özellikler hastalığa yakalanmayı kolaylaştırır. Bunların dışında stresli bir yaşam sürmek, düzensiz yaşamak, sigara kullanmak, uyku bozukluğu hastalığa yakalanma ihtimalini arttırır.

FARENJİT TEDAVİSİ

Antibiyotik kullanımı hastalığın tedavisinde önemlidir. Bu, virüsler üzerine etkili olmasa da bakterileri ortadan kaldırmak için gereklidir. Böylece hastalığın iyileşmesi hızlanır. Antibiyotik kullanımından başka ateş düşürücü, ağrı kesici, alerjisi olanlar için alerjiyi önleyici ve öksürük kesiciler kullanılabilir. Geniz akıntısı için ilaç verilebilir.

Kronik farenjit için tedavi uzun sürer. Hem doktorun hem de hastanın yapması gerekenler vardır. Tedavide niçin kronik farenjit olduğu araştırılır. Hastalık genelde tamamıyla ortadan kaldırılamaz. Pastil kullanımı ise faydasızdır.

FARENJİTTEN KORUNMA YOLLARI

Farenjitten korunmak için sigarayı bırakmak gerekir. Boğazı tahriş eden aşırı sıcak ve soğuk yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Boğazı temizlemek de tahriş edici olduğu için yapmamak gerekir. Tozlu ve kirli ortamlardan, kapalı yerlerden uzak durmak gerekir. Elleri sık yıkamak ise enfeksiyonu önlemeye yardımcıdır. Eğer alerjiniz varsa buna neden olan şeylerden korunmalısınız. Mide asidinin boğaza kaçtığı reflü gibi bir sorununuz varsa çay, kahve, alkol, kola gibi içecekleri azaltmak ve fazla yemekten kaçınmak gerekir.

Düzgün bir yaşam, düzenli yapılan spor ve vitaminsiz kalmamak farenjitten korunmayı sağlayan durumlardır.


Tagged , , , , , , , ,

İlgili Yazılar

22 Yorum

 1. Hasan benli20 Nisan 2017 at 12:57Reply

  Farenjit hastalığı geçtikten sonra sigara içersem, yine hastalık başlar mı? Şimdiden teşekkür ederim.

 2. Senay05 Ekim 2016 at 19:24Reply

  Ben de yutkunmada sorun yaşıyorum. Burun polipim var ve sinüslerimde iltihap. Bir de bende saman alerjisi var. Yarın da kulan burun boğaza gideceğim. Aç karnına gel demişti. Ne yapacak bilmiyorum. Korkuyorum da.

 3. Byza02 Haziran 2016 at 20:04Reply

  Benim de boğazımda hep balgam var. Halsizim ve ağız kokum oluyor ama dişlerimle alakalı değil. Doktor faranjitin ağız kokusu yaptığını söyledi. Ne yapmam lazım?

 4. güney03 Mart 2016 at 17:29Reply

  Selam hocam. Yüksek ateş, şiddetli ağrılar ve öksürük şikayetim var. Faranjit miyim?

 5. Murat08 Ocak 2016 at 19:06Reply

  Yaklaşık bir haftadır boğazımda kaşıntı ve de balgam çıkıyor sürekli. Sizce problem ne olabilir?

 6. Ayşe29 Kasım 2015 at 17:56Reply

  Annene durumunu söyle ve stresten uzak kalmaya çalış. Ayrıca hemen işinin ehli bir doktora başvur.

 7. seyit21 Nisan 2015 at 17:27Reply

  Bir yıldır faranjit tedavisi görüyorum. Doktorlar bizim hocalar gibi çelişkide. Her biri ayrı konuşuyor. Kendimi kobay gibi hissediyorum. Tedavi hiçbir işe yaramıyor.

  • pamir29 Temmuz 2015 at 09:19Reply

   Ben de 5 aydır bu illete kapıldım. Sizin farkettiğiniz şeyler var mı? Yardımlaşma içinde kalalım.

 8. erol18 Kasım 2014 at 18:59Reply

  Kronik faranjitin nedenlerini araştirmak lazım. Geçmeyen faranjitin altinda büyük ihtimalle alerji gibi faktörler vardır. Alerji testi yaptırıp ona göre hareket etmek lazım.

 9. ahmet18 Temmuz 2014 at 10:53Reply

  Benim kızım 12 yaşında ve doktor farenjit dedi. Sürekli olarak balgam oluyor. Antibiyotik kullandı geçmedi. Öksürük şurubu kullandı geçmedi. Ateşi yok bronşit olmasından korkuyorum ne yapmalıyız? Yardımcı olursanız sevinirim.

 10. ibrahim24 Şubat 2014 at 22:37Reply

  Merhabalar. Yaklaşık 7 aydır bir şeyler yerken zor yutkunma yaşıyorum. Doktora gittim faranjit olduğunu söyledi. Gereken hapları ve antibiyotikleri kullandım. Şu an ilk günler kadar olmasa da halen sorunlar yaşıyorum. Baş ağrısı, baş dönmesi oluyor bazen. Faranjitten olabilir mi? Şimdiden teşekkür ediyorum. Sevgiyle kalın.

 11. mehmetka28 Mayıs 2013 at 16:34Reply

  Faranjitte bir şey olur mu bir de faranjit geçer mi?

 12. mehmet27 Nisan 2013 at 18:35Reply

  Sayın hocam baş ağrısı, ateş, boğazda yanma, öksürük, tüm eklemlerde sızlama, burun tıkanıklığı, yutkunurken boğazda ağrı, acaba faranjitin hangi türü şu an bu ağrıyı çekiyorum. Nasıl iyileşirim? Lütfen yardım edin. Teşekkürler.

 13. arzu25 Nisan 2013 at 08:01Reply

  Merhabalar. Yıllardır kronik faranjit hastasıyım. Maalesef iş yerinde sigara içen kişiler olduğu için toparlanamıyorum. Faranjit ataklarda artık ciddi bir kulak ağrısı da yaşamaya başladım. Şirket doktoru mikrobik olan faranjit iltihabının östaki borularına ilerlemiş olabileceğini söyledi. Bunun olma imkanı var mıdır? Acaba faranjitim ilerleyerek başka tür bir rahatsızlığa mı dönmeye başladı? Teşekkürler.

 14. Ayvaz Aymaz17 Nisan 2013 at 23:17Reply

  Henüz denemedik ama forumlarda çok kişinin övgüyle bahsettiği ve tavsiye ettiği 2 doğal çare : 1- Günlük Sakızı (Günlük ağacının sakızı ; aktarlarda var ve ucuz. Hergün aklınıza geldikçe 1 tane ağza atıp emiyorsunuz. Geçse bile ısrarla 8-10-15 gün veya daha fazla devam edildiğinde hepten iyileşme gördüğünü çok kişi belirtmiş. 2- Bunu da bazıları tesadüfen başka rahatsızlık için kullanırken farenjiti de geçirdiğini farketmiş: İ. Saraçoğlu ‘nun Soğan Kürü (basitçe doğranıp kaynar suyu içiliyordu kabaca.) Belki okuyanların işine yarar. Not: Günlük Sakızı aynı zamanda mideye, ülsere vs. de iyi gelmekte, idrar söktürücü, iltihap giderici ve balgam söktürücü olarak da kullanılmakta.

 15. basar17 Nisan 2013 at 15:06Reply

  Merhaba. Yazınız için teşekkür ederim. Bende aşırı terleme, bademcikte iltihap, iştah eksikliği, halsizlik ve idrar yaparken aşırı yanma var. Bunların nedeni sizce nedir? Bulunduğumuz yer, merkeze 73 km uzaklıkta fakat gidebileceğimiz araç yok. Teşekkür ederim şimdiden.

  • rejüde05 Mayıs 2013 at 20:02Reply

   O zaman daha merkezi bir yere taşınabilirsiniz. Bu arada geçmiş olsun.

 16. ceren08 Şubat 2013 at 07:35Reply

  Merhaba. Sigara hiç kullanmadım, alkol de yok ama farenjit oldum. Nasıl oldum anlamadım. İlk defa hayatımda bu kadar çok yatakta yattım. Kolay kolay hasta olmam ama farenjit olmuşum. Hava değişimi olsa aynı ortamdayım. Bunun sebebini öğrenebilir miyim? Bir de ben ilaç kullanamıyorum. Bunu nasıl atlatabilirim.

 17. fadime28 Ocak 2013 at 17:29Reply

  Ben nemli havasız bir evde oturuyorum. Farenjitim sıklaştı bunun için ne yapmam lazım.

 18. sevgi02 Şubat 2012 at 21:33Reply

  Kronik farenjit nodül yapar mı?

 19. ENGİN KESKİN20 Ekim 2011 at 19:17Reply

  Aşırı sıklıkla sigara kullanıyorum bu da boğazımda tahriş oluşumuna sebep oluyor. Bundan korunmak için ilk olarak sigarayı bırakın diyeceksiniz onu beceremiyorum, bunun haricinde tavsiyelerinizi bekliyorum.

  • mert bilgiç03 Aralık 2011 at 07:07Reply

   Sigarayı bırakamam diyorsanız bir sürü hastalığa da davetiye çıkarmış olursunuz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemiz sorulara cevap vermek için bir danışmanlık servisi vermemektedir ve doktorlara görev vermemektedir. Sorulara verilecek cevaplar tamamen gönüllülük esasına göredir, ve ziyaretçilerimizin deneyimlerini paylaşmak için fırsat tanımak üzere yorum kısmı açık tutulmaktadır.

*

Hakkımızda
Sağlık.Net ziyaretçilerine sağlık durumları hakkında ihtiyaç duyulan bilgileri sağlamayı amaçlayan bir web sitesidir. Sitemizde yer alan bilgiler güncel ve güvenilir kaynaklardan elde edilmektedir. Sizler de kişisel tecrübelerinizi ve sitemizdeki yazılar hakkındaki görüşlerinizi yazıların altında bulunan yorum kısmı aracılığıyla ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.
Son Yorumlar
 • Hasan benli: Farenjit hastalığı geçtikten sonra sigara içersem, yine hastalık başlar mı? Şimdiden teşekkür ederim.
  View Post
Facebook
UYARI
Bu sitede yer alan tüm içerik bilgilendirme amaçlıdır. Sağlık.Net sitesi hastalık teşhis ve tedavi hizmetleri vermemektedir. Herhangi bir sağlık probleminiz olması durumunda ilgili doktorlar ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.