Sağlık.net

Hastalıklar

Crohn Hastalığı: Görülme sıklığı, nedenleri, belirtileri, teşhisi ve tedavisi

 • Delicious


CROHN HASTALIĞI

Crohn hastalığı, ince ve kalın bağırsak, anüs bölgesi, mide ve yemek borusu gibi sindirim sistemi ile ilgili olan vücut bölümlerini etkileyen sistemik bir hastalıktır. Etkilediği bölgelerde ülser yaraları ya da kalınlaşma oluşturur. Ülser ya da kalınlaşma olan yerlerin uzunluğu değişkendir. Aynı anda bir kaç bölümü etkileyebilir. Kalınlaşmaların olduğu bağırsak ya da yemek borusunda daralmalar olur.

Crohn hastalığında anüs bölgesinde iltihap akan delikler ve çatlaklar görülebilir. Bu hastalık bir kanser değildir. Fakat düşük bir ihtimalle de olsa kansere neden olabilir. Bu yönüyle doktor tarafından araştırılması gerekebilir.

GÖRÜLME SIKLIĞI

Bütün dünyada görülmesine rağmen Crohn hastalığı, İskandinav ülkelerinde, Birleşik Devletlerde, Britanya’da, Orta Avrupa’ya nazaran daha az görülmektedir. Asya ve Afrika’da ise nadir olarak görülür. Yani beyaz ırkta daha çok karşılaşılmaktadır. Birleşik Devletlerde görülme sıklığı yılda 3-5/100 bin’dir. Bu miktar, Birleşik Devletlerde, Yahudiler arasında 3-5 kat daha fazladır. Batı Avrupa’da Crohn hastalığı artış göstermektedir.

Çocukluk döneminden ileri yaşlara kadar herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. En sık 6. ya da 7. dekadlar arasında görülür. Kadınlarda, çok az farkla da olsa erkeklerden biraz daha fazladır.

CROHN HASTALIĞININ NEDENLERİ

Yapılan araştırmalara rağmen hala Crohn hastalığının kesin nedeni bilinmemektedir. Bazı virüs ve bakterilerin, genetik ve çevresel faktörlerin bu hastalığın oluşumunda etkili olduğu düşünülmektedir.

Bu hastalıkta kromozomlarda kırık olması hastalığın genetik yönünü düşündürmektedir. Crohn hastası olan kişilerin çocuklarında da bu hatalığın görülmesi söz konusu değildir. Yani ailesel geçiş yoktur. Fakat birinci derecede akrabalarında bu hastalığı olanlarda risk biraz artmıştır. Bu risk hastanın çocuk sahibi olması için bir engel değildir.

Crohn hastalarının ince bağırsaklarında bazı bakteriler tespit edilmiştir. Bu yönüyle mikropların etkisi olduğunu düşündürmektedir. Ancak henüz kesin olarak ispatlanamamıştır. Beslenme alışkanlıkları ve yaşam koşulları da bu yönüyle araştırılan nedenler arasındadır.

Stres, sıkıntı, üzüntü gib psikososyal faktörlerin bu hastalıkta etkisi gösterilememiştir. Ancak bu nedenler kişiyi olumsuz etkilediğinden hastalığın düzelmesini de geciktirecektir. Bağışıklık sisteminde meydana gelen hasarlar da hastalığa yakalanma riskini arttırabilir.

CROHN HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

Crohn hastalığında genelde karın bölgesinde (özellikle sağ alt tarafında) ağrı ve ishal görülür. Tutulan bölgeye göre değişik belirtiler ortaya çıkmakla beraber kusma, kabızlık, kilo kaybı, yorgunluk, karında şişlik görülebilir. Karın bölgesinde iltihap olursa hastada ateş yükselmesi olabilir. Kalınlaşma olduğundan bağırsak tıkanıklığı meydana gelebilir. Kalın bağırsak etkilendiğinde dışkıda kan görülebilir. Anüs bölgesi etkilendiğinde çatlak ya da iltihap akan delikler ortaya çıkabilir.

Bu hastalıkta diğer bazı organlarda etkilenebilir. Ciltte ağrı yapan kırmızı renkli şişlikler, gözde iltihaplanma, ağızda aft tarzı beyaz renkte yaralar, eklem ağrıları oluşabilir. Crohn hastalarında eklem ağrılarıyla beraber diz şişmiş olabilir. Hastalığın aktif olduğu dönemde halsizlik, iş gücünde düşme ortaya çıkar.

CROHN HASTALIĞININ TEŞHİSİ

Yukarıda saydığımız hastalık açısından spesifik olmayan, uzun süre devam eden karın ağrısı, ishal, kabızlık gibi problemler ve yapılan testler sonucu apse oluşumu ya da kansızlık Crohn hastalığı için bir şüphe uyandırır. Kesin teşhis yapılabilmesi için mide, ince ve kalın bağırsaık görüntülenmesi gerekir. Bunun için brikolonoskop denilen aletler kullanılır. Bu aletle kalın bağırsak ve ince bağırsağın son kısmı(ileum) görüntülenir ve gerekirse biyopsi için parça alınır. Bazı durumlarda ağızdan ya da anüsten verilerek mide ya da bağırsakların filminin çekilmesi gerekir.

CROHN HASTALIĞININ TEDAVİSİ


Tagged , , , , , , , ,

İlgili Yazılar

5 Yorum

 1. Mustafa bingol10 Nisan 2016 at 11:45Reply

  Arkadaşlar selam. Ben de sizin gibi Crohn hastasıyım. 6 sene oldu. Bu hastalık bizimle bir ömür boyu yaşayacaktır. Şunu bilmenizi isterim ki ben hastalığımı öğrendim ve 13 gün hastanede yattım. Çıktıktan sonra psikolojimle yenmeye çalıştım ve şu an gayet iyiyim. Hepinize Rabbim’den acil şifalar dilerim.

 2. buket15 Mart 2016 at 08:31Reply

  Merhaba arkadaşım. Ben 6 yıldır Crohn hastasıyım. İlk zamanlar psikolojik olarak çökmüştüm. Tüm hayatımı etkilemişti ama zaman geçtikçe bir tansiyon, şeker hastası gibi düşün. Kendini ona göre yaşama hazırlıyorsun. Geçen bir hastalık değil, bir ömür bununla yaşamak için yediklerine çok dikkat etmen lazım. Yediklerine dikkat ettiğin sürece hiçbir sıkıntı yaşamazsın. Crohn hastalığı artık hayatımın bir parçası.

 3. Şükrü09 Aralık 2015 at 03:10Reply

  Merhabalar. Yaklaşık olarak 3-4 ay önce Crohn hastalığı olduğumu öğrendim ve yapılan kolonoskopi ve endoskopi sonucu ince bağırsakta darlık olduğu görüldü. Uykuda düzensizlik uzun süredir yaşamaktayım. Kilo kaybı net olarak 20 kilo. İlaç tedavisine başladım ve geçen ay iltihaplanma sebebi ile ameliyat oldum. İştah durumum çok iyi değil. Hayatımı nasıl devam ettirmem gerektiğini bilmiyorum ve bu beni rahatsız ediyor. İleride de nelerin olacağını daha doğrusu nelerle karşılacağımı bilmek istiyorum. 28 yaşındayım. 1.60 boyum ve kilom da 60.

  • Mehmet08 Ocak 2016 at 16:19Reply

   Merhabalar. Öncelikle geçmiş olsun. Hastalık ilk evrede korkutucu gelebilir ama bu senin elinde olan bir şey. Yani hayatına biraz daha dikkat ettiğinde ve psikolojik olarak da kendini rahatlattığın zaman bunun bir çok faydasını göreceksin. Ben de Crohn hastasıyım senin yaşadıklarını yaşadım ama şu an daha iyiyim. O yüzden beslenmene ve ruh haline dikkat et.

  • buket17 Nisan 2016 at 10:20Reply

   Şükrü bey şimdi iyi misiniz? Ameliyattan sonra iyi oldunuz mu? Durumunuz nasıl şu an? Yardımcı olun lütfen.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemiz sorulara cevap vermek için bir danışmanlık servisi vermemektedir ve doktorlara görev vermemektedir. Sorulara verilecek cevaplar tamamen gönüllülük esasına göredir, ve ziyaretçilerimizin deneyimlerini paylaşmak için fırsat tanımak üzere yorum kısmı açık tutulmaktadır.

*

Hakkımızda
Sağlık.Net ziyaretçilerine sağlık durumları hakkında ihtiyaç duyulan bilgileri sağlamayı amaçlayan bir web sitesidir. Sitemizde yer alan bilgiler güncel ve güvenilir kaynaklardan elde edilmektedir. Sizler de kişisel tecrübelerinizi ve sitemizdeki yazılar hakkındaki görüşlerinizi yazıların altında bulunan yorum kısmı aracılığıyla ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.
Son Yorumlar
 • Nimesay: Et yedim. iş yerindeyim. Midem ağrıyor dedim. Süt içirdiler. Kuzenim sakın içme zehirler dedi. Şu an ise aşırı uykum geldi ve ağrım hala geçmedim. Başım da dönüyor. Ne yapmam lazım?
  View Post
Facebook
UYARI
Bu sitede yer alan tüm içerik bilgilendirme amaçlıdır. Sağlık.Net sitesi hastalık teşhis ve tedavi hizmetleri vermemektedir. Herhangi bir sağlık probleminiz olması durumunda ilgili doktorlar ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.