Sağlık.net

Hastalıklar

Bronşit: Akut ve kronik bronşitin nedenleri, belirtileri, tanısı ve tadavisi

 • Delicious


BRONŞİT

Nefes aldığımızda, hava; burundan soluk borusuna oradan da akciğerlere geçer. Soluk borusu, akciğerlere giden iki kola ayrılır. Bu kolların her birine bronş denir. Bu bronşların, çeşitli sebeplere bağlı olarak iltihaplanmasına bronşit denir. Bronşit, akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır. Şimdi bunları ayrı ayrı inceleyelim.

AKUT BRONŞİT

Soğuk algınlığından sonra görülen, yaygın ve bulaşıcı bir hastalık olup, bronşlarda şişme ve balgam artışı şeklinde kendini belli eder. Sebebi, sıklıkla solunum yollarının üst bölgesine yerleşen bakteri ya da virüstür. Çocuklarda görülme ihitmali fazladır.

AKUT BRONŞİTİN NEDENLERİ

Akut bronşitin en büyük nedeni virüslerdir. Vücut direnci düşerse bu virüsler iltihaba neden olurlar. Bronşlara zarar verirler. Bronşlar da bu duruma tepki vererek ,şişer ve balgam üretirler.

Grip ve nezle gibi soğuk algınlığından sonra da bu durumla karşılaşılabilir. Soğuk havalar, bu hastalıkların ortaya çıkmasında en önemli faktördür. Buna bir de ağızdan nefes almak eklenirse hava yeterince ısıtılamaz ve bronşit riskini arttırır. Sigara kullanmak ya da dumanına maruz kalmak, iltihaba neden olur ve bronşit gelişebilir.Çevresel faktörler de

önemli bir etkendir. Fabrika dumanları, ani ısı değişiklikleri, çok kuru ya da çok nemli havalar bronşiti tetikleyebilir.

AKUT BRONŞİTİN BELİRTİLERİ

Hastalığın belirtisi öksürük ve öksürük sonrası gelen balgamdır. Şiddetli ve inatçı bir öksürük vardır. Öksürükle birlikte, iltihabın neden olduğu ağrı, göğüs bölgesinde daha şiddetli bir şekilde hissedilir. Ayrıca öksürük, hastalığın bulaşmasına neden olur. Havadan, hastalığın bulaşması gerçekleşir.

Balgam ise hastalık ilerledikçe, daha da fazlalaşır. Ayrıca hafif ateş, titreme, boğaz ve kaslarda ağrı hastalığın diğer belirtilerindendir. Hastalık ilerledikçe zatürreye yol açabilir.

BRONŞİT TANISI NASIL KONUR? (KRONİK VE AKUT)

Yapılan fizik muayene ve tetkiklerle bronşit tanısı konur. Diğer solunum yolu hastalıklarından ayırt etmek ve kesin tanı koymak için, akciğer filmi çekilir. Hastanın boğazından kültür alınır ve gerekli kan tahlilleri yapılır.

AKUT BRONŞİT TEDAVİSİ

Tedavide kullanılan ilaçlar, hastalığın belirtilerini ortadan kaldırmaya yöneliktir. Ateş düşürücüler, öksürük şurupları, ağrı kesiciler kullanılır. Balgamı kolay bir şekilde çıkarmak için, buna yönelik ilaçlar hastaya önerilir. Tedavinin fayda sağlaması için, sigarayı mutlaka bırakmak gerekir.

Antibiyotik tedavisi virüslere etki etmez. Dolayısıyla bronşit tedavisinde kullanılmaz. Fakat virüs yanında, bakteri de boğazda hastalığa neden olduğundan, antibiyotik kimi doktorlar tarafından hastalara önerilir.

KRONİK BRONŞİT

Hava kirliliği olan şehirlerde oturanlarda ve sigara içenlerde, kronik bronşit sık görülür. Yapılan çalışmalar,40-60 yaş arasındaki erkeklerin dörtte birinden fazlasında bu hastalığın görüldüğünü göstermektedir. Birbirini izleyen en az iki yıl içinde, en az birbirini takip eden üç ay süren ve balgam çıkarmayla birlikte görülen öksürük, kronik bronşit olarak tanımlanmaktadır.

KRONİK BRONŞİTE NEDEN OLAN FAKTÖRLER

 1. Sigara ; Kronik bronşit oluşumunun en büyük sebebidir. Günde 20 sigaradan fazla içenlerde, bu hastalığın gelişme ihtimali çok fazladır. Bronşlarda, mukus yapımını arttırır.
 2. Hava kirliliği ; Sigara gibi, havanın kirli olması da bronşlarda mukus salgısını arttırır. Dumanlı havalarda, kükürtdioksitin fazla olduğu bölgelerde, bronşit riski artmaktadır.
 3. Bunların dışında nemli yerler, tozlu ortamlar, kötü hava koşulları, solunum yollarında ortaya çıkan hastalıklar kronik bronşite neden olmaktadır.

KRONİK BRONŞİTİN BELİRTİLERİ

Hastalığın en çok görülen ve en önemli belirtisi uzun süren öksürük ve balgam çıkarmadır. Geceleri çok rahatsız edici bir öksürük vardır. Hastayı uykusundan uyandırır. Bronşlar daralmıştır. Hafif bir fiziksel aktivite sırasında bile, nefes almada güçlük çekilir. Hasta, çabuk yorulur. Nefes alıp verirken, kişinin solunumu hırıltılıdır. Yani sesli soluk alıp verir. Kronik bronşitte, ateş yükselmesine pek rastlanmaz.

KRONİK BRONŞİTİN TEDAVİSİ


Tagged , , , , , , , ,

İlgili Yazılar

10 Yorum

 1. a.ali çorak25 Ekim 2014 at 07:51Reply

  Site çok güzel hazırlanmış, bundan sonra takipçinizim.

 2. Batuhan Temizer18 Mayıs 2013 at 18:02Reply

  Bende öyle bir şey çıkmadı ama çıkanın da Allah yardımcısı olsun. Bu arada ödevden 100 aldım.

 3. özgür10 Ocak 2013 at 18:39Reply

  Merhaba, iki gün önce şiddetli öksürük ve halsizlik nedeniyle doktora gittim ve akut bronşit teşhisi konuldu. Halsizlik ve titreme yoğun olduğu için yerinde müdahale ile serum bağlandı. Halsizliğim biraz daha dindi. Doktorum 10 adet iğne öksürük şurubu balgam sökücü vitamin ve antibiyotik verdi. Ancak iş yerimdeki yoğunluktan dolayı iğneleri olamayacağımı belirttim ve yerine tablet türü bir şey yazdı. Bu durum iyileşme sürecimi çok fazla olumsuz etkiler mi ya da dikkat etmem gereken ekstra bir durum var mıdır? Yardımcı olursanız sevinirim.

 4. TURAN26 Aralık 2012 at 23:26Reply

  Arkadaşlar ben de oğlumda aynı süreci yaşadım. Aynı tedavileri uyguladım fakat çözüm olmadı. İlaçları da kullandıktan sonra balla zencefilli karışımı deneyin, bir de yazın bol güneş ve denizden faydalanın.

 5. alirıza ilbaşı14 Aralık 2012 at 17:40Reply

  2 yıldır bende de bronşit var. 15 gün iğne yaptırıyorum, sorun kalmıyor. Deneyin bence.

 6. EDİP14 Mart 2012 at 10:21Reply

  Merhaba ben 24 yaşındayım. Dün aile hekimim akut bronşit tanısı koydu. Yalnız ben de kronik bronşit de mevcut. Doktorum 10 adet iğne novalcin ve balgam sökücü yazdı. Ancak muayene esnasında boğazımın ve ciğerlerimin de temiz olduğunu söyledi. Ancak afedersiniz o kadar çok balgam atıyorum ki artık göğsüm ağrılara dayanmıyor. Sigara da içmiyorum. Bu bronşitin kesin bir tedavisi yok mu?

 7. Serkan12 Aralık 2011 at 18:47Reply

  Ben 14 yaşında 8. sınıf öğrencisiyim. Buradaki belirtilerin çoğu bende var. Evde hemen hemen herkes sigara içiyor, benim de öksürüklerim başladı. Bundan önce grip olmuştum. Gribim geçince öksürmeye başladım ve göğüs kafesimde öksürdüğüm an çekilmez bir ağrı oluyor fakat uzun sürmüyor. Sizce hastaneye gitmeli miyim? Geçenlerde bi haber izledim gribin belirtileri ile aynı olan bir kanser hastalığı varmış. Gerçekten çok korktum. Ne yapmalıyım? Bir de eğer akut bronşit olmuşsam nasıl iyileşirim?
  Sizden öneri bekliyorum.

 8. esat29 Kasım 2011 at 10:43Reply

  Ben 14 yaşındayım, ilköğretim 7. sınıfa gidiyorum. Bende akut bronşit hastalığı başladı. Bunun için aile hekimimize başvurduk. Bana bir kaç iğne, 2 adet tablet hap verildi. Hastalığımı araştırdığımda hep sigara gibi faktörler vardı. Hastalığımın geçmesi için ne yapmalıyım? Sizlerden önerilerinizi bekliyorum.

 9. mete24 Ekim 2011 at 17:21Reply

  Benim babaanneme de kronik bronşit teşhisi kondu. Zaten fazla sigara tüketen bir kişi olduğu için hastalık belirtilerinin neredeyse hepsi gözüktü. Ama bu hastalığa yakalanan bir kişi sigarayı bırakırsa belirtiler yavaşça geçecektir demiş doktoru. Zaten burada da aynı şey belirtilmiş.

 10. arzu23 Ekim 2011 at 20:43Reply

  Merhaba, benim 5.5 yaşında bir kızım var. Adı Sudenaz. Yaklaşık bir hafta önce doktorumuza gittiğimizde kronik bronşit teşhisi konuldu. Bu doktorumuz bebekliğinden bu zamana kadar bizi takip eden doktorumuzdur. Önce boğaz kulak kontrolü yapıldı, arkasından film çekildi. Bunun yanında kronik bronşit teşhisi konuldu. 3 hafta anaokuluna gitmemesinin faydalı olacağını söyledi. Verdiği ilaçların (duocıd 250mg antibiyotik,muconex,bricanyl,onceair ve ilk hafta 2.5mg dan oluşan ventolin hava cihazıyla 6 kez, ikinci hafta 5 kez, üçüncü hafta 4 kez hava) verilmesini belirtti. Omron cihazı aldık. Çevremden duyduklarımdan sonra şüphede kaldım. Alerji tahlilleri yapılması gerektiği ve kimi sitelerde kan tahlili yapılması gerektiği yazılmaktadır. Bana fikirlerinizi ve doktorumuzun bize verdiği tedavi şeklinin olumlu olumsuz yanlarını yazarsanız memnun olurum. Teşekürler

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemiz sorulara cevap vermek için bir danışmanlık servisi vermemektedir ve doktorlara görev vermemektedir. Sorulara verilecek cevaplar tamamen gönüllülük esasına göredir, ve ziyaretçilerimizin deneyimlerini paylaşmak için fırsat tanımak üzere yorum kısmı açık tutulmaktadır.

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Hakkımızda
Sağlık.Net ziyaretçilerine sağlık durumları hakkında ihtiyaç duyulan bilgileri sağlamayı amaçlayan bir web sitesidir. Sitemizde yer alan bilgiler güncel ve güvenilir kaynaklardan elde edilmektedir. Sizler de kişisel tecrübelerinizi ve sitemizdeki yazılar hakkındaki görüşlerinizi yazıların altında bulunan yorum kısmı aracılığıyla ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.
Son Yorumlar
 • münir: Merhaba. 2 oğlum var ve yaşları 9 ve 14. Yıllardır gece kaçırmaya devam ediyorlar. Ayrıca ben ve eşim sürekli gece onları uyandırmaya devam ediyoruz ama gecede 2 defa yaptıkları da oluyor. Daha önce de doktora götürdüm keseleri kontrol edildi. Sorun olmadığı söylendi ama ne çare. Konu ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum. Saygılar.
  View Post
Facebook
UYARI
Bu sitede yer alan tüm içerik bilgilendirme amaçlıdır. Sağlık.Net sitesi hastalık teşhis ve tedavi hizmetleri vermemektedir. Herhangi bir sağlık probleminiz olması durumunda ilgili doktorlar ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.