Sağlık.net

Hastalıklar

Bel soğukluğu (Gonore): Belirtileri, tanısı, tedavisi ve korunma yolları

 • Delicious

BEL SOĞUKLUĞU (GONORE)

Bel soğukluğu; idrar yollarında, rahim ağzında, gözde, rektumda ve üreme organlarında yerleşen bir bakterinin neden olduğu hastalıktır. Hem kadında hem de erkekte görülen bu hastalık akıntılı iltihaba neden olur. Gonore, cinsel yolla bulaşır ve bu yolla bulaşan hastalıklar arasında en çok görülen hastalıktır.

Erkekten kadına bulaşması daha kolay olan bu hastalık, genelde genç erkeklerde ve kadınlarda görülür. Kadında yerleştiği bölge çoğunlukla rahim ağzıdır. Korumasız ve çok eşli ilişkiler yüzünden bu hastalığa yakalananların sayısı her yıl artmaktadır. Dünyada her yıl 50 milyondan fazla kişi bu hastalığa yakalanmaktadır. Yapılan bir araştırmada her otuz saniyede bir kadın bu hastalığı kapmaktadır.

Bu hastalığa neden olan bakteri, sadece insandan insana bulaşabilir. Direkt temas gerekir. İnsan vücudunun dışında yaşaması zordur. Bu bakteri kuru ortamda yaşayamaz. Neme ihtiyaç duyar.

Bel soğukluğu, bir çok kadında belirti vermez. Kişi, taşıyıcı olarak kalır. Erkeklerde idrar yaparken yanma ve peniste akıntı görülür.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Erkekte; ilişkiden sonra bir hafta içinde ortaya çıkar. Öncelikle hafif bir yanma görülür. Daha sonra hastalık daha da şiddetlenir ve sarı renkte bir akıntı ortaya çıkar. Akıntı yeri kızarır ve şişer. Tedavi edilmediği takdirde meni yolları iltihaplanır ve kısırlık meydana gelir. Hastada sık sık idrar yapma hissi uyanır. Fakat idrara çıktığında az idrar yapar. Bazı hastalarda ise hastalık belirti vermeyebilir.

Kadında; belirtinin şiddeti değişiktir. Hatta bazen belirti vermeyebilir. İdrar yollarında sarı-yeşil renkte bir akıntı meydana gelir ve bu akıntı kötü kokuludur. Adet düzeni bozulur ve adet dönemleri arasında kanama görülür. Yine erkekte olduğu gibi idrara çıkarken yanma vardır. Kadınlarda bartholin bezleri bulunur. Bu bezlerin iltihaplanması sonucu şişlik oluşur ve bu şişlik ağrıya neden olur. Tedavi edilmediği takdirde bu iltihap yayılır ve enfeksiyon başka yerlerde de görülür. Dış gebeliğe neden olabilir. Hatta kısırlığa yol açar.

Anal ve oral ilişkiler sonrası rektumda ve ağız bölgesinde enfeksiyon gelişebilir. Cinsel ilişki sırasında üreme organlarında ağrı görülür ve buradaki kaslarda iltihap meydana gelebilir.

Bazı durumlarda eklemlerde ağrı oluşur. Bu, bakterinin kana karışması sonucu ortaya çıkar. Eklemlerde ağrı, iltihap ve şişlik görülür. Sadece bir yerde oluşan bir durum değildir. Gezici bir ağrıdır. Ağrı bir yerde geçse bile daha sonra başka yerlerde ortaya çıkabilir.

Ayrıca bu hastalık hamile anneden bebeğe bulaşabilir. Bu durumda bebekte kızarıklık ve akıntı oluşur. Körlüğe yol açan bir rahatsızlıktır.

BEL SOĞUKLUĞU TANISI

Bu hastalıktan şüphelendiğinizde bir jinekoloji uzmanına bizzat görünerek muayene olmanız  gerekmektedir.

BEL SOĞUKLUĞUNDA NASIL BİR TEDAVİ UYGULANIR?

Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalığın da tedavi edilmesinde erken teşhis, hastalığın daha kolay ve çabuk geçmesini sağlar. Tedavinin amacı hastalıktan tamamen kurtulmak ve hastalığın başka yerlere yayılmasını önlemektir.

Hastalığın tedavisinde antibiyotikler kullanılır. Hap ya da iğne şeklinde olabilir. Büyük oranda iyileşme sağlanır. Genelde tek bir ilaç kullanımı yeterli olmaz. Birden fazla ilaçla tedavi yürütülür. Hastalık, hekim tarafından düzenli kontrol edilmeli, iyileşme sağlandığı takdirde tekrar kültür yapılarak bakterilerin üreyip üremediği kontrol edilir.

Bu hastalığı geçirenlerin eşleri de tedavi edilmelidir. Düzensiz antibiyotik kullanımı bakterilerin hastalığa karşı direnç kazanmasına neden olur. Bu hastalıkta penisilin türü ilaçlar kullanılır.

BEL SOĞUKLUĞUNDAN KORUNMANIN YOLLARI

Bel soğukluğundan korunmak için mutlaka tek eşlilik tercih edilmelidir. Hayat kadınlarında, birden fazla kişiyle birlikte olanlarda bel soğukluğu görülme ihtimali fazladır.

Bir diğer yöntem ise ilişki sırasında korunmaktır. Prezervatif (kondom) kullanmak büyük oranda korunma sağlar. Yalnız prezervatif bir kere kullanılmalı sonra atılmalıdır. Fakat asla yüzde yüz koruma sağlamaz.

Bu hastalığın erken tanısı hastalığın başkalarına bulaşmaması için çok önemlidir. Bu hastalığa yakalananların hastalıktan tamamen kurtuluncaya kadar cinsel ilişkiden uzak durmaları gerekir. Çünkü hastanın kendi sağlığını düşündüğü kadar karşıdaki insanı da düşünmesi gerekir.


Tagged , , , , , , , , ,

İlgili Yazılar

19 Yorum

 1. Caresiz19 Ocak 2017 at 22:02Reply

  Ben yaklaşık iki buçuk ay üzerine hastaneye gittim aslında ilk günden beri küçük küçük ağrılarım vardı ama akıntı olarak değildi. İki buçuk ay içerisindeki son bir hafta akıntı olmaya başlayınca hastaneye gittim. Bel soğukluğu dedi ve 3 tane ilaç verdi. Biri tek kullanımlık biri suya eriyen bir ilaç diğeri de antibiyotik. Sormak istediğim soru şu. Çok geç gittim hastaneye ve yakında da düğünüm var. Çocuk sahibi olmamı engeller var mı? Lütfen bir cevap yazar mısınız?

 2. Mahmut17 Aralık 2016 at 21:04Reply

  Doktora gittim. İğne ve hap verdi. Belli bir süre akıntı durdu ama son iki gündür şeffaf bir akıntı var yine. Ne yapmam gerekiyor? Lütfen yardımcı olun.

 3. Ercan22 Ekim 2016 at 11:47Reply

  Bir hafta önce cinsel ilişkide bulunmuştum. 2-3 gündür yatarken üşüyorum ve dünden beri organımda sarı renkli bir akıntı var. Sizce bu bel soğukluğu mu? Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Misafir02 Eylül 2017 at 15:16Reply

   Selam. Aynı sorunu ben de yaşadım. Sorununuz devam ediyor mu? Tedavi gördünüz mü?

 4. berat07 Ekim 2016 at 17:12Reply

  Arkadaşlar 8 ay önce yakalandım bu hastalığa. Bütün belirtiler gitti ama hala az da olsa gün içinde şeffaf çok azıcık sızıntı oluyor. Ne olur yardım edin.

 5. Sedaa03 Eylül 2016 at 03:57Reply

  Kocamın iki gündür akıntısı ve yanması var. Acaba bu bel soğukluğu mudur?

 6. emre16 Temmuz 2016 at 01:51Reply

  Hocam ilk zamanlar penisten sarı renkli irin çıkması vardı sonra idrar yaparken yanma başladı. Şu an idrarım kanlı akıyor. Ne yapmalıyım sizce? Bu nedir?

 7. Fatih01 Haziran 2016 at 10:27Reply

  2 hafta önce bir kız ile ilişkiye girdim ve birkaç gün sonra idrar yaparken yanma oluştu. Bir de penisimin üstünde bir yara çıktı. Bel soğukluğu olabilir mi? Sarı sıvı geldiğini hiç fark etmedim.

 8. seda17 Ocak 2016 at 16:35Reply

  Erkek arkadaşıma benden bel soğukluğu hastalığı geçmiş. Fakat ben bir bayan olduğum için hastaneye gitmeye utanıyorum. Bu durumda ne yapmam gerekiyor? Acil yardım eder misiniz.

 9. Alihan27 Aralık 2015 at 19:33Reply

  16 yaşındayım 2 haftadır oluyor bu olay. Sarı bir sıvı geliyor ama farkında değilim. Yanma hissi veriyor arada. Doktora başvurmalı mıyım? Hemen cevap verin lütfen. Korkuyorum.

 10. memet10 Ocak 2015 at 13:39Reply

  Ben evli değilim fakat bende durmadan akıntı oluyor. Bazen sarı bazen beyaz idrarımı yapmamış gibi hissediyorum. Bazen de bu olay olurken testislerim ağrıyor. Güneydoğu bölgesinde oturuyorum şu an çok soğuk bir şehirde okuyorum. Ondan da bu sıkıntı olabilir mi acaba? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Sağlıklı günler.

  • murat31 Ocak 2016 at 23:53Reply

   Şu an iyi misiniz? Nasıl geçti? Doktora başvurdunuz mu? Soğuktan mı yoksa? Cevap verirseniz sevinirim. Çünkü aynı şeyler şu an benim başıma geliyor.

 11. mehmet28 Kasım 2014 at 12:05Reply

  Merhabalar 2 haftadır. 2 kez büyük tuvaletime çıktığım’ da meni gibi renksiz sıvı geldi herhalde bel soğukluğu oluyor sıvı’ nin nasıl geldiğinin farkinda değilim sık olan bir durum değil ve idrar’ imi yaparken zorlanma yanma ve tuvaletimi az yapma gibi sorunum yok. Okuduklarima göre kısır olma riski varmış acaba bu belirtilerde sıkıntım gecici midir kendiliğinden geçme durumu var midir yardım ederseniz hayir duaciniz olurum şimdiden teşekkürler.

 12. Erol03 Ocak 2014 at 15:11Reply

  3 aydır tedavi oluyorum. 6 kutu antibiyotik kullandım, 2 iğne oldum. Rengi şeffaf, az da olsa sızıntı var. Bir türlü geçmiyor, 2 ayrı üroloğa gittim antibiyotik yazdılar. Akıntı renksiz ama çok az yine var. Bir türlü geçmedi. Ne yapmam gerekiyor? Antibiyotik iğne olayım diyorum, ne yapacağımı bilmiyorum. 29 ekim 2013’de ilk doktora gittim, bugün 02/01/2014 cuma ve akıntım hala çok az renksiz şeffaf olarak var..

  • Mahmut21 Ağustos 2016 at 06:09Reply

   Hocam şu an aynı sıkıntı bende de var. Nasıl tedavi oldunuz sonra?

 13. hayat17 Kasım 2013 at 09:54Reply

  1 haftadır süren sağlık problemlerim var. Şöyle ki; karnıma ve kasıklarıma ağrılar giriyor. Geceleri sık sık idrara çıkıyorum. Gündüzleri sık olmuyor bu durum. Doktora gitmeyi düşünüyorum. Sizce bu durum bel soğukluğu mudur?

 14. ahmet29 Eylül 2012 at 13:13Reply

  Hocam ben 3 ay önce bel soğukluğuna yakalandım ve tedavi oldum. Akıntı kesildi ama korkuyorum. Ne yapabilirim?

 15. hasan gök06 Mart 2012 at 13:35Reply

  Hocam bende şöyle bir şey var. Benim mesane etrafında yanma oluyor. Fakat idrarımı yaptıktan sonra tam yapamamış gibi hissediyorum. Neden olabilir?

  • fatih27 Mart 2013 at 21:55Reply

   Sendeki idrar yolu enfeksiyonu kardeş, bel soğukluğu olsa ağrıda duramazsın.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemiz sorulara cevap vermek için bir danışmanlık servisi vermemektedir ve doktorlara görev vermemektedir. Sorulara verilecek cevaplar tamamen gönüllülük esasına göredir, ve ziyaretçilerimizin deneyimlerini paylaşmak için fırsat tanımak üzere yorum kısmı açık tutulmaktadır.

*

Hakkımızda
Sağlık.Net ziyaretçilerine sağlık durumları hakkında ihtiyaç duyulan bilgileri sağlamayı amaçlayan bir web sitesidir. Sitemizde yer alan bilgiler güncel ve güvenilir kaynaklardan elde edilmektedir. Sizler de kişisel tecrübelerinizi ve sitemizdeki yazılar hakkındaki görüşlerinizi yazıların altında bulunan yorum kısmı aracılığıyla ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.
Son Yorumlar
 • Sezer: Merhaba. Ben Afrika Ganada çalışıyorum ve malarya hastalığı teşhisi konuldu. Burada bu hastalık yaygın olduğu için tedavisi mümkün. Türkiye'ye döndüğümde aynı hastalığa yakalanırsam eğer tedavisi mümkün olabilir mi? Yoksa ilacı buradan mı temin edeceğim? Çünkü virus kandan 3 ile 5 yılda anca çıkıyormuş.
  View Post
Facebook
UYARI
Bu sitede yer alan tüm içerik bilgilendirme amaçlıdır. Sağlık.Net sitesi hastalık teşhis ve tedavi hizmetleri vermemektedir. Herhangi bir sağlık probleminiz olması durumunda ilgili doktorlar ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.