Sağlık.net

Hastalıklar

Behçet Hastalığı: Kimlerde görülür, nedenleri, belirtileri, tanısı ve tedavisi

 • Delicious


BEHÇET HASTALIĞI

İlk olarak 1937 yılında Türk doktor Hulusi Behçet tarafından tanımlanan bu hastalık; vücudun bazı bölgelerinde iltihaplanma şeklinde kendini belli eden müzmin ve kesin tedavisi olmayan bir rahatsızlıktır. Belirtilerini ilk kez Hulusi Behçet tanımladığından onun soyadı ile adlandırılır.

Vücudun her yerini etkileyebilen bir hastalıktır. Başta ağız ve kasık bölgesinde “aft” adı verilen yaralar olmak üzere; eklemlerde, göz, beyin, kalp damarlarında tekrarlayan iltihaba neden olur. Behçetin belirtileri, ataklar şeklinde ve farklı organlarda görülür. Bağışıklık sistemini ilgilendiren bir hastalıktır.

Behçet, bulaşıcı bir hastalık değildir.

BEHÇET HASTALIĞI KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Behçet hastalığı çoğunlukla 20-40 yaş arasında ortaya çıkmakla birlikte; akdeniz, ortadoğu ve uzakdoğu ülkelerinde daha fazla görülür. Özellikle bizim ülkemizde yaklaşık her 300 kişiden birinde bu hastalık vardır. Erkeklerde görülme sıklığı kadınlara nazaran biraz daha fazladır. Bu hastalık ipek yolu üzerindeki ülkelerde daha çok görüldüğü için ipek yolu hastalığı da denir.

BEHÇET HASTALIĞININ NEDENLERİ

Günümüzde behçet hastalığının nedeni ya da nedenleri bilinmemektedir. Yalnız bazı mikropların ve kalıtsal faktörlerin bu hastalığın ortaya çıkmasında neden olduğu düşünülmektedir. Bu kalıtsal faktörler arasında bazı genleri taşımanın bu hastalığa eğilimi arttırdığı düşünülmektedir. Ağız bölgesine yerleşen bazı mikroplarla, uçuk virüsünün bu hastalıkta etkili olduğundan şüpheleniliyor. Bu mikropların iltihaba neden olduğu için hastalığın bulgularının görülmesine sebep olmaktadırlar. Fakat henüz bu faktörler kesin olarak ispatlanamamıştır.

BEHÇET HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

Behçette, her hastada aynı bulgular gözlenmez. Şiddeti ve belirtileri her hastada farklı olsada hastanın bazı şikayetleri, bu hastalığın belirtileri olarak kabul edilmektedir.

Ağızda çıkan yaralar behçet hastalarının çok büyük bir kısmında görülmektedir. Hastalığın ilk habercisi olarak kabul edilir ve diğer bulgulardan önce görülür. Tekrarlama zamanı farklıdır. İyileştiğinde iz bırakmaz. Bu yaralara aft yaraları denir.
Genital bölgede de yaralar ortaya çıkar. Sivilce şeklinde ortaya çıkan bu kırmızı yaralar daha kötü bir hal alır. Ağız yaralarının aksine iyileştiğinde iz bırakırlar.

Behçet hastalığı gözdeki damarlarda iltihaplanmaya neden olur. Hastaların yarısında görülür. Gözde kanlanma, bulanık görme ve hatta görme kaybıyla kendini belli eder. Her iki gözü birden etkileyebilir.

Ayrıca deride yaralar görülür. Bunlar kasık bölgesinde, yüzde, sırtta iltihaplı ve etrafı kırmızı, sert şekildedir. Bacaklarda görülenler daha koyudur ve iyileşince koyu bir iz bırakırlar.

Eklemlerde ağrı ve iltihaba neden olur. Diz, ayak ve el bileğinde, dirsekte şişlik görülür.

Bunlardan başka kan damarlarında iltihap oluşur. Beyin damarlarında olursa şiddetli baş ağrısı yapar. İltihap sonucu tıkanan damarda kanama görülebilir. Tehlikeli bir durumdur. Bacaklarda görülen tıkanıklık sonucu da şişlik ve ağrı meydana gelir. Akciğerde ve böbrekteki iltihaplanmalar sonucu ciddi sağlık sorunları görülür.

BEHÇET HASTALIĞININ TANISI NASIL KONUR?

Behçet hastalığının tanısında “paterji” testi kullanılır. Deri altına bir madde enjekte edilir ve 2 gün içinde iltihaplanma olup olmadığına bakılır. Test pozitif çıkarsa tanı koymaya “yardımcıdır”. Fakat bu testin pozitif çıkması tanı koymak için yeterli değildir. Bundan başka behçet hastalığı tanısı için bir yöntem yoktur. Hastanın şikayetleri ve görülen belirtiler ile tanı konur. Fakat diğer hastalıkların olmadığından emin olmak için kan testleri yapılır. Bazı durumlarda testler normaldir fakat hastada görülen bulgular şiddetlidir.

BEHÇET HASTALIĞININ TEDAVİSİ

Behçet hastalığında tedavi hastalığı tamamen ortadan kaldırmak yerine hastanın şikayetlerini azaltmaya yöneliktir. Çünkü bu hastalığın tedavisi henüz yoktur. Tedavi şekli, belirtilerin görüldüğü organa göre değişir.

Bulguları ortadan kaldırmak için ilaç tedavisi uygulanır. Kolsişin, kortikosteroid ve bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar iltihapların çoğalmasını engelleyicidir. Bu ilaçlar, hastalığın beliritlerinin tekrarlamamasını sağlar. Tedavi edici değildir.

Tedavisi uzun süren bir hastalıktır ve bu yüzden düzenli kan tetkikleri, göz muayenesi yapılarak, hastalığa neden olan durumlar araştırılabilir ve buna göre tedaviye yön verilir.

Behçet hastalığı düzenli ilaç kullanımı sayesinde kontrol altına alınabilir. Fakat kesinlikle doktor kontrolünde yapılmalıdır.


Tagged , , , , , , , , , , ,

İlgili Yazılar

10 Yorum

 1. Zeynep18 Mayıs 2016 at 08:45Reply

  Benim kızım 5 yaşında. Bu 3 senedir ağzı hep yara içinde. Götürmediğim yer kalmadı. Verem testi bile yaptırdım. Hiçbir faydası olmadı. Kızım evde özürlü gibi yatıyor. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Lütfen böyle bir durumla karşılaşan varsa yardımcı olsun.

 2. Türkan26 Nisan 2016 at 19:39Reply

  Hangi bölüme gitmeliyim?

 3. hayal17 Mart 2016 at 22:43Reply

  Merhaba benim önceden sadece ağzımda aft şeklinde yaralar çıkardı. Daha önce hiç kasık bölgesinde çıkmamıştı. Birkaç hafta önce çıktı ve bu beni çok korkutuyor. Behçet hastası olup olmadığımı anlamak için test yaptırmalı mıyım?

 4. ela01 Mart 2016 at 17:51Reply

  Merhaba benim ağzımda 3 aydır ağrılı yara var. Acaba Behçet hastası mıyım?

 5. Gülşah29 Ocak 2016 at 09:59Reply

  Merhaba arkadaşlar. Ben behçet hastasıyım ve uzun süredir tedavi görüyorum. Sadece ağız yaralarına behçet hastalığı demek yersiz olabilir ancak çok sık oluyorsa dermatoloji bölümlerinden yardım alabilirsiniz. Bu bir bağışıklık sistemi hastalığı. Hayatı herkes gibi sürdürebiliyoruz ancak herkes kadar kaliteli yaşayamıyoruz . Yaraların olduğu dönemlerde atak geçirdiğimiz zamanlarda daha çok psikolojik desteğe ihtiyacımız var. Sadece 1 ilacı var bu rahatsızlığın, o da kişiye göre dozu ayarlanıyor. Bunun yanı sıra bağışıklık sistemini destekleyici ilaçlar veriliyor. Çok iyi beslenmek atakların azalmasına yardımcı oluyor. Sakatat tüketimi çok faydalı stresden uzak durmak şart. Bunun gibi ama malesef bir tedavisi yok. Ağız yaralarınız için B vitamini takviyeleri aldığınızda azaldığını ya da hiç olmadığını görebilirsiniz. Menşure hanım 5 yaşında bir oğlum var ve 4 ay sonra bir oğlum daha dünyaya gelecek. Gebelik biraz zor geçiyor ama gebe iken bile gerektiğinde ilacımı kullanabiliyorum. Sakat kalma gibi bir şey sözkonusu değildir içiniz rahat olsun. Herkese sağlıklı bir yaşam dilerim.

 6. Yusuf güneş19 Ocak 2016 at 18:38Reply

  Sadece 2-3 ay aralıklarla ağzımda yara çıkıyor. Yaşım 13. Behçet hastası mıyım?

 7. Belin28 Ekim 2015 at 18:19Reply

  Behçet hastalığım var. Ağzında yaralar çıkıyor ve bacaklarımda ağrılar oluyor. Bunun tedavisi nedir?

 8. eyup k27 Mayıs 2015 at 04:01Reply

  Kolay gelsin. İki senedir bir kaç ay aralıklarla ağzımda aft çıkıyor. Kesinlikle başka bölümlerde yara gibi bir şey çıkmadı bugüne kadar. Bu behçet hastalığı mıdır? Değilse nedir?

 9. Dr. Furkan Yılmaz19 Nisan 2015 at 10:22Reply

  Hangi İlaçları kullanıyorsunuz?

 10. menşure04 Haziran 2013 at 10:43Reply

  Behçet hastalığı sakat bırakabiliyor mu? Çocuk olmama durumu olabilir mi? Bilgi verirseniz çok sevinirim.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemiz sorulara cevap vermek için bir danışmanlık servisi vermemektedir ve doktorlara görev vermemektedir. Sorulara verilecek cevaplar tamamen gönüllülük esasına göredir, ve ziyaretçilerimizin deneyimlerini paylaşmak için fırsat tanımak üzere yorum kısmı açık tutulmaktadır.

*

Hakkımızda
Sağlık.Net ziyaretçilerine sağlık durumları hakkında ihtiyaç duyulan bilgileri sağlamayı amaçlayan bir web sitesidir. Sitemizde yer alan bilgiler güncel ve güvenilir kaynaklardan elde edilmektedir. Sizler de kişisel tecrübelerinizi ve sitemizdeki yazılar hakkındaki görüşlerinizi yazıların altında bulunan yorum kısmı aracılığıyla ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.
Son Yorumlar
 • Nimesay: Et yedim. iş yerindeyim. Midem ağrıyor dedim. Süt içirdiler. Kuzenim sakın içme zehirler dedi. Şu an ise aşırı uykum geldi ve ağrım hala geçmedim. Başım da dönüyor. Ne yapmam lazım?
  View Post
Facebook
UYARI
Bu sitede yer alan tüm içerik bilgilendirme amaçlıdır. Sağlık.Net sitesi hastalık teşhis ve tedavi hizmetleri vermemektedir. Herhangi bir sağlık probleminiz olması durumunda ilgili doktorlar ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.