Sağlık.net

Hastalıklar

Anormal vajinal akıntılar: Nedenleri, Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

 • Delicious

VAJİNAL AKINTILAR

Vajina duvarında ve rahim ağzında bulunan yapılardan sıvı salgılanır. Bu sıvılar vajinanın nemli kalmasını sağlar. Normalde vajinanın nemli olmasının sebebi budur. Vajinanın bu şekilde olması sağlıklıdır. Hasta olmayan kadınlarda devamlıdır ve ıslaklık meydana getirir. Fakat bu akıntının normal mi yoksa hastalık kaynaklı mı olduğunun ayırt edilmesi gerekir. Bunu ayırt etmek için akıntının sağlıklı bireylerde nasıl olduğunu bilmek şart. Bu kişilerde akıntı, pişmemiş yumurta akı şeklindedir ve bulanık değildir. Herhangi bir kokuya neden olmaz. Fakat adet dönemlerinde bazı kadınlarda koku olması normaldir. Ayrıca adet döneminin 2. haftasının sonunda döllenmeyi kolay hale getirmek için bu akıntı biraz daha sıvı bir hale gelir ve koyulaşır. Bu durum tamamen fizyolojiktir ve normal bir durum olarak kabul edilir.

HASTALIK NASIL ORTAYA ÇIKAR

Akıntının vajinadaki bezler tarafından sağlandığını belirmiştik. Bu akıntı asidik özelliktedir. Asidik özelliğini laktobasiller dediğimiz bakteriler sağlar. Bu bakteriler hastalığa yol açmaz. Vajinanın akıntısının sağlıklı olması için gereklidir. Çünkü asit ortamda hastalığa neden olacak mantarlar ve bakteriler çoğalamaz ve yaşayamaz. Laktobasillerin asit ortamı korumaları yumurtalık hormonları sayesinde olur. Kadınlık hormonu azalırsa (menopoz veya başka hastalıklar halinde) asit ortam sağlanamaz. Diğer bakterilerin çoğalmasını engelleyen laktobasiller ölür. Ayrıca enfeksiyon tedavisi için antibiyotik kullanan kişilerde bu antibiyotik laktobasilleri de öldürür. Böylece vajinada enfeksiyonlar oluşur. Vajina iltihaplanır ve vajinit oluşur. Vajinit, anormal vajinal akıntılara neden olur. Hastalıktan korunmak için vajinadaki

laktobasillerin korunması gerekir.

Yazları anormal vajinal akıntılara daha sık rastlanır. Rahmi temizlemek için, rahmin iç kısmının sabunla veya lifle yıkanması son derece yanlıştır. Bu şekilde faydalı olan laktobasiller de öldürülür. Böylece enfeksiyonlar ortaya çıkar. Ayrıca düşük yapan kadınlarda, hamilelerde, yaşlı hastalarda ve AİDS hastası gibi bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde ilk paragrafta bahsettiğimiz mekanizmalarla vajinal akıntı ve enfeksiyonlar meydana gelir.

Bunların dışında östrojen hormonunun azalması da vajenin asidik ortamının bozulmasına yol açar. Böylece hastalık gelişme riski artar.

HASTALIK BELİRTİLERİ

ANORMAL VAJİNAL AKINTI TANISI VE TEDAVİSİ

Hastadan alınan bilgiler ve yapılan jinekolojik muayene ile anormal vajinal akıntı saptanır. Fakat asıl olan akıntıya neden olan problemlerin ya da hastalıkların saptanmasıdır. Yani akıntının belirlenmesi yeterli değildir. Mutlaka altta yatan hastalıklar yönünden araştırılması gerekir. Biyopsi alınması nadirdir. Genelde akıntıdan direkt olarak örnek alınır ve mikroskopik olarak incelenir.

Anormal vajinal akıntıların tedavisi neden yöneliktir. Öncelikle akıntıya sebep olan neden belirlenmeli ve bu nedeni ortadan kaldırmaya yönelik tedavi yapılmalıdır. Doktor kontrolü yapılmadan, hastanın kendi başına ilaç alıp tedavi etme isteği oldukça yanlıştır. Bu şekilde yapılan tedaviler sonucu enfeksiyonların engellenmesi daha da zorlaşmaktadır. Çünkü bakteriler alınan ilaçlara karşı direnç kazanmaktadır.

Ayrıca hastanın da yapması ve yapmaması gerekenler vardır. Bunlar anormal akıntıları önlemek için uygulanması gereken kurallardır. Örneğin vajinanın iç kısmının adetten sonra yıkanması oldukça yanlıştır. Vajinanın sadece dış kısmı yıkanmalıdır. Bunun için ılık su tercih edilmelidir. Daha sonra bu bölge kurulanmalıdır. Banyodan ya da denize girdikten sonra ıslak çamaşırların uzun süre vücutta kalması sakıncalıdır. Başkaları tarafından kullanılan bu yerlerin temiz olmasına dikkat edilmelidir.

İç çamaşırlarının sentetik olmayan maddelerden seçilmesinde fayda vardır. Çok dar iç çamaşırları veya pantolonları tercih etmek yerine daha rahat olanlar seçilmelidir. Ayrıca külotlu çoraplar kullanılmamalıdır. Çünkü bu çoraplar vajinanın ıslak kalmasına ve enfeksiyonun oluşmasına zemin hazırlar. Kokuyu önlemek için vajen bölgesine parfüm yada deodorantların kullanılmaması gerekir.


Tagged , , , , , , , ,

İlgili Yazılar

11 Yorum

 1. ayse13 Ekim 2017 at 06:49Reply

  Merhaba. Ben 16 yaşındayım ve hiç adet olmadım ama akıntı geliyor. Bunun sebebi nedir? Kokusuz bir akıntı ve acıma veya yanma yapmıyor. Lütfen söyler misiniz?

 2. Ayse25 Kasım 2016 at 19:52Reply

  Beyaz ve kötü kokulu akıntı oluyor ve katı biraz. Sebebi nedir acaba?

 3. sena nur23 Mayıs 2016 at 13:39Reply

  Merhaba ben 18 yaşında bir genç kızım. 2 haftadır beyaz sıvı akıntım oldukça çok gelmeye başladı. Her gün çamaşırlarımı değiştirir hale geldim. Bu bölgemde tuhaf bir sancı ortaya çıktı. Sizce bunun sebebi ne olabilir? Ne yapmam gerekir?

 4. Tuğba20 Mart 2016 at 23:05Reply

  Merhabalar. 15 gündür vajinamdan katı ve çokca akıntı gelmektedir? Sizce buna ne sebebiyet vermektedir?

 5. Yasemin02 Şubat 2016 at 22:51Reply

  Merhabalar. Yaklaşık 7 ay önce doğum yaptım fakat henüz regl olamadım ve kokulu akıntılarım oluyor. Bu ne zaman geçer? Ayrıca emzirdiğim süre içerisinde de çok fazla kilo kaybı olmadı. Sizce ne yapabilirim?

 6. melike22 Ekim 2015 at 21:10Reply

  Merhaba ben bekarım ve vajinamda katı akıntı koku ve acı oluyor. Bütün testlerim temiz çıkıyor ama cok acı ve ağrı yaşıyorum ne yapmak gerekir? Teşekkürler.

 7. nigar08 Eylül 2015 at 19:32Reply

  Güzel bir site.

 8. Alara16 Temmuz 2015 at 18:44Reply

  Merhaba. Benim adetimin 11. günü ve iki gündür kanlı akıntı geliyor. Sebebi ne olabilir?

 9. ahsen29 Mart 2015 at 20:22Reply

  Merhaba. Eşimle girdiğim cinsel ilişki esnasındaki akıntım aşırı derecede olup kesik çökelek kıvamındadır. Akıntım dönem dönem koku da yapıyor. Doktora gittim fakat tekrarlıyor. Henüz doğum yapmadım. Kısır olmaktan çok korkuyorum. İlginize teşekkür ederim.

  • merve12 Ağustos 2016 at 11:57Reply

   Merhaba. İlişki esnasında aşırı akıntım oluyor ve eşim de bundan çok rahatsız oluyor. Doğum yaptım fakat akıntım hala devam ediyor. Ne yapmam gerek? Teşekkür ederim.

   • NAAZ08 Kasım 2016 at 22:11Reply

    Rahimimin içinde siğile benzer küçük parçalar var ayrıca beyaz sarımsı bir akıntı oluyor. Bir hafta önce çok kaşınıyordu. Hastalığımın ismi nedir?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemiz sorulara cevap vermek için bir danışmanlık servisi vermemektedir ve doktorlara görev vermemektedir. Sorulara verilecek cevaplar tamamen gönüllülük esasına göredir, ve ziyaretçilerimizin deneyimlerini paylaşmak için fırsat tanımak üzere yorum kısmı açık tutulmaktadır.

*

Hakkımızda
Sağlık.Net ziyaretçilerine sağlık durumları hakkında ihtiyaç duyulan bilgileri sağlamayı amaçlayan bir web sitesidir. Sitemizde yer alan bilgiler güncel ve güvenilir kaynaklardan elde edilmektedir. Sizler de kişisel tecrübelerinizi ve sitemizdeki yazılar hakkındaki görüşlerinizi yazıların altında bulunan yorum kısmı aracılığıyla ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.
Son Yorumlar
 • ayse: Merhaba. Ben 16 yaşındayım ve hiç adet olmadım ama akıntı geliyor. Bunun sebebi nedir? Kokusuz bir akıntı ve acıma veya yanma yapmıyor. Lütfen söyler misiniz?
  View Post
Facebook
UYARI
Bu sitede yer alan tüm içerik bilgilendirme amaçlıdır. Sağlık.Net sitesi hastalık teşhis ve tedavi hizmetleri vermemektedir. Herhangi bir sağlık probleminiz olması durumunda ilgili doktorlar ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.