Sağlık.net

Hastalıklar

Alzheimer Hastalığı: Nedenleri, belirtileri, tanısı ve tedavisi

 • Delicious

ALZHEİMER HASTALIĞI

Unutkanlık hepimizin zaman zaman yaşadığı bir sorundur. Fakat, unuttuklarımızı hatırlamamız uzun sürmez. Çoğu stresli iş ortamı, yorgunluk gibi faktörlerden kaynaklanır. Bunlar basit unutkanlıklardır. Günlük yaşamımızı etkileyen bir problem değildir.

Alzheimer, yaş ilerledikçe unutkanlıkla ortaya çıkan, hafıza, konuşma gibi durumlarda sorunlar yaşanan, günlük yaşamın gerektirdiklerini uygulayamama gibi problemlere yol açan bir hastalıktır.

Geri dönüşümü olmayan ve ilerleyen bir hastalık olan alzheimer, halk arasında bunama olarak bilinir. Beynin fonksiyonlarında bozukluk vardır. Hastanın düşünmesinde sorun ortaya çıkar. Alzheimer, ciddi bir hastalıktır. Belirtiler görüldükten 7-8 yıl sonra ölüme yol açabilmektedir.

ALZHEİMER HASTALIĞI KİMLERDE, NE KADAR SIKLIKLA GÖRÜLÜR?

Alzheimer, sıklıkla 65 yaşın üzerindeki kişilerde görülür. Hem kadın hem de erkekte görülen bu hastalığın, kadınlarda biraz daha fazla görüldüğü saptanmıştır. Yapılan araştırmalar, 65 yaşın üstündeki, ortalama her 15 kişiden birinde bu hastalığın görüldüğünü ortaya koymuştur. 80-85 yaşın üzerindeki, her iki kişiden birinde alzheimer görülmektedir.

Ayrıca bu hastalık sadece 65 yaşın üzerinde değil, kırk ve ellili yaşlarda da ortaya çıkmaktadır. Fakat diğer yaşlara göre sık karşılaşılan bir durum değildir.

Dünyada 20 milyondan fazla alzheimer hastası vardır. Bu hastaların yaklaşık 300 bini ülkemizdedir. Bu hastaların sayısı, gün geçtikçe artmaktadır. Çünkü dünyada insan ömrü uzamakta ve yaşlı insan sayısı artmaktadır.

ALZHEİMER HASTALIĞININ NEDENLERİ VE HASTALIĞIN SEYRİ

Alzheimer hastalığının nedenleri arasında kalıtsal faktörler, beyinde protein birikimi, beyin hücrelerinin ölümü, sinirsel iletimin bozulması, çeşitli zehirli maddeler yer almaktadır. Ayrıca yaş ilerledikçe, alzheimerın görülme ihtimali artar. Fakat hastalığın kesin nedeni henüz bilinmiyor.

Hastaların sadece yüzde 10’unda ailede alzheimer varlığı tespit edilmiştir. Bu yüzden, bu hastalık sadece tek bir kalıtsal faktöre bağlı değildir.

Alzheimer, yavaş ilerleyen ve sinsi bir hastalıktır. Beyindeki sinir hücreleri yok olmaya başlamıştır. Önceleri kısa süreli unutkanlıklar şeklinde ortaya çıkar. Örneğin, hasta bir gün önce ne yaptığını, ne yediğini hatırlayamaz. Hastalık ilerledikçe, kişinin günlük işleri aksamaya başlar. Sorduğu bir şeyi tekrar sorar, yakınlarını tanıyamaz hale gelir. Bu durumda kişinin psikolojisi bozulur. Psikolojisi bozulan hasta, içine kapanık bir hale gelir. Konuşma, yürüme, tuvalete gitme gibi ihtiyaçlarını karşılayamaz ve yatağa mahkum bir yaşam sürmeye başlar. Yani hem fiziksel hem zihinsel problemler vardır.

İlerlemiş alzheimer hastalığı, hastaların ailesi için de bir yüktür. Hastanın bütün bakımı aile tarafından yapılmak zorundadır.

ALZHEİMER HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

Alzheimer hastalığının, temel olarak 10 tane belirtisi olduğu kabul edilmektedir. Bu belirtilerden bir ya da birkaçının bulunması alzheimer belirtisi olabilir.

 • günlük yaşamı etkileyecek kadar unutkan olma (kişilerin adlarını, olayları hatırlayamama),
 • gündelik işleri yapamama (yemek yapmak gibi),
 • kelimeleri bulurken zorlanmak,
 • tarihleri ve bilinen yolları hatırlayamama,
 • çok basit konularda bile karar vermede güçlük çekme,
 • hesap yapamama, pratik düşünmede zorluk çekme,
 • eşyaların yerlerini karıştırmak (koyarken başka yere koymak),
 • davranışlarda ve ruh halinde değişiklik,
 • karakter özelliklerinin değişmesi, insanları suçlama,
 • sorumluluk sahibi olmaktan kaçmak alzheimerın belirtileridir.

ALZHEİMER HASTALIĞI TANISI NASIL KONUR?

Öncelikle yukarıdaki belirtilerden bazıları sizde varsa bir psikolog ya da sinir hastalıkları uzmanına başvurmanız gerekir.

Çekilen beyin filmi, yapılan kan tahlilleri ve laboratuvar tetkikleri ile alzheimer hastalığı diğer hastalıklardan ayırt edilmeye çalışılır. Çünkü her unutkanlık, bu hastalığın belirtisi değildir. Bu şekilde hastalığın kesin tanısı konur.

ALZHEİMER TEDAVİSİ

Hastalığın kesin tedavisi yoktur. Yani yapılan tedaviyle, hastalık tamamen ortadan kaldırılamaz. Öncelikle şunun bilinmesi gerekir; bu hastalığın tedavisinde erken tanı çok önemlidir.

Yapılan tedaviyle, hastalığın ilerlemesi yavaşlatılır ve hastalığın semptomları azaltılır. Amaç, hastanın yaşam kalitesini arttırmaktır. Ayrıca, ortaya çıkan psikolojik problemlerle başa çıkabilmek için de çeşitli ilaçlar (antidepresan gibi) kullanılır. Fakat bu ilaçlar doktor kontrolünde alınmazsa daha kötü sorunlara yol açabilir.

Gün geçtikçe, alzheimer hakkında daha fazla bilgi sahibi oluyor ve daha fazla ilaçlarla karşılaşıyoruz. Yapılan çalışmalar, hastalığın tedavisinde büyük adımlar atılacağını göstermektedir.

ALZHEİMER HASTASI VE YAKINLARININ BİLMESİ GEREKENLER

 • Öncelikle hastanın kendisine, cesaret ve güven duygusunu aşılamak gerekir. Hastaya her zaman yardım edilmeli ve bu yardımın hastaya kabul ettirilmesi gerekir.
 • Hastanın hislerini paylaşmak gerekir. Gerekirse hasta, doktora nasıl bir durumda olduğunu anlatmalı ve bu yönde de tedavi uygulanmalıdır.
 • Yapılacak işler için bir kağıda notlar alınmalıdır. Aynı şey, eşyaların yerini bulmak için de yapılmalıdır.
 • Alzheimer hastalarının araba sürmesi tehlikelidir. Bu yüzden bir kişinin, hastaya eşlik etmesi (şoför olarak) gerekir.
 • Hastanın sağlığına ve beslenmesine dikkat edilmelidir.
 • Hasta hobilerini kısıtlamamalıdır. Önceden yaptıklarını, yapmaya devam etmelidir. Fakat artık çalışmayı bırakması gerekir.
 • Hastalık ilerlemeden, hastanın ilerideki bakım durumu görüşülmelidir.
 • Alzheimer, sadece kişinin kendisine değil, ailesine de maddi ve manevi yük getirdiğinden, bu hastalıkla yaşamaya alışmak ve başedebilmek için destek almak gerekir.


Tagged , , , , , , ,

İlgili Yazılar

68 Yorum

 1. enes yarıcı04 Kasım 2017 at 21:04Reply

  Ben 17 yaşındayım ve bende acayip bir şekilde unutkanlık var ama sürekli aynı şeyi üst üste unutuyorum. Mesela her gün eve geldiğimde anahtarım olsa bile istemsizce zile basıyorum. İşte çalışırken koyduğum malzemeyi nereye koyduğumu hatırlamakta zorluk çekiyorum. Bu unutkanlıktan dolayı telefonumu iki gün önce çaldırdım. İnşallah bende de alzheimer hastalığı yoktur. Allah bütün hastalarımıza şifalar versin.

 2. orhan08 Ekim 2017 at 21:41Reply

  Benim babam 70 yaşında. Hafif evre alzheimer teşhisi konuldu. Gözlerim doldu ve dünya başıma yıkıldı. Dağ gibi babam zamanla bizleri unutucak. Düşündükçe kahroluyorum. Allah’ım sen o günü bizlere gösterme diyorum. Annem de kısmı felçli. 7 yıldır ona da bakıyorum. Ölüm Allah’ın emri ona inanmış, iman etmişiz ama sevdiklerimizin gözümüzün önünde erimesi de insanı bitiriyor. Yaşayan ölü gibiyim şu an. Babamın ileri evrelerini düşündükçe daha da kötü oluyorum. Rabbim kimseye çaresiz dert vermesin. Gerçekten çok zor çaresiz kalıp hiçbir şey yapamamak. Hep sağlıklı yaşayacağını düşünüyor insan ama çaresiz kalınca gerçek hayatı daha iyi anlıyor. Allah’ım sen bütün hastalara şifa ver. Acı çektirme. Sen her şeyin iyisini bilen ve görensin. Sen yardım et bizlere.

 3. Onur14 Mayıs 2017 at 14:58Reply

  Benim annemde de var. Bir aralar suskundu sonra açıldı. Hiç susmuyor sürekli bir şeylerini arıyor. Konuşma arasında anlamsız cümleler kuruyor. Tuvalet sorunları da var. Hastalara şifa, hasta yakınlarına sabır diliyorum.

 4. Berke K.04 Mayıs 2017 at 19:42Reply

  Maalesef benim her zaman arkamda duran dağ gibi babama 8-9 ay önce alzheimer tanısı konuldu. İlk başlarda 1-2 harfi söyleyememe durumu daha sonra 8-9 harfi söyleyememe durumu oluyor. İlaçlarını düzenli kullanıyor. Üzülmek çare değil kendinizi ve ailenizi üzmeyin, geçmişe takılı kalmayın. Ona değer verin sevin. Babam eğer 65-70 li yaşlarda alzheimer olsa yaşlılıktır diyip çaresine bakarım ama daha 43 yaşında bir insandır kendisi. Beni kahreden de bu oluyor. Allahım hastalarımıza şifa, yakınlarınada sabır versin. Sevdiklerinizin değerini bilin.

  • FİGEN E.16 Kasım 2017 at 07:04Reply

   Allah sana ve ailene sabır versin, çok zor.

 5. elifelmas26 Eylül 2016 at 13:51Reply

  Merhaba arkadaşlar. Annem 50 yaşında ve bazen cümle kurmakta zorlanıyor ya da kelimeleri unutuyor. İnşallah alzheimer değildir ama alzheimer ise bir gün her şeyi unutunur mu? 10-20 yıl sonra beni hatırlar mı?

 6. Korkma29 Ağustos 2016 at 00:04Reply

  Merhaba arkadaşlar. Ben 26 yaşındayım ve unutkanlığım var. Aynı yerde çalıştığım kişilerin isimlerini unutuyorum. Cümle kurmakta zorlanıyorum. Birisi bana bendeki B12 vitamininin düşük olabileceğini söyledi. Ölçtürdüğümde normal çıktı. Şimdi hala unutkanlığım devam ediyor. Genç arkadaşlar bir B12 testi yaptırın. Burada yazılan çoğu şeyi okudum ve stresten olabileceğini düşünüyorum. Uzun zamandır çok stresli olduğumu görüyorum fakat bazen şöyle bir durum oluyor. Üzülmem gereken yerde boşverip gülüyorum ve içime atıyorum. Bundan dolayı olabilir mi? Bilemiyorum. Allah her hastaya acil şifalar versin.

 7. emel19 Ağustos 2016 at 16:13Reply

  Arkadaşlar benim teyzem daha 42 yaşında ve teşhis yeni konuldu. Doktor beyin küçülmesi olduğunu söyledi ve altına kaçırmaya başladı. Sizce ne kadar sürede ilerler bu hastalık? Bu aradan Allah tüm hastalara şifa versin. Tek çare dua arkadaşlar. Dilinizden duayı eksik etmeyin.

 8. ipek kaya18 Haziran 2016 at 17:13Reply

  Canım babam. 65 yaşında alzheimera yakalandı. Her gün gözümüzün önünde erimesi bizi yakıyor. Allah hastası olan herkese yardım etsin. Amin.

 9. Kaan28 Nisan 2016 at 18:13Reply

  Anneannem şu an alzheimer. İsmimi, neyi olduğumu unutuyor. Torunu olduğumu söylediğimde şaşırıp gülüyor. Bir yandan gülüyorum bir yandan ağlıyorum. Anladığım kadarıyla zamanla daha kötü olucak. Bir insanın gözlerinin önünde kaybolup gitmesini izlemek gerçekten çok zor. Herşeyi yavaş yavaş anlatıp hatırlatmaya çalışıyorum ve bazen bir kesit hatırlıyor ve çok mutlu oluyorum. Allah herkese sabır ve şifa versin. Gerçekten çok zor.

 10. ismail gör10 Nisan 2016 at 22:37Reply

  Benim annem 92 yaşında. Eşime eşyalarını çaldığını söylüyor ama eşim almadığını söylüyor. Annem ısrar edince eşim tamam ben sana alırım diyor. Annem sen bana alma benim eşyalarımı deyip eşime küsüyor ve yemek yemiyor. Yemek yemeyişi bizi çok üzüyor. Bu konuda bize yardımcı olur musunuz? Bu konuda hastayla nasıl konuşmamızı önerirsiniz. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Zerya24 Ocak 2017 at 17:51Reply

   Alzheimer hastalarıyla inatlaşılmaması gerekir aksi takdirde daha agresif olabilir ve saldırganlık gösterebilir. Söylediği şeylerin zaten olmadığını biliyorsunuz,bu tarz şeyler söylediğinde kabul edin. “Evet aldım ama tekrar iade edecektim, senin olduğunu bilmiyordum” derseniz daha iyi olur. Kendisini öpüp özür dileyip onun duymak isteyeceği şeyleri söylerseniz yumuşaması daha kolay olabilir.

 11. Leyla31 Mart 2016 at 21:25Reply

  Ben de 17 yaşındayım ve bende de maalesef unutkanlık var.Gözlüğümü, telefonumu vs.re nereye koyduğumu hiç bilmiyorum ve bende çok fazla kafa karışıklığı var. Mesela bu yorumu yazarken bile zorlanıyorum veya konuştuğumda da bazen lafın sonunu getiremiyorum. İnşallah alzheimer değilimdir.

 12. erkan01 Mart 2016 at 21:16Reply

  Babam 62 yaşında. Yaklaşık 2 yıl önce teşhis konuldu. Çok zor. Allah yardım etsin. İnşallah ona ve onun gibi tüm hastalara. İlk önce evden gidip saatlerce gelmiyordu. Sonra camiye gittiğinde evi bulamaz oldu derken benim evime getirdim. Burdan birkaç kez kaçtı. Tek başına hiçbir şey yapamıyor. Bütün ihtiyaçlarını karşılıyoruz inanın ki çok zor. Allah anneme sağlık versin o da koltuk değneği ile yürüyor. Belinden ameliyatlı ve şimdi akşama kadar babamla uğraşıyor. Ben 27 yaşındayım çok ama çok üzülüyorum. Her geçen gün babam tuhaflaşıyor. Bu ilaçlar işe yaramıyor sanki annem bir de deneyelim dedi. 2 gündür ilaç vermiyoruz. Tv’ye bakıyormuş gibi gözüküp boş boş bakıyor. Hiçbir şeye tepki vermiyor. Yatmıyor, uyusa hemen geri kalkıp elbiselerini yanlış giyiyor. Allah’ım sen şifa ver, sen sabır ver.

 13. zeynel01 Mart 2016 at 14:48Reply

  Cenab-ı Allah bu hastalığı düşmanıma vermesin. Benim annem canımdan çok sevdiğim annem de Alzheimer hastası. Benim gibi hastası olan herkese Cenab-ı Allah’tan şifalar diliyorum.

 14. RAZEM6719 Şubat 2016 at 01:47Reply

  Havva hanım öncelikle geçmiş olsun. Ben de yıllardır alzheimer hastası anneme bakıyorum. Keşke konuşsa her gün bağırsa. Düşünsenize yatalak, konuşmuyor, yemek yiyemiyor, karnına tüp takılmış siz besliyorsunuz, altını siz alıyorsunuz ve yatak yaraları oluşuyor. Her gün eriyor gözünüz önünde. Bence şükredin. Bırakın 24 saat konuşsun bağırsın. Bu hastalığın çaresi yok. Tek çare Rabbimden gelir. Sen yine de şükret.

 15. Havva17 Şubat 2016 at 21:56Reply

  Anneannem 93 yaşında ve alzheimer hastası ama hiç susmadan saaatlerce konuşuyor. 7 senedir de bu şekilde. Annemi annesi zannediyor. Bakımı zor gelmiyor bize. Sadece dur durak bilmeden saaatlerce anne diye bağırması bizi mahvediyor. Bi çözümü olan var mı?

 16. metin07 Şubat 2016 at 07:50Reply

  Genç olanlar için okula gidiyorsanız kitap okuyun hobiler edinin. Düzenli uyuyun. Düzenli beslenin. Bilgisayarda uzun vakit geçirmeyin. Sigara kesinlikle kullanmayın. Protein ağırlıklı beslenin. Zor da olsa pozitif yaşam tarzı edinmeye çalışın. Allah herkese şifa versin.

 17. ümmü aydın20 Ocak 2016 at 21:31Reply

  Allah herkesin yardımcısı olsun.

 18. Mustafa18 Ocak 2016 at 01:31Reply

  Merhabalar. Öncelikle bu hastalara ve ailelerine çok geçmiş olsun. Bu hastalığın kesin bir tedavisinin olmayışı insanı kahrediyor. Benim babaannem 77 yaşında son 2 senedir bu hastalıkla yaşıyor. Çoğu işi tek başına yapamaz oldu. Artık biz onu yönlendiriyoruz. İlaç tedavisi uyguladık o ara daha çok unutkanlığı arttı. Kimseyle konuşmaz oldu ve bıraktırmaya karar verdik. Bu sefer en küçük şeyde sinirlenmeye başladı. Galiba ilaçlar onu uyuşturuyor kanısına vardık. Çok zor bir hastalık. Hastanın kendisi kadar ailelerini çok üzüyor. Karşınızdaki kişi sanki o değil başkadı. Yapmamız gereken bence hastayı çok iyi beslemek, ilgi alaka göstermek ve stresli ortamlardan uzak tutmak.

 19. soner16 Ocak 2016 at 18:13Reply

  Arkadaşlar, her unutkanlık veya diğer alzheimer belirtileri, alzheimer hastalığı anlamına gelmez. Çeşitli psikolojik rahatsızlıklar var. Genç yaşta bu belirtileri bulunan arkadaşlar kesinlikle bir hekime başvurmalıdırlar. Alzheimer hastası olduğu kesinleşenler ise beslenmelerine dikkat etmeli, bol su içmeli ve sabırlı olmalıdırlar. Şifa veren Rabbim Allah’tır. Allah herkese şifa versin. Unutmayın Rabbim herşeye kadirdir. Denir ki Allah dermansız dert vermez. Saygı ve sevgilerimle.

 20. latife07 Ocak 2016 at 22:55Reply

  Bende tum belirtileri var. Tedavisi nasıl olacak?

 21. yaren19 Aralık 2015 at 07:53Reply

  Ben henüz 15 yaşındayım ve unutkanlık başladığına inanıyorum. Telefonumu koyuyorum ve nereye koyduğumu unutuyorum. Hatırlayamıyorum aramak uzun sürüyor daha sonra ezberlerde zorlanıyorum yazarak ezberliyorum ve sınav zamanı geldiğinde başını unutuyorum. Bu her seferinde oluyor. Konuşamıyorum. İsim aklıma gelmiyor biliyor gibiyim ama söyleyemiyorum. Ya stresten oluyor ya da erken bunama?

 22. umut11 Aralık 2015 at 00:07Reply

  Merhaba, ben babamı 81 yaşında alzheimer hastalığından kaybettim ve yaklaşık 16 sene bu hastalığı yaşadık. İlk hastalandığında ben 14 yaşında kardeşim de 11 yaşındaydı. Annem ve biz babamın bakımıyla ilgilendik. Önce sinsi gelişen bir unutkanlık evresi sonra yaklaşık 3-4 sene süren ajite evre ve en sonunda alınan sakinleştiriciler ile son 5-6 sene hiç kelime etmediği bir evre yaşadık. Maddi-manevi çok büyük yıkım yaşadık. Hayata çok geç atıldık ve şu an maddi manevi bu durumdan süregelen problemleri yaşıyoruz. Size naçizane tavsiyem orta yaşta olup da annesi babası alzheimer olan ve çoluğu çocuğu olan kimseler bu durumun sorumluluğu çocuklarınızın da çekmesine engel olun.

  • BERNAS gorgulu14 Aralık 2015 at 19:22Reply

   Öncelikle başınız sağolsun, benim de 82 yaşındaki babam son evrede. Tamamen yatağa bağlı halde. 2 yıldır sesini duyamadık bile. Hızla kasları eriyor, zayıflıyor sürekli gözleri kapalı. Bu son evre ile ilgili çok net bilgiler bulamıyorum. Sıvı ile daha çok besleniyor, zor da olsa biz beslemeye çalışıyoruz. Acı çekip çekmediğini bile bilmiyorum ama etleri hassas. Bilen birilerinden bilgi almak bana daha doğru geliyor, tavsiyeleriniz var mı?

 23. hatice08 Aralık 2015 at 08:45Reply

  Benim de annemde baslangıcı var. 56 yaşında. Koydugu bir şeyi 3 gün sonra ancak buluyor arayarak ve beni en cok kahreden günün birinde beni unutma ihtimali.

 24. Nur18 Kasım 2015 at 08:24Reply

  Benim annem de aynı sorun var 80 yaşında. Bizleri tanımıyor. Bu hastalık yüzünden tüm hayatım değişti. İşimi bırakıp annemle ilgileniyorum. Kimseye emanet edemiyorum.

 25. fikret04 Eylül 2015 at 14:33Reply

  Merhabalar. Çok unutkan olmak hele de genç yaşta alzheimer değildir. Genellikle gençlik stresinden kaynaklanır. Stressiz bir hayatınız olmaya başlayınca hafızanız da genellikle normale döner. Ama şunu da kesinlikle unutmayın ki okumak hafızayı dinç tutar. Sevdiğiniz bir kitap bulun ve günlük birkaç sayfa okuyun.

 26. Çaresiz kullanıcı15 Ağustos 2015 at 13:02Reply

  Ben 13 yaşındayım. Belirtilerin çoğunun bende olduğunun farkına vardım ama annem bana inanmıyor. Bir doktora götürün dedim götürmüyor. Bir tavsiye verin lütfen.

 27. Ömer06 Temmuz 2015 at 18:58Reply

  Benim annem kanser tedavisi gördü,sonrada guatr tedavisi.şimdide alzamehır başladı.:(

 28. merve19 Mayıs 2015 at 15:20Reply

  Bu hastalık için 6 ayda bir yapılan iğne varmış. Benim hastamın teşhisi yeni. Bu tedaviyi kullanan var mı ya da haberi olan?

 29. umut can01 Ocak 2015 at 21:02Reply

  Merhaba öncelikle herkese Allah acil şifalar versin.Benim babaannem 76 yaşında. Kocasını genç yaşta kaybetmiş ve yaklaşık 60 yaşından bu yana alzheimer hastası ona çok üzülüyorum ve bu günlerde daha da ilerliyor gibi elimizden gelen birşey yok. İlaçlarını düzenli olarak alıyor. Onla konuşuyorum fakat çok üzülüyorum. Çocuk gibi oldu artık. Çok iyi birisi aslında ne olur bu hastalığın çözümünü bulun.

 30. mehtap08 Aralık 2014 at 09:50Reply

  Bu hastalık yaklaşık 2 senedir annemde de var ve son bir senedir çok hızlı ilerlemeye başladı. Daha kötü olacağını size ve yatağa bağımlı kalacağını düşünmek bile insanı kahrediyor. Çok zor bir durum. Tüm hayatınız ve yaşam tarzınız bir anda alt üst olabiliyor ve yanında bakanlarında sinirleri bozulabiliyor. O yüzden Psikolojik destek almakta fayda var. Allah herkesin yardımcısı olsun.

  • emine10 Ekim 2016 at 14:36Reply

   Mehtap hanım anneniz nasıl oldu acaba?

 31. lee30 Kasım 2014 at 07:32Reply

  Merhaba, ben henuz 21 yasindayim ve bazen hemen okudugumi unutuyorum; mesela arkadas ortaminda birsey anlatirlar; 2 dk sonra unutuyorum. Bazen telefonumu ya da baska birseyi bie yere koyunca unutuyorum nereye koydugumu.

 32. Mehmet27 Ekim 2014 at 11:05Reply

  Arkadaşlar bu hastalığa kesin bir çözümü var mı acaba?

  • Defne08 Kasım 2014 at 19:32Reply

   Yukarıdaki yazıda da belirtildiği gibi, maalesef yok. Ama erken teşhis, sürecin kolaylaşmasını sağlıyor anladığım kadarıyla.

 33. Calikusu22 Ekim 2014 at 23:18Reply

  Allah herkese şifa versin. Çok garip benim temennim şifa değil. Hukuk fakültesi gibi ezberim yoğun olduğu bir bölüm bitirdim. Kolay kolay Alzheimer olmam gibime geliyor. Bütün yorumları okudum. Herkes unutmaktan çok korkuyor. Ben ise hatırlamaktan korkuyorum. Hatırlamaya değer anılarımı feda edecek kadar herşeyi unutmak istiyorum. Keşke Alzheimer olabilsem, keşke yaşadığım herşeyi unutabilsem. Sanki hiç yaşanmamış gibi…

  • aysegul02 Kasım 2014 at 19:27Reply

   Üzücü…

  • sevil26 Aralık 2014 at 13:48Reply

   Sağlığınızın kıymetini ve ne gibi bir istekte bulunduğunuzun bilincinde olmamanız çok kötü bir durum.

 34. kerem03 Eylül 2014 at 10:52Reply

  Deniz abi büyük ihtimal sen ne düşündüğünü umursamıyorsun. Ben 14 yaşındayım bana da oluyor endişelenme.

 35. Deniz13 Ağustos 2014 at 08:45Reply

  Demans (bunama) hastalığı genellikle ileri yaşlarda görüldüğü gibi 18-20 gibi yaşlarda da görülmektedir. Eğer belirtilerini görüyorsanız ilgili doktora gitmenizi tavsiye ederim.

 36. Merve03 Ağustos 2014 at 20:13Reply

  Henüz 17 yaşındayım. Çoğu şeyi unutuyorum. Lise sondayım şu an. 8.sınıf arkadaşlarımı filan görüyorum internette tanıyamıyorum isimlerini ve yüzlerini. Hangi eşyayı nereye koyduğumu bilmiyorum, saatlerce arıyorum ve bulamıyorum. Okuduğumu hemen unutuyorum, olayları hatırlayamıyorum. Arkadaşlarım anlatıyor bunu böyle yaptık diye ama olmuyor hatırlayamıyorum. Şu an hastanede stajyer olarak çalışıyorum, haftalık servis değiştiriyorum. Hangi serviste çalıştığımı soruyorlar cevap veremiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Çok korkmaya başladım.

 37. ugur06 Temmuz 2014 at 02:15Reply

  18 yasindayim. Evimin yolunu unutuyorum. Eve giderken kendimi carsida, kafede veya eve cok uzak yerlerde buluyorum.

 38. OKAN SARAL15 Nisan 2014 at 18:05Reply

  Tövbe tövbe ben 15 yaşındayım. Daha 17 yaşında, 21 yaşında Alzheimer olan mı var? Kendinizi boş yere korkutuyorsunuz.

 39. Hilal16 Mart 2014 at 13:07Reply

  Bende de birkac belirtisi var. 21 yasindayim. Olabilitesi varmi bilmiyorum ama cidden beni korkutuyo. Allah bu hastaligi cekenlere sabir versin.

 40. nil06 Şubat 2014 at 14:37Reply

  Benim annem 58 yaşında ve alzaymer belirtilerinin hepsi var. Dr beyin küçülmesi dedi. Test yapıyorlar. 40 yıldır psikopat babamla evli ve şiddet gördü, düzgün beslenemedi. Devamlı borç batağına batıran babam beni ve kardeşimi sömürdü. Sürekli annemin başının etini yiyor ve en kötüsü de kurtulamıyoruz. Kahroluyorum; öbür tarafta hesabını soracağım!

 41. melisa03 Şubat 2014 at 15:59Reply

  Öncelikle herkese geçmiş olsun. Ben 14 yaşındayım ama alzheimer hastalığı değilim. Fakat dedemde o hastalık var. Evet dedem herşeyi unutmuş fakat ara sıra gençliğini hatırlıyor ve bize anlatıyor bazen de kendi kurduğu şeyleri anlatıyor. Gece yatmıyor evimizi dağıtıyor sabaha kadar annem nöbet tutuyor. 7 yıl oldu ama çok hareketli hiç yorulmaz dedem. Sürekli evin eşyalarını alır başka yere koyar dağıtır bağırır bize, gece yatmaz başka biriyile konuşur yani gördüğü bazı şeyler. Sadece gece niye yatmadığını anlamıyorum bir saat uyur geri kalan 23 saat evde dolaşır saçma sapan hareketler yapar yorulmak bilmez. İlaç verdiğimizde içmiyor televiyon açık olduğu zaman o insanları gerçek sanır ve televizyonu kırmaya çalışır. İşimiz keşke otursa yerine sürekli ayakta annem uyuyamıyor dedemin yanında duruyor dedem geceleri cin gibi ayakta. Gerçekten çok zor birşey. Dedem için çok üzülüyorum. Allah herkese acil şifalar versin bunun gibi hastalara da çok geçmiş olsun. Teşekkür Ederim.

 42. ülkü25 Aralık 2013 at 13:52Reply

  Merhaba, herkese geçmiş olsun. Benim de gündelik hayatta bazı işlerimi ve eşyaları nereye bıraktığımı hatırlayamadığım oluyor, hatta bazen elimle tuttuğum bir eşyayı bile arayabiliyorum. 2dk. önce bir yere bıraktığım bir eşyayı nerede diye yarım saat aradığım oluyor. Bazen de iki gün sonra ya da çok daha geç bir zamanda hatırlayabiliyorum. Aslında beni korkutan şu, geçen haftalarda şehiriçi otobüsü ile sık kullandığım bir hat üzerinde giderken bir an nerede olduğumu bilemedim ve paniğe kapıldım, yol bana oldukça yabancı geldi, uzun bir süre etrafa tanıdık bişeyler bulmak için bakındım, sonra öğretmenevini gördüm fakat bu sefer sürekli olarak öğretmenevinin nerede olduğunu sorguladım beynimde. Neyse ki hatırlamak için verdiğim mücadele sonuç verdi ama 40dk.lık yolun yaklaşık 30dk.sı boyunca panik halinde etrafa bakındım, şu sıralarda ise kelimeleri toparlayamama durumum söz konusu, konuşma anında söylemek istediğim kelime ile söylediğim kelime bambaşka oluyor, örneğin “pasta” demek isterken “posta” diyebiliyorum ve bu aralar bunu sürekli yapmaya başladım. Ya da söyleyeceğim şeyleri unutuyorum, bir konu hakkında konuşurken takılıp kalıyorum, okuduğum kitaplardaki cümleleri noktayı gördükten sonra hatırlamıyorum, hatta okurken ne okuduğumu bile bilmiyorum bazen. Bir arkadaş kolundaki uyuşmadan bahsetmiş, benim de iki kolumda uyuşma ve güç kaybı var. Durumumun neden olduğunu bilmiyorum, bunun için herhangi doktora gitmedim, 26 yaşındayım. Açıkçası ne yapmam gerektiğini de bilmiyorum. Herkese acil şifalar dilerim.

 43. Zeynep24 Kasım 2013 at 22:57Reply

  Merhaba ben 15 yaşındayım ve liseye daha yeni bu sene başladım. Her şey bu sene başladı. Bakkala gidiyorum ekmek alıyorum ve tekrar ekmek alıyorum. Arkadaşlarımın adlarını unutuyorum. Bir sorun yoktur değil mi?

 44. zeynep18 Temmuz 2013 at 22:51Reply

  23 yaşında bu hastalığın görülme riski var mıdır? Okuduğum belirtilerden 4 tanesi bende var ve ayrıca sol kolda uyuşma unutkanlık hastalığının belirtisi midir? Anlık unutmalar yaşanabilir mi?

 45. ümran18 Temmuz 2013 at 00:24Reply

  Benim annem 73 yaşında ve 7 yıldır Alzheimer hastası. Sadece çocuklarını tanıyor. Hiçbirşey yapamıyor. Tuvalet sorunları yeni başladı. Çok zor bir hastalık. Özellikle bakan için. Allah tüm hastalara şifa versin. Bakanlara da sabır.

 46. vildan bal17 Temmuz 2013 at 19:01Reply

  Annem 50 yaşında ve bugün Alzheimer olduğu kesinleşti, beynindeki daralma çok hızlı bir şekilde ilerliyormuş. Çok zor bir durum. Beni ve bizi unutacağını düşünmek kahredici. Allah herkese ve bize de şifamızı nasip etsin.

 47. kadir özdemir14 Temmuz 2013 at 21:22Reply

  49 yaşındayım ve sigara kullanıyorum. En büyük sıkıntım ise ellerimin titremesi. Önemsiz ya da küçük şeyleri, fazla karşılaşmadığım şeyleri unutuyorum. Sigarayı bıraktığımda birkaç ay sonra ellerimin titremesi nerdeyse yok oluyor. Bu konuda uzman bir hastane ya da ekip var mı bilmek isterim. Teşekkürler.

 48. abdulkadir07 Haziran 2013 at 13:56Reply

  Allah yardımcınız olsun bende de unutkanlık var ama o kadar değil ama ilerde bu çeşit bir hastalığa dönüşebilir. Yaş 21, bakalım yaşarsak 50′ mizde ne halde olacağız kim bilir. Allah ele avuca koymasın, oğlum kızım dedirtmesin derler. Bize de amin demek düşer. Allah yar olsun bizlere.

 49. Ecem16 Mayıs 2013 at 17:08Reply

  Ben daha 17 yaşındayım. Bu belirtiler bende de var. Arkadaşlarımı unutuyorum, mesaj attıklarında günlerce düşünüyorum.İnsanları suçluyorum, suçları yokken onları azarlıyorum. Kelimeleri karıştırıyorum. Cümle kuramıyorum herkes dalga geçiyor benimle. Lavaboya bile gitmiyorum onu da unutuyorum. Aşırı derecede başım ağrıyor. Bugün doktora gittim kan aldılar. MR istediler. Çok korkuyorum sizce bu yaşta bu hastalığın olması mümkün mü?

  • Duru29 Mayıs 2013 at 16:40Reply

   35 yasinda Alzheimer olan duydum ama 17 çok erken. Belki vitamin eksikliğin vardır. Sonucu yazarsan sevinirim. Geçmis olsun.

  • hatice21 Aralık 2015 at 04:53Reply

   Merhaba ben de 49 yaşındayım. 2-3 yıldır kısa süreliğine iyi bildiğim yolları unutuyordum daha önceleri. Umursamadım geçici bir şey zannetim. Dün tekrar yaşadım aynı şeyi. Bunun normal bir şey olmayacağını düşünerek doktora gitmeye karar verdim. Çok korkuyorum.

 50. hati08 Mart 2013 at 20:08Reply

  Ben 21 yaşındayım. Geçmişe dair olan iyi kötü anılarımı tek tük olanlar hariç hatırlamıyorum ve bir yıla yakın gündelik unutkanlıklarım arttı. Aslında korkuyorum. İlk önce hangi bölüme gitmeliyim yardımcı olur musunuz?

 51. Mazlum21 Ocak 2013 at 11:44Reply

  Bu hastalık yaklaşık olarak 10 yıldır dedemde var tabi bu bizim bildiğimiz kadarı tedevi amaçlı İsveç ve daha birçok hastahaneye gitik. Türkiyede de sorulmadık hastahane bırakmadık ama tedavisi mümkün değilmiş. Yaklaşık olarak 1 hafta önce dedemi 78 Yaşındayken kaybettik bu hastalığın önlenmesi demiyelim ama geciktirilmesi kaliteli bir bakım ile mümkün.
  NOT: Yaklaşık olarak 6 ay önce İstanbul’da bu hastalığın tedavisinin olduğu idda edildi dedemi götürdük muhtemelen hastalık ilerlediği için işe yaramadı.
  Tedavisi İğne.
  Dedem’in Bakımı..
  -Her gün ceviz veya fıstık yerdi.
  -Her gün kendisi sabah namazına kalkar namazdan sonra Kuran-ı Kerim okurdu. Tabi Kuran yerine günde insanın sadece 15 dakika kitap okuması bile hastalığı geciktirebilecek bir önlem.
  -Sürekli geçmişte olan olaylarları anlatmasını sağlardık ve her zaman soru sorardık bu da dedemin beyninin dinç kalmasını sağlıyordu.
  -Bulunduğu yaşadığı yerin değiştirilmemesi de bir etken.

  Son 1.5-2 yıldır dedem kimseyi tanımıyordu ve kendi ihtiyaçlarını da karşılayamıyordu. Allah yardımcınız olsun. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

 52. fahriye18 Ocak 2013 at 15:03Reply

  Bu hastalığın belirtileri bende de var, doktora gitmeye korkuyorum ama korkunun ecele faydası yok. Rabbim herkese acil şifalar versin inşallah.

  • aslı28 Şubat 2013 at 13:25Reply

   Doktora gitmekten sakın korkmayın, aksine doktora gittikten sonra güveniniz yerine geliyor. Umarım böyle bir hastalığınız yoktur. Ben gittim, gerekli yardımı aldım ve daha iyi hissediyorum. Geçmiş olsun.

 53. Mücella02 Aralık 2012 at 22:16Reply

  Alzheimer en çok korktuğum hastalık ve bazı belirtilerini kendimde görüyorum. Çok zor ve kötü bir hastalık. Yavaş yavaş herkesi her şeyi unutmak. Sevdiğin insanı, aileni, dostlarını ya da kısacası hayata dair her şeyi ama her şeyi. Çaresizliği insan tam manasıyla yaşıyor. Allah herkesin yardımcısı olsun.

 54. kardelen22 Mayıs 2012 at 12:33Reply

  Belirtileri olanlara Allah acil şifalar versin. Ben de kanserim.

 55. esra14 Ocak 2012 at 18:09Reply

  Bu belirtiler bende de biraz var. Artık arkadaşlarım bana alzheimer beyin diye takılmaya başladılar.

  • tareq12 Mart 2012 at 12:25Reply

   Bu belirtiler normalde herkeste var ama artınca veya ağırlaşınca hemen doktora başvurman gerek.

 56. Nur02 Kasım 2011 at 21:38Reply

  Bu hastalığın bütün belirtilerini taşıyorum. Allah şifa versin herkese inşaAllah.

 57. nurselin14 Ekim 2011 at 02:41Reply

  Cok kötü bir hastalık bence…

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemiz sorulara cevap vermek için bir danışmanlık servisi vermemektedir ve doktorlara görev vermemektedir. Sorulara verilecek cevaplar tamamen gönüllülük esasına göredir, ve ziyaretçilerimizin deneyimlerini paylaşmak için fırsat tanımak üzere yorum kısmı açık tutulmaktadır.

*

Hakkımızda
Sağlık.Net ziyaretçilerine sağlık durumları hakkında ihtiyaç duyulan bilgileri sağlamayı amaçlayan bir web sitesidir. Sitemizde yer alan bilgiler güncel ve güvenilir kaynaklardan elde edilmektedir. Sizler de kişisel tecrübelerinizi ve sitemizdeki yazılar hakkındaki görüşlerinizi yazıların altında bulunan yorum kısmı aracılığıyla ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.
Son Yorumlar
 • FİGEN E.: Allah sana ve ailene sabır versin, çok zor.
  View Post
Facebook
UYARI
Bu sitede yer alan tüm içerik bilgilendirme amaçlıdır. Sağlık.Net sitesi hastalık teşhis ve tedavi hizmetleri vermemektedir. Herhangi bir sağlık probleminiz olması durumunda ilgili doktorlar ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.