Sağlık.net

Hastalıklar

Alzheimer Hastalığı: Nedenleri, belirtileri, tanısı ve tedavisi

 • Delicious


ALZHEİMER HASTALIĞI

Unutkanlık hepimizin zaman zaman yaşadığı bir sorundur. Fakat, unuttuklarımızı hatırlamamız uzun sürmez. Çoğu stresli iş ortamı, yorgunluk gibi faktörlerden kaynaklanır. Bunlar basit unutkanlıklardır. Günlük yaşamımızı etkileyen bir problem değildir.

Alzheimer, yaş ilerledikçe unutkanlıkla ortaya çıkan, hafıza, konuşma gibi durumlarda sorunlar yaşanan, günlük yaşamın gerektirdiklerini uygulayamama gibi problemlere yol açan bir hastalıktır.

Geri dönüşümü olmayan ve ilerleyen bir hastalık olan alzheimer, halk arasında bunama olarak bilinir. Beynin fonksiyonlarında bozukluk vardır. Hastanın düşünmesinde sorun ortaya çıkar. Alzheimer, ciddi bir hastalıktır. Belirtiler görüldükten 7-8 yıl sonra ölüme yol açabilmektedir.

ALZHEİMER HASTALIĞI KİMLERDE, NE KADAR SIKLIKLA GÖRÜLÜR?

Alzheimer, sıklıkla 65 yaşın üzerindeki kişilerde görülür. Hem kadın hem de erkekte görülen bu hastalığın, kadınlarda biraz daha fazla görüldüğü saptanmıştır. Yapılan araştırmalar, 65 yaşın üstündeki, ortalama her 15 kişiden birinde bu hastalığın görüldüğünü ortaya koymuştur. 80-85 yaşın üzerindeki, her iki kişiden birinde alzheimer görülmektedir.

Ayrıca bu hastalık sadece 65 yaşın üzerinde değil, kırk ve ellili yaşlarda da ortaya çıkmaktadır. Fakat diğer yaşlara göre sık karşılaşılan bir durum değildir.

Dünyada 20 milyondan fazla alzheimer hastası vardır. Bu hastaların yaklaşık 300 bini ülkemizdedir. Bu hastaların sayısı, gün geçtikçe artmaktadır. Çünkü dünyada insan ömrü uzamakta ve yaşlı insan sayısı artmaktadır.

ALZHEİMER HASTALIĞININ NEDENLERİ VE HASTALIĞIN SEYRİ

Alzheimer hastalığının nedenleri arasında kalıtsal faktörler, beyinde protein birikimi, beyin hücrelerinin ölümü, sinirsel iletimin bozulması, çeşitli zehirli maddeler yer almaktadır. Ayrıca yaş ilerledikçe, alzheimerın görülme ihtimali artar. Fakat hastalığın kesin nedeni henüz bilinmiyor.

Hastaların sadece yüzde 10’unda ailede alzheimer varlığı tespit edilmiştir. Bu yüzden, bu hastalık sadece tek bir kalıtsal faktöre bağlı değildir.

Alzheimer, yavaş ilerleyen ve sinsi bir hastalıktır. Beyindeki sinir hücreleri yok olmaya başlamıştır. Önceleri kısa süreli unutkanlıklar şeklinde ortaya çıkar. Örneğin, hasta bir gün önce ne yaptığını, ne yediğini hatırlayamaz. Hastalık ilerledikçe, kişinin günlük işleri aksamaya başlar. Sorduğu bir şeyi tekrar sorar, yakınlarını tanıyamaz hale gelir. Bu durumda kişinin psikolojisi bozulur. Psikolojisi bozulan hasta, içine kapanık bir hale gelir. Konuşma, yürüme, tuvalete gitme gibi ihtiyaçlarını karşılayamaz ve yatağa mahkum bir yaşam sürmeye başlar. Yani hem fiziksel hem zihinsel problemler vardır.

İlerlemiş alzheimer hastalığı, hastaların ailesi için de bir yüktür. Hastanın bütün bakımı aile tarafından yapılmak zorundadır.

ALZHEİMER HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

Alzheimer hastalığının, temel olarak 10 tane belirtisi olduğu kabul edilmektedir. Bu belirtilerden bir ya da birkaçının bulunması alzheimer belirtisi olabilir.

 • günlük yaşamı etkileyecek kadar unutkan olma (kişilerin adlarını, olayları hatırlayamama),
 • gündelik işleri yapamama (yemek yapmak gibi),
 • kelimeleri bulurken zorlanmak,
 • tarihleri ve bilinen yolları hatırlayamama,
 • çok basit konularda bile karar vermede güçlük çekme,
 • hesap yapamama, pratik düşünmede zorluk çekme,
 • eşyaların yerlerini karıştırmak (koyarken başka yere koymak),
 • davranışlarda ve ruh halinde değişiklik,
 • karakter özelliklerinin değişmesi, insanları suçlama,
 • sorumluluk sahibi olmaktan kaçmak alzheimerın belirtileridir.

ALZHEİMER HASTALIĞI TANISI NASIL KONUR?

Öncelikle yukarıdaki belirtilerden bazıları sizde varsa bir psikolog ya da sinir hastalıkları uzmanına başvurmanız gerekir.

Çekilen beyin filmi, yapılan kan tahlilleri ve laboratuvar tetkikleri ile alzheimer hastalığı diğer hastalıklardan ayırt edilmeye çalışılır. Çünkü her unutkanlık, bu hastalığın belirtisi değildir. Bu şekilde hastalığın kesin tanısı konur.

ALZHEİMER TEDAVİSİ

Hastalığın kesin tedavisi yoktur. Yani yapılan tedaviyle, hastalık tamamen ortadan kaldırılamaz. Öncelikle şunun bilinmesi gerekir; bu hastalığın tedavisinde erken tanı çok önemlidir.

Yapılan tedaviyle, hastalığın ilerlemesi yavaşlatılır ve hastalığın semptomları azaltılır. Amaç, hastanın yaşam kalitesini arttırmaktır. Ayrıca, ortaya çıkan psikolojik problemlerle başa çıkabilmek için de çeşitli ilaçlar (antidepresan gibi) kullanılır. Fakat bu ilaçlar doktor kontrolünde alınmazsa daha kötü sorunlara yol açabilir.

Gün geçtikçe, alzheimer hakkında daha fazla bilgi sahibi oluyor ve daha fazla ilaçlarla karşılaşıyoruz. Yapılan çalışmalar, hastalığın tedavisinde büyük adımlar atılacağını göstermektedir.

ALZHEİMER HASTASI VE YAKINLARININ BİLMESİ GEREKENLER

 • Öncelikle hastanın kendisine, cesaret ve güven duygusunu aşılamak gerekir. Hastaya her zaman yardım edilmeli ve bu yardımın hastaya kabul ettirilmesi gerekir.
 • Hastanın hislerini paylaşmak gerekir. Gerekirse hasta, doktora nasıl bir durumda olduğunu anlatmalı ve bu yönde de tedavi uygulanmalıdır.
 • Yapılacak işler için bir kağıda notlar alınmalıdır. Aynı şey, eşyaların yerini bulmak için de yapılmalıdır.
 • Alzheimer hastalarının araba sürmesi tehlikelidir. Bu yüzden bir kişinin, hastaya eşlik etmesi (şoför olarak) gerekir.
 • Hastanın sağlığına ve beslenmesine dikkat edilmelidir.
 • Hasta hobilerini kısıtlamamalıdır. Önceden yaptıklarını, yapmaya devam etmelidir. Fakat artık çalışmayı bırakması gerekir.
 • Hastalık ilerlemeden, hastanın ilerideki bakım durumu görüşülmelidir.
 • Alzheimer, sadece kişinin kendisine değil, ailesine de maddi ve manevi yük getirdiğinden, bu hastalıkla yaşamaya alışmak ve başedebilmek için destek almak gerekir.


Tagged , , , , , , ,

İlgili Yazılar

58 Yorum

 1. ipek kaya18 Haziran 2016 at 17:13Reply

  Canım babam. 65 yaşında alzheimera yakalandı. Her gün gözümüzün önünde erimesi bizi yakıyor. Allah hastası olan herkese yardım etsin. Amin.

 2. Kaan28 Nisan 2016 at 18:13Reply

  Anneannem şu an alzheimer. İsmimi, neyi olduğumu unutuyor. Torunu olduğumu söylediğimde şaşırıp gülüyor. Bir yandan gülüyorum bir yandan ağlıyorum. Anladığım kadarıyla zamanla daha kötü olucak. Bir insanın gözlerinin önünde kaybolup gitmesini izlemek gerçekten çok zor. Herşeyi yavaş yavaş anlatıp hatırlatmaya çalışıyorum ve bazen bir kesit hatırlıyor ve çok mutlu oluyorum. Allah herkese sabır ve şifa versin. Gerçekten çok zor.

 3. ismail gör10 Nisan 2016 at 22:37Reply

  Benim annem 92 yaşında. Eşime eşyalarını çaldığını söylüyor ama eşim almadığını söylüyor. Annem ısrar edince eşim tamam ben sana alırım diyor. Annem sen bana alma benim eşyalarımı deyip eşime küsüyor ve yemek yemiyor. Yemek yemeyişi bizi çok üzüyor. Bu konuda bize yardımcı olur musunuz? Bu konuda hastayla nasıl konuşmamızı önerirsiniz. Şimdiden teşekkür ederim.

 4. Leyla31 Mart 2016 at 21:25Reply

  Ben de 17 yaşındayım ve bende de maalesef unutkanlık var.Gözlüğümü, telefonumu vs.re nereye koyduğumu hiç bilmiyorum ve bende çok fazla kafa karışıklığı var. Mesela bu yorumu yazarken bile zorlanıyorum veya konuştuğumda da bazen lafın sonunu getiremiyorum. İnşallah alzheimer değilimdir.

 5. erkan01 Mart 2016 at 21:16Reply

  Babam 62 yaşında. Yaklaşık 2 yıl önce teşhis konuldu. Çok zor. Allah yardım etsin. İnşallah ona ve onun gibi tüm hastalara. İlk önce evden gidip saatlerce gelmiyordu. Sonra camiye gittiğinde evi bulamaz oldu derken benim evime getirdim. Burdan birkaç kez kaçtı. Tek başına hiçbir şey yapamıyor. Bütün ihtiyaçlarını karşılıyoruz inanın ki çok zor. Allah anneme sağlık versin o da koltuk değneği ile yürüyor. Belinden ameliyatlı ve şimdi akşama kadar babamla uğraşıyor. Ben 27 yaşındayım çok ama çok üzülüyorum. Her geçen gün babam tuhaflaşıyor. Bu ilaçlar işe yaramıyor sanki annem bir de deneyelim dedi. 2 gündür ilaç vermiyoruz. Tv’ye bakıyormuş gibi gözüküp boş boş bakıyor. Hiçbir şeye tepki vermiyor. Yatmıyor, uyusa hemen geri kalkıp elbiselerini yanlış giyiyor. Allah’ım sen şifa ver, sen sabır ver.

 6. zeynel01 Mart 2016 at 14:48Reply

  Cenab-ı Allah bu hastalığı düşmanıma vermesin. Benim annem canımdan çok sevdiğim annem de Alzheimer hastası. Benim gibi hastası olan herkese Cenab-ı Allah’tan şifalar diliyorum.

 7. RAZEM6719 Şubat 2016 at 01:47Reply

  Havva hanım öncelikle geçmiş olsun. Ben de yıllardır alzheimer hastası anneme bakıyorum. Keşke konuşsa her gün bağırsa. Düşünsenize yatalak, konuşmuyor, yemek yiyemiyor, karnına tüp takılmış siz besliyorsunuz, altını siz alıyorsunuz ve yatak yaraları oluşuyor. Her gün eriyor gözünüz önünde. Bence şükredin. Bırakın 24 saat konuşsun bağırsın. Bu hastalığın çaresi yok. Tek çare Rabbimden gelir. Sen yine de şükret.

 8. Havva17 Şubat 2016 at 21:56Reply

  Anneannem 93 yaşında ve alzheimer hastası ama hiç susmadan saaatlerce konuşuyor. 7 senedir de bu şekilde. Annemi annesi zannediyor. Bakımı zor gelmiyor bize. Sadece dur durak bilmeden saaatlerce anne diye bağırması bizi mahvediyor. Bi çözümü olan var mı?

 9. metin07 Şubat 2016 at 07:50Reply

  Genç olanlar için okula gidiyorsanız kitap okuyun hobiler edinin. Düzenli uyuyun. Düzenli beslenin. Bilgisayarda uzun vakit geçirmeyin. Sigara kesinlikle kullanmayın. Protein ağırlıklı beslenin. Zor da olsa pozitif yaşam tarzı edinmeye çalışın. Allah herkese şifa versin.

 10. ümmü aydın20 Ocak 2016 at 21:31Reply

  Allah herkesin yardımcısı olsun.

 11. Mustafa18 Ocak 2016 at 01:31Reply

  Merhabalar. Öncelikle bu hastalara ve ailelerine çok geçmiş olsun. Bu hastalığın kesin bir tedavisinin olmayışı insanı kahrediyor. Benim babaannem 77 yaşında son 2 senedir bu hastalıkla yaşıyor. Çoğu işi tek başına yapamaz oldu. Artık biz onu yönlendiriyoruz. İlaç tedavisi uyguladık o ara daha çok unutkanlığı arttı. Kimseyle konuşmaz oldu ve bıraktırmaya karar verdik. Bu sefer en küçük şeyde sinirlenmeye başladı. Galiba ilaçlar onu uyuşturuyor kanısına vardık. Çok zor bir hastalık. Hastanın kendisi kadar ailelerini çok üzüyor. Karşınızdaki kişi sanki o değil başkadı. Yapmamız gereken bence hastayı çok iyi beslemek, ilgi alaka göstermek ve stresli ortamlardan uzak tutmak.

 12. soner16 Ocak 2016 at 18:13Reply

  Arkadaşlar, her unutkanlık veya diğer alzheimer belirtileri, alzheimer hastalığı anlamına gelmez. Çeşitli psikolojik rahatsızlıklar var. Genç yaşta bu belirtileri bulunan arkadaşlar kesinlikle bir hekime başvurmalıdırlar. Alzheimer hastası olduğu kesinleşenler ise beslenmelerine dikkat etmeli, bol su içmeli ve sabırlı olmalıdırlar. Şifa veren Rabbim Allah’tır. Allah herkese şifa versin. Unutmayın Rabbim herşeye kadirdir. Denir ki Allah dermansız dert vermez. Saygı ve sevgilerimle.

 13. latife07 Ocak 2016 at 22:55Reply

  Bende tum belirtileri var. Tedavisi nasıl olacak?

 14. yaren19 Aralık 2015 at 07:53Reply

  Ben henüz 15 yaşındayım ve unutkanlık başladığına inanıyorum. Telefonumu koyuyorum ve nereye koyduğumu unutuyorum. Hatırlayamıyorum aramak uzun sürüyor daha sonra ezberlerde zorlanıyorum yazarak ezberliyorum ve sınav zamanı geldiğinde başını unutuyorum. Bu her seferinde oluyor. Konuşamıyorum. İsim aklıma gelmiyor biliyor gibiyim ama söyleyemiyorum. Ya stresten oluyor ya da erken bunama?

 15. umut11 Aralık 2015 at 00:07Reply

  Merhaba, ben babamı 81 yaşında alzheimer hastalığından kaybettim ve yaklaşık 16 sene bu hastalığı yaşadık. İlk hastalandığında ben 14 yaşında kardeşim de 11 yaşındaydı. Annem ve biz babamın bakımıyla ilgilendik. Önce sinsi gelişen bir unutkanlık evresi sonra yaklaşık 3-4 sene süren ajite evre ve en sonunda alınan sakinleştiriciler ile son 5-6 sene hiç kelime etmediği bir evre yaşadık. Maddi-manevi çok büyük yıkım yaşadık. Hayata çok geç atıldık ve şu an maddi manevi bu durumdan süregelen problemleri yaşıyoruz. Size naçizane tavsiyem orta yaşta olup da annesi babası alzheimer olan ve çoluğu çocuğu olan kimseler bu durumun sorumluluğu çocuklarınızın da çekmesine engel olun.

  • BERNAS gorgulu14 Aralık 2015 at 19:22Reply

   Öncelikle başınız sağolsun, benim de 82 yaşındaki babam son evrede. Tamamen yatağa bağlı halde. 2 yıldır sesini duyamadık bile. Hızla kasları eriyor, zayıflıyor sürekli gözleri kapalı. Bu son evre ile ilgili çok net bilgiler bulamıyorum. Sıvı ile daha çok besleniyor, zor da olsa biz beslemeye çalışıyoruz. Acı çekip çekmediğini bile bilmiyorum ama etleri hassas. Bilen birilerinden bi